kurumsal seo uzmanı

Firmalar için faaliyet alanı artık değişmektedir.  Geleneksel pazarlama yöntemleri her geçen gün geçerliliğini yitirmektedir. Bu yüzden firmalar yeni arayışlar içine girmektedir. Özellikle dijital dünyanın reklam ve pazarlama üzerindeki etkinliğini her geçen gün arttırması üzerine firmalar bu alana eğilmeye başlamıştır. Kurumsal yapıyı ön plana alabilmek için firmalar mutlaka internet dünyasında da yer almalıdır. Bu süreçte arama motorlarına yönelik kurumsal SEO hizmeti alınması önem kazanır.

Kurumsal SEO çalışmaları profesyonel şekilde yürütülmesi gereken çalışmalardır. Burada da devreye kurumsal SEO uzmanı girer. Ülkemizde arama motoru optimizasyonu faaliyetlerini SEO uzmanları yürütür. Ancak her SEO uzmanı kurumsal olarak hizmet verebilme kapasitesine ve becerisine sahip değildir. Sizlere kurumsal bir SEO uzmanının kim olduğunu, hangi faaliyetlerde bulunabileceğini, kurumsal SEO uzmanını seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini belirtelim;

Kurumsal SEO Uzmanı Kimdir?

Kurumsal SEO uzmanı; firmaların ya da şirketlerin satışını yaptıkları ürün ve hizmetleri dijital dünyada pazarlamaya yönelik faaliyetler yürütmesinde danışmanlık yapan kişidir. Kurumların yapılan müdahaleler sayesinde arama motorlarında görünür olmasını sağlayan, marka bilincinin oluşmasında ve potansiyel müşterilere ulaşılmasında rol oynayan uzmandır.

Kısacası kurumsal SEO uzmanları bir firmaya ait web sitesini arama motorlarında görünür hale getirmek için tüm çalışmaları yürüten ve ekipler tarafından gerçekleştirilen tüm adımları koordine etmektedir.  Şimdi bir kurumsal SEO uzmanıyla neden çalışmanız gerektiğinden detaylı olarak bahsedelim;

Kurumsal SEO Uzmanı ile Neden Çalışılır?

Kurumsal SEO uzmanları; küçük, orta ve büyük ölçekli birçok firmaya dijital anlamda destek verir. Kurumsal SEO çalışmaları maliyetli çalışmalar olarak görülse de sonuçları, etki alanı ve getirilerine bakıldığında son derece doğru bir çalışma alanıdır. Firmalar başarılı kurumsal SEO uzmanlarıyla çok iyi yerlere gelebilir. Hedeflerinizi büyütmek ve daha geniş bir kitleye hitap etmek istiyorsanız arama motorlarında çok daha bilinir hale gelmelisiniz. Bunun için de profesyonel bir kurumsal SEO uzmanına ihtiyacınız var. Şimdi de bir kurumsal SEO uzmanıyla neden çalışılır bahsedelim;

 • Kurumsal SEO uzmanıyla çalışarak markanızın gücünü kısa süre içinde arttırabilirsiniz.
 • Arama motorlarında güçlü rakiplerinizi kolayca geride bırakabilirsiniz.
 • Hem bölgesel hem de global hedeflerinize kolayca ulaşabilirsiniz.
 • Dijital dünyada çok daha görünür hale gelebilirsiniz.
 • Ürün ve hizmetlerinizin pazarlama rakamlarını arttırabilirsiniz.
 • Web sitenize organik trafik çekme konusunda çok daha başarılı olabilirsiniz.
 • Web sitenizin çok daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
 • Marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.
 • Markanızın imajını her zaman koruyabilirsiniz.
 • Sosyal medya uygulamaları üzerinde çok daha etkili çalışmalar yürütebilirsiniz.
 • Kurumsal bir marka ortaya çıkararak büyümenizi arttırabilirsiniz.
 • Arama motoru sonuç sayfalarında ön sıralara çıkabilirsiniz.
 • Çok üst sıralarda kendinize yer bulduktan sonra burada kalıcı hale gelebilirsiniz.
 • Müşteri kitlenizle çok daha kolay iletişim kurabilir ve iş akışınızı daha basit şekilde yönetebilirsiniz.

Buraya kadar sizlere kurumsal SEO uzmanının kim olduğunu ve bir kurumsal SEO hizmeti veren bir uzmanla çalışmanın neden gerekli olduğunu anlattık. Şimdi de bir kurumsal SEO uzmanını seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedelim. 

Kurumsal SEO Uzmanı Nasıl Seçilir?

Kurumsal SEO uzmanı seçerken çok dikkatli olmalısınız. Kurumsal SEO süreci çok titizlikle yürütülmesi gereken bir alandır. Bu yüzden profesyonel olmayan adımlar geri dönüşü olmayan hataları da beraberinde getirebilir. Sizlere kurumsal bir SEO sürecinde destek alacağınız uzmanıyla anlaşırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedelim;

Referanslarını İnceleyin:  Kurumsal SEO çalışmalarında en önemli detaylardan biri referanslardır. Çünkü ülkemizde başarılı kurumsal SEO uzmanı sayısı çok azdır. Bu uzmanlar da başarılı firmalarla çalışmaktadır. Bu yüzden başarılı bir uzman seçtiğinizden emin olmak için referanslarını inceleyin. Geçmiş projelerinde başarılı olan kişiler hedeflerinize ulaşma konusunda çok daha etkilidir.

Web Sitenizi Analiz Etmesini İsteyin:  Başarılı bir SEO çalışmasının ilk safhası analizdir. Web sitenizle ilgili bir proje oluşturmadan önce firmalar analiz yaparlar. Başarılı kurumsal SEO uzmanları firmanızı detaylı şekilde analiz eder ve firmanızda kurumsal olmayan detayları sizlere hemen sunarlar. Bu yüzden analiz sonuçlarını dinleyin.

Planlı Çalıştığından Emin Olun: Web dünyasında planlı çalışmak çok önemlidir. Kurumsal SEO uzmanları profesyonel yaklaşımlarını gösterebilmek için planlı çalışırlar. Süreç başında yapmak istedikleri tüm çalışmaları belirler ve takvimde zamanı geldiğinde tüm detayları uygular. Bu yüzden SEO uzmanının planlı çalıştığından emin olmalısınız.

İletişim Becerisini Test Edin: Kurumsal SEO uzmanlarının en önemli yanı iletişimdir. Sizinle iletişim konusunda anlaşamayan uzmanlar projelerinizde sizlere fayda sağlayamaz. Bu yüzden iletişim becerileri güçlü ve sizlerin hedeflerini anlayan biriyle çalışmalısınız. Tanışma toplantısında iletişim becerisine önem gösterin. Bu sayede kurumsal SEO uzmanınızı iyi değerlendirebilirsiniz.

Kurumsal SEO Fiyat Teklifi İsteyin: Kurumsal SEO uzmanları sizlere tüm analizleri yaptıktan ve hedeflerinizi dinledikten sonra fiyat teklifi sunacaktır. Unutmayın başarılı SEO uzmanları çalışmalarının paketlere sığmasına izin vermez. Bu yüzden de kurumsal hizmet veren SEO uzmanları öncelikle analiz yapar, sonra da proje fiyat teklifi verirler. Kurumsal SEO uzmanınızdan hizmet için mutlaka fiyat teklifi alın ve teklifleri karşılaştırın.

Hizmet Sözleşmesi Yaptığından Emin Olun: Tüm SEO çalışmalarında profesyonel bir yaklaşım hizmet sözleşmesiyle ortaya konur. Başarılı bir SEO uzmanı sizinle anlaşma imzalar ve buradan yola çıkarak faaliyetlerini planlar. Kurumsal SEO uzmanı da iki tarafın da sorumluluklarını ve haklarını ortaya koyabilmek için hizmet sözleşmesi imzalar.  Bu yüzden mutlaka hizmet sözleşmesi yapan bir SEO uzmanı ile çalışın.

Ulaşılabilir Olduğu Konusunda Teyit Alın: Kurumsal SEO sürecinde her an ihtiyaçlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden SEO uzmanınız her daim ulaşılabilir olmalıdır. İstediğiniz zaman ulaşabileceğiniz, farklı iletişim kanalları açık uzmanları seçmeye özen gösterin.

Rapor Aralıklarını Sık Tutmasını İsteyin: SEO çalışmalarında aldığınız yolu her zaman görebilirsiniz. Sürekli arama motoru optimizasyonu sürecinin belli bir zaman gerektirdiğinden bahsediyoruz. Ancak çalışmalarınızda rapor almayacağınız anlamına gelmez. Başarılı kurumsal SEO uzmanı sizlere haftalık ve aylık olarak düzenli raporlar verir. Yaptığı analizlerle çalışmaları değerlendiren, gelecek çalışmalarını bu verilere göre planlayan, sizi iyi yönlendiren kişilerden destek alın.

Sektörünüzü İyi Tanıyıp Tanımadığını Öğrenin: Başarılı SEO uzmanları beraber çalıştığı firmaların sektörü hakkındaki tüm gelişmeleri yakından takip eder. Bu yüzden çalıştığınız SEO uzmanın sizin sektörünüzü yakından tanıdığından emin olun. Bu konuda SEO uzmanları sürekli araştırmalar yapar ve güncel gelişmeleri sitenize uyarlar.

Kendini Geliştirip Geliştirmediğine Bakın: SEO çalışmaları sürekli güncellenmektedir. Arama motorlarının öncelikleri sürekli değişir. Başarılı bir SEO uzmanı büyük projelerde yer aldığı kadar aldığı sertifikalarla da ön plana çıkar. Özellikle kurumsal SEO alanında hatırı sayılır eğitimlere katılan Kurumsal SEO uzmanlarıyla çalışmaya özen gösterin. Dijital ortamdaki gelişmeleri de takip eden SEO uzmanları sizlere daha nitelikli hizmet verebilirsiniz.

Ekibinizi Eğitim Verip Vermediğine Dikkat Edin: Kurumsal SEO’da danışmanınız tek başına bu süreci yürütemez. Kurumsal SEO süreci ortaklaşa yürütülen bir alandır. Bu yüzden SEO konusunda destek aldığınız uzman, ekibinize yönelik kreatif SEO eğitimleri düzenlemelidir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir