Bir web sitenin vazgeçilmez unsurlarından biri olan meta başlığı, meta etiketlerinden biridir. Peki, meta etiketleri nedir? Meta başlıklarını ifade etmeden önce bu sorunun cevabını verelim.

Meta Etiketleri

HTML öğelerinden olan bu etiketler hem sitenizi ziyaret edenlere hem de arama motorlarına sitenizin kullanım amacı gibi bilgileri veren etiketlerdir. Özellikle arama motorlarının sitenizi daha iyi tanımlayabilmeleri için gerekli olan bu etiketlerin bazıları şunlardır:

  • Title
  • Description
  • Robots
  • Content-Type

Bu etiketler sitenin <head> kısmına eklenir. Bu etiketlerden ilki ve en önemlilerinden biri ‘title’ yani başlık etiketidir.

Meta Başlığı

Bir meta başlığı, en basit tabiriyle bir internet sitesinin başlığıdır. Yukarıda da söylediğimiz gibi arama motorlarına ve sitenizi ziyaret edenlere sitenizin ne hakkında olduğunun bilgisini verir. Diğer meta etiketleri gibi <head> etiketinin içine <title> olarak yazılmalıdır.

Basit bir örnekle; “facebook.com” sitesinin meta başlığı <title>Facebook</title> şeklinde hazırlanmış olabilir.

Meta başlıklarının ne olduklarını daha iyi anlamak için bazı sorulara cevap verelim.

Meta Başlığı Neden Önemlidir?

Herhangi bir içerik başlıksız düşünülemeyeceği gibi internet siteleri de başlıksız düşünülemez. Hem arama motorlarının sitenizi tanımlamaları açısından hem de ziyaretçilerin bir arama sonucunda sitenizin başlığını görüyor olmalarından dolayı bu başlık oldukça önemlidir.

Ayrıca bir internet kullanıcısının arama motorları aracılığıyla yaptığı bir arama sonucunda sitenizi ziyaret edip etmeyeceğinin kararını, etkileyen bir unsurdur meta başlıkları. Kısacası sitenizin başlığı, sitenizin hangi konuda olduğuyla ilgili kullanıcıları bilgilendirir. Bu sebeplerden dolayı meta başlığı oldukça önemlidir.

Meta Başlığı SEO’ya Etki Eder mi?

Search Engine Optimisation kelimelerinin kısaltılmış hali olan SEO’nun Türkçesi; Arama Motoru Optimizasyonu’dur ve bir sitenin arama motorları tarafından incelenme kriterlerini belirtir. Kısacası kaliteli site arayışında olan arama motorlarının, sitelerin kaliteli sayılabilmeleri için hangi kriterleri incelediklerini gösterir.

İnternet kullanıcıları bir arama motoru ile bir arama yaptıkları zaman karşılarına çıkan sonuçlardan genellikle ilk üçüne bakarlar. Çoğu kullanıcı altta çıkan diğer sonuçları görmez bile. Bir internet sitesinin bu aramalarda hangi sıralarda çıkacağını belirleyen unsur olan SEO, bir sitenin başlığına oldukça önem göstermektedir.

Yukarıda da belirtiğimiz gibi arama motorlarının bir siteyi tanımlayabilmeleri için ihtiyaç duydukları meta başlıkları, SEO açısından önemli bir unsudur. Olması gerektiği gibi hazırlanmış bir başlık SEO’ya doğrudan etki eder ve arama sonuçlarında sıralama yükselmesini sağlar. Uzun lafı kısası meta başlığı SEO’ya doğrudan etki eder.

SEO Uyumlu Meta Başlığı Nasıl Yazılır?

SEO’ya doğrudan etki ettiğini söylediğimiz meta başlıkları, uygun şekilde yazılmazlarsa faydadan çok zarar sağlayacaklardır. Bundan dolayı meta başlıkları hazırlanırken aşağıdaki maddelere dikkat edilmelidir.

  • Bu noktada sorulabilecek sorulardan biri meta başlığı kaç karakter olmalıdır sorusudur. Bir meta başlığının SEO uyumlu olması için 50-60 karakter arasında olmalıdır.
  • Başlıkta anahtar kelime kullanılmalıdır.
  • Ziyaretçilere yönelik dikkat çekici hazırlanmalıdır.
  • Marka ismi kullanılabilir.

Kaynakça:

  1. https://mobitek.com/meta-aciklama-meta-description-nedir/
  2. https://moz.com/learn/seo/meta-description
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir