Kurumsal SEO Danışmanlığı

Google, Yandex ya da Bing gibi köklü arama motorlarında yapılan aramaların en başarılı sonuçlar vermesini sağlayan bir sistem olan SEO, özellikle e – ticaret firmaları ya da kurumsal firmalar için büyük önem taşıyor. İngilizce karşılığı “Search Engine Optimization” olan ve bu kısaltmadan yola çıkarak isimlendirilen bu uygulama, gelişen internet çağının en önemli uygulamalarından biridir.

Kurumsal SEO danışmanlığı sayesinde profesyonel bir hale gelen ve bir adım ileriye taşınan bu uygulamanın uzman kişiler tarafından uygulanması gerekiyor. Gelin kurumsal SEO danışmanlığı nedir sorusunun kapsamlı cevaplarına birlikte bakalım.

SEO nedir ve neden önem teşkil ediyor?

SEO hizmetleri sayesinde bir web sitesinin arama motorunda çıkan sonuçlarda üst sıralarda yer alması hedefleniyor. Bunun için de internet kullanıcılarının arama motorlarına girdiği anahtar kelimeler büyük önem taşıyor. Bu hizmet sayesinde web sitesi içinde ve dışında çeşitli analizler yapılarak önce bir hedef kitlesi belirleniyor.

Belirlenen hedef kitlesinin ihtiyaçları ve arama yapma stratejileri hakkında genel bir yargı oluşturularak buna uygun planlamalar yapılıyor. Bu analizleri yapan uzman SEO ekipleri üzerinde çalıştıkları web sitesini olabildiğince uzun süreli üst sıralarda tutmak için çalışmalar yapmaya devam ediyor.

Kurumsal SEO danışmalığı ise bu işlemi yapan uzman ve tecrübeli kadrolardan oluşan ekiplere verilen bir isimdir.

SEO Danışmanlığı Nedir?

SEO danışmanlığı; Google, Yandex, Bing gibi büyük arama motorlarında ön plana çıkmaya ve rakiplerinizi geride bırakmaya yönelik çalışmalar yapılmasıdır. Web sitenizin içinde ve dışında arama motorları kurallarına uygun olarak yapılan müdahaleler bütünüdür. Search Engine Optimization olarak kısaltılan SEO’nun tüm adımlarının web sitenize uygulanmasıdır.

SEO danışmanlığı hizmeti, profesyonel SEO danışmanları ve ajanslar tarafından yürütülmektedir.  SEO danışmanı web sitenizin analiz edilmesinden çalışmaların planlanmasına, planlanan çalışmaların uygulanmasından tüm çalışma sonuçlarının rapor olarak iletilmesine kadar tüm detayları barındırmaktadır. SEO danışmanlığı hizmeti site içi SEO, site dışı SEO, bölgesel SEO, kurumsal SEO, profesyonel SEO gibi çok farklı alanları kapsamaktadır. Sizlere kurumsal SEO çalışmalarından biraz bahsedeceğiz. Şimdi arama motoru optimizasyonu tanımını yaptıktan sonra kurumsal SEO danışmanlığı nedir, açıklayalım;

Kurumsal SEO Danışmanlığı Nedir?

Kurumsal SEO danışmanlığı; firmalara ait web sitelerinin büyük arama motorlarında ön plana çıkmasını sağlayacak ve rakiplerini geride bırakmalarına yardımcı olacak çalışmalardır. Web sitenizin marka bilinirliğini yaratması, markanıza olan güvenin artması, potansiyel müşterilerinize ulaşılması ve satışlarınızı arttırması yönünde yapılan tüm çalışmalardır. 

Kurumsal SEO danışmanlığı hizmetleri, kurumsal SEO danışmanları tarafından verilmektedir. Kurumsal SEO danışmanları web sitenizin kurumsal yapısını geliştirerek arama motorlarında ön sayfalarda çıkmasını sağlar. Ayrıca hem bölgesel hem de global hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur. Kurumsal olarak yürütülen arama motoru optimizasyon çalışmaları çok dikkatli yürütülmelidir. Aksi halde web siteniz zarar görebilir. Ayrıca kriz durumlarında hemen çözüm bulunmalıdır. Kriz durumlarında çözüm olmazsa marka imajınız zedelenebilir. Şimdi kurumsal SEO danışmanlığı hizmeti almanız için sizlere bazı sebeplerden bahsedeceğiz;

Kurumsal SEO Danışmanlığı Neden Almalısınız?

Kurumsal SEO danışmanlığı hizmeti, kurumsal SEO danışmanları tarafından profesyonel olarak verilen bir hizmettir. Dijital çağın gelişmesiyle birlikte firmaların rakiplerinin önüne geçmesi ve arama motorlarında daha üst sıralara çıkabilmesi için mutlaka alması gereken çalışmalardır. Tabii bu çalışmaları almak kadar doğru kişilerden, doğru sürede, doğru şekilde almak da önemlidir. Sizlerin hedeflerinize ulaştırmayacak çalışmaların kurumsallığı sorgulanır. Kurumsal SEO danışmanlığını almanız için sizlere birkaç geçerli sebep sunalım;

  • Marka Bilinirliği Sağlarsınız: Kurumsal SEO çalışmalarının en önemli detaylarından biri marka bilinirliği oluşturmaktır. Markanızın bilinir olması kurumsal yapınız için çok önemlidir.  İnsanlara arama motorları üzerinde yaptığınız çeşitli faaliyetler üzerinden sizi tanırlar. Tanıtım ve reklam çalışmalarıyla, basın bültenleriyle markanızı daha bilinir hale getirebilirsiniz.
  • Marka İmajınızı Korursunuz: Her markanın müşteriler ve potansiyel müşteriler gözünde bir imajı vardır. Dijital dünyada marka imajı oluşturmak son derece zor bir süreçtir. Bu yüzden sizler de dijital sektörde markanıza yönelik imajı korumalısınız. Markanızın değerini sürekli arttırmalı ve müşterilerin sizlere olan bakış açısını değiştirmelisiniz. Tüm bunlar da kurumsal SEO çalışmalarıyla olur.
  • Arama Motoru Sonuç Sayfalarında Üst Sıralara Çıkabilirsiniz:  Arama motorlarında üst sıralara çıkabilmek için gerekli optimizasyonu çalışmalarınızı yürütmelisiniz. Özellikle sektörünüzde lider bir firma olmak istiyorsanız arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) üst sıralara çıkmalısınız. Bunun için de tüm SEO çalışmalarınızı profesyonel bir ekip sayesinde yürütmelisiniz. Kurumsal SEO çalışmaları sizlere bunu verecektir.
  • Kurumsal Bir Web Sitesi Oluşturabilirsiniz: Kurumsal SEO çalışmalarının en önemli avantajı kurumsal kimliğinizi dijital dünyada ortaya çıkarmasıdır. Bunu sağlamak için de yapmanız gereken web sitenizdeki tüm SEO adımlarını doğru şekilde yürütmektir. SEO’ya uygun, yararlı çalışmaları barındıran adımlar kurumsal bir web sitesi ortaya çıkarmanızı sağlar.
  • Potansiyel Müşterilerinize Ulaşabilirsiniz:  Dijital dünya firmaların dünyaya açılmasına ve çok uzaktaki firmalara ulaşabilmesine olanak tanır. Sizler de potansiyel müşterilerinize buradan ulaşabilirsiniz. Ücretsiz şekilde web sitenize trafik çekerek müşterilerinize ulaşmanızı sağlayacak çalışmaların ana çıkış noktası arama motorlarıdır. Arama motorları üzerinden yorulmadan potansiyel müşterilerinize ulaşabilir ve organik trafiğinizi arttırabilirsiniz.
  • Uygun Maliyetli Reklam Stratejileri Geliştirebilirsiniz: Orta ve küçük ölçekli firmalar için reklam ve tanıtım çalışmalarının maliyeti çok yüksek olabilir. Ancak dijital dünyada yaşanan gelişmelerden sonra dijital dünyadaki reklamların maliyetleri oldukça azaldı.

Kurumsal SEO çalışmalarında daha ön plana çıkabilmek için Google ve diğer servislerden firmanızı kolayca tanıtabilirsiniz. Firmanızı tanıtacak faaliyetler için ok uygun bütçelerle reklamlar verebilir ve direkt olarak potansiyel müşterilerinizi web sitenize çekebilirsiniz. Bunun için kurumsal reklam stratejileri oluşturmanız gerektiğini unutmayın.

Kurumsal SEO Danışmanlığı Neleri Kapsar?

Arama motoru optimizasyonu özellikle firmalar için çok büyük önem taşımaktadır. Küçük, orta ya da büyük ölçekli firmalar için alınabilecek bir hizmettir. Kurumsal SEO hizmeti birçok alanda firmaların öne çıkmasına yardımcı olur. Şimdi sizlere kurumsal SEO danışmanlığı neleri kapsar, liste halinde verelim;

Site İçi İyileştirmeler: SEO çalışmaları başlamadan önce yapılması gereken sitedeki teknik detayları iyileştirmektir. Bunun için sitenizdeki tüm detaylar SEO’ya uygunluk bakımından analiz edilir. Bu süreçte web sitenizin kurumsal yapısını bozan ve arama motorlarında değer kaybetmenize yol açacak tüm detaylar ortadan kaldırılır.

Kullanıcı Dostu Site Tasarımı: Kurumsal web sitelerinin kullanıcı dostu olması gerekir. Web sitenizdeki anahtar kelimeler doğru kişilere hitap etmelidir. Ayrıca web sitenizdeki tüm sayfalar kullanıcıların kolayca erişebileceği yapıda olmalıdır. Kurumsal SEO danışmanlığı kapsamında web sitenizde iyileştirmeler de yapılır. Web sitenizin kodlama işlemleri kullanıcı dostu ve arama motoru dostu olarak yapılandırılır.

Özgün ve Kaliteli İçerik: SEO  çalışmalarının en temel noktalarından birinin içerikler olduğunu defalarca ifade ettik. Web sitenizdeki tüm içeriklerin özgün, kaliteli ve kurumsal bir dile sahip olması gerekir. Bunun için mevcut içerikleriniz elde geçirilerek geliştirilir ve yeni içerikler de bu kurallara yönelik oluşturulur. Bunu yanında içeriklerde doğru anahtar kelimelere yer verilir. Tüm içerikler uygun yapıda ve uzunlukta üretilir ve web sitenize eklenir. Ayrıca kurumsal yapınıza uygun bir içerik stratejisi belirlenir.

Kaliteli Backlink İnşası: Kurumsal SEO sürecinde backlinkler büyük önem taşır. Firmalar kaliteli backlinkler alarak arama motorlarında daha iyi sonuçlar alabilirler. Web siteniz için mevcut backlinkeriniz analiz edilir. Sonrasında diğer linklerinizin de kaliteli olması sağlanır. Ayrıca size değer katmaya devam etmesi açısından linkleriniz düzenli olarak kontrol edilir.

Reklam Stratejisi: Arama motorlarında en uygun maliyetli reklamlarla hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Bunun için doğru reklam stratejilerini kullanmalısınız. Burada da devreye profesyonel bir ekipten yardım almak girer. Kurumsal SEO çalışmalarında doğru reklam stratejileriyle marka imajı oluşturulur ve marka bilinirliği arttırılır.

Sosyal Medya Çalışmaları: Özellikle kurumsal alanda yapılan arama motoru optimizasyonu çalışmaları sosyal medyayla taçlandırılmadıkça bir zafer olarak görülmemelidir. Sosyal medya SEO açısından web siteniz için çok önemli bir kaynaktır. Takipçi kitlesi, kampanyalar ve online reklamlar sayesinde birçok sosyal medya uygulaması üzerinden web sitenize trafik çekebilirsiniz.

Web Sitesi Analizi: Web sitesi analizi kurumsal SEO çalışmalarında temel çıkış noktası olacaktır. Profesyonel araçlarla yapılan analizler sayesinde web sitenizin yerini görebilir ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak çalışmaları planlayabilirsiniz. Tabii bu süreçte analiz sonuçlarına göre doğru adımları atmak da çok önemlidir.

Kullanıcı Yorumları: Web sitelerinde kullanıcı yorumları hem kurumsallık hem de arama motorları açısından önemlidir. Sitenizde kullanıcı etkileşimini arttırarak arama motorları gözünde daha sosyal bir web sitesi olduğunuzu ortaya koyabilirsiniz.  Ayrıca kullanıcı yorumları diğer potansiyel müşterileriniz için de bir güven oyudur. Mevcut müşterilerinizle buradan etkileşime girmeniz de marka imajını arttıracak bir detaydır.

Raporlama: Yapılan çalışmalarda en önemli detaylardan biri kurumsal SEO çalışmalarının takip edilmesidir. Gerçekleştirilen tüm müdahaleler düzenli olarak takip edilir. Bu veriler sizinle düzenli şekilde paylaşılır. Böylece web sitenizin geldiği noktayı sizler de görebilirsiniz. Aldığınız raporlar haftalık, aylık ya da proje bazlı olarak yapılabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir