Link Nasıl Kısaltılır ? 1

İnternet dünyasında her geçen gün yeni web siteleri açılmaktadır. Çok büyük bir bilgi kaynağı olan internet her geçen gün milyonlarca yeni sayfayla tanışmaktadır. Web siteleri kullanıcılarına ulaşmak için sürekli yeni içerikler ve sayfalar oluşturmaktadır. Kullanıcıların bu sayfalara ya da web sitelerine gitmesini sağlayan şey alan adı yani domaindir. Her sitenin bir ismi vardır ve biz internet tarayıcısının ilgili kısmına bu ismi yazarak ulaşırız. Yoksa IP bağlantısını barındıran numaraları ezberlemek zorunda kalacaktık.

Bir web sitesinde yer alan sayfaya kolayca gidebilme şansımız da vardır. Bunu bize sağlayan şey ise o sayfanın linkidir. Link bizim internet sayfalarına kolayca gitmemizi sağlar. İnternette her sayfanın bir linki vardır. Bizler bu linki çeşitli kanallardan öğrenerek o sayfaya ulaşırız. İşte hepimizin bildiği link terimine bir de biz bakalım. Buyurun link nedir cevaplayalım;

Link Nedir?

Link; internet kullanıcıların bir internet sayfası üzerinden diğerine tek bir tıklamayla ulaşmasını sağlayan bağlantılardır. Web tarayıcılarına hiçbir adres yazmadan ziyaret ettiğiniz siteden aynı sitenin başka sayfasına ya da başka bir internet sitesine gitmenizi sağlayan bağlantılardır.

Link internet kullanıcılarının deneyimini kolaylaştırır ve daha nitelikli hale getirir. Web sitelerinin sayfalarına kullanıcı çekmesine de yardımcı olur.  Özellikle blog sahipleri ve web sitesi sahipleri için link hem site içinden hem de başka yerlerden kullanıcı çekmelerini sağlayan bağlantılardır. Site içi dahili bağlantı linki ve site dışı backlinkler sayesinde web sitenize ziyaretçi çekebilir ya da insanların web sitenizde kalma süresini uzatabilirsiniz. Böylece arama motorlarında üst sıralara çıkabilirsiniz.

Linkler arama motorlarında farklı kelimelerle yer alır. Anahtar kelimeleri sınıflayan arama motoru algoritmaları web sitelerin linklerini belli değerlere göre sıralar. Böylece kullanıcılara istedikleri bilgileri bulma şansı tanırlar.  Kullanıcılar ve arama motoru botları link üzerinde yer alan anahtar kelimelerden web sitesi sayfalarına ziyarette bulunmaktadır. 

Link Kısaltmak Nedir?

Link kısaltma; uzun ya da karmaşık olan URL ve IP adreslerinin aynı sayfaya daha kısa bir link üzerinden ulaşılmasını sağlayan bir tekniktir.

http yönlendirme tekniği sayesinde yönlendirmeler yaparak uzun linkleri kullanıcılara daha kısa linkler olarak sunduğunuz işlemlerdir. Yani en kısa tanımıyla sayfanızın URL’sini kısaltmaya yarayan özel bir tekniktir.

İnternet kullanıcıları web sitelerinde yer alan video, görsel, içerik, program, indirme linki ya da postları birbirine gönderebilir. Burada uzun olan adres yerine çok daha kısa şekilde gönderme işlemini yapabilirler.  Kısa linkler hem kullanıcılarda merak uyandırır hem de daha kaliteli bir kullanıcı deneyimi elde etmenize yardımcı olur. Link kısaltma işlemini belli kısaltma araçları ve link kısaltma siteleri ile yapabilirsiniz. Ancak birçok site reklamlı link kısaltma işlemi yaptığı için bu sizi zorlayabilir. Ancak reklamsız olarak link kısaltma işlemini yapabileceğiniz çok sayıda web sitesi de vardır. İşte size reklamsız link kısaltma siteleri nelerdir, gelin birlikte inceleyelim;

Reklamsız Link Kısaltma Siteleri Nelerdir ?

  • BİT.LY

Reklam kullanmadan link kısaltabileceğiniz bir programdır. Kullanımı da çok pratik bir uygulamadır.  En bilinen link kısaltma uygulamalarından biridir. Sayfaya girdiğinizde linkinizi ilgili alana kopyala yapıştır tekniğiyle yapıştırın.  Sonrasında “Shorten” seçeneğine tıklayın ve linkinizi kısa süre içinde kısaltmış olun.

  • Kisalink

Türkiye kaynaklı bir link kısaltma servisidir. Son derece pratik bir kullanıma sahiptir. Öncelikle linkinizi kopyalayarak “Bir Link Girin” alanına yapıştırın. Sonrasında “Kısalt” seçeneğine tıklayın. Linkinizin kısa hali hemen karşınıza gelecektir.

  • Ksalt.BE

Uzun linklerinizi kolayca kısaltabileceğiniz reklamsız bir link kısaltma servisidir. Kullanımı da son derece basittir. Öncelikle linkinizi kopyalayarak ekranda yer alan boşluğa yapıştırın. “Kısalt be!” seçeneğine tıkladığınız anda sayfanızın kısa linki hazır olur.

  • TinyURL

Uzun linkleri reklamsız şekilde kısaltabileceğiniz bir uygulamadır. İnternet dünyasında yaygın bir kullanıma sahiptir. Linkinizi kopyalayın ve  “Enter a Long URL to make tiny” kısmının hemen altındaki boşluğa yapıştırın. Başka bir butona tıklamadan linkinizin kısa hali hemen size sunulur.

  • KisaURL.com

Tüm internet sitelerinizi kısaltabileceğiniz, saklayabileceğiniz bir link kısaltma servisidir. Link kopyaladıktan sonra htpp://  ile başlayan bölüme yapıştırın. “Devam” butonuna tıkladığınız anda linkinizin kısa halini alabilirsiniz.

  • Tik.lat

Linkinizi kolayca kısaltabileceğiniz reklama takılmayacağınız uygulamalardan biridir. Öncelikle linkinizi kopyalayın. Sonrasında “Paste your long URL here” kısmının hemen altında yer alan boşluğa yapıştırın. “Shorten URL” seçeneğine tıkladığınız anda linkiniz kısalacaktır.

Google Link Kısaltma (Bitly) Nedir?

Google link kısaltma olarak da bilinen Bitly, URL kısaltma servisidir. Yani tamamen ücretsiz bir şekilde web sayfalarınızı kısaltabileceğiniz bir uygulamadır. Ayrıca sizlere diğer link kısaltma servislerinden farklı olarak kısalttığınız linklere kaç kere tıklandığını ya da hangi ülkelerden tıklama yapıldığını gösteren bir servistir.

Bitly uygulaması özellikle Twitter uygulamasındaki karakter sınırı sebebiyle çok sık kullanılan bir link kısaltma servisidir.  Bu uygulamanın Google Chrome tarayıcı uzantısı, Iphone ve Android uygulamaları da vardır. Bu servis üzerinden kısalttığınız linklerden para kazanma şansınız da vardır.

Google Link Kısaltma Nasıl Kullanılır?

Bitly link kısaltma işlemi çok pratik bir şekilde yapılmaktadır. Bunun için servise üye olmanıza gerek yoktur. Ancak kaç kişinin linke tıkladığı gibi farklı detayları görmek için üye olmanız gerekmektedir.  Google Link Kısaltma servisi çok pratik bir kullanıma sahiptir;

  • Öncelikle kısaltmak istediğiniz linki belirleyerek kopyalayın.
  • Sonrasında bitly.com adresine girerek sağ üst kısımda yer alan kısma yapıştırarak “Shorten” butonuna tıklayın.
  • Alt kısımda işlemin tamamlandığına dair bir ibare göreceksiniz. Sonrasında uzun olan linkinizin kısa formatını burada bulabilirsiniz. Böylece karakter sınırlamasına takılmadan istediğiniz yerde linkinizi paylaşabilirsiniz.

Özetle

Link; web sitenizdeki sayfalara kullanıcıların bir tıklamayla gelmesini sağlayan bağlantılardır. Kullanıcılara web sayfanızdan bir link vererek web sitenizin başka bir sayfasına yönlendirebilirsiniz. Bunun dışında başka bir web sitesinden de link vererek sayfanıza çekebilirsiniz.

Link SEO çalışmaları için çok önemli bir terimdir. Sayfalarda linkler vererek ziyaretçilerinizin web sitenizde daha uzun süre vakit geçirerek ilgili diğer sayfalarını da ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz. Bunun dışında güçlü web sitelerini referans göstererek sitenize backlink de edinebilirsiniz.

Sosyal medya uygulamaları üzerinde karakter sınırı olduğu için Twitter gibi uygulamalarda link paylaşmak zordur. Uzun linkleri paylaşabilmek için kısaltmanız gerekir.  Link kısaltma işlemi için çeşitli araçları kullanabilirsiniz.

Birçok link kısaltma uygulaması reklamlı olduğu için reklamsız olanlar daha çok ilgi görür. Google Link Kısaltma Servisi Bitly en bilinen ve çok sık kullanılan ücretsiz bir link kısaltma uygulamasıdır. 

Linkleri kısaltarak kullanıcılarda merak uyandırabilirsiniz ve buradan para kazanabilirsiniz. Bitly üzerinde kullanıcıların linkinize tıklama oranını da takip edebilirsiniz. Tüm uygulamalarda link kısaltmak için uzun linki yapıştırarak bir butona tıklamanız yeterli olacaktır.

Google Link Kısaltma Ne İşe Yarar?

Google Link Kısaltma, uzun bir linki kısaltmanızı sağlayan bir uygulamadır. Bu uygulama ile uzun bir linkinizi kolayca ücretsiz şekilde kısaltabilirsiniz. Böylece kullanıcılarda merak uyandırabilirsiniz. Bununla birlikte sosyal medya uygulamaları üzerinde de linkinizi kolayca paylaşabilirsiniz. Google Link Kısaltma uygulamasını üye olmadan da yapabilirsiniz. Üye olursanız kısaltılmış linkinize kullanıcıların tıklama oranını ve hangi ülkeden tıkladığı gibi detayları analiz edebilirsiniz.

Link Kısaltma Siteleri Ne İşe Yarar?

Uzun linkler hem kullanıcı açısından hem de sosyal medya gibi kanallarda kullanma açısından sıkıntılıdır. Ayrıca bazı sitelerde uzun linkler göze de hoş gelmez. Bunun için link kısaltma sitelerini kullanabilirsiniz. Link kısaltma siteleri, web sitenize verdiğiniz linkleri kısaltmanıza yardımcı olur. Tek bir kopyala yapıştır seçeneğiyle linkinizi kısaltabilirsiniz.

Link Kısaltma Nasıl Olur?

Link kısaltma işlemi son derece basittir. Farklı siteler üzerinden ilgili bölüme istediğiniz linki yapıştırarak kısaltma işlemini yapabilirsiniz. Bazı siteler bir butona tıklayarak linkinizi kolayca kısaltmanızı sağlarken bir kısmı da yapıştırdığınız anda altta size kısa halini sunar.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir