Link İnşası

SEO çalışmaları açısından kritik öneme sahip olan link inşası bir sitenin bilinirliğini arttırabilmesi için sahip olması gerektiği özelliktir. Bu yazımızda link inşasının ne olduğu ve nasıl yapıldığı gibi detaylarından bahsedeceğiz.

Link İnşası Nedir?

En basit anlatımıyla bir sitenin kendi içinde ve dış sitelerde sayfalarına verdiği düzgün link ağlarıdır. Bu tanımdan da anlaşıldığı üzere site içi ve dışı olmak üzere ikiye ayrılır.

Site içi link inşası; bir sitenin kendi içerisinde sayfaları ve yazıları arasında oluşturduğu link ağını ifade eder. “On page” olarak da adlandırılan bu linkleme türü arama motorlarının siteyi tanıyabilmeleri açısından önemlidir. Site içerisinde gerçekleştirilen link çalışmaları ilk olarak siteyi ziyaret eden kullanıcıların sitede daha fazla vakit geçirmesini sağlayacaktır. Bunu bir örnek vererek daha iyi açıklamaya çalışalım. Bir internet kullanıcısı herhangi bir arama motoru üzerinde yaptığı arama sonucunda sitenizdeki bir sayfaya ulaştı. Aradığı konu ile ilgili yeterli bilgiyi aldıktan sonra yapacağı ilk iş sitenizden çıkmak olacaktır. Ancak, eğer o sayfada başka sayfa veya yazılarınıza link vermişseniz ve gerekli alakayı kurmuşsanız kullanıcı merak edip diğer sayfanıza yönelecektir. Böylelikle sitenizde daha fazla vakit geçirdiği için arama motorları tarafından siteniz olumlu yönde puanlanacaktır. Kısacası site içi link inşası üzerinde durmanız gereken bir konudur.

Site dışı link inşası; bir sitenin başka sitelerden kendi sitesine aldığı link ağını ifade eder. İngilizcesi “off page” olan bu linkleme türündeki alınan her bir linke backlink denir. Örneğin x sitesi sizin sitenize bir çıkış linki vermişse bu backlink olarak adlandırılır. Bu linkleme türü de sayfa bilinirliğini arttırması yönüyle önemlidir. Bir nevi bir reklam çalışması olarak düşünebileceğiniz site dışı link inşası, özellikle popüler sitelerden alındığı zaman katkısı çok fazla olacaktır. Günde binlerce kişinin ziyaret ettiği bir siteyi düşünün.

Bu sitenin bir yazısında sizin sitenize düzgün bir biçimde linkleme yapıldığını varsayalım. Bu binlerce kişinin hepsi olmasa da ilgisini çekmeyi başardığınız kitle direkt olarak sizin sitenize yönelecek böylece doğal bir trafik elde etmiş olacaksınız. Ayrıca bu yolla site bilinirliğiniz de fazlasıyla artmış olacak. Ancak bu linkleme türü, kuralına göre yapılmazsa faydadan çok zarar sağlayacaktır. Düzgün bir şekilde nasıl yapıldığını yazımızın ileriki kısımlarında açıkladık.

Link İnşası Yapmak

Yukarıda da belirttiğimiz gibi link inşası SEO açısından oldukça önemlidir. Bir site bu link çalışmasına sahip değilse hem arama motorları siteyi ön plana çıkarmayacak hem de ziyaretçi kitlesi site içerisinde fazla vakit geçirmeyecektir. Ayrıca yine bu çalışmaya sahip olmayan siteler sınırsız internet dünyasının oldukça arka planında kalacaktır. Çünkü bir sitenin bilinirliğini arttıran en önemli unsurlardan biridir link çalışmaları. Şimdiyse link inşası yapmanın faydalarını maddeleyerek toplayalım.

 • SEO açısından çok önemlidir. Arama motorları bu link inşasına sahip olmayan siteleri ön plana çıkarmıyor.
 • Bir site düzgün bir linkleme yapısına sahipse arama motorları siteyi daha rahat anlamlandırabilecek ve sitedeki hangi sayfanın daha önemli olduğunu bilecektir.
 • Başka sitelerden aldığınız linkler sayesinde siteniz trafik çekecek ve site bilinirliğiniz artacak.
 • Site içerisinde yaptığınız linklemeler sayesinde kullanıcılar sitenizde daha fazla vakit geçirecektir. Bu durumda arama motorları bunu göz önünde bulunduracağı için ön plana çıkma ihtimaliniz artacaktır.
 • Site içi link inşası sayesinde kullanıcılar bir konu hakkında yeterli bilgiye sahip olup, o konuyla ilgili başka yazılara kolaylıkla ulaşabileceklerdir.

Link İnşası Nasıl Yapılır?

Bu soruya yanıt vermeden önce linklerin ne olduğuna bakalım. Türkçe karşılığı “bağlantı” olan linkler, aslında birer köprü görevi görürler. Link verilmiş bir içeriğe tıklandığı zaman tanımlanan adrese yönlendirme yapar. Örneğin bir site içerisinde gördüğünüz menülerdeki sekmeler aslında birere linktir. “Hakkımızda” isimli sekmeye tıkladığınızda ilgili sayfaya gittiğinizi göreceksiniz. İşte bu bir link örneğidir. Site içerisinde linkleme yapılabileceği gibi bir siteden başka bir siteye olacak şekilde de yapılabilir. Şimdiyse iki türü olan bu linklerin nasıl bir ağa dönüştürülebileceğine bakalım.

Site İçi Link İnşası Nasıl Yapılır?

Site içerisinde birbiriyle alakalı sayfa ve yazılara link verilmesi mantığı üzerine kuruludur. Düzgün bir site için link inşası yapmak için sıralayacağımız noktalara dikkat etmelisiniz.

 • Site içerisinde birbiriyle alakalı olan sayfa ve yazılara link verin.
 • Mümkün olduğunca hiçbir içeriğinizi linksiz bırakmayın. Başka yazılarınıza link vermediğiniz zaman sitenizi yeni ziyaret edenler sitenizden erken ayrılacaktır.
 • Link verdiğiniz zaman bunu açıkça yapın. Yanı okuyucuya linke tıklayacağı zaman nereye gideceğini, ne için gitmesi gerektiği gibi bilgileri sunun.
 • Okuyucularınızı kandırmayın.
 • Bir sayfa içerisinde çok fazla link vererek link karmaşasından uzak durun.
 • İlgisiz yerlere link vermeyin.
 • Hangi sayfanın arama motorları tarafından daha çok ön plana çıkarılmasını istiyorsanız o sayfaya birden fazla sayfada link verin. Örneğin 4-5 tane farklı yazınız ile ön plana çıkarmak istediğiniz sayfaya link verin. (Bu işlemi rastgele yapmayın, yine alakalı içeriklerden link verin.)

Site Dışı Link İnşası Nasıl Yapılır?

Yazımızın içerisinde birkaç kez tekrarladığımız şeyi bir kez daha vurgulayalım. SEO ve marka bilinirliği açısında oldukça önemlidir site dışı link inşaları. Bundan dolayı bir siteye sahip olduktan sonra yapmanız gereken çalışmalar arasında yer alıyor. Başlıca türleri şunlardır:

 • Blog yazıları içerisinde yer alan do-follow etiketine sahip linkler
 • Forumlar
 • Sosyal medya

Başka sitelerden kendi sitenize yönlendiren link ağından oluşan bu inşadaki linklerin her birine backlink denildiğini belirtmiştik. Ancak başta Google olmak üzere arama motorlarının bu link türüne ayrıca özen gösterdiğini belirtelim. Bundan dolayı doğru bir şekilde backlink çalışmaları yapmalısınız. Sizi doğru bir backlink stratejisine götürecek tavsiyeleri şu şekilde sıraladık:

 • Sitenizle aynı içeriklere sahip olan sitelerden linkler alın. Sitenizle alakasız olan bir siteden aldığınız link faydalı olmayacak aksine zarar sağlayacaktır.
 • Popüler siteler seçmeye özen gösterin. Hiç ziyaretçisi olmayan bir siteden alacağınız backlink hiçbir fayda sağlamayacaktır.
 • Linkin görünür yazısının anahtar kelime içermesine özen gösterin.
 • Yine site içi linklemede olduğu gibi kullanıcılara bilgi verin ve onları kandırmaktan uzak durun.
 • Tek bir siteden defalarca link almak yerine değişik değişik sitelerden birer tane link alın.
 • Doğal backlink çalışmaları yapın. Ücretli satın alınan backlinkler fayda sağlamıyor.
 • Backlink aldığınız sitenin çok fazla dışarıya link vermemiş olmasına özen gösterin.
 • Arama motorları gözünde kalitesi yüksek olan sitelerden link almaya çalışın.
 • Sosyal medya hesaplarınızı aktif kullanarak buradan link çıkışı yapın.

Bu sıraladığımı noktalara dikkat ederek oluşturacağınız link inşası sitenize fazlasıyla getiri sağlayacaktır. Fakat unutmayın; hem iç linklerinizi hem dış linklerinizi kuralına uygun, doğal bir şekilde gerçekleştirin.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir