mermer ihracatı nasıl yapılır

Türkiye değerli madenler ve mermer bakımından Dünya’da önde gelen ülkeler arasında yer almaktadır. Dünya’da önde gelen ilk 3 ülke arasına girmekle birlikte Türkiye’nin bu alandaki avantajı var olan rezervinin sadece % 30’unu kullanıyor olmasıdır.

Neden Mermer İhracatı Yapılmalıdır?

Dünyada yer alan mermer rezervinin büyük bir kısmını tek başına elinde bulunduran Türkiye bu alanda çok karlı yatırımlar ve ihracatlar yapmaktadır. En son 2019 yılı itibariyle Afrika ülkelerine de mermer satışı planlanamaya başlanmıştır.

2019 Yılı sonu itibariyle mermer ihracatından elde edilen gelir 2 Milyar doların üzerine ulaşmıştır. Bu bağlamda mermer ticaretinin yapılmasında oldukça ciddi rakamlarla kar edilebileceği net olarak görünmektedir.

Türkiye Doğal Taş İhracatı Ülke Dağılımı (Milyon ABD $)

Türkiye Doğal Taş İhracatı Ülke Dağılımı (Milyon ABD $) Kaynak: https://ticaret.gov.tr/data/5b87000813b8761450e18d7b/Dogal_Taslar.pdf

Mermeri Yurtiçine Satmak ve Yurtdışına Satmak Arasındaki Fark Nedir?

Ülkenin coğrafi sınırları içinde gerçekleşen ticarette yurtiçi ticaret, iki ya da daha fazla ülke arasında gerçekleşen ticarete ise uluslararası ticaret denir. Bu iki ticaret arasındaki genel farklar şunlardır. Öncelikle yurtdışına yapılan ticarette elde edilen kar marjı ile yurtiçi ticaret ile elde edilen kar marjı çok farklıdır. Yurtdışı ticaret ile elde edilen kar marjı çok daha fazladır. Buna karşılık yurtdışı satışa sunulan malın kalitesi yurtiçine sunulan malın kalitesinden daha yüksek olmak zorundadır.

Yine yurtdışı satışlar için belirlenen yasal yaptırımlar ve kurallar yurtiçi ticarette belirlenen kriterlerden daha sıkıdır. Bütün bu faktöreler arasında en önemli konuda yurtiçi ticarette pazar ve işletme araştırması yapılması çok kolay olmasına karşılık yurtdışı ticarette bu tip araştırmalar yapmak çok daha zordur.

Mermer İhracatı için Pazarlama Nasıl Yapılır ?

İhracat pazarlaması yapmak içi kullanılan geleneksel yöntemler, alıcılar ile yapılan toplantılar, fuarlara katılım gibi yöntemler takip edilebilir. Fakat geleneksel pazarlama metotları hem çok fazla zaman hem de çok fazla finansman gerektirir.

Ayrıca uluslararası ticarette yani ihracatta göz önüne alınması gereken önemli faktörler de vardır. Bu faktörler şunlardır:

 • Ülkenin doğal koşulları,
 • Ülkedeki iklim şartları,
 • Ticaret yapılmak istenen ülkenin sosyoekonomik durumu,
 • İlgilenilen ülkedeki rekabet ortamı gibi bilgiler ulaşılması gereklidir. 

Üstelik bütün bunlara ek olarak geleneksel yöntemlerle mermer ihracatı pazarlaması yapılması  istendiğinde hesapta olmayan çok yüksek tutarda nakliye masraflarını da göz önünde bulundurmak gerekebilir.

Bütün bu şartlar incelendiğinde dijital pazarlamanın önemi çok belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. 

Dijital Pazarlama ile Mermer Ürününe Nasıl Müşteri Bulunur?

Dijital pazarlamada ihracat yaparken sizin için şirketinizin pazar potansiyelini yurt dışında da geliştirebilmenizi sağlıyoruz. 

Bu amaçla ihracat payı seçerek size daha düşük maliyetli ölçülebilir sonuçlara ulaşabileceğiniz yeni fırsatlar sunan alanlara açılabilmenizi sağlıyoruz. Bu saydıklarımız sizin için yapabileceğimiz internet pazarlamasını birkaç özelliği ve avantajıdır.

Bu amaçla belirli web sitelerinden reklam satın alınabiliyor.  Facebook ve Google reklamları en yaygın çevrim içi pazarlama stratejilerinden bazıları en yaygınıdır Hemen hemen bütün ülkelerdeki insanlar bu iki kanala ulaşabilmektedir.

Böylece herhangi bir alıcı reklam yaptığını metindeki kelimeleri ile arama yaptığında benzer sitelere gittiğinde sizin tanıtımınızla da karşılaşmalıdır. Bu nedenle ürünlerini yurtdışına ihraç etmek isteyen hiçbir şirket internetin önemini hafife almamalıdır.

Şirketimiz ülkeye hatta kişiye özel çok dilli pazarlama stratejilerini geliştirilmesi konusunda uzun yılların deneyimine sahiptir. 

Biz Size Neler Sunuyoruz?

Şirketimiz ile yapacağınız çalışma ile ulaşabileceğiniz avantajlar şunlardır:

 • Potansiyel yeni müşteriler ve temsilciler bulmak,
 • Ürün distribütörlerini desteklemek ve temsilciler bulunmasına yardımcı olmak,
 • Şirketinizin ilgi gösterdiği pazarlarda ve fuarlarda sergilerde daha görünür hale gelmesi

Dijital pazarlama stratejisinin önemli avantajlarından birisi uluslararası pazarda bütün bir süreç boyunca aynı şirketin desteklenebilmesi ve geleneksel pazarlama ile elde edilmesi zor olan fayda ve sonuçları garantileyebilmesidir. 

Şirket olarak mermer ihracatınız sırasında gümrükleme ihracat prosedürü yasal işlemler, dosya hazırlanması vb. konularda hizmet vermiyoruz. Bu konular ihracat broker’larının çalışma alanı olup bizim size yardımımız ürünleriniz bütün alıcılara tanıtmak ve markanızın itibarını oluşturarak Dünya pazarında yer edinebilmenizi sağlamaktır.

 • SEO

SEO dijital pazarlamada en önemli kriterdir ve birden fazla faktörü işaret eder. Çok genel bir tanımlama ile belirtmek gerekirse web sitenizi görünür hale getirmek ve mümkün olduğu kadar çok müşteri çekmenizi sağlayan tekniklerdir. SEO çalışması başlı başına bir uzmanlık alanıdır. Bu konuda dijital ajans olarak deneyimli ve uzman kadro ile sizlere hizmet sunuyoruz.

Mermer ihracatı için örnek Google aramaları

Mermer ihracatı için örnek Google aramaları ( çeviri: mermer madenleri )

 • Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya müşterilerinizle etkileşime girmenize, insanların ürününüz, markanız ve işletmeniz hakkında fikir edinmesine birinci elden destek verir. Sosyal medyayı profesyonel araştırmacılar ve planlamacılarla kullandığınız takdirde, bu durum işletmenizin yararına olur. Bu konuda acemilik etmek ya da yanlış ellerde sosyal medya kullanımı son derece ürkütücü olup şirketi iflasa kadar sürükleyebilir.

Mermer ihracatı dijital pazarlama yöntemi kullanılırken işin en zor tarafı müşterilerin ürüne dokunmasının, hissetmesinin ya da gözle görmesinin mümkün olmamasıdır. Özellikle bu nedenle ürün ve hizmetlerinizi müşterilere tanıtırken marka bilinirliği açısından sosyal medya yönetimi çok önemlidir.

 • Video ve Görsel İçerik Üretimi ve Pazarlaması

Mermer ihracatı pazarlamasını dijital alanda yaparken, metin tabanlı içerikler pazarlamanın en önemli ayağı olmakla beraber, dijital çağda olduğumuz dikkate alınacak olursa firmanıza daha seçkin ve ayrıcalıklı bir yer edinebilmeniz için video ve/veya  görsel içerikler apayrı bir öneme sahiptir. Bu alanda kitlenizin ruhuna hitap ederek, markanız hakkında daha fazla bilinirlik sağlarsınız. İnsanlarla etkileşime giren ve düzenli olarak sizi tanıtan yüksek kaliteli görsel içerikler oluşturarak markanızın bilinirliğini ve itibarını hızla arttırmanızı sağlıyoruz.

Örnek video çalışmaları

Örnek video çalışmaları

Her ürün pazarlamasında en önemli konu ürünün kalitesi olsa da, mükemmel bir tanıtım stili daima çok farklı sonuçlar elde edilmesini sağlar.

 • Yazılı İçerik Pazarlaması

Yazılı içerikler hazırlanarak okuyucularla etkileşimde bulunurken ve okuyucuları bilgilendirirken müşterilerde güven ve sadakat oluşumunu sağlıyoruz. Bu amaçla çevrimiçi yazılı içerikler, bloglar, makaleler, e-kitaplar vb. araçlar kullanılarak firmanızın bütün müşterilere ulaşması  profesyonel iletişim uzmanlarımız tarafından gerçekleştirilir.

 • Basın Bülteni Gönderimi

Tanıtım broşürlerinizi nasıl hazırlayıp kullanacağınız konusunda profesyonel bir ekip ile size yardımcı oluyoruz.  Sizin içi anlaşılabilir, net, akılda kalabilen görseller ve sloganlar içeren düşük maliyetli broşürler hazırlayarak, yüksek hacimli dağıtım ihtiyacınızı karşılayabiliyoruz.

Bu broşürler özellikle ticari fuarlarda son derece önemlidir. Mutlaka profesyonel ve deneyimli bir ajans tarafından hazırlanmalıdır.

 • Influencer Pazarlama

Influencer pazarlama yeni kitlelere ulaşmanıza, marka bilinirliğini arttırmanıza, pazara kolay ulaşmanıza etki eder. Influencer pazarlama bu alanda kullanılan stratejilerin tamamını içerir. Bu konuda gerçekten etkileyici çalışmalarımız bulunuyor.

Influencer pazarlama için firmanın popüler sosyal medya kullanıcıları ya da blog yazarları ile ortak çalışılarak ürün ve hizmetler tanıtımını yapıyoruz. Influencer marketing alanında dijital ajansımız kullandığı profesyonel yöntemlerle markanızın güvenilirliğini oluşturuyoruz.  

Örnek bir çalışma

Örnek bir Instagram çalışması

Mermer ihracatı dijital pazarlaması konusunda sizin için yapabileceklerimizin genel tanımlaması bunları içerir.

Gerekli Belgeler Nelerdir ?

İhracat için gerekli belgeler ülkeden ülkeye değişeceği için gümrük ve ihracat müşavirliği danışmanlığı hizmetini almanızı öneririm.

Kaynakça:

 1. http://eski.maden.org.tr/resimler/ekler/34376937c784505_ek.pdf
 2. https://www.dunya.com/sektorler/madencilik/mermer-sektoru-yeni-pazar-arayisinda-haberi-442271
 3. https://madencilikrehberi.files.wordpress.com/2012/04/doc49fal-tac59f-sektc3b6rc3bc-ve-pazarlama-stratejileri.pdf
4 cevaplar
 1. aşkın
  aşkın says:

  ömer bey merhaba, üniversitede çin dili ve edebiyatı okudum ve denizliliyim. Türkiye’den çine mermer ihracatı yapmak istiyorum. Bilgim hiç yok yardımcı olur musunuz ?

  Cevapla
 2. YUNUS HANGÜNEY
  YUNUS HANGÜNEY says:

  Ömer bey merhaba bir firmanın teknik koordinatörlüğünü yapmaktayım. Mermer ocağımız bulunmakta. Mermer ocağımızdan çıkan taşlar çok kaliteli ancak tanıtım konusunda eksiğimizin olduğunu düşünüyorum. ayrıca ileride kendimin kuracağı firma üzerinden mermer ihracatı ile iş yapmak istiyorum. fikir paylaşımı yaparsanız sevinirim.

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir