Meta Etiketi

İnternet kullanıcıları bir web sitesine giriş yaparken her türlü bilgiyi dikkate alırlar. Daha site açılmadan onları çekebilecek tüm detayları dikkate alırlar. Bazen öyle detaylar gelir ki siteyi açmadan kapatabilirler. Ancak ufak bir detay sitede vakit geçirmelerini sağlayabilir. Bu süreçte devreye meta etiketi girer.  Meta Tag olarak da adlandırılan etiketler, ziyaretçilerin web sitesine girme konusunda karar vermesine büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

Meta Etiketi Nedir?

Meta etiketleri; web siteleri hakkında bilgi vermeye yarayan etiketlerdir. Kullanıcılar bu etiketlere bakarak sayfanın yapısı ve içeriği hakkında ön bilgi sahibi olurlar.  Yani bu etiketleri kullanmanın temel amacı kullanıcıya web sitesi hakkında bilgi vermektir. Bu yüzden oluşturulan etiketler özenli şekilde hazırlanmalıdır.

Web sitenize eklediğiniz meta etiketleri birçok konuda sitenize olumlu dönüş sağlayacaktır. Bu yüzden meta etiketi oluşturma konusunda profesyonel destek almak ya da araştırma yapmak yerinde olacaktır. Böylece sitenize yaptığınız yatırımların sonuçlarını daha kolay şekilde alabilirsiniz.

Meta Etiketi Ne İşe Yarar?

Meta etiketinin web siteniz için önemi büyüktür. Bu yüzden doğru şekilde kullanmanız gerekmektedir. Sizlere meta etiketinin ne işe  yaradığı konusunda bilgi verelim;

  • Etiketler web siteniz hakkında arama motorlarına bilgi verir. Çünkü arama motorları siteniz ve içeriğiniz hakkında bilgi sahibi olarak belli bir sıralama yapar.
  • Kullanıcıların web sitenize girerken arama motorlarında gördüğü açıklama kısmıyla web siteniz hakkında bilgi sahibi olmasını sağlarsınız.
  • Meta tag çalışmaları SEO işlemlerinin en önemlileri arasındadır. Arama motoru botları sitenizdeki içeriği buradan okur ve anlar. Web sitenizden istediği bilgiyi alamayan botlar bir sorun olduğunu sizlere aktaracaktır. Bu yüzden siteniz arama sonuçlarında olsa da içeriğiniz sıralamalarda geride kalır.

Arama motorlarının siteniz hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayan bilgilerin başında title etiketleri gelir. Bu etiket ile sitenizin adı ve içeriği hakkında bilgi verilir. Bunun dışında sitenizde kullanabileceğiniz birçok meta etiketi bulunmaktadır.

Meta Etiketi Nereye Eklenir?

Arama motorları belirlediği farklı sıralama kriterlerine göre web sitenizin genel yapısını ve her web sayfasını ayrı olarak değerlendirir. Bu yüzden met etiketleri içerikle alakalı olmalıdır. Sadece sitenin genel yapısını yansıtması doğru olmaz. Bu yüzden her sayfa için kendine özgü bir meta etiketi kullanılmalıdır.

Meta etiketi,  sitenizin üst bölümünde yer alan header bölümünün “<head> … </head>” etiketleri arasına yazılmaktadır. Bu kodlar sayesinde sitenizin adı, yazarınız, sitenizin açılma süresi, site diliniz ve anahtar kelimeler gibi farklı konular hakkında bilgi verebilirsiniz.

Meta Etiketleri Nelerdir?

Meta etiketleri birbirinden farklı yapılara sahiptir. Vermek istediğiniz bilgi için farklı bir etiket kullanmanız gerekir. Sizlere Google tarafından tanınan ve işinize yarayacak bazı meta kodları hakkında bilgi verelim;

Description: Sayfanızla ilgili açıklama girilen bölümdür. Web sitesi için çok önemlidir.  Boşluklar dahil 160 karakterde olmalıdır. Semseo ajansının web sitesindeki SEO sözlüğü bölümünde de belirtildiği gibi bu etiket çok önemlidir. Siz buraya ne y azarsanız arama motorlarının açıklama kısmında ziyaretçilere o yazılar çıkar. En kısa ve en etkili içerikler girilmelidir.

Title: Bir meta etiketi olmasa da bu şekilde kullanılır. Bu yüzden aynı kategoriye girmektedir. Sayfanın başlığını gösterir. Bu yüzden özellikle Google tarafından çok önemsenir. Bu bölüme yazdığınız içerikler tarayıcının üst bilgi bölümünde, arama motorlarında listeleme anında ve sayfanızın kullanıcılar tarafından sık kullanılanlara eklenmesi durumunda gözükecek alandır. En uygun şekilde Head etiketi içine yazılmalıdır.

Content Type: Sayfanın karakter kodlamasını ortaya koyar. Girmediğiniz zaman sayfanız ISO-8850-1 karakter kodlaması şeklinde değer görecektir. Bu etiket Türkçe içeriğe sahip sayfalarınızda önemlidir.

Content Language: Sayfanızın hangi dilde yayın yaptığını bildirir. Kullanıcı deneyimi açısından ve arama motorlarının kriterleri bakımından önemli bir bölümdür.

Genarator: Sitenizin içeriğinin hangi yazılımla oluşturulduğu bilgisini gösterir. Bu daha çok yazılım kısmıyla ilgilenen kişiler için önemlidir.

Refresh: Bu meta etiketi sayesinde web tarayıcınızın yenilenme süresini belirlerseniz.  Bunun dışında belirlenen sürede başka bir url ile bağlantı kurularak bu sayfaya yönlendirme yapılmasını sağlar.

Robots: Arama motoru robotunun sitenizin içerikleri karşısında ne yapması gerektiğini bu etiket sayesinde belirtebilirsiniz.

Nosnippet: Arama sonuçlarında metin ya da video ön izleme göstermek istediğinizde başvuracağınız etikettir.

Meta Keywords:  Sayfanızdaki anahtar kelimeleri bildirdiğiniz etikettir. Arama motoruna istediğiniz kelimelerde üst sıralara çıkmak istediğinizi bu etiketler sayesinde belirtebilirsiniz. Ancak Acemiblogcu.com sitesinde artık Google, Yandex ve Yahoo gibi arama motorlarının bu etiketle pek ilgilenmediğini belirtmektedir.

Sizlere yukarıda en çok tercih edebileceğiniz metan etiketlerin açıklamaları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Tabii Google tarafından görülebilecek daha birçok meta etiketi kullanabilirsiniz. Diğer HTML meta etiketleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Meta Etiketi SEO’ya Etki Eder mi?

Mustafa Yaşar’ın da dediği gibi arama motorlarında yaşanan gelişmeler sebebiyle artık meta etiketleri arama motorlarında üst sıralara gelmek için eskisi gibi etkili değil. Birkaç yıl önce meta etiketleri SEO çalışmaları üzerinde büyük etkiye sahipti. Keywords ve Description etiketleri ile sayfalarda çok iyi yerlere gelmek mümkündü.

Günümüzde meta etiketlerinin içerdiği kelimelerde üst sıralara gelmek tek başına yeterli değildir. Ancak bu etiketler hala web sayfası için önemlidir. Yani üst sıralara çıkması beklenen bir sayfa için meta etiketlerinin eksikliği önemli olacaktır. Her durumda meta etiketlerine sitenizde yer vermeniz yerinde olur.

Meta etiketinin SEO’ya etkisinin ortaya çıktığı kısım arama motorları sonuçlarında title ve meta etiketlerinin görünmesidir. Siteniz bir arama motoru sonucunda listelendiği anda sayfanızın başlığı ve açıklaması sayfada ziyaretçiler tarafından görülür. Bu yüzden ziyaretçilerin sitenizi tercih etmesi açısından bu etiketler en doğru şekilde web sitesine girilmelidir.

İp Uçları:

Meta-tag uygunluğu kontrolü için kullanabileceğiniz site: https://metatags.io/

Meta-tag oluşturma için kullanabileceğiniz site: https://www.ihs.com.tr/seo/meta-tag-olusturucu

Kaynakça:

https://support.google.com/webmasters/answer/79812?hl=tr

http://www.m5bilisim.com/webokulu/etiketler/etiket-meta.php

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir