semantik seo

LSI Semantik SEO tekniği günümüzde birçok dijital yayıncı ve içerik üreticilerin uyguladığı bir yöntemdir. LSI tekniğini kısaca anlatmak gerekirse; web adresiniz için oluşturduğunuz metinlerin, içeriklerin ya da başka sitelerden linkleme çalışmalarınız sırasınca, arama motorlarını algoritmasıyla eşleşecek şekilde üretilen içerik tekniğidir. LSI adında anlaşılacağı üzere bir kısaltmadır. ‘’Latent Semantic İndexing’’cümlesinin kısaltması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu cümlenin anlamına bakıldığında ise gizli, örtülü anlamsal ifade olarak tanımlanmaktadır. Yani hazırlanmış olan içeriğinin anlamsal kurgu açısından net olarak kurulup, kurulmadığını denetleyen tekniktir.

SEO tekniklerinin ele alınması noktasında karşımıza çıkan önemli bir hususta SEO uyumlu metinlerdir. SEO uyumlu metinler adından da anlayacağınız üzere arama optimizasyonuna uyumlu metinlerdir. SEO çalışmaları sırasınca hedeflenen amaç içeriklerin Google aramalarında üst seviyelere çıkmasıdır. Bu işlemin gerçekleşebilmesi içinde doğru anahtar kelimelerin ve özgün içeriklerin oluşması şarttır. Bu noktadan LSI tekniği, hazırlanılan içeriklerin SEO uyumlu olmasını sağlamaktır. SEO uyumlu içeriklerin hedeflenen konuyla yani ana başlığına hizmet sağlaması oldukça mühimdir. Bu sayede arama motorları üzerinden üst sıralara çıkabilmenize olanak sağmaktadır. Kısacası tüm arama motorlarında ilk sıralara çıkabilmenizin şartlarından birisi metin içerisinde kullandığınız kelimelerle alakalıdır. Bunları doğru bir şekilde yerine getirmek için SEO uyumlu, LSI tekniği ile yazılmış metinlere ihtiyacınız bulunmaktadır.

Semantik Seo Nedir?

SEO açısından anahtar kelimelerin önemi vazgeçilemez niteliktedir. Semantik SEO da anahtar kelimelerle doğrudan ilişkilidir. Bilindiği üzere 7 – 8 yıl önce klasik SEO ve klasik anahtar kelimeler daha fazla kullanılıyordu. Örneğin “Gelinlik Modelleri” isimli makale yazarken sadece bu iki kelimeden oluşan anahtar kelimelere yer veriliyordu. Ardından “varyasyonlu anahtar kelime” rövanşa geçti. Aslında hala da kullanılıyor. Elbette herkes tarafından bilinmese de.. Varyasyonlu SEO ve varyasyonlu anahtar kelime daha çok ana konuyu ifade edebilen anahtar kelime türetmelerden oluşturulmaktadır. Semantik SEO’da kısmen varyasyonlu anahtar kelimelere benzemektedir. Özetle Portakal adında bir makale yazarken sadece “portakal” kelimesi ön plana çıkartılmaz. Turuncu kabuklu meyve, kış meyvesi gibi alt anahtar kelimeler kullanılır. Böylece arama sonuçlarında o meyveyi hatırlamayan kullanıcıların o makaleye ulaşması daha mümkün olur. Semantik SEO ve Semantik makale diğer türlere nazaran daha zorludur ancak etkisi tartışılmaz derecede daha yüksektir.

Semantik SEO Tekniğinin Detayları

Semantik SEO tekniğinin birçok detayı bulunduğunu bilmekte fayda var. İlk olarak SEO tekniğinde, site yapısı oluşturulurken kullanılan anahtar kelimeler son derece mühimdir. Bunun sebebi ise LSI tekniğinde de sitenizin ana anahtar kelimesine hizmet eden kelimelerden oluşan metinler kaleme alınacaktır. Keza anlamsal olarak da anahtar kelime türevlerinin kullanılması gerekmektedir. Buradaki temel amaç Google de dahil olmak üzere tüm arama motorları üzerinden daha kolay erişebilmenize olanak sağlamaktadır.

Kullanıcılara doğru ve engin bilgilerin verilmesi de arama motorları üzerinden sıyrılarak ilk sıralara gelmenize olanak sağlayacaktır. Bilgiler ve metinlerin indexlenmesiyle birlikte siteniz hızlı bir yükselişe geçecektir. Örnek vermek gerekirse; ‘sinema’ temalı bir metin kaleme alacağınızı varsayalım. Yazı içerisinde sinemayı anlatırken, anahtar kelime olarak sadece sinema yönetmenlerini ve sinema filmlerini kullanmanız LSI tekniğinde yetersiz olabilme ihtimalini unutmamak gerekmektedir. İşinizi sağlama almak için sinemayı anlatırken anlamsal açıdan ona benzeyen (kamera gibi) kelimeleri de metinde kullanmalısınız. Bu sayede arama motoru algoritması kaleme aldığınız metnin geniş bir okuyucu kitlesine erişmesine olanak sağlayacaktır. Çünkü arama motoru kullanıcılarının aramayabileceği veya arayacağı kelimeler üzerinden metin yazılmıştır.

LSI Semantik SEO Dikkat Edilmesi Gerekenler

LSI Semantik SEO metinleri kaleme alırken dikkat edilmesi gereken birçok detay bulunmaktadır. Kaleme alınacak metindeki kelimeler hedef ve anlam olarak birbirlerini tamamlamaları gerekmektedir. Örneğin belirlediğiniz anahtar kelime ‘’Bilgisayar’’ olsun. Konu bilgisayar ile alakalı olarak tasarlanmalı ve sadece buna hizmet etmelidir. Konu boyunca bilgisayarı anlatırken, bilgisayar benzeri kelimeleri (laptop, masa üstü bilgisayar, diz üstü bilgisayar) de kullanmanız gerekmektedir.

LSI Semantik SEO uyumlu metinlerin anahtar kelimelerini doğru analiz etmeniz de son derece mühimdir. Sektör içerisindeki rekabet durumu sizlere birçok noktada avantaj sağlamaktadır. Anahtar kelime seçiminiz ve analizin boyunca ‘’Google Anahtar Kelime Planlayıcısı’’ adlı uygulamadan faydalanabilirsiniz. Anahtar kelimeleri, karanlığı aydınlatacak ışık olarak görebilirsiniz. Elinizdeki ışık ne denli güçlüyse yolun sonunu o kadar iyi görür ona göre hareket edersiniz. Aksi durumda yani yanlış ışık seçimiyle yolun sonunu değil, önünüze göremezsiniz.

Konu seçiminizi gerçekleştirirken özgün olmasına dikkat etmeniz çok önemlidir. Arama motorlarının algoritması özgün içeriklere ayrı bir ilgi duymaktadır. Örneğin çeşitli web sitelerinde ana teması ‘’laptop’’ olan 10 metin olduğunu varsayalım. Bu 10 metin temel olarak aynı bilgileri tekrarlamaktadır. Sizlerde aynı mantık ile metni kaleme alıp, paylaşırsanız; 11. Metin olacaksınız. Hiçbir avantajınız ve faydanız olmayacaktır. Fakat siz ‘’en iyi laptop işlemcisi’’ adlı bir metin kaleme alırsanız, diğerlerinde daha özgün bir başlığa sahip oluğunuz için ön plana çıkarsınız. Bu yüzden içeriklerinizin özgün olmasına dikkat edin.

İçeriklerinizi çeşitli materyaller ile desteklemeniz de son derece mühimdir. Birçok kişi SEO uyumlu içeriklerin sadece metin ile uyumlu olduğunu düşünmektedir. Elbette ki metin oldukça önemlidir. Fakat içeriklerin önemli bir kısmını da video, fotoğraf vs. ele almaktadır. İçeriklerinizi, metinleriniz geniş materyaller ile desteklemeniz gerekmektedir. Bu sizlere her zaman avantaj sağlayacak, diğerlerinin bir adım önüne geçmenize olanak sağlayacaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir