medikal sektör için seo

Ülkemizde sağlık hizmetleri son yıllarda çok büyük gelişme göstermiştir. Özellikle turizm gelişimine bağlı olarak sağlık turizmi de turizm sektörü içinde son 10 yılda payını hızla arttırmaktadır. Ülkemizde hem yurt içi hem de yurt dışı kaynaklı sağlık hizmeti almak isteyen birçok kişi uzman doktorları ve medikal işletmelerini tercih etmektedir. Medikal alanda saç ekimi, diş estetiği, burun estetiği, yüz estetiği gibi birçok alanda tedaviler uygun fiyatlı ve profesyonel şekilde yapılmalıdır.

Medikal alanda daha geniş bir kitleye ulaşabilmek adına doktorlar ve işletmeler dijital stratejiler geliştirmektedir. Medikal alanda SEO çalışmaları yaparak arama motorlarında üst sıralara çıkabilir ve hedef kitlenizde olan hastalara çok daha kolay ulaşabilirsiniz. Medikal alanda SEO çalışmaları yaparken biraz daha titiz bir süreç yürütmek gerekir. Şimdi sizlere ilk etapta medikal SEO çalışması nedir açıklayalım.

Medikal SEO Çalışması Nedir?

Medikal SEO çalışması; sağlık alanında hizmet veren doktorların ve kurumların web sitelerinin arama motorlarında üst sıralara çıkması ve potansiyel hasta kitlesine ulaşabilmesi için yürütülen çalışmalar bütünüdür. Bu çalışmalar standart SEO çalışmalarını barındırsa da özenlinde de ayırt edilecek yönleri vardır. Medikal alanda yapılacak arama motoru optimizasyonu çalışmalarında profesyonel bir ekiple çalışmak gerekir.

Her SEO uzmanı ya da SEO ajansı medikal alanda profesyonel hizmet veremez. Bunun için dijital alanda medikal SEO çalışmaları konusunda deneyimli bir ekiple çalışmalısınız.  Profesyonel ekipler web sitenizin kurulumundan arama motorlarında üst sıralara çıkmasına kadar her evrede sizlerin de kurumsal ve profesyonel bir izlenim bırakmanıza yardımcı olurlar.

Medikal SEO Çalışması Diğer Çalışmalara Göre Nasıl Değişir?

Medikal SEO çalışması diğer SEO çalışmalarına göre biraz farklılık taşıyabilir. İşte sizler medikal SEO çalışmalarını diğerlerinden farklı kılan yanlar;

 • Profesyonel Medikal SEO Ekibi

Medikal SEO çalışmaları yürüten ajansların bünyesinde görev yapan sadece medikal alanda SEO çalışması veren ekipler bulunur. Bu ekipler sektörü ve tüm uzmanlık alanlarını yakından tanır. Ayrıca ekip üyeleri sağlık alanındaki projeler hakkında kaliteli referanslara sahip olur ve daha önce birçok başarılı projede yer almış isimlerdir.

 • Profesyonel Medikal İçerik Üretimi

Medikal alanda hizmet veriyorsanız gelişigüzel içerikler üretmeniz sağlıklı olmaz. Medikal hizmet veren uzmanların ve kurumların web sitelerinde mutlaka doğru bilgiler bulunmalıdır. Bu bilgiler her zaman doygun, hedef kitlenin anlayacağı gibi, güncel ve açık olmalıdır. Bunun için sağlık alanıyla ilgili içerik yazarlarından destek alınır. Medikal alanda içerik üretimi çok sıkıntılı bir süreçtir. Başarılı bir ekiple bu süreci aşabilirsiniz.

 • Bilgilendirici Doktor Videoları

Doktorlar bilgilendirici videolara yer verdikçe potansiyel hastalarıyla doğrudan etkileşim kurabilirler. Youtuve ve Vimeo gibi ortamlarda ya da web sitelerinde yer alan bilgilendirici doktor videoları sayesinde arama motoru optimizasyonu çalışmalarınızı geliştirebilirsiniz.  Bu içerikler HD kamera ve uzman ekipler tarafından çekilir. Daha sonra montaj ve optimizasyon çalışmaları yapılarak web sitenize eklenir.

 • Sağlık PR Desteği

Günümüzde insanlar bir doktora gideceklerse öncelikle internet üzerinden arama motorlarını kullanarak titizlikle uzmanları incelemektedir. Doktor ya da hastane hakkında olumsuz yorumlar direkt olarak iletişim kurmalarını engellemektedir. Bu yüzden sizler de sağlık PR desteği alarak olumsuz imajları yönetebilir ve çalışmalarınız hakkında olumlu bir marka imajı yaratabilirsiniz.

 • Dönüşüm Oranı Çalışmaları

Medikal SEO çalışmaları için en önemli detaylardan biri de internet üzerinde yaptığınız çalışmalarda dönüşüm oranı çalışmalarıdır. Web sitesi, iletişim hattı, mesajlaşma hattı ve sosyal medya kanalları ile potansiyel hastalarınızın sizlerle kolayca iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz.  Böylece web sitenize olan dönüş artacaktır.

 • Medikal Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya günümüzde hastaneler ve doktorlar  için de kaçınılmaz hale gelmiştir. Sizler de hedef kitlenize ulaşmak istiyorsanız doğrudan sosyal medya kanalları üzerinden varlık göstermelisiniz. Hastaların önemli bir bölümü buradaki bölümlerden bilgi alarak yorumları okur. Böylece sizlere sosyal medya uygulamaları üzerinden olumlu yorumlara dikkat ederek ulaşırlar.

 • Medikal Fotoğraf Çekimi

Medikal web siteleri için fotoğraf çekimi çok önemlidir. İnsanlar yaptığınız başarılı çalışmalara ait görselleri görmek isterler. Bu yüzden öncesi ve sonrası olarak fotoğraflarınız başarılı bir ekip tarafından çekilir. Optimize edilerek hemen web sitenizde ve sosyal medya hesaplarınızda paylaşılır. Böylece hem web sitenize trafik çekebilir hem de müşterilerinizi arttırabilirsiniz.

 • Sağlık ve Medikal Siteleri

Ülkemizde çeşitli sağlık ve medikal alanda yayın yapan siteler doktorları ve hastaneleri tanıtmaktadır. Bu sitelerde etkili şekilde varlık gösterirseniz kaliteli backlinkler edinebilirsiniz. Böylece hem müşteri çekebilir hem de web sitenize daha fazla organik ziyaretçi alabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir? 

Medikal sağlık sitesi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır. Bu detaylara dikkat ederek medikal SEO çalışmalarınızı daha etkili şekilde uygulayabilirsiniz. İşte medikal arama motoru optimizasyonu çalışmalarında dikkat edilmesi gereken detaylar;

 • Web sitenizin teması medikal alanla ilgili olsun. Ayrıca kategorileriniz açık ve hedef kitlenin kolay kullanacağı şekilde tasarlansın. Tasarım kullanıcı odaklı olursa çalışmalarınız daha etkili olur.
 • Web siteniz için oluşturduğunuz içerikler doygun, SEO uyumlu, kaliteli içerik yazarları tarafından hazırlansın. İçerikler bir medikal SEO çalışması için çok önemlidir.
 • Oluşturulan videoların ve görsellerin optimizasyonu yapılsın. Web sitenize ekleyeceğiniz multimedya ögeleri kaliteli olsun ve web sitenizin hızını yavaşlatmasın.
 • Web sitenizin mobil uyumluluk çalışmaları yapılsın. Böylece mobil kullanıcılara da hitap edebilirsiniz.
 • Yaptığınız operasyonlarla ilgili detaylı bilgilendirmeler yapılsın.
 • Web sitenizde insanların size ulaşacakları iletişim bilgilerine yer verilsin.
 • Web sitenizde site haritası oluşturarak arama motoru botlarını yönlendirin. 
 • Google My Business kaydınızı yapın. Böylece firmanız hakkında çalışma bilgilerini hedef kitlenize yollayabilirsiniz.

Medikal SEO Çalışmaları ile Diğer Sektörlerde Yapılan SEO Çalışmaları Aynı mıdır?

Temelde aynıdır. Süreç ve ilerleyiş de aynıdır. Lakin sektöre özel araştırmalar yapıldığı için medikal sektörü baz alınarak ilerleme yapılır. Örneğin Medikal sektörü üzerine anahtar kelime tespitleri gerçekleştirilir. Anahtar kelime tespiti demek internette en çok aranan sorular demektir. Halbuki turizm üzerine yapılan anahtar kelime tespitleri farklıdır. SEO çalışmaları teknik olarak da stratejik olarak da aynıdır. Sadece varyasyonlar değişir. Varyasyonlara göre eylemler yapılır.

Medikal SEO Çalışmaları Ücretleri ile Diğer Sektörlerin SEO Çalışmaları Ücretleri Farklı mıdır?

SEO çalışmaları bütünsel olarak ele alınmalıdır. Bir insan vücudunu bütün almak gibi. Her bir organ her bir uzuv o vücuda hizmet eder. Her bir organ ve uzvun görevi farklıdır. İşte SEO çalışmaları da bu kadar kapsamlı ve alt dalı olan çalışmaların bütününü temsil eder. Kısacası sektör fark etmeksizin ücretler aynıdır. Sadece ücreti değiştiren etkenler vardır. Bu etkenler her sektör için vardır. Örneğin SEO çalışmalarının kapsamı, süre bakımından uzaması – kısalması, satın alınan SEO çalışma paketinin türü gibi etkenlerdir.

Medikal SEO Çalışmaları Yapılırken Mevzuatlara Uygun Planlar Yapılır mı?

Medikal sektöründe yer alan yasal sınırlamalar ve kısıtlamaların farkındayız. SEO uzmanları, dijital pazarlama uzmanları ve danışmanları da farkındalar. Alanında uzman bir ekip ile çalıştığınız takdirde mevzuata aykırı bir çalışma yürütülmemiş olur. SEO uzmanları anlaşma sonrasında ilk etapta, çalışmanın yürütüleceği sektöre dair yasaları araştırır. En güncel verileri elde ettikten sonra uygun stratejileri saptayarak çalışmalarını bu şekilde projelendirir.

Medikal SEO Çalışmaları Firma İmajı Yaratma – Güçlendirmede Etkili Sonuçlar Sunabilir mi?

SEO çalışmaları firma imajı yaratma, oluşturma, reklam ve tanıtımlarda üst düzey olumlu sonuçlar barındırmaktadır. SEO hizmeti alırken aynı anda Sosyal Medya Hesap Yönetimi hizmeti de alınması önerilir. Ayrıca dijital pazarlama uzmanları ile anlaşma yaparak çok daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. SEO çalışmaları, SEO sırasında ve sonrasında yapılacak diğer çalışmaların sonuçlarını arttırıcı eylemlerin arasında ilk sırada gelmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir