makale özgünlük testi

Web sitelerine yüklenen içerikler, SEO kurallarına uygun olmazsa arama motorlarında üst sıralara çıkabilmesi mümkün değildir. Bu yüzden içerik yazarları metinleri belli kurallar çerçevesinde oluşturmalıdır. SEO açısından bir metinde bulunması gereken en önemli özelliklerin başında özgünlük gelir. Yani içeriğin internet dünyasındaki diğer içeriklerden benzersiz olması gerekir. Yani sizin ekleyeceğiniz makaleyi başka bir web sitesinde bulmamanız gerekir.  Peki içeriğinizdeki tek bir ifadenin bile başka bir yerde olmayacağını nasıl anlayabilirsiniz? 

Web sitenizde yer alana içerikleri makale özgünlük testi araçları ile kolayca analiz edebilirsiniz. Bu araçlar farklı şekillerde sizlerin içeriğini inceleyerek başka bir web sitesinde olup olmadığını vermektedir. Bu araçlar arasından ücretli ya da ücretsiz bir tane seçerek içeriklerinizi değerlendirebilirsiniz. Bazı araçlar daha detaylı olmakla birlikte sizlere dil bilgisi açısından da karşılaştırma sunabilirler. İşte işinize yarayacak en etkili makale özgünlük testi araçları;

 • Small SEO Tolls

Piyasadaki en etkili makale analiz araçlarından biridir. Sizler için çok kısa sürede metin taraması yapar. Metninizin tüm bölümlerini metin panosuna yapıştırarak kontrol etme butonuna tıklamanız yeterlidir. Bu sistem kısa sürede sizlere yüzde olarak sonucu verir. Üstelik sistem tamamen ücretsizdir. Ancak ücretsiz tarama işlemi aynı anda 1000 kelimelik bir metni yapmaktadır.  Bu aracın güzel yanı sizlere intihal olan ifadeyi de göstermesidir.

 • Plagium

İçeriklerinizi hem ücretli hem de ücretsiz sürümde kontrol edebilirsiniz. Web sitesine giriş yaparak ana sayfadaki metin kutusuna metnin tamamını kopyalayarak işlem yapabilirsiniz. Sizlere birden fazla dil seçeneği sunan bir araçtır.

 • Plagiarisma

Kullanıcı dostu bir tasarıma sahip olan bu araç sizlere 190 üzerinde dil seçeneği sunmaktadır. Bu haliyle makalenizi hem mobil hem de bilgisayar üzerinden test etme şansınız vardır. Ayrıca içeriği ister metin isterseniz de dosya olarak yükleyebilirsiniz. Analiz ettiğiniz makale hakkında detaylı bir rapor alabilirsiniz.

 • Viper Plagiarism Checker

Hem ücretli hem ücretsiz kontrol işlemine izin veren araç, uzmanlar tarafından da sıklıkla kullanılmaktadır. Sizlere detaylı bir analiz yapma şansı vermektedir.

 • Siteliner

Özellikle toplu makale kontrolü yapmak isteyen kişiler için son derece ideal bir araçtır. Web sitenizde yer alan içerikleri toplu olarak denetleyebilirsiniz.  Bu araç sayesinde kapsamlı bir özgünlük testi yapabilirsiniz. Web sitenizde bulunan içeriklerin kapsamına göre sizlere detaylı bilgi verecek bir araçtır. Web sitenizde yer alan içeriklerin özgünlük durumuyla birlikte web siteniz hakkında farklı parametreler konusunda da sizlere öneriler sunar. Sayfa yükleme süresi, kırık link ve 404 sayfaları gibi detayları buradan ölçebilirsiniz.  Ana sayfa üzerinden web sitenizin linkini yazmanız yeterli olacaktır. Sonuçlar birkaç dakika içinde ekranda yerini alacaktır.

 • Quetext

Makale özgünlük testlerinizi kolayca yapabileceğiniz bir araçtır. İncelemek istediğiniz metni yazı paneline yapıştırarak kontrol etme butonu üzerinden kolayca işlem yapabilirsiniz. Sizler için birkaç dakika içinde özgünlük kontrolü işlemini tamamlayacaktır.

 • Kopya Kontrol

Türkçe kaynaklar için en çok tercih edilen özgünlük testi araçları arasındadır.  Bu araç online olarak çalışmaktadır. Makale testi için 300 kelimeye kadar ücretsiz kontrol yapabilirsiniz. Sonrası için de ücretli şekilde işlem yapabilirsiniz. Son derece başarılı bir test aracıdır.   Metni ekrana yapıştırarak kontrol etme butonuna tıklamanız yeterlidir. Sistem 1000 kelimeye kadar olan makaleleri tek seferde kontrol etmenize izin vermektedir.

 • Grammarly

Basit bir ara yüze sahiptir. Bu yüzden ülkemizde sıklıkla tercih edilen bir araçtır. Ücretsiz versiyonu yanında farklı fırsatlar sunan ücretli versiyonu da vardır. Google, Facebook ya da kişisel bilgileri üzerinden web sitesine kolayca bağlanabilir ve kontrol işlemlerinizi yerine getirebilirsiniz.

 • Unıcheck

Piyasada ücretsiz olarak hizmet veren araçlardan biridir. Yalnız bu aracın kelime sayısı bakımından  sınırlılıkları vardır. İlgili alanda aynı anda en yüksek 200 kelime olan içerikleri analiz edebilirsiniz. Ayrıca size içeriğiniz hakkında detaylı bilgiler sunan bir araçtır.

 • The Pensters

Yurt dışında çok popüler olan bir test aracıdır. Ülkemizde u kadar popüler olmamasının sebebi ise Türkçe dil desteği olmamasıdır. Bu yüzden İngilizce web sitesi sahipleri için ideal bir seçimdir. Metin alanına içeriğinizi yapıştırdığınız an makaleniz hakkında detaylı bir analiz alabilirsiniz. Böylece size bazı öneriler sunacaktır. Ayrıca daha etkili bir analiz için ücretsiz olarak üye olma şansınız da vardır.

 • Dupli Checker

Ücretsiz hizmet veren makale kontrol araçları arasındadır. Test kutusuna içeriğinizi yükleyerek analizi başlatabilirsiniz. Bu analiz sonrasında sizlere detaylı bilgilendirme yapacak bir araçtır

 • R10 Özgünlük Testi 

R10 ülkemizde web dünyasıyla ilişkili olan herkesin duyduğu bir webmaster platformudur. Birçok açıdan sizlere kolaylıklar sunan bu platform, kendi bünyesinde makale özgünlük testi yapmanızı sağlayacak bir araca da sahiptir.  Makalenizi metin kutusuna yükleyerek dakikalar içinde ücretsiz olarak test işleminizi tamamlayabilirsiniz.

 • Moradam Makale Özgünlük Testi 

Ücretsiz olarak kullanılabilecek Türk kökenli bir özgünlük test aracıdır. Moradam ajansın web sitesine girdiğiniz anda özgünlük test sayfasına ulaşarak işlem yapabilirsiniz. 1000 kelimeye kadar olan web içeriklerinizi kolayca test edebilirsiniz. Sistem size içeriğinizde eksik olan bazı detayları da sunacaktır. 

 • MakaleVitrini Makale Özgünlük Testi 

Türkiye’de ücretsiz olarak makale özgünlük testi yapmanıza yardımcı olacak bir araçtır. Bu aracın en güzel yanı 1500 kelimeye kadar tek seferde test edebilmenize izin vermesidir. Test sonucunda kopya olan alanlar sizlere kırmızı renkle gösterilir. Böylece kopya olan alanları kolayca analiz edebilirsiniz. Ancak tek kısıtlı yanı bir gün içinde 50 defa makale kontrolü yapmanıza izin vermesidir.

 • Copyscape

Aklınıza gelebilecek en etkili makale kontrol araçları arasındadır. Bu servis üzerinden hem yayına aldığınız hem de hiçbir yerde olmayan içerikleri kontrol edebilirsiniz. Ayrıca servisin diğer önemli özelliklerinden biri PDF dosyalarını da taramanıza izin vermesidir. Bu araç üzerinden PDF dosyası, web sitesi, blog ve forumları analiz edebilirsiniz. Bu aracı ücretsiz üyelik kurarak kullanabilirsiniz. Kendi web sitenizde yer alan URL’leri yazarak da işlem yapabilirsiniz. Premium versiyonunu kullanırsanız diğer web sitelerindeki içerikleri görmenize de izin verir. Ayrıca ücretli üyelik API desteği de sunmaktadır. Kullanabileceğiniz en etkili test araçları arasındadır.

 • SEObulans

Makale özgünlük kontrolü yapmanıza olanak tanıyan ücretsiz bir araçtır. Bu araç üzerinde metin kutusuna içeriklerinizi yapıştırarak kontrol başlatabilirsiniz.  Sistem sizlere aynı anda 1000 kelimeye kadar makale özgünlük kontrolü yapma şansı tanır. Ancak işlemi başlatmak için resim doğrulaması yapmanız gerekmektedir.

Sonuç

Web sitenize bir makaleyi eklemeden evvel mutlaka özgünlük kontrolünden geçirmelidir. Arama motorları kopya olan içerikleri web sitenize yüklediğinizde bunu fark ederek sizleri sıralamalarda geri plana atmaktadır. Analiz işlemi için çeşitli araçlar tercih edebilirsiniz.

Makale özgünlük test araçları ücretli ve ücretsiz şekilde işlem yapma şansı verir. Bu araçlarda aynı anda kelime arama sınırı farklıdır. Ayrıca birçok araç metni yapıştırarak analiz eder. Bazıları da metinleri yüklemenize izin vermektedir. Türkiye ya da yurt dışı kökenli araçları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. 

Bir metni tam emin olabilmek adına birkaç farklı araçla test etmenizi öneriyoruz. Ayrıca bazı araçların Türkçe dil desteği olmadığını da belirtelim. Araçların bazıları sizlere dil bilgisi yönünden değerlendirme gibi içeriğiniz hakkında farklı parametreler hakkında bilgi verecektir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir