makale

İnternet dünyasında büyük bir gelişme yaşanmasıyla birlikte web sitesi sahiplerine düşen sorumluluklar artmaya başladı. Artık firmalar çok kolay internet üzerinden hedef kitlelerine ulaşarak ürün ve hizmetlerini pazarlayabilmektedir. Bunun için web sitenize trafik çekmeniz gerekmektedir. Trafik çekmek için de arama motorlarının yapısına uygun şekilde çalışmalısınız.  Öncelikle web sitenize girmeniz gereken içerikler özgün ve kaliteli olmalıdır.

Web sitelerinde yayınlanan içerikler de makale olarak anılmaktadır. İnternet üzerinde birçok web sitesinde binlerce hatta bazı konularda milyonlarca içerik bulabilirsiniz. Google bu makaleleri bir adım öne çıkarmak için belli kurallara uyulmasını ister. Öncelikle sizler için makale nedir, sorusunu cevaplayalım. Sonrasında farklı detayları sizlere sunalım;

Makale Nedir?

Makale; bir konuda bilgi vermek, düşün ve görüşleri karşı tarafa aktarmak için yazılan içeriklerin genel adıdır. Bir web sitesinde kullanıcılara ulaşmak ve belli hedeflerin gerçekleştirmek için her türlü web sitesinde yayınlanan içeriklerdir. İnternet dünyası için arama motoru optimizasyonu ( SEO) çalışmalarına ve algoritmalarına uygun olarak yazılmış yazılar olarak da tanımlanabilir.

İnternet üzerinde sizinle aynı konuda olan çok sayıda web sayfası bulabilirsiniz. Makale yazarken önemli olan özgün olmaktır. Çünkü özgün olmayan yazılar Google gibi arama motorlarında ön sıralara çıkmamaktadır.  Makaleler arama motorlarının isteklerine uygun şekilde yazıldığında sizleri rakiplerinizin önüne geçirir. Makale yazma işi bu alanda uzmanlaşmış makale yazarı ya da içerik yazarı olan kişiler tarafından yazılmaktadır. Burada amaç kullanıcıların doğru bilgiye erişerek etkili bir kullanıcı deneyimi yaşamalarıdır. Şimdi gelelim sizler için makale nasıl yazılır sorusunun detaylarına…

Makale Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu makale yazarken dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır. Bir makaleyi yazarken size vereceğimiz bazı öneriler var;

 • Bir makale yazarken özgün olması şarttır. Yazdığınız makale diğer internet sayfalarında yer alan içeriklerden farklı olmalıdır. Alıntı olan makaleler arama motorlarında index alamaz yani sıralamaya giremez. Bu durum da makalenin boşuna yazılmasına yol açar.
 • Makale yazarken Türkçe imla kurallarına dikkat etmelisiniz. Yazım ve noktalama konusunda sıkıntılı olan içerikler hem kullanıcı deneyimi hem de arama motorları için kalitesiz bir makale olarak algılanacaktır. Ancak ülkemizde Türkçe yazım kurallarına hakim makale yazarı sayısı çok azdır.
 • Makaleler akıcı bir dile sahip olmalıdır. Kullanıcılar makalenin tamamını sıkılmadan okumalıdır. Çünkü arama motorlarının sıralama kriterleri arasında kullanıcıların sayfanızda durma süresi de vardır. Bunu sağlayacak olan da akıcı bir makaledir.
 • Makalenin başlığı ile içerik uyumlu olmalıdır. Okuyucuların konuyu merak edecekleri başlıklar olmalıdır. Kullanıcılar başlığı okuduğunda içeriğinizi de okumak istemelidir. Başlık içinde anahtar kelimenin geçmesi de kullanıcı deneyimini arttıracaktır.
 • Kullanıcılar makalede istedikleri konu hakkında tüm sorulara cevap bulabilmelidir. Ayrıca sizde bulamadıkları cevaplar için farklı yazılara yönlendirilebilirler. Bu yüzden uzunluğu da kullanıcıların tüm cevaplarına cevap verecek şekilde oluşturulmalıdır.
 • Alt başlıklara yer verin. Böylece konunun daha kolay okunmasını sağlayabilirsiniz. Bölümlere ayrılan makalelerde kullanıcılar tam da aradığı alana yoğunlaşarak makalenizde aradığını bulabilir. Çok uzun yazılarda alt başlıklar kullanıcılara direkt aradıklarını verecektir.
 • Makalelerde anahtar kelimelere yer verilmelidir. Anahtar kelimeler kullanıcıların arama motorlarında aradıkları kelimelerden meydana gelmelidir.  Anahtar kelimeler yazının içinde uygun oranda homojen bir şekilde dağılmalıdır. 100 kelimede 2 ile 3 arasında anahtar kelime geçmelidir. Ayrıca anahtar kelimeleri bold olarak vermeniz arama motoru botlarını yönlendirecektir. Anahtar kelimenizi ilk 160 kelime içinde geçirmeniz SEO açısından önemlidir.
 • Okuyucuların dikkatini çekmek için yazılarınızı görsel ve videolarla destekleyin. Böylece ilgi çekebilir ve kullanıcıların sayfanızda durma süresini arttırabilirsiniz.
 • Yazılarınızda uygun dil kullanın. Kurumsal bir dille yazılacaksa daha ciddi, blog yazısı olacaksa daha sohbet havasında bir yazı yazabilirsiniz.
 • Etkili bir giriş oluşturun. Makale girişi etkili olursa kullanıcıların hemen çıkma oranı düşecektir.
 • Görsel kullandığınız alt etiket ve açıklamaya yer verin. Böylece görsel sonuçlarında da listeye girebilirsiniz.

Makalede Kaynakça Nasıl Yazılır?

Bilimsel makalelerde önemli detaylardan biri kaynakçaya yer vermektir. Bir web sitesi için hazırladığınız makalede de kaynakça çok önemli bir detaydır. Bu yüzden kaynakça yazarken makalenizi yazarken yararlandığınız kaynaklara mutlaka yer vermelisiniz. Bunun için sayfanın altında web sitesine yer verebilirsiniz.

Bunun dışında internet kaynakçası da hazırlayabilirsiniz.  İnternet kaynakçasında; yazar adı, yayın tarihi, URL, erişim tarihi gibi detaylara yer verebilirsiniz. Kaynakçalar bir yazının kalitesini ortaya koyar. Çünkü sizin dikkat ettiğiniz web sayfalarının performansı sizi de etkiler

Makalede Giriş Nasıl Yazılır?

Makale girişi çok önemlidir. Çünkü makale girişi kullanıcıyı çeken çok önemli bir detaydır. Hem kullanıcı deneyimi hem de arama motoru botları için makalenin girişi çok önemlidir. Makale girişinde;

 • Yazmaya başladığınız makalenin girişinde mutlaka anahtar kelime geçmelidir. Anahtar kelimeyi kullanıcı deneyiminin yanında arama motoru botlarının algılaması için bold şekilde ilk 160 kelime içinde geçirmeniz önerilmektedir.
 • Konuya etkili bir girişi yapın. Kullanıcılar etkili bir giriş sayesinde makalenin geri kalanını okuyabilir. Burada araştırmalara ya da kişisel deneyimlere yer vererek kullanıcılarla ortak bir kanal yakalayabilirsiniz.
 • Giriş paragrafında konu içinde bahsedeceğiniz detaylar hakkında bilgi verin. Makalenin girişinde kullanıcılar okuduklarında ne kazanacaklarını bilirse okumak için içeriğinize vakit ayırabilirler.
 • Giriş paragrafında kullanıcıların dikkatini çekecek kısa paragraflara yer verebilirsiniz.

Makale Özellikleri Nelerdir?

Bir makale mutlaka belirli özellikleri barındırmalıdır. Hem kullanıcıların deneyimi hem de arama motoru botlarının yapısı bakımından web sitenize ekleyeceğiniz makaleler belli özellikler barındırmalıdır. İşte bu makalelerin özellikleri;

 • Özgünlük

Bir makalede en önemli özellik özgünlüktür. Çünkü arama motorları bir metni ilk olarak ekleyen web sitesini sonuç sayfalarında en üst sıralara çıkarır. Bu yüzden yazılan makaleler mutlaka özgün olmalıdır. Özgün olmayan makale spam olarak algılanır ve kopya içerik olarak kabul edildiği için sıralamaya giremez.

Web sitenize ekleyeceğiniz makaleleri ya da yazdığınız içerikleri makale özgünlük kontrolü araçları ile inceleyebilirsiniz. Burada sistem tüm internet alemini tarar ve size makalenizin özgünlük durumunu söyler. %90 üstünde özgünlük arama motorları açısından uygundur.

 • SEO Uyumlu

Web sitenize eklediğiniz makalelerin tamamı arama motorlarında üst sıralara çıkarak trafik elde etmektir. Bunun için de web sitenizde yer alan içerikleri SEO uyumlu olması gerekmektedir. Bunun için de anahtar kelimeleri düzgün şekilde kullanmalı, makalede çeşitli anahtar kelime varyasyonları kullanmalı ve arama motoru botlarının isteklerine göre bir makale yazmalısınız.

Ayrıca makalenin başlığı da anahtar kelimeyi barındırmalı ve kısa olmalıdır. Arama motoru optimizasyonu çalışmalarına uygun olmayan makaleler ne kadar kaliteli olursa olsun arama motoru gözünde bir değer görmeyecektir. Bu da organik trafik çekmenize engel olacaktır.

 • Kalite

Web sitenize ekleyeceğiniz her makale kaliteli olmalıdır. Yani kullanıcılara en iyi deneyimi yaşatan ve sizi hedeflerinize ulaştıran içerik kaliteli olarak kabul edilebilir. Kullanıcılar web sayfanıza girdiğinde ürün ve hizmetlerinizi tanımalıdır. Ayrıca internet kullanıcıları web sitenizde mutlaka aradığını bulmalıdır.

Kullanıcılar kaliteli bilgi kaynağı olmayan bir makaleden çabuk çıkarlar. Bu yüzden profesyonel içerik yazarlarıyla çalışarak web sitenize değer katacak makaleler girebilirsiniz.

 • Anlatım Dili

Her makalenin anlatım dili farklıdır. Web sitelerinde yayınlanacak olan makalelerde anlatın diline özen gösterin. Çünkü bir makalede anlatım dili doğru şekilde kullanılmazsa web sayfanıza değer katmaz. Bir ürün ya da hizmeti tanıtırken mutlaka kurumsal bir dil kullanmalısınız. Bu durumda daha çok bilgi verici bir dile ihtiyaç vardır.

Blog yazıları daha rahat yazılardır. Bu yazılarda kişisel deneyimlerinizi anlatabilirsiniz. Ayrıca daha samimi bir dil kullanabilirsiniz. Makalelerde kullandığınız dil makalenin kalitesini belirler. Kullanıcılar kendilerine hitap etmeyen bir dile sahip yazıyı okumaktan kaçınırlar. 

 • Etkileşim

Her makale bir hedef kitleye ulaşmak için yazılmaktadır. Bu yüzden kullanıcıların istediğiniz aksiyonu yerine getirmesi gerekmektedir. Ayrıca web sayfanızda uzun süre vakit geçirerek etkileşime girmelidir. Yani insanlar makaleniz için size soru sormalı ve makalelerinizi başka sosyal mecralarda paylaşmalıdır.

Yazdığınız makale etkileşim kurmaya ne kadar müsait olursa o denli faydalı olacağını söyleyebiliriz. Etkileşim sağlamak adına ziyaretçilerin yorum yapmalarını ya da içeriği değerlendirmelerini sağlayın. Böylece etkileşim kurabilirsiniz.

 • Uzunluk

SEO açısından bir makalenin uzunluğu çok önemlidir. Genelde uzun makalelerin kullanıcılar tarafından okunmadığı için fayda sağlamadığı düşünülür. Ancak etkili ve akıcı bir anlatıma sahip olan bir makale ne kadar uzun olursa olsun insanlar tarafından okunabilmektedir. 

Bir makale en az 300 kelime olmalıdır. Google uzun makaleleri sevmektedir. 1000, 2000 ve daha uzun içerikler web sitenizi daha iyi sıralamalara taşıyacaktır. Ancak her konuda yazılabilecek makale uzunluğu farklıdır. Bir konuda 3000 kelime yazılabilirken diğer konuda 400 kelime zor çıkabilir. Bu yüzden konunun durumuna göre en uzun içeriklere yer vermeniz SEO açısından faydalı olur.

Makale Yazım Kuralları Nelerdir?

Yukarıda sizler için SEO uyumlu bir makalenin yazım kurallarını anlattık. Şimdi ise daha öneri tadında bazı yazım kurallarına yer verelim. Bu detayların bazıları net ifadelerken bir kısmı da tecrübe sonucunda elde edilmiş sonuçlardır. İşte makale yazım kuralları;

 • En az 300 kelime makale yazın. Ancak yazıyı mümkün olduğunca uzun tutmaya çalışın.
 • Başlık üzerinde anahtar kelimeye mutlaka yer verin.
 • Başlığı en az 3, en çok ise 5 kelime yapın. Ayrıca başlık konuyu özetlesin.
 • Web sitesi URL’sinin anahtar kelimelerden birini barındırması önerilmektedir.
 • Metinde başlıkta yer alan anahtar kelime ek almadan geçmelidir. Ayrıca anahtar kelime analizi yapılarak ana anahtar kelimeyle bağlantılı kelime grupları da yazıya uygun şekilde yeri geldikçe verilmelidir.
 • Ana başlık ve alt başlıklara  yer verin. Yazıda H1, H2 ve H3 etiketlerine sahip hiyerarşik bir başlık yapısı olmalıdır.
 • Açıklama metni anahtar kelimeyle başlamalıdır.
 • Anahtar kelimeler yazının son paragrafında da geçmelidir.
 • Kullanıcılar yazıya girdiklerinde aradıklarını bulmalıdır ve akıcı bir dile sahip olmalıdır.
 • Güncellenmeye açık olmalıdır. Sonradan yeni bilgiler eklemeye uygun olmalıdır.
 • Tüm içerikler özgün olmalıdır.

Özetle

Makale; internet siteniz üzerinde yer verdiğiniz sayfa yazılarıdır. Web sitelerinizi arama motorlarında üst sıralara çıkarmak ve rakiplerinizin önüne geçirmek için düzenli olarak makale yayınlamanız gerekir.

Web sitenizde yazılan makalelerin anlatımı akıcı olmalıdır. Başlıklar uygun seçilmeli ve anahtar kelimeler doğru şekilde kullanılmalıdır. Ayrıca başlıklar konuyu özetleyecek özellikte olmalıdır.

Makale uzunluğu arama motoru botları için önemlidir. Bu yüzden kaliteli bilgi kaynağı olması açısından tekrara düşmeden en uzun metinleri oluşturmalısınız. Gereksiz uzatılan içerikler de değer görmeyecektir. Ayrıca tüm içerikleriniz özgün olmalıdır.

Web siteniz için yazdığınız makalelerin mutlaka özgünlük kontrolünü çeşitli araçlarla inceleyin. Ayrıca Türkçe dil bilgisi kurallarına uyulup uyulmadığına bakın.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir