kurumsal seo danışmanlığı ve kurumsal seo hizmeti

Kurumsal SEO hizmeti; kurumunuza ait ya da bireysel olarak sahibi olduğunuz web sitelerini arama motorlarının algoritmalarına göre düzenleyerek web sitenizin aramalarda ilk sayfada çıkmasını sağlayan hizmetlerdir.

SEO hizmetleri, analiz ve uygulama aşamalarından oluşur. Analiz aşamasında rakiplerinizin ve sizin web siteniz analiz edilirken, uygulama aşamasında site içi ve site dışı SEO çalışmaları yapılır.

Kurumsal SEO Nedir?

Kurumsal SEO ; web sitesini arama motorlarında üst sıralara çıkarmak için yapılan ve kurumsal sitelere uygulanan SEO (Search Engine Optimization)  çalışmasıdır.

SEO çalışmasının temel amacı, algoritma değişikliklerini takip ederek, sitenin arama motorlarının kriterlerini yerine getirip getirmediğini analiz etmek ve bu kriterleri yerine getirmek için çalışmalar yürüterek kuruma daha fazla müşteri çekmektir.

kurumsal seo çalışmasının amacı

kurumsal seo çalışmasının amacı

Satış, pazarlama, kurumsal tanıtım için yapılan ve firmalara arama motorlarında görünürlük kazandırmak için yapılan SEO çalışmaları da SEO çalışması olarak adlandırılır. SEO çalışmaları, yöntem bakımından standart SEO metotlarıyla benzerdir. Ancak ürün satışı için yapılan çalışmaları, Google Merchants optimizasyonunu ve e-ticaret uygulamalarını da kapsayabilir. Tüm bunlarla birlikte, SEO çalışmaları profesyonel bir ekip tarafından yönetilmelidir.

Kurumsal SEO Danışmanlığı Nedir?

Arama motoru optimizasyonu, birçok farklı ögeden oluşmakla birlikte, uzmanlık gerektiren bir konudur. İyi bir SEO çalışması için site içi ve site dışı çalışmaların etkili bir biçimde yürütülmesi, rakip analizinin profesyonelce yapılması, içerik stratejilerinin sitenin puanını arttıracak biçimde belirlenmesi gerekir. Tüm bu süreç ise içerik yönetimi, web tasarım, yazılım, grafik tasarım gibi farklı branşlarda uzmanlaşmış bir ekiple çalışmayı gerektirir. Söz konusu SEO ise, e-ticaret ve dijital pazarlama uygulamaları da çalışmanın içinde yer almalıdır.

Kurumsal SEO danışmanlık hizmeti, tüm bu uygulamaları kapsayan bir çalışmadır. Ürün ve hizmetlerinizi arama motorlarını kullanan kişilere ulaştırabilmek, hizmet verdiğiniz sektörde tanınır olabilmek için iyi bir kurumsal seo danışmanından hizmet almanız gerekir. Profesyonel bir ekip ile SEO hizmeti veren firmalar aracılığla firmanızın tanınırlığını arttırabilir, hedef kitlenize daha kolay ulaşabilir ve müşteri kazanabilirsiniz.

Kurumsal SEO Hizmetleri Neden Gereklidir ?

 • Kurumsal SEO danışmanlığı neden gereklidir sorusunun ilk ve en önemli cevabı, seo uygulamalarının sitenizi öne çıkarmak için kullanılacak olmasıdır. Böylece siteniz için reklam yapma gereksiniminiz azalır ve arama motorlarında öne çıkmanız sağlanır.
 • Arama motorlarında öne çıkarak daha geniş kitlelere ulaşırsınız.
 • Kurumsal SEO, profesyonel bir uygulamalar bütünüdür ve amatörlerce değil, SEO Hizmeti sunan profesyonellerce verilmelidir.
 • SEO uygulamaları birçok bileşeni bir araya getirir. Bu uygulamaların sistematik biçimde ele alınması için kurumsal SEO uzmanından destek almanız şarttır.
 • SEO uygulamaları ciddi analizleri gerektirir ki, bu analizlerin yapılabilmesi için gerekli olan yazılım ve donanım uzmanlarda bulunur.
 • Kurumsal SEO hizmeti, tıpkı bir reklam hizmeti gibidir. Düzenli ve devamlı uygulanması gereklidir. Bunun için hizmetin sunumunun bu işi profesyonel olarak yapan kurumlarca sürdürülmesi gerekir.
 • Arama Motoru Optimizasyonu için çeşitli kaynaklara ihtiyaç duyulur. Örneğin içerik ihtiyacının karşılanması ve bu içeriklerin SEO uyumlu biçimde girişlerinin yapılması için profesyonel destek gerekir
 • Sitenizin teknik gerekliliklerinin tespit edilmesi ve sitenin sürekli arama motoruna uyumlu kalması için Seo Hizmeti gereklidir.
 • Kurumsal SEO hizmeti; bir maliyet değil, bilakis maliyetlerinizi azaltırken, gelirlerinizin artmasını sağlayan bir uygulamalar bütünüdür. 
 • Günümüzde hiçbir site, gereksinimleri ile orantılı biçimde seo yapılmaz ise yükselemez. Dolayısıyla kurumsal SEO hizmeti başta yer almak üzere tüm sitelerin SEO hizmeti alması zorunludur.

Çalışmalar Nasıl Yürütülmelidir?

Belirtildiği gibi, SEO çalışmasının temel amacı, web sitesini belli arama terimlerinde görünür kılabilmektir. Kurumsal siteler için google SEO söz konusu olduğunda ise, detaylı bir çalışma gerekir. Nitekim arama motorları sıralaması yalnızca sitenin görünürlüğünü etkilemez. Aynı zamanda, rekabet gücüne de ciddi anlamda etki eder. Firmanız arama motorlarında ne kadar görünür olursa, hedef kitleniz ile olan iletişiminiz o kadar kuvvetli olacaktır.

Kurumsal seo çalışma süreci

Kurumsal seo çalışma süreci

Google algoritması, kullanıcıya arama terimleriyle alakalı ve nitelikli sonuçlar vermek üzerine kuruludur. SEO çalışmasının da büyük ölçüde bu amaca yönelik olduğunu belirtmekte fayda var. Firmanızın hizmetine ihtiyaç duyan kullanıcılara ulaşabilmek için, bu hizmet ile ilgili doğru anahtar kelimeleri belirlemeniz ve çalışmayı bu kelimelere yönelik bir çalışma yürütmeniz gerekir. Yanlış anahtar kelimelerle çalışma yürüttüğünüzde, sıralamada iyi bir yer kazansanız bile firmanızın hizmetleriyle ilgilenen kullanıcılara ulaşmanız zorlaşacaktır. Kurumsal SEO çalışmalarında anahtar kelime analizi keyword explorer ile yapılmaktadır.

 • Rakip Analizi:

Kurumsal SEO analizi ile anahtar kelimeler belirlendikten sonra, bu anahtar kelime üzerinde rekabet eden diğer sitelerin ve firmaların incelenmesi gerekir. Google da üst sıralarda yer almak , bir rekabet alanıdır ve burada görünür olabilmek için ciddi bir rekabet gücüne sahip olmak gerekir. Rakiplerinizin öne çıktığı anahtar kelimeleri, web sitelerini analiz etmeniz gerekir. Öne çıkmak istediğiniz anahtar kelimelerde, ilk sayfada görünen siteleri analiz ederek, etkili bir çalışma yürütmek için gerekli olan verileri edinebilirsiniz. Mangools‘un yazısını okuyarak detaylı bilgi alabilirisiniz.

 • İçerik Stratejisi:

İçerik yönetimi, SEO çalışmalarının en önemli aşamasıdır. Google botları, web sitesinin anahtar kelimelerdeki yetkinliğine içeriklere göre karar verir. Arama terimleriyle ilgili, iyi yazılmış ve özgün içerikler, siteyi üst sıralara taşır. Ancak kopya veya spin içerikler sitenin SEO puanını düşünerek dizinin dışına itilmesine sebep olacaktır. Özgün ve etkili içeriklerle sitenizi arama terimlerinde ön sıralara taşıyabilir, kullanıcıların markanızla ilgilenmek için ikna olmasını sağlayabilirsiniz.

 • Web Site Mimarisi:

Sitenin tasarımı da SEO üzerinde etkilidir. Sitedeki görsellerin doğru biçimde konumlandırılmış olması, açılış hızının yüksek olması ve sitenin kullanıcıya hitap edecek bir tasarıma sahip olması, SEO puanını arttırır. Bu özelliklere sahip olmayan bir web sitesi, kaliteli içerikler barındırsa dâhi düşük bir SEO puanına sahip olacaktır. Bu yüzden, içerik ve anahtar kelime stratejisinin SEO için dikkat edilmesi gereken tek unsur olmadığını hatırlatmak faydalı olacaktır.

Firmalar Arasında Seçim Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle, SEO çalışmasının anahtar kelime odaklı bir içerik stratejisinden ibaret olmadığını belirtmekte fayda var. Kullanıcının içerikleri okurken sitede geçirdiği süre de SEO puanını etkileyen bir önemli unsurlardan biridir. Bu yüzden, anahtar kelimelerin vurgulandığı içeriklerin üretilmesi ve bu terimlerle backlink alınması, iyi bir SEO çalışması için yeterli değildir. Kullanıcıyı marka ile ilgilenmeye ikna eden ve ihtiyaç duyduğu konular hakkında bilgi edinmesini sağlayan içerikler olmadığı sürece, arama motorlarında belli bir sıralamaya ulaşılsa bile bu bir şey ifade etmeyecektir.

Dolayısıyla, bir kurumsal SEO firması ile anlaşırken, profesyonel bir hizmet verildiğinden emin olunmalıdır. Belirtildiği gibi, arama motoru optimizasyonu başta içerik stratejisi olmak üzere birçok unsurdan oluşur. Tüm bu süreçler, profesyonelce yönetilmeli ve firmanın marka mimarisine uygun bir çalışma yapılmalıdır. Başka bir biçimde ifade etmek gerekirse, SEO çalışması yalnızca arama motorlarındaki sıralamayı yükseltmeyi amaçlamaz. Marka imajını güçlendirerek kullanıcıların güvenini kazanmak, SEO çalışmalarının başlıca amaçları arasındadır.

Sonuç olarak, Google başta olmak üzere arama motorlarında görünür olmayan bir firmanın, kurumsal alanda başarılı olması mümkün değildir. İyi bir SEO hizmeti alarak, firmanızı görünür kılabilir ve hedef kitlenize nitelikli bir biçimde ulaşabilirsiniz.

Firma ya da SEO uzmanı seçerken dikkat etmeniz gerekenleri Google’ın kurumsal videosundan öğrenebilirsiniz.( Ayarlar kısmından alt yazıyı Türkçe’ye çevirebilirsiniz.)

Kurumsal SEO Paketi Seçmek

Kurumsal SEO çalışmaları belirli anahtar kelimelerden oluşan çalışmalardır. Bu çalışma ile Google’da daha kolay bulunurluk sağlanır. Asıl amaç firmayı yansıtan hedef kitleye ulaşmaktır. SEO çalışmalarının, alanında uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Yanlış yapılan Seo çalışmaları firmanın Google’da geri plana düşmesine sebebiyet verebilir.

Kurumsal SEO paketi seçerken dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır. Bunlardan 1.si site içi ve site dışı SEO çalışmalarıdır. Site içi SEO; sitede bulunan tüm ürünlere yapılan bir çalışmadır. Ve oldukça detaylı bir çalışmadır. Site dışı SEO ise daha genel ama kapsamlı bir çalışmadır. Diğer seçenek ise firmanın sosyal medya hesaplarına backlink verilmesi işlemidir. Bu işlemler kurumsal SEO paketini kapsar. Uzman bir kişi tarafından bilgi alarak hangi paketi seçeceğinize karar verebilirsiniz.

Fiyatlar Nasıl Belirlenir?

SEO, kısaca tanımlamak gerekirse Google’da bulunabilirliktir. SEO daha çok kurumsal firmaların işine yaran bir çalışmadır. Firmayı yansıtan anahtar kelimeler kullanılarak Google’da kişilere erişilmeyi sağlar. Ama asıl amaç firmayı yansıtan kişilere ulaşmaktır. Örneğin; kitap satışı yapan bir firmaysa, ona özgün anahtar kelimeler kullanılarak çalışmalar yapılmaktadır. Yanlış anahtar kelimeler kullanıldığı zaman istenilen hedef kitleye ulaşılamayacaktır. Bu yüzden de satış gerçekleşmeyecektir. Bu nedenle, bu tür işlemlerin bir uzman tarafından yapılması gerekir.

Kurumsal firmalar için SEO alanında uzmanlaşmış bir ajans seçilmelidir. Kurumsal SEO fiyatları belirlenirken, firmanın sitesine istediği çalışma, kurumsal siteler için site içi veya site dışı Seo olarak fiyat ayrımı yapılmaktadır. Aynı zamanda kişilerin isteğine bağlı olarak da bazı sosyal medya hesaplarına backlink verilerek, Google’da daha çok görünürlük kazandırılır. Bu da fiyatta değişikliğe sebebiyet verebilir.

kurumsal seo fiyatları'nı belirleyen kriterler

kurumsal seo fiyatları’nı belirleyen kriterler

Sıkça Sorulan Sorular

Kurumsal SEO Hizmeti'nin Kapsamı Nedir?

Kurumsal SEO hizmeti web sitenizin arama motorlarındaki yerini iyileştirmek ve rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlamak için gerekli tüm çalışmaları kapsamaktadır. Bu süreçte markanızın bilinirliğinin arttırılması, web sitenizin iyileştirilmesi, ulusal ya da uluslararası alanda bilinirliğinizi arttırma çalışmaları işin içine girer. Kurumsal SEO hizmeti web siteniz için yapılan profesyonel dokunuşların tamamını içine almaktadır.

Kurumsal SEO Çalışması Ne Kadar Sürer?

SEO çalışması markanız için kurumsal olarak yapıldığında hizmet verdiğiniz sektör ve mücadele ettiğiniz rakiplerinizin gücüyle birlikte hedeflerinize göre süre değişecektir. Kurumsal bir SEO çalışmasından tam verim alabilmek için en az 3-4 ay çalışmalar yürütülmelidir. Ortalama çalışma süresini 6 ay olarak belirtebiliriz.

Kurumsal SEO Uzmanı ile mi Yoksa Ajansı İle mi Çalışmalıyım?

Kurumsal SEO çalışmaları için ajansla da SEO uzmanları ile de çalışabilirsiniz. Çünkü ajansların bünyesinde de sizlere SEO uzmanları destek olacaktır. Ajanslar sizlere referans sunma konusunda daha başarılı olacaktır. Ancak araştırmalarınız sonucunda profesyonel bir SEO uzmanı ile de kurumsal optimizasyon çalışmalarınızı verimli şekilde yürütebilirsiniz.

Kurumsal SEO Hizmeti Şirketime Uygun mudur?

Kurumsal SEO hizmetinin şirketinize uygun olup olmadığını hedefleriniz belirler. İnternet ortamında yerinizi almak, rakiplerinizin önüne geçmek ve hedef kitleniz içinden daha fazla insana ulaşmak istiyorsanız kurumsal SEO şirketiniz için uygundur. Profesyonel hizmet vermek ve hem ülkemizde hem de dünyada markanızı tanıtmak ve gelirlerinizi arttırmak istiyorsanız kurumsal SEO hizmeti alabilirsiniz.

Kurumsal SEO Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Kurumsal SEO fiyatları genelde paket olarak belirlenir. Fiyatları belirleyen unsurlar içinde yapılacak çalışmalar, SEO çalışmasının süresi, web sitenizin mevcut durumu ve sizin hedefleriniz olacaktır. Ajanslar ya da SEO uzmanları genelde aylık ücret üzerinden çalışırlar. Bazı firmalar da sizlere paket ücreti olarak toplu fiyat verirler.

Kurumsal SEO Danışmanlığı Neden Gereklidir?

Kurumsal SEO danışmanlığı markanıza değer katmak ve bilinirliğinizi arttırmak için gerekli bir hizmettir. İnternet üzerinde hizmet veren rakiplerinizin önüne geçmek istiyorsanız mutlaka SEO çalışmalarınızı düzenli olarak yürütmelisiniz. Ayrıca kurumsal olarak verilen SEO danışmanlığı ülke genelinde ve dünyada da bilinir hale gelmenizi sağlayacaktır. Daha geniş alanda müşteri portföyü oluşturmak için bu hizmet gereklidir.

Kurumsal SEO Çalışmasını Kendim Yapabilir miyim?

Kurumsal SEO çalışmalarınızı kendi başınıza yapmanız çok zordur. Çünkü sizin sektörünüzde ve arama motorları algoritmalarında sürekli dinamikler değişmektedir. Bu yüzden kurumsal SEO çalışmaları için mutlaka bir uzman işe almalı ya da dışarıdan profesyonel bir destek almalısınız. Kendi başınıza sadece web sitenizin yönetimini üstlenebilirsiniz. Bireysel olarak yapılan kurumsal SEO çalışmaları ileriye dönük etkili sonuçlar vermeyecektir.

2 cevaplar
 1. Ahmet
  Ahmet says:

  hocam merhaba, kurumsal seo çalışması yaptırmak istiyoruz. Fiyatlarınız ve yapabiliyorsanız yapacağınız çalışmaların listesini atabilir misiniz ? Organizasyon, organizasyon firması gibi kelimelerde çıkmak istiyoruz.

  Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir