Kurumsal Web Sitesi

Kurumsal web sitesi, kurumun kıyafeti görünümdedir. Nasıl göründüğünden içerisinde neler barındırdığına kadar bir dizi faktör çok önemlidir. Kurumsal web sitesi, işletmelerin hizmetleri veya ürünleri hakkında bilgiler içeren, bunları arama ağlarında gösteren bir web tasarımıdır. İyi bir web sitesine sahip olmak için yeterli düzeyde tasarım ve kodlama bilgisine sahip olunması gerekmektedir.

Kurumsal web sitesi, işletmeyi yansıtan bir yapıda olmalıdır. Aynı zamanda misyonu ve vizyonu içermelidir. Bunun yanında görünüm itibari ile dinamik bir yapıda olmalıdır. Bütün bu faktörler kurumsal web sitesini etkilemektedir. Bu nedenle kurumsal web sitesi tasarlarken iyi bir hayal gücü ve kodlama bilgisi, firma hakkında yeterli bilgi düzeyinde olunması gerekmektedir.

Kurumsal Web Sitesi Özellikleri

Kurumsal web sitelerinin genel özelliği tek kişi de dahil olmak üzere bir şirket kuruluşunu yansıtabilir olmasıdır. Kurumsal dil dediğimiz hitap sanatı kullanılarak site genelinde yer alan tüm metinler ve görseller kurumsal kimliğin yansıtılmasında etkilidir. Kurumsal Web Sitesi Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır? Sorusunu incelediğimiz bu yazımızın oldukça anlaşılabilir kılınması için iyi bir sayfa tasarımında olması gereken özellikler nelerdir maddeler halinde yazınız kuralına uygun olarak detaylıca anlatılmıştır.

 • Kurumsal Siteler Kaliteli ve Yerel Hosting Seçmelidir

Bir sitede olması gereken menüler aşamasına geçmeden önce hosting kavramı ile başlamak istedik. Kesinlikle sitenizin bulunduğu ve hitap ettiği ülkenin hosting sunucularından seçim yapmalısınız. Bilindiği üzere Google’ın baktığı kriterlerden biri de sitenin kendi hedef kitlesinin nerede olduğu, hangi ülkede hizmet verdiği ve dilinin ne olduğu hususudur. Bu nedenle Türkiye’de yerleşke edilmiş kurumsal bir kimliğe sahip iseniz kesinlikle Türkiye’de yer alan sunuculardan hosting almalısınız. Hosting site materyallerinizin, yazılımınızın, logonuzun ve tüm verilerinin içeren bir depolama alanıdır. Depolama alanları tekil hosting paketlerinden başlayarak sırası ile reseller hosting, dedicated hosting ve sunucu hosting olarak ilerler. Kurumsal web siteniz milyonlar tarafından ziyaret edilmeyecek, doğrudan satış yapılmayacak bir kategoride ise tekil hosting seçenekleri ile maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. Hosting seçiminizin hangi ülkede olduğuna dair bilginiz yok ise aşağıdaki görselde anlattığımız adımları işleyerek hangi ülkede hosting satın aldığınızı bir dakikada öğrenebilirsiniz.

 • Organik Metinler Üretmeli ya da Satın Almalısınız

Web sitesinde neler olmalı? Elbette ilk etapta sitenin tüm metinlerinin organik içerik yani kopya içerik olmamasıdır dememiz uygun olur. Kısacası kendinize özgü, kurumsal kimliğinizi açıkça ifade edebilen ve tamamen özgün metinlerden oluşan bir dizi site metnine sahip olmalısınız. Sitenizin hangi alanı olursa olsun tüm alanlar kesinlikle özgün olmalıdır. Bunun dışında özgünlük terimini ele aldığımız diğer kriterler aşağıda listelenmiştir;

 • Sitenizin içeriğinde kullanılacak tüm metinleri kendiniz yazmalı ya da bu işi yapan editörler – makaleciler aracılığı ile mümkün mertebe %100 özgün metinler satın almalısınız.
 • Yazılarınız bir defa girildikten sonra aylar, yıllar boyunca aynı kalmamalı; yeni eklemeleri yine özgün olarak yapmalı, yazı çeşitliliğinizi arttırmalısınız. 
 • Kesinlikle sizde yer alan metinler başka sitelerde daha önce yayınlanmış metinlerle aynı olmamalıdır. Bu tür durumlarda arama motorları tarafından incelendiğinizde kalitesiz bir site olarak anılabilirsiniz. Halbuki özgün olmak tam tersi olumlu bir etki yaratmaktadır. 

 

 • Video ve Görsel Etkilerle Kullanıcıları Sitenize Bağlayın

Seo uyumlu web sitesi kurmak yeterli değildir. Arama motorlarının dikkat ettiği bir başka etmen ise sitede var olan görsel nesnelerin olup olmadığıdır. Bunu daha iyi anlayabilmeniz için maddeler halinde sıralamayı deneyeceğiz;

 • Kullanıcı arama motorunda “pc tamiri” konusunu aratarak sitenize girdi ise sitenizde kullanıcının var olduğunu düşündüğü “pc tamiri” konusu olmalıdır. 
 • Tamir konusunun olması yeterli de değildir. Gerçekten o kullanıcının sorununu çözen hem metinsel, hem görsel hem de video olarak yararlanabileceği tüm hizmetler kurulmuş olmalıdır.
 • Bu iki adım arama motorları tarafından çok önemlidir. Eğer bir kullanıcı sitenizde var olduğu tespit edilen “pc tamiri” konusunu bulamaz ya da bu sorusuna net bir cevap içermediğini fark ederse derhal sitenizden çıkacaktır. Bu da arama motorlarının “hemen çıkma oranı” olarak işlediği puanlama üzerinde olumsuzluk yaratacaktır. 
 • Kısacası kullanıcının istek, talep ve sorunlarını net olarak çözebilecek tüm elementleri sitenizde sunmalısınız. Sunma sırasında metinsel girişlerden çok video ve görsel girişler kullanıcı kitleleri tarafından daha çok tercih edilmekte olup bunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

 

 • Tasarımınızı Gözden Geçirmelisiniz

Kullanıcı kitleleri arasında gerçekleştirilen pek çok anket ve araştırma sonuçları gösteriyor ki; bir kullanıcı girdiği sitede ilk dikkatini çeken site tasarımıdır. Başarılı web sitesi özellikleri konularını ele aldığımız bu alt başlığımızda aşağıdaki maddelerle devam etmek istiyoruz;

 • Site dizaynı kullanıcıyı boğmayan renk ve tasarım aşamalarına sahip olmalıdır. 
 • İlk izlenim başarı ile yakalanmalıdır. Bu bağlamda tasarım aşaması kesinlikle başka bir sitede de olmamalıdır. Kurumsal kimlik kendine has bir tasarım gerektirmektedir. Kullanıcı girdiği kurumsal sitede bayağılık, yetersizlik, tasarım ve metin hırsızlığı gibi etkilerle karşılaşırsa güven duymaz ve derhal sitenizi terk eder.
 • İşlevsel ve fonksiyonel olarak tüm site menüleriniz kullanıcı tatmin etmelidir. Aradığına kısa sürede ulaşamayan kullanıcı beklemeden siteyi kapatacaktır.
 • Renk yelpazesini iyi ayarlamalısınız. Pek fazla önemsenmese de Kurumsal Web Sitesi Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır sorusunun yanıtlarından biri de kurumsal web sitesinin barındırdığı renk ağıdır. Bağlı olduğunuz sektöre uygun olarak renkleri tercih etmelisiniz. Mor ve kırmızı renklerden olabildiğince uzak durmalısınız. Bu renkler kullanıcıyı çekmeyen tam aksine itici bulduğu renklerdir. Bu renkleri kullanmanız gerekiyorsa ince hatlar şeklinde tercih edebilirsiniz ancak sitenizin geneline yaymanız sizin zararınıza olacaktır.
 • Karmaşık menüler ve kategorilerden uzak bir tasarım gerçekleştirmelisiniz. Açık renk ağına sahip renk türlerini tasarıma adapte ederek kullanıcıyı çekebilirsiniz. 
 • Kurumsal bir web sitesinde kesinlikle reklam olmamalı ya da ziyaretçiyi rahatsız edecek seviyede olmamalıdır. Yüksek boyutlu reklamlar yerine daha küçük reklam seçeneklerini tercih edebilir buna ek olarak metinsel reklamları da sitenize adapte edebilirsiniz.

 

 • Kullanılabilirliği Göz Ardı Etmemelisiniz

Sitenizin kullanılabilirlik konusu oldukça önem teşkil eden hususlardan biridir. Bir kullanıcı sitenize girdiği andan itibaren ilk 60 saniye içerisinde aradığı meni, kategori, ürün ya da hizmete ulaşamaz ise bilin ki ikinci dakikayı doldurmaya kalkmadan sitenizi kapatacaktır. Bu nedenle ürün ya da hizmet tanıtımları, satış var ise satış platformunun dizaynı gibi tüm menüler, kategorileri, kategorilere ait alt menüler ve web sitesi iletişim bölümü örnekleri daha önceden kullanıcının ilgisine çekebilecek sade ve özgün bir tasarımla hizmete geçirilmiş olmalıdır. 

 

 • Site Hızınız Ne Durumda?

Hız artık teknolojinin her alanında ilk terim olarak araştırılmaktadır. Standart cep telefonu kullanıcıları, bilgisayar kullanıcıları bile bir ürünü satın almadan önce gerçekleştirdikleri araştırmalarda ilk önce hızına bakmaktadır. Aynı durum sitelerin hızı için de geçerli bir terimdir. Site hızınız kullanıcıyı sıkmayacak kadar iyi durumda olmalıdır. Hiçbir kullanıcı 3 saniyeden daha uzun sürede açılan site, site metinleri, ürün tanıtımlarını beklemez ve başka sitemi yok düşüncesi ile bir anda sitenizden çıkış sağlar. Bu nedenle site hızınızı kullanıcı odaklı test ederek yavaşlık var ise derhal ilgili adımları yapmalı ve sitenizi hızlandırmalısınız. Bunun için Google’un hizmete geçirdiği şu linki tercih edebilirsiniz; https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

 

 • Siteniz Responsive Özelliğini Taşıyor mu?

Responsive yani mobil uyumlu site yazılımı ve tasarımı kullanıcı kitlenizi genişletebilmeniz için hayati öneme sahip olup kurumsal bir web sitesinde olması gereken faktörler arasında yer almaktadır. Özellikle e-ticarete yönelik bir siteniz var ise biliniz ki artık kullanıcıların %80’i sadece akıllı cep telefonları kullanarak ürün araştırması ve ürün satın alma işlemleri gerçekleştirmektedir. Ki ürün satışı yapmasanız bile kurumsal kimlik için responsive uyumlu site sahibi olmak gereklidir. Aksi halde kurumsal değil bireysel ve basit hatta ve hatta bayağı bir site konumuna düşebilirsiniz. 

 

 • İletişimde Nasıl Olduğunuzu Bilmelisiniz

Kurumsal kimlik için iletişim bilgilerinizin hiçbir bölümünü gizlemeden açıkça kullanıcılara göstermeniz gereklidir. İletişime geçmek isteyen kullanıcılar, potansiyel müşteriler soru sormak istediklerinde ilk önce web sitesi iletişim bölümü örnekleri kategorisine bakacaktır. Burada yer alan bilgiler kolay ulaşılabilir, doğru olmalıdır. Ayrıca anlık iletişime geçmek isteyen kullanıcılarınız için online – canlı destek yazılımlarını da göz ardı etmeden derhal sitenize entegre etmelisiniz. İletişim alanlarında olması gereken veriler aşağıda sıralanmıştır;

 • Sosyal medya ulaşılabilirliği için ilgili linkler ve görseller.
 • İşletmenizin bulunduğu adres için google map haritasının var olup olmadığı.
 • Doğrudan erişim için açık adresin bulunması.
 • Elektronik posta adresi ile etkileşime geçilebilmesi için düzenli olarak kontrol ettiğiniz ve kurumsal web sitesi uzantısı ile aynı olan bir mail adresi.

 

 • Domain Süreniz Kaç Yıllık?

Çok fazla insan bilmez ancak domain süresi Google tarafından önemsenen konulardan biridir. Özetlemek gerekirse bir sitenin domain süresi sadece bir yıl ya da iki yıllık olarak alındı ise google şunu yorumlar; “Bu site gelecek için uzun ömürlü planlar yapmamış olabilir, yani gelecek vaat etmeyen bir site olma ihtimali yüksek olabilir.” İşte bu sebeple domain sürenizi derhal uzatmalı mümkünse 10 yıllık süre uzatımı, mümkün değil ise en az 5 yıllık süre uzatımını yapmalısınız. Unutmayın: Google nazarında web sitesini güvenilir kılan unsurlar arasında domain süresinin ne kadar olduğu atlanılmayacak bir mevzudur. 

 

 • SEO Optimizasyonuna Sahip misiniz?

Kurumsal Web Sitesi Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır? Konusunun son aşamasında seo uyumlu web sitesi sahibi olmanın öneminden kısaca bahsetmek isteriz. Bilinmelidir ki SEO uyumlu web sitesi google arama sonuçlarında sıralama elde edebilmek için gerekli bir çalışma bütünlüğü sunar. Bu bağlamda adım adım sıraladığımız seo önerileri konusunu incelemenizi tavsiye ederiz.Tavsiyeden çok ne kadar gerekli olduğunu anlayabilmeniz için örnekler de sunmaya çalışacağız.

 • Web sitesinde neler olmalı konusunu işlerken SEO’yu atlamamak lüzumdur. Bunun için kurumsal web sitenizin içeriklerini hazırlarken google aranma hacmi yüksek anahtar kelimeleri tespit ederek yazılarınızı yazmalı ya da yazdırmalısınız. 
 • Başarılı web sitesi özellikleri için ilk sırayı SEO’ya ayırmalısınız. Seo teknikleri konusunda yeterli beceri ve donanımı taşımıyorsanız bu işi profesyonel olarak yapan meslek sahiplerinden yararlanmalısınız.
 • Bir sitede olması gereken menüler konusundan bile daha fazla öneme sahip olan SEO için tüm görsellerinizin isimlerini karmaşık isimlerle doldurmalı konu ile alakalı olan anahtar kelimelere uygun isimler seçerek web sitenize yerleştirmelisiniz. Kısacası ABC22xxx.jpg gibi görseller yerine firma-logosu.jpg gibi seçimlere yönelmelisiniz.
 • Kurumsal bir web sitesinde olması gereken faktörler gerçekleştirilirken tüm seo yöntemleri araştırılmalı, sitenize uygun teknikler kullanılmalı, ürün satışı ya da hizmet satışı yapıyorsanız mutlaka sektörünüze uygun konu araştırmaları, ürün araştırmaları yapılmalı ve her biri ayrı ayrı isimlendirilerek ayrı ayrı anahtar kelimelere sahip ürün açıklamalarına sahip olmalıdır. 
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir