meta tag kullanımı

Meta keywords herhangi bir web adresi için oldukça önemli etiketleri taşıyan bir sistem olarak karşımıza çıkmaktaydı. Bilindiği üzere hemen, hemen her web adresi Meta Keywords etiketlerini etkili bir şekilde kullanmaktaydı. Artık Meta Keywords etiketi SEO kriteri değil!

Meta Keywords birçok web adresinin sıklıkla kullandığı bir yöntemdi. Fakat dönem, dönem manipülasyonla daha arttırılıp SPAM site sayısının sürekli olarak artmasın farkında olup, elde ettiğimiz veriler ışığında da Meta Keywords’un artık etkili bir SEO kriteri olmadığını tesbit ettik. Meta Keywords’un etkisini bir kenara baz alınmaması fayda getireceği kanısındayız.

Meta Keywords Kullanım Amacı

Meta Keywords herhangi bir web adresinin sayfaları için ayrı olarak oluşturulması şart olan, konuya ve detaya göre değişiklik gösteren, özgün olması tavsiye edilen, manuel olarak oluşturulması gereken kriterlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktaydı. Herhangi bir sayfada konu öbeklerini taşıması amaçlı önerilmiş, bu işlemin web adresinin kalitesini yükselttikçe hedeflenen anahtar kelimelerde çok daha fazla verim sağlıyor olmasaydı. Bundan kaynaklı Meta Keywords önemli bir kriterdi.

Meta Keywords mantığını biraz daha detaylandırmak için örnekler verelim. Örneğin ‘’Kaporta değiştirme’’ anahtar kelime hedefinde olan bir sayfa açılır, açılmaz bu anahtar kelime tercihleri olarak; ‘’Kaporta yenileme, Kaporta fabrikası, Mersin kaporta değiştirme’’ gibi anahtar kelimeler amaç olarak kullanabilir. Eğer farklı bir sayfa/kategori açılmış olsaydı aynı anahtar kelimeler asla kullanılmamalı, daha farklı anahtar kelimelerin kullanılması gerekirdi.

Bu teknikten kaynaklı olarak sağlıklı ve kullanıcı odaklı bir web adresinin sağlanmaması, sürekli olarak tüm sayfalarda aynı hedef kelimelerin veya hedef kelimelerin SPAM olarak kullanılmasından kaynaklı Google çeşitli önlemler almıştır. Yani bu alan suiistimal edilmiştir Google algoritması da Meta Keywords egale ederek işlevsizleştirmiştir. Keza günümüzde de Meta Keywords bir anlam teşkil etmemektedir.

Kaynakça:

https://www.seohocasi.com/meta-keywords-artik-seo-kriteri-degil/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir