profesyonel seo uzmanı

SEO, internetin gelişmesi ve yayılması ile her geçen gün adını daha fazla duyduğumuz ve önemini artıran bir çalışma. Peki Kurumsal Seo nedir? Nasıl Yapılır ve Kurumsal Seo Fiyatlarını belirleyen Kriterler nelerdir?

Kurumsal seo fiyatlarını belirleyen kriterler konusunda özellikle e-ticaret hayatına yeni adım atan girişimci kişiler web sitelerini geliştirmek amacıyla kapsamlı araştırmalarda bulunmaktadırlar. Bunun sebebi e-ticaret sitelerinde bir noktaya kadar kişinin kendisinin tek başına bütün sitenin işini yaparak hedef kitleye web sitesini yayabileceği ancak bir noktadan sonra mutlaka bir seo uzmanı ile çalışıp web sitesini daha çok müşteri trafiği ile buluşturmayı amaçlamaktan geçmektedir.

Bu konular hakkında en önce seo hizmetlerinin e-ticaret sitelerine olan katkıları ve ardından kurumsal seo fiyatlarını belirleyen kriterler sırası ile ayrı ayrı incelenerek ele alınmalıdır. SEO ve Dijital Medya Uzmanı Ömer Yoluk; bu alandaki bilgi ve deneyimini bizimle bu yazımızda paylaşıyor.

SEO Hizmeti Nasıl Sunulur?

Seo hizmetleri web site içi ve web site dışı olarak ikiye ayrılmış şekilde yürütülür. Oldukça kapsamlı ve zaman alan bu hizmetleri sunan seo uzmanları sitenizi sizin yerinize arama motorlarında üst sıralara çıkarırken çok zahmetli birtakım işler dizisi yürütmektedir. Bu yürüttükleri işlemler dizisi sayesinde arama motorlarında üst sıralara çıkan web sitenin müşteri trafiği oldukça artar ve hem web sitenin satış işlemleri artmış olur hem de reklamlardan tıklama başına siteye alınan ödeneklerde artış görülür.

Stratejik Yönetim ve Projeksiyon Gereklidir

Web sitenizde artan kişi sayısını sürekli hale getirmek için daima yenilikleri takip eden, devrimsel nitelik taşıyan yeni fikirler üretebilen ve bilgilerini sürekli olarak tazeleyen kişilerle çalışmak sabırlı olunduğu takdirde her zaman olumlu sonuçlara yol açar. Bu kişilerle çalışmak tek başına web site yönetmek bakımından zamandan ve paradan tasarrufu sağlar. Elbette seo uzmanları belirli kriterlere göre size fiyat biçer ancak onlarsız yapılan işlerde kaybedilen para tutarı ile kıyaslandığında seo uzmanları ile çalışmak her zaman daha hesaplı bir seçenek olacaktır.

Kurumsal Seo Uzmanı Gerekli midir?

Kurumsal çalışan seo uzmanları ile mi bireysel çalışan seo uzmanı ile mi iş yapılmasının daha uygun ve hesaplı olduğu yapılacak işin çokluğu ve yoğunluğu ile olarak değişkenlik gösterir. Tek bir konuda seo uzmanından yardım almak isteyen bir web sitesi sahibi bireysel seo uzmanı ile çalışabilir Bu sayede göreceli olarak daha uygun fiyatlar ile çalışabilirsiniz. Ancak daha yoğun ve çoklu işler için kurumsal çalışan, güvenilir, alanında tecrübesini ispatlamış seo uzmanları aralarında iş dağılımı yaptıkları için daha uygun olacaktır. Tek bir kişinin birçok işle ilgilenmesinden alınan verim ile grup çalışmasından alınan verim aynı değildir. 

Kurumsal seo uzmanı, çoğu zaman hemen her şirket için gereklidir. Bu alanda özel uzmanlık kurumsal kimliğinizi güçlendirirken, daha geniş kitlelere sunum yapabilmenizi de sağlar.

Kurumsal SEO Sadece Hacim Olarak Farklılık Arz Etmez

Kurumsal seo, uygulamanın esaslarının da değişik standartlara sahip olduğu çalışmalardır. Firmanın vizyonu ve sektördeki saygınlığına zarar vermeyecek biçimde işlem yapılmalıdır ki, bu durumda maliyetler hatırı sayılır şekilde artabilir. Zira seo her ne kadar görünmeyen bir uygulama gibi düşünülse de, aslında durum bunun tam tersidir. 

Bir firmanın seo bileşenleri içerisinde örneğin metin yazım süreçleri son derece etkilidir ki, burada üretilecek metnin nitelikli firmanın kurumsal kimliğini etkileyeceğinden dikkatli olunması son derece önemlidir.

Kurumsal seo fiyatlarını belirleyen kriterler yapılacak işin yoğunluğu ile oldukça alakalı olarak değişir. Çoklu iş yapmak istediğinizde kurumsal seo’lar size belirli işlere ait belirli paketler halinde ödenmesi gereken tutarı belirlerler. Size elbetteki aldıkları paradan daha fazla para kazandıracaklarından daima emin olmalısınız. Aynı zamanda bu paketlerin dışında çeşitli paketlere ve işlere ait kampanyalar düzenleyen kurumsal seo’lar da bulunmaktadır. Buradaki kampanyaları takip altına alarak web site sahibi olarak yine tasarruflu bir anlaşmaya varabilirsiniz.

SEO Fiyatlandırmalarına Genel Bakış

Kurumsal SEO,  son zamanlarda büyük ilgi gören ve firmaların kurumsal yapısını destekleyen bir optimizasyon çalışmasıdır. Kurumsal SEO fiyatları, diğer SEO çalışmalarına göre biraz daha maliyetlidir. Çünkü kurumsal olarak yapılan çalışmalar daha büyük ciddiyet gerektirir. Ayrıca ülkemizde kurumsal olarak arama motoru optimizasyonu çalışmaları yürüten kişi sayısı çok azdır.

Başarılı bir SEO uzmanı ya da ajansla çalışarak kurumsal olarak firmanızın arama motorlarında öne çıkmasını sağlayabilirsiniz. Sektörünüz ne olursa olsun güçlü rakipleriniz olacağını ifade edelim. Kurumsal SEO fiyatlarını belirleyen birçok etmen vardır. Zaten firmalar kurumsal olarak yürütülen bu çalışmalara oldukça önem vermektedir. Şimdi kurumsal SEO fiyatlarına etki eden etmenlerden bahsedelim.

Kurumsal SEO Fiyatlarına Neler Etki Eder?

Kurumsal SEO fiyatları belirlenirken çok sayıda detay dikkate alınır. Rakipleriniz de kurumsal olduğu için ve çalışmalar daha detaylı yapılacağı için kurumsal SEO fiyatlarını belirleme anlamında oldukça titiz hareket edilir. İşte profesyonel bir kurumsal SEO uygulamasına etki edecek çalışmalar;

 • Web Sitenizin Durumu: Web siteniz tüm arama motoru optimizasyonu çalışmalarında olduğu gibi kurumsal olarak yürütülen çalışmalarda da önemlidir. Fiyat belirlenmeden önce web sitenizin durumu analiz edilir. Hedeflerinize ulaşmanız konusunda web siteniz kötü bir yerdeyse, cezası varsa ya da daha önce başarılı bir optimizasyonu geçmişi yoksa fiyatlar artacaktır. Bu yüzden SEO danışmanlarınızın web sitenizi analiz etmesine izin verin. Fiyat belirlenirken siteniz SEO’ya uygunluk bakımından denetlenir.
 • Sektörünüz: Web sitenizin hizmet verdiği sektör de kurumsal SEO fiyatları üzerinde büyük etkiye sahiptir. Çünkü sektörünüzdeki rekabet ortamı güçlüyse sizler de daha nitelikli çalışmalar yürütmelisiniz. Bu durumda daha maliyetli bir tablo ortaya çıkabilir. Sektörünüzün durumu da fiyatları belirlerken analiz edilen parametrelerden biridir.
 • Rakipleriniz: Web sitenizde SEO çalışmalarını belirlerken rakipleriniz de önemlidir. Rakiplerinizin çalışmalarının önüne geçmek için onları analiz etmeniz gerekir. Zorlu rakipler sizlere daha maliyetli kurumsal SEO çözümlerine itecektir.
 • Hedef Dil:  SEO çalışmalarında hedef dil fiyatlara etki eder. Çünkü yabancı dilde SEO çalışmaları daha maliyetli olabilir. Ayrıca çoklu dil hizmetinde maliyetin çok daha aşikar olacağı ortadadır. Bu yüzden kurumsal SEO fiyatlarını belirlerken dil önemli bir etkendir.
 • Hedefleriniz: Kurumsal SEO fiyatlarında hedefleriniz de fiyatlara etki eder. Büyük hedefler daha nitelikli çalışmalar gerektirir. Bölgesel hedefleriniz varsa daha düşük maliyetlerle optimizasyon süreci yürütülebilir. Ancak ulusal ya da global hedefler web siteniz için alacağınız kurumsal SEO hizmetinin maliyetini de arttıracaktır.
 • Proje Süresi: Kurumsal SEO çalışmalarında süre de fiyata etki eder. Profesyonel bir kurumsal SEO projesi 6 ay ila 1 yıl kadar sürmektedir. Bu süreçte fiyata etki eden detaylardan biri de projenin süresi olur. Süre uzadıkça maliyet de artabilir.
 • SEO Uzmanı Profesyonelliği: Çalışmak istediğiniz SEO uzmanının profesyonelliği de fiyatları etkiler. Çünkü ülkemizde çok kaliteli SEO uzmanı az sayıdadır. Kurumsal firmalara hizmet veren profesyonel SEO uzmanları daha yüksek maliyetlerle çalışmaktadır.
 • Reklam ve Tanıtım Giderleri: SEO çalışmalarında reklam ve tanıtım çok önemlidir. Firmanızın hangi ölçekte reklam ve tanıtım çalışmaları yürüteceğini belirleyerek kurumsal SEO fiyatları belirlenmektedir. Büyük hedefler için daha geniş çaplı reklam ve tanıtım faaliyetleri düzenlemek gerekecektir.
 • Anahtar Kelime Rekabet Zorluğu: Her SEO çalışmasında hedeflediğiniz anahtar kelimeler olacaktır. Kurumsal SEO’da anahtar kelimeleri rekabet zorluğu fiyatlara etki eder. Rekabet oranı yüksek olan anahtar kelimelere yönelik çalışmalar daha maliyetli olacaktır.

Sizlere yukarıda kurumsal SEO fiyatlarına etki eden etmenleri verdik. Sizlere sunduğumuz etmenler genel detaylardır. Daha ayrıntılı bilgi almak ve tüm süreçler hakkında bilgi sahibi olmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Kurumsal SEO Fiyatlarını Nasıl Karşılaştırmalısınız?

Kurumsal SEO fiyatları ajanslar ya da SEO uzmanları arasında farklılık gösterebilir. Bu yüzden tarafsız bir karşılaştırma yaparken doğru soruları sormanız gerekir. Kurumsal SEO fiyatlarını nesnel olarak karşılaştırmak için dikkat etmeniz gereken detaylar şöyledir;

 • Oluşturulan içeriklerin fiyata dahil olup olmadığını öğrenin.
 • Reklam ve tanıtım çalışmalarının bütçenin içinde olup olmadığına bakın.
 • SEO danışmanının daha önceki referanslarını inceleyin. Güçlü referansları olan uzmanlar daha maliyetli çalışacaktır.
 • Projenin süresine bakın. Süreç uzadıkça maliyet artacaktır.
 • Aylık ya da proje bazlı ödenecek fiyatları karşılaştırın.
 • Site için SEO çalışmalarının niteliğini öğrenin. 
 • Alınacak backlink çalışmalarının maliyete dahil olduğundan emin olun.
 • Backlink alınan sitelere ödenen ücretlerin dahil olup olmadığına bakın.
 • Web sitenize içeriklerin eklenmesi fiyata dahil mi bakın.
 • Site haritası güncellemenin fiyata dahil olduğuna dikkat edin.
 • Bütçe danışmanlığının fiyata dahil olup olmadığını sorun.

Yukarıda sizlere bir kurumsal SEO çalışmasında fiyatları karşılaştırmanıza yardımcı olacak bazı detayları sunduk. Şimdi kurumsal SEO fiyatlarımıza dahil olan hizmetleri belirtelim. Bu başlık sizlere daha doğru bir fikir verecektir.

 Kurumsal SEO Fiyatımıza Neler Dahil?

Kurumsal SEO çalışmalarımız size atanan profesyonel bir SEO uzamanı tarafından yürütülmektedir. Ancak bu çalışmalarda tüm ekibimiz farklı uzmanlık alanlarıyla sürece dahil olur. Yaptığımız kurumsal SEO çalışmalarında fiyata her şey dahildir. Yani full paket bir kurumsal SEO hizmeti alırsınız. Sizlerden verilen fiyat teklifi dışında hiçbir ücret alınmayacaktır. Şimdi ücrete dahil olacak hizmetleri detaylı olarak anlatalım;

 • Kurumsal bir domain alımı web siteniz için verilecek kurumsal SEO hizmetine dahildir. Domainin kurulumu da bu süreçte fiyatlara dahil olacaktır.
 • Hosting yani sunucu desteği de vereceğiniz kurumsal SEO fiyatları içine dahil olacaktır.
 • Web sitenizin kurulumu ve yönetim panelinin oluşturulması sağlanır.
 • Web sitenizde bulunan hataların bulunması ve bu hataların giderilmesi de hizmet içindedir.
 • Web sitenizdeki tüm içerikler özgünlük bakımından analiz edilir. 
 • Web sitenizdeki tüm web sayfalarının hızı test edilir. Hızların arttırılması için gerekli optimizasyon çalışmaları yapılır.
 • Web siteniz için kaliteli, özgün ve uygun içerikler profesyonel içerik yazarları tarafından hazırlanır ve web sitenize belli bir takvime göre eklenir.
 • Web sitenizdeki içeriklerde başlık, meta etiketi, açıklama gibi tüm detaylar uygun şekilde gerçekleştirilir.
 • Web siteniz için çeşitli analiz araçları kullanılarak anahtar kelime analizleri yapılır. Anahtar kelimeler sürekli olarak güncellenir.
 • Web sitenizde site haritası oluşturulur ve site haritası yeni içerik eklendikçe güncellenir.
 • Sitenizde yer alan içerikler doğru anahtar kelimeler de eklenerek geliştirilir.
 • Firmanızın Google My Business kaydı gibi tüm bölgesel SEO hamleleri yapılır.
 • Web sitenizin iletişim kanalları yönetilir ve müşterilerle iletişim süreci yürütülür.
 • Bir kriz durumunda hemen kriz yönetimi yapılır.
 • Yapılan çalışmaların tamamı sürekli analiz edilir. Yapılan analiz sonuçları aylık, haftalık ve dönemli olarak sizlere rapor şeklinde sunulur.
 • Site dışında güçlü backlinkler alınır. Mevcut linkler takip edilerek zararlı olanlarda kurtulmanız sağlanır. 
 • Web sitenizdeki sayfalar arasında bağlantı şeması oluşturulur.
 • Tanıtım yazıları, basın bültenleri oluşturulur.
 • Reklam ve tanıtım kampanyaları oluşturularak sizin adınıza yürütülür.

Kurumsal SEO çalışmaları geniş odaklı bir site içi SEO çalışmalarının tüm detaylarını kapsar. Bu çalışmalarda kurumsal SEO fiyatlarına site içinde ve dışındaki tüm detaylar dahildir. Burada sayamadığımız bazı hamleler de olabilir. Kısacası sizlerden kurumsal SEO hizmeti adı altında alınan ücret dışında bir ücret talep edilmez.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir