Link Juice

Link Juice, site içi veya site dışı linkler ile sağlanan pagerank aktarımı veya akışı anlamına gelmektedir. Örneğin A sitesinden sizin sitenize bir link geliyorsa, Google A sitesinin sizin sitenizi önerdiğini düşünür. Bu linkler kaç farklı siteden geliyorsa Google bunu arama motoru algoritmasında kullanır. Bir diğer ifadeyle pagerank geçişi, link juice olarak ifade edilir. Özetle link juice, sitelerin birbirlerine vermiş olduğu linkler sayesinde sahip oldukları pagerank değerinin birbirine akmasıdır.

SEO çalışmasında ne kadar pagerank değeri yüksek olan siteden bir link alırsanız, o kadar iyidir. Çünkü Google pagerank değeri yüksek olan siteyi önemser, dolayısıyla oradan aldığınız linklerde önemli olarak konumlanmaktadır.

Link Juice Sistemi Nasıl Çalışır?

Şimdiyse 3 farklı durum üzerinden link juice sisteminin nasıl çalıştığını anlatalım. İyi anlaşılması için A, B, 1, 2 ve 3 adlarında beş tane site kullanalım.

Durum I

Aynı konu üzerine odaklanmış 1, 2 ve 3 sitelerinin Google arama sonuçlarında aynı sayfada çıktılarını varsayalım. X bir arama sonucunda bu siteler 3. sayfada yer alıyor.

Durum II

Durum II’de site 1 ve 2’nin A sitesinden link aldığını düşünelim ve bu A sitesin pagerank değeri yüksek. Bu iki site, değeri yüksek olan bir siteden backlink aldıkları için Google tarafından arama sonuçlarında üst sıralara çıkmaya başlayacaklar ve bu link çıkışları sayesinde 2. sayfaya geleceklerdir.

Durum III

3. site diğer iki site gibi backlink almadığı için oldukça gerilerde kaldı. 1 ve 2 sitesi pagerak değeri yüksek olan A sitesinden link alarak üst sayfaya çıktı. Şimdi bu yeni durumda da 1 sitesinin ayrıca bir de B sitesinden link aldığını düşünelim ve bu B sitesinin pagerank değeri çok yüksek. Google B sitesi gibi değerli bir siteden başka bir siteye link çıkışı olduğunu gördüğü için haliyle o sitenin de değerini arttırıyor. Ve site 1 hem site A’dan hem de site B’den link aldığı için arama sonuçlarında birinci sayfada görüntülenmeye başlıyor.

Yani link juice sistemi bir sitenin başka sitelerden aldığı link çıkışlarına bakarak çalışan bir sistemdir. Bir site ne kadar pagerank değeri yüksek olan farklı sitelerden link alırsa o kadar arama sonuçlarında üst sıralarda yer almaya başlar.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir