lokum ihracatı

Türk lokumu bütün Dünya’da bizim ülkemize has bir ürün olarak bilinmektedir. Türkiye’de üretilen ve Dünya’nın her yerine ihraç edilen Türk lokumu kültürümüzün tanıtılması açısından önemlidir. Bunun yanı sıra çok özel bir ürün olduğu için, ihracat kalemi olarak ülkeye döviz kazandıran önemli ürünlerden biridir.

Neden Lokum İhracatı Yapılmalı?

Lokum ihracatı hem ülkemizdeki istihdam problemine çözüm sağladığı hem de ülke ekonomisine döviz cinsinden önemli katkı sağladığı için göz ardı edilmemesi gereken bir ihracat alanıdır. Lokum ihracatında üründen kaynaklı bir de avantaj bulunmaktadır. Lokum, şeker içeriği çok yüksek bir ürün olduğu için mikrobiyolojik bozulmalara karşı oldukça dirençli ve raf ömrü oldukça uzun dayanıklı bir üründür. 

Lokumu Yurtiçine Satmak Ve Yurtdışına Satmak Arasındaki Fark Nedir?

Lokum hem yurtiçinde hem de yurtdışında çok tercih edilen bir üründür. Fakat üretici firma için yurt içine yapılan lokum pazarlaması ile yurtdışına  lokum ihracatı  pazarlaması faaliyetleri arasında önemli farklar vardır. Yurtdışına ürün satışı piyasanın bilinmezliklerinin çok olması nedeni ile ciddi anlamda ticari riskler içermektedir. 

Yurtdışına satış riskli ve uğraştırıcı olmasına rağmen oldukça karlıdır. Ürünün birim maliyeti aynı kalırken, alışverişler döviz üzerinden gerçekleşir. Haliyle bu durum satıcının ticari avantajı açısından tercih edilebilecek bir durumdur. 

Lokum İhracatı Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Lokum ihracatı pazarlaması yapılırken, genel ihracat piyasa pazarlama kurallarına dikkat edilmesi gereklidir. Satış yapılması planlanan ülkenin bütün koşulları detaylı bir şekilde analiz edilmelidir. Öncelikli olarak satış yapmayı planlayan şirketin pazarlama stratejisinin, yerel pazara ait kültürün anlaşılması gereklidir. Bu alanların demografik verilerine bakıldığında pazar girişi yaparken uyulması gereken kurallar ve koşullar ortaya çıkmış olur.

Yerel hassasiyetler belirlendikten, sonra alıcı kitlenin bahse konu hassasiyetine önem vererek reklam ve sunumların düzenlenmesi gereklidir. Bu tip bir stratejinin başarılı olması için ürünlerin aktif olarak pazarlanacağı çeşitli yerlerde büyük çapta araştırmaların yapılması gerekir.  Bu araştırmalar ile satış yapılmak istenen bölgeye hakim olan kültürdeki incelikler hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Böylece ürünlerin en iyi nasıl pazarlanacağı konusunda bir yol haritası çıkarılmış olur.

Bütün bu çalışmaların yerinde yapılması inanılmaz büyük ölçüde bir ön yatırım yapılması anlamına gelir. Bu tip bir yatırımı göze alabilecek firma sayısı ne yazık ki çok fazla değildir. Pazarlama maliyetlerinden gözü korktuğu için lokum ihracatı yapmaktan vazgeçen pek çok işletme bulunuyor. Fakat artık Dünya eski dönemlerdeki kadar büyük ve aşılamaz bir yer değildir. Özellikle internetin yaygınlaşması dijital pazarlama çalışmalarına da kendine özgü bir yön verdi. Dijital pazarlama ile geleneksel pazarlama maliyetinden çok daha düşük maliyetler ile çok daha kalabalık bir hedef kitleye ulaşmak mümkünüdür

Dijital Pazarlama İle Lokum Ürününe Müşteri Nasıl Bulunur?

Dijital pazarlama teknikleri profesyonel olarak kullanıldığında özellikle ihracat alanında bulunmaz bir nimet olarak değerlendirilebilir. Özellikle çoklu pazarlama tekniği kullanıldığında dijital araştırmalar yaparak değişik kültürlerin benzer yanlarının ayrılması ve bu ortak kriterlere hitap edilebilmesi aynı anda birden fazla ülkede lokum ihracatı yapılabilmesine yol açmaktadır.

Dijital pazarlama ile ürünlerin yerel halkın dikkatini çekmesi ve daha da önemlisi yerel halkın bu markaya sadakatinin sağlanmasının getireceği avantaj on yıllar boyunca firmanıza geri dönüş sağlar.  Dijital pazarlamanın ihracat alanına girişi ile maliyetlerin düşürülmesi ve firmanın tanınırlığının daha kolay ve çabuk sağlandığı daha önce de belirtmişti. Fakat şu da var ki, yerel bir ürün olan Türk lokumunun da Türk kültürünün bir parçası olarak Dünya’ya tanıtılması açısından da dijital pazarlama çalışmaları önemlidir.

Biz Size Neler Sunuyoruz?

Dijital pazarlama firması olarak ihracat alanına girmeye karar verdiğiniz andan itibaren sizin yanınızda oluyoruz ve üretilen lokumların olabilecek en iyi şekilde Dünya pazarına tanıtılması işlerini yürütüyoruz. Bu işler olurken dijital pazarlama için yapılması gereken bütün ön araştırma, tanıtım ve reklam faaliyetlerinde hatta satış aşamalarında daima yanınızda bulunuyoruz.

Firma olarak dijital ihracat pazarlaması konusunda profesyonel çalışmalarımız ve yetkinliğimiz bulunuyor. Fakat bu aşamada ihracat yapılması istenen ülkede geçerli olan ihracat yasaları, tüzükleri yönetmelikleri, çeşitli resmi kuralları ve gümrükleme gibi yasal prosedür işlemleri için herhangi bir hizmet sunumu yapmıyoruz. Bu alanı konusunda yetkin ihracat broker’larına bırakıyoruz. 

Biz kendi profesyonellik alanımızda sizin için çalışmalar yapıyoruz. Yaptığımız çalışmalarla ihraç lokumlarınızın olabilecek en geniş kitleye ulaşmasını ve markanızın bilinirliğini sağlamayı taahhüt ediyoruz.

SEO 

SEO çalışması lokum ihracatı alanında da diğer ihracat alanlarında olduğu gibi dijital pazarlamada çok önemli bir yere sahiptir. SEO tekniği uygulanırken ihracat yapılması planlanan bölgede konuşulabilen dil, bahse konu ülkenin para birimi hatta ülkenin bağlı olduğu yerel saat dilimine göre çalışmaların ayarlanması gereklidir.

Sonuç olarak bize güvenmenizi ve bu çalışmanın sizin için yapmak istediğimiz çalışma olduğuna inanmanızı istiyoruz. Özellikle uluslararası arenada SEO çalışması yapmak teknik açıdan son derece maharetli, deneyimli ve bilgili bir el gerektirir. Aksi takdirde yapmaya çalışacağınız dijital pazarlama SEO çalışması size ciddi bir dezavantaj olarak dönebilir.

SEO çalışması ile ürününüz firmanız ve markanız ya göze görünecektir ya da tamamen piyasadan silinecektir. SEO odaklı çalışmaları bu gözle değerlendirmelisiniz.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya, müşterilerin sosyal ağlarında bulunan kişilerle ve bu ağın üyesi olan işletmelerle birebir etkileşime girmesini sağlayan tüketici merkezli bir pazar aracıdır. Sosyal medya yönetimi ile direk olarak müşteri firma etkileşimi ya da dolaylı yönden müşteri – müşteri etkileşiminin sağlanmasını ve ihracatı yapılmak istenen ürüne daha çok insanın erişimini sağlanır.

Video Ve Görsel İçerik Üretimi Ve Pazarlaması

Günümüz Dünyasında görsel içeriklerin ve videoların önemini yadsımak mümkün değildir. İnsan hafızasında görsel içerikler özellikle de videolar son derece kalıcı oluyor. Bu nedenle de dijital pazarlama için hazırlanan görsel içerik ve videoların kusursuz olarak hazırlanarak dijital pazar ortamına sunulması gerekmektedir. 

Yazılı İçerik Pazarlaması

Yazılı içerikler firmanıza özel ve ihracata sunduğunuz lokum ürünün, orijinalliğini ve kalitesini üretim aşamasında ki özel ihtimamı müşterilerinize iletebilmeniz için kullanabileceğiniz en etkili ve en ucuz yöntemdir. Uluslararası alanda yazılı içerikler ile pazarlama yapılması için bu konuda çalışan kişinin pek çok teknik kritere hakim olması ve içerikleri ustaca yazması gerekir.

Basın Bülteni Gönderimi

Firma olarak, şirketinizi ve ürününüzü en iyi şekilde tanıtarak pazarlamasını yapacak basın bültenleri hazırlıyoruz. Daha sonra bu basın bültenlerinin çeşitli yollarla dağıtımını sağlayarak müşterilerinize ulaşmasını sağlıyoruz. Müşteriler bahse konu basın bültenleri ellerine ulaştığında bunun bir tesadüf olduğunu düşünürlerse de, işin gerçeği basın bülteni hazırlanmasının ve dağıtımının son derece teknik bir planlama ile yapılmış olduğudur. Bu alanda özel uzmanlaşmış eleman kadromuzla size yardımcı oluyoruz.  

Influencer Pazarlama

Influencer pazarlama alanında son derece iddialı olduğumuzu belirtebiliriz. Bu konuda yapmış olduğumuz etkileyici çalışmalarımız bulunuyor. Bu konuda ve lokum ihracatı dijital pazarlama konusundaki bütün çalışmalarımız hakkında size daha detaylı bilgi vermemiz ve referanslarımızı sunabilmemiz için lütfen iletişim bilgilerimizden yararlanarak bizimle temas kurunuz.

Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Otomobil ihracatı için gerekli belgeler ülkeden ülkeye değişeceği için gümrük ve ihracat müşavirliği danışmanlığı hizmetini almanızı öneririm.

Otomobil ihracatı dijital pazarlama konusunda daha detaylı bilgi verebilmemiz için lütfen iletişim numaramızdan bize ulaşınız.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir