LinkedIn

LinkedIn; kurumsal ve küçük çaplı firmalar, çalışanlar ve iş arayanlar tarafından aktif olarak kullanılan, iş bulma ve çalışan arama duyuruları temelli kariyer odaklı sosyal medya platformudur.

İş arama/bulma dışında anlık metin, görsel ve video paylaşımı da yapabildiğiniz sosyal platform farklı bölge, ülke, şehir; pozisyon ve alan özelinde kariyer fırsatı aramaları yapmanızı sağlıyor. Genelde ilan odaklı paylaşımlar yer alsa da alan özelinde gelişmeler, duyurular ve haberler de sıkça paylaşılmaktadır.

2003 yılında kurulan LinkedIn sayesinde iş dünyasında profesyonel iletişim kurabilir, farklı ağlara dahil olabilir, kariyer fırsatlarına ulaşabilirsiniz. Benzer birçok lokal kariyer platform zaman içerisinde baş gösterse de hem Türkiye hem dünya genelinde en çok kabul gören profesyonel sosyal medya platformu hala LinkedIn’dır.

Linkedin Ne İşe Yarar?

İş başvurusu yapmaya olanak tanıyan Linkedin özetle bir kariyer platformudur. Ancak bünyesinde sağlanan pek çok artı özellikler vardır. Bu özellikler arasında en belirginleri; iş – kariyer odaklı paylaşım ve bilgi alışverişini sağlamak, detaylı – geliştirilebilir ve özelleştirilebilir cv oluşturma ve depolama, sunum dosyası oluşturma ve saklama sıralanabilir.

LinkedIn Kullanıcı İstatistikleri

 • LinkedIn CEO’larının ortalama 930 bağlantısı vardır. (LinkedIn, 2017)
 • İçerik sunmak ve kitle katılımını sağlamak söz konusu olduğunda, LinkedIn en etkili sosyal medya platformudur. (LinkedIn, 2017)
 • Ortalama LinkedIn kullanıcısı sitede ayda 17 dakika harcıyor. (Wordstream, 2018)
 • LinkedIn’in 500 milyondan fazla kullanıcısı var. (LinkedIn, 2019)
 • 500 milyon LinkedIn kullanıcısının % 39’u premium hesap için ödeme yapıyor. (LinkedIn, 2017)
 • LinkedIn 562 milyon üyeye sahiptir. (LinkedIn, 2018)
 • Üyelerin % 40’ı her gün LinkedIn’ı ziyaret ediyor. (Omnicore Ajansı, 2018)

B2B  Pazarlama için Linkedin Kullanımı

Linkedin’de pazarlama yapmak fikri pek çoğumuza yabancı gelebilir. Ancak özellikle iş dünyasının kendi içerisindeki iş değişimi trafiği dikkate alındığında, B2B dünyasının belki de en önemli enstrümanının Linkedin olduğunu söylemek yanlış olmaz. Özellikle hedef kitleniz iş dünyası ise bu yöntem sizin için en faydalı çözümdür demek doğru olacaktır.

Bugünün koşullarında dünya çağında 433 milyon profesyonelin, kullanıcı hesaplarına sahip olduğu platform oldukça etkili. Kullanıcıların iş trafiklerinin yaklaşık %80’inin bu platformdan geldiği düşünülecek olursa, Linkedin pazarlaması yapmak bir zorunluluktur diyebiliriz.

İşe başlamadan önce Linkedin sistemini tanımakta fayda var. Linkedin pazarlama araçları çok kapsamlı sayılabilecek bir platform gibi görünmese de aslında ücretli reklam yapabilme durumunuz da var.

Linkedin pazarlaması yapmak için en etkili araç, güçlü bir hesaba sahip olmak. Kurumsal Linkedin kullanıcı hesaplarına sahip olmanız halinde oldukça geniş kitlelere erişebiliyorsunuz.

Linkedin kullanım amacı tamamen profesyonel olduğundan, burada tüm etkinlikleriniz seçeceğiniz profesyonel hedef kitleye erişebiliyor.

Sizin arayışı içerisinde olduğunuz personel grubuna erişim enstrümanlarınızın da başında gelen yapı, aynı zamanda potansiyel kurumsal müşterilerinize erişebilmenizi de sağlıyor.

Artık kurumsal tüketiciler profesyonellere çoğunlukla buradan erişiyor. 

Linkedin üzerinde etkili bir pazarlama sürecine sahip olmak istiyorsanız bu yazıyı okumaya devam edin. 

Sizin için Linkedin pazarlama tekniklerini 10 başlık altında topladık.

10 maddede Linkedin pazarlama stratejisi oluşturma rehberi, hizmetinizde.

 • Hedef Kitlenizi Belirleyin

Hiçbir pazarlama aktivitesi hedef kitle belirlenmeden yapılamaz. Bunun için tıpkı web sitesi pazarlamasında olduğu gibi sosyal medya veya dijital medya ortamlarında da hedef kitlenizi çok iyi tanımalısınız.

Linkedin; hedef kitlenizi belirleyebileceğiniz bir aracı size sunar. Web Sitesi Demografisi aracı ismindeki bu yapı ile hedef kitlenizi analiz edebilirsiniz.

Sitenize bir kod ekleyerek, sitenize giren kullanıcıların profesyonel özelliklerini inceleyebilirsiniz. Bu sayede hedef kitlenizi anlayabilir ve buna göre stratejiler geliştirebilirsiniz.

 • Hedef Belirleyin

Linkedin üzerindeki etkinliğinizin toplam pazarlama etkinliğiniz üzerinde ne kadar etkili olmasını planlama aşaması burasıdır.

Pazarlama hedefleri belirlerken konu hakkında ilgili sayfalarda belirtilen kaynakları inceleyebiliriniz. 

Linkedin’i kullanmak ve nasıl bir kitleye ulaşmak durumunda olduğunuzu buradan öğrenebilirsiniz. Ayrıca analiz araçlarını sürekli takip ederek, sürecin sağlıklı biçimde devam ettiğinden emin olmalısınız.

 • Hedef Kitle Tanımınızı Yapın

Etkili bir profil, sizin veya temsil ettiğiniz markanın vitrini olacaktır. Burada çok iyi hazırlanmış bir hesaba sahip değilseniz, etkili bir kitle hedefine ulaşmanız oldukça zordur. 

Bunun için hedef kitlenizin tanımını yapmalı ve sayfanızın özelliklerini buna göre belirlemelisiniz.

Hedef kitlenin tanımlanması süreci hakkında bilgi almak için Persona oluşturma yönergelerini inceleyebilirsiniz.

 • Profilinizi – Sayfanızı Optimize Edin

Temsil ettiğiniz kurumsal yapı veya marka için Linkedin pazarlaması yapmak noktasında elbette en önemli araç; profilinizdir.

Şirketiniz için oluşturacağınız hesabın yanı sıra, üst düzey yöneticiler ve çalışanlar için profiller oluşturabilirsiniz. Hedef kitlenizin özelliğine göre burada kullanacağınız stratejiyi seçebilirsiniz.

Kişilere veya kurumlara yönelik oluşuna bağlı olarak bu tercih değişebilir.

Sayfanızda yer alan görsellerin özelliklerine dikkat edin. Etkili görseller kullanmayı ve çalışanlarınızın ayrıntılarını düzenlemeyi unutmayın. 

Başlıklar, logo ve görseller size ulaşılması noktasında oldukça etkili unsurlardır. Profilinde logo bulunan profiller, diğer profillere göre 6 kat fazla gösterilir.

Sayfa açıklamasının Google tarafından belirlenen 156 karakter sınırında olmasına özen gösterin. SEO teknikleri Linkedin ve diğer siteler için farklı değildir.

Hedef kitlenizin arama yapacağı anahtar kelimeleri içeren özgün içerikleri profilinizde ve alt profil ve sayfalarınızda paylaştığınızdan emin olun.

 • Önemli ve Değerli İçerik Paylaşın

Linkedin veya bir başka ortam olması fark etmeksizin değerli içerik paylaşmak, son derece önemlidir. Linkedin pazarlama tekniklerinin içerisinde en önemli unsur budur.

Kullanıcının okuyacağı ve bağlanacağı özgün ve doyurucu içerikler, hem sayfanızda geçirilen süreyi uzatacak ve seo etkisi oluşturacak, hem de kullanıcıların markanıza olan ilgisini artıracaktır.

Linkedin size makale yayınlama araçlarını sunmaktadır. Burada yapacağınız yayınları dış kaynaklarda da paylaşabilirsiniz.

Linkedin içerik pazarlama noktasında oldukça güçlü bir ağ olup, satış odaklı ve marka ile ilişkili içerikler doğrudan dönüşüm kaydetmektedir.

Ürün, hizmet veya firma profili ile ilgili tam anlamıyla doyurucu bilgiyi, kaynağından ve özgün biçimde aktarmak önemlidir. Bu noktada içeriklere kendi görsellerinizi ve videolarınızı ekleyebilir, hashtag kullanarak görünürlüğü artırabilirsiniz.

 • Video Oluşturun

Video, günümüzde internet trafiğinde önemli bir yere sahiptir. Video görüntüleme oranı her geçen gün artmakta ve kullanıcılar daha çok bu içerikleri takip etmektedir.

Linkedin üzerinde markanız için hazırlayacağınız reklam filmlerini paylaşabilirsiniz.

 • Aranan Bilgiyi Aktarın

İçeriden elde edilen bilgi olarak tanımlanan bir içerik tanımından bahsedelim. Eğer ürünün veya hizmetin ana sağlayıcısı iseniz, süreçlerin tamamına hakimsiniz demektir.

Bu noktada firmanızı gizli bilgileri ve üretimde kullanılan sırlardan bahsetmiyoruz. 

Ürünü veya hizmeti tanıtacak en etkili bilgi kaynağı bizzat siz olduğunuza göre, gelişi güzel bilgiler yerine en detaylı bilgiyi aktarabilirsiniz. Bu hem son kullanıcıya erişim, hem de aracılar ve kurumsal müşteriler için oldukça etkili bir Linkedin pazarlama stratejisi aracı olacaktır.

 • Yayın Frekansınızı Belirleyin

Linkedin üzerinde ne zaman ve ne sıklıkla yayın yapacağınız oldukça önemlidir. Çok sık yayın yapmak etkili olmayabilir, bilakis sürece zarar verebilir.

Sağlıklı bir etkileşim frekansı kurmak ve sistematik paylaşım yapmak, sizi hedefe taşır.

Linkedin Pazarlama Uzmanlarına göre, haftada 3-4 paylaşım yapmanız yeterli. Bununla birlikte, ayda 1-2 geniş kapsamlı içerik paylaşımı yeterli görünüyor.

Tabii paylaşımları yapacağınız saat de önemli. Türkiye’de etkili bir sonuç elde edebilmek için mesai sonuna yakın saatleri tercih etmeniz doğru olacaktır.

İstatistiksel olarak, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri, saat 17:00 – 19:00 saatleri arasında yapılacak paylaşımlar, en iyi etkiyi elde etmenizi sağlıyor.

 • Ağınızı Genişletin

Profilinizin görünürlüğü, sahip olduğunuz ağın özellikleri ile ilgilidir. Sayfanıza bağlı ne kadar çok hesap varsa, ağınız o kadar geniştir.

Profil gücünü ortaya koyan en etkili görsel, sahip olduğunuz ağ genişliğidir. Çalışanlarınız ve diğer şirket temsilcilerinin en az firmanız kadar etkili profilleri olmasını sağlayın.

Ağınızda bulunan kişiler üzerinden diğer profillere erişebilir, onlara davet yapabilir veya özel mesaj gönderebilirsiniz.

 • Linkedin Reklamlarını Kulanın

Başta da belirttiğimiz gibi Linkedin ücretli bir reklam yayın ağına sahiptir. Bu aracı kullanarak, oldukça geniş kitlelere erişebilir ve hesabınızın etki alanını genişletebilirsiniz.

Linkedin 6 çeşit reklam fırsatı sunar. Buradan sizin için en etkili olacağını düşündüğünüz reklam planını seçebilirsiniz.

Pazarlamak istediğiniz ürün veya hizmetin niteliğine bağlı olarak farklı reklam modelleri seçebilirsiniz. Burada dilerseniz hesabınızın reklamını yapabilir veya bir ilgili linke gönderim de yapabilirsiniz.

Video reklamı, içerik reklamı, mail reklamı, sponsor bağlantı reklamı, öne çıkanlar kısmında görüntülenme gibi farklı seçenekleri içerisinden tercih yaparak, makul bütçelerle sonuca ulaşabilirsiniz.

Sizin için Linkedin pazarlama stratejisi oluşturma rehberini sunduk Dijital pazarlama ve sosyal medya pazarlaması konusunda daha detaylı bilgiler ile SEO alanında ihtiyacınız olan soruların cevapları için diğer sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.

S.S.S

Linkedin Ücretli midir?

Linkedin üyelik hizmeti ücretsiz olarak sunulmaktadır. Ücretsiz ve dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

Linkedin Profilinde Neler Yazar?

Linkedin profili etkileyici cv oluşturmak için tasarlanmıştır. Herhangi biri sizin profilinizin genel bölümüne baktığı zaman sadece; isim, soy isim, mesleği, yaşı gibi standart birkaç veriyi görüntüler. Ancak profil sayfanıza girdiği zaman; gelmiş geçmiş tüm kariyer ve işinizi, aldığınız tüm eğitim, diploma, sertifika, yayınladığınız makaleler dahil siz ne isterseniz tüm bilgileri görüntüleyebilir ve inceleyebilir.

Linkedin Kullanmanın En Belirgin Avantajı – Faydası Nedir?

Kariyer ve cv’nizin diğer Linkedin kullanıcıları tarafından görülmesini, incelenmesini ve kariyerinizin diğer Linkedin kullanıcılarına nazaran çok daha dikkat çekici olmasını sağlayabileceğiniz bir platformdur. Böylece iş teklifleri alma imkanını da elde etmiş olursunuz.

Linkedin Premium Hesap Nedir?

Sınırsız sayıda cv oluşturabilme, ücretsiz hesaplarda verilen özelliklerden daha fazlasını kullanabilme, daha kolay ön plana çıkabilme fırsatlarının sunulduğu ücretli bir profil hesabıdır.

Linkedin’de İş Bulmak Kolay mı?

Her gün binlerce yeni iş ilanının yer aldığı Linkedin’i takip ederek, bulunduğunuz şehir ya da yaşamak – çalışmak istediğiniz şehirde, meslek ve kariyer geçmişinize uygun filtreleme seçenekleri ile iş ilanlarını ayrıştırabilir, daha hızlı arama ve bulma imkanı yakalayabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir