gıda ihracatı limanı

Türkiye’de meyve üretiminin artış göstereceği düşünülmektedir. Ülkemizde 2019  yılı verilerine göre bir yılda toplamda 22,3 milyon ton civarında meyve üretimi yapıldığı gözlenmiş ve bu rakam yıllar geçtikçe artış göstermiştir.

Ülkede meyve üretiminin artmasına paralel olarak tüketimin de artacağı düşünülüyor. Yurtiçinde üretimi ve tüketimi fazla olan bu ürünün kar oranı da yüksektir. Türkiye’de meyveden elde edilen gelir yüksek olduğundan dolayı,ürünün yurtdışı pazarında da yüksek kazanç elde etmesi beklenmektedir. Yurtdışına ürün satmayı hedefleyen firmanın gelirinin yurtdışı pazarında da mümkün olan en yüksek seviyede tutulması amaçlanmaktadır. Meyve İhracatı Pazarlaması konusunda profesyonel hizmet veren ve deneyimli kişilerle çalışan bir firma olarak sizlere her zaman destek vermeye hazırız.

Neden Meyve İhracatı Yapılmalıdır?

Türkiye’de meyve üretimi ve tüketiminin artış gösterdiği görülmektedir. Bu yüzden  de ürün yurtiçinde yüksek kar elde etmektedir. Ülke içinde kar oranı yüksek olan meyvenin yurtdışında da kazanç sağlaması beklenmektedir. Firma, yurtdışına satış yaptığında döviz ile ödeme alacağından normal kazancından 2-3  kat daha fazla kazanç elde eder. Aynı zamanda ülkeye döviz girişi olacağı için ülke ekonomisine de katkı sağlanır. Firmanın yurtiçi pazarına bağımlılığı azalacağı için  rekabet gücü ve bağımsızlığı da artacaktır.

Meyveyi Yurtiçine Satmak İle Yurtdışına Satmak Arasındaki Fark Nedir?

Türkiye, tarımsal ürünlerin üretiminde Dünya’da ilk sıralarda bulunan bir ülkedir. Yurtdışına ürün satışı olduğunda döviz ile ödeme alınacağından normalden daha fazla kazanç elde edileceği aşikardır.  Aynı zamanda döviz girişi sebebiyle ülke ekonomisine de katkı sağlanacaktır. İhracat yapmak her ne kadar karlı bir iş olsa da yurtiçine ürün satmaktan çok daha zorlayıcı ve uğraştırıcıdır. İhracat yapmadan önce  satış yapılacak pazara dair araştırma yapmak önem arz etmektedir. Yurtdışına ürün satmadan önce dikkat edilmesi gereken nokta da ihracat yapacak firmanın ve ihraç edilecek ürünün yurtdışı pazarında adının duyulmasıdır.

Meyve İhracatı Pazarlaması Nasıl Yapılır?

İhracat yapmayı hedefleyen firma daha önce yurtdışına ürün satmış olsa da olmasa da ihracat yaparken dikkat etmesi gereken noktalar vardır. İhracat riskli bir iştir ve dikkatle yapılması gerekir.İhracat yapacak firma öncelikle kendine bir satış hedefi belirlemeli ve satış yapmak istediği ülkenin pazarına hakim olmalıdır. İhracat pazarlama alanı çok sayıda verinin birleşmesi ile oluşan bir alandır. Meyve İhracatı Dijital Pazarlama alanında özellikle dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor.

  • Satış yapılacak ülkenin sosyal, kültürel ve ekonomik durumuna  yeterli düzeyde hakim olmak
  • Satış yapılması planlanan pazarı iyi tanımak ve giriş stratejisine sahip olmak
  • İhracat yapmak isteyen firma ve ihracat yapacağı ülkenin durumlarına dair detaylı analiz yapılması
  • SWOT analizi yapmak

Bütün bu işlemlerin doğru şekilde yapılması için gerçekçi bir bütçe planlaması gerekir. Bu noktada geleneksel ihracat tekniklerini kullanarak hareket etmek çok ciddi rakamlar harcanmasına sebep olabilir. Aynı zamanda meydana gelebilecek herhangi bir acil durumda firma çok büyük paralar kaybedebilir ve zarara uğrayabilir. Böyle durumlarda teknolojinin verdiği nimetlerin yardımıyla  bu işi dijital ortamda halletmek çok daha kolay ve masrafsız olacaktır.

Dijital Pazarlama ile Meyve Ürününe Nasıl Müşteri Bulunur?

Firmamız, profesyonel destek veren ekibiyle beraber tüm dijital kanalları aktif bir şekilde kullanmaktadır. Bu sayede hedef kitledeki müşterilerinize daha hızlı ulaşabilmenizi sağlıyoruz.

İlk olarak firmanızın Google aramalarında üst sıralarda çıkabilmesi için doğru anahtar kelimeleri kullanarak websitenizi hazır ediyoruz. İlk hedefimiz sitenizi mümkün olan en fazla kişiye ulaştırmaktır. Hedef müşteri kitlenizin ürünle ilgili yaptığı aramalara göre anahtar kelimeler tespit ederek websitenizi hazırlamak bu noktada oldukça önemlidir. Bu anahtar kelimeler bölgeden bölgeye bile değişiklik gösterebildiği için bu noktada dikkatli ilerlemek ve özenle içerik hazırlamak gerekli bir adımdır.

Biz Size Neler Sunuyoruz?

Firma olarak ihracat pazarlama stratejinize destek vermek için yanınızdayız. Hedef kitlenize ulaşabilmeniz ve müşterilerinizle kolayca iletişim kurabilmeniz için en iyi pazarlama stratejilerini kullanarak hareket ediyoruz. Yurtdışına satış yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk nokta websitesinizi özenli hazırlamaktır. Websitenizin içerikleri anahtar kelimeleri hatta dili bile çok önem arz etmektedir. Örnek olarak Estonya’ya satış yapmak istediğiniz bir ürün için Estonca bir websitesi hazırlamanız daha doğru olacaktır. Her ne kadar İngilizce dünya dili olsa ve çok insan tarafından biliniyor olsa da, hedef kitlenize giren alıcıların hepsi İngilizce bilmiyor olabilir ve bu noktada en büyük hedefiniz hiçbir müşteriyi kaçırmamaktır. Ancak Estonca bir websitesi hazırlayarak ülkedeki her insana ulaşabilir ve sitenizi anlaşılır kılabilirsiniz. Buna ek olarak satış yapacağınız ülkenin dilinde bir websitesine sahip olmanız o ülkenin arama sonuçlarında daha üst sırada yer almanıza olanak sağlar.

Firmamız, belgelerin gümrüklenmesi ve ihracat prosedürlerinin yerine getirilmesi dışındaki dijital pazarlama ile ilgili olan her konuda size profesyonel hizmet vermektedir.

SEO

SEO, profesyonellik isteyen bir adımdır ve özenle yapılması gerekmektedir. Bu işlem sizin satış yaptığınız ülkenin aramalarında ön sıralarda çıkmanıza, ihracat pazarlarında yer bulmanıza ve müşterilerinize ulaşmanızda yardımcı olur.

İhracat pazarlaması, emek gerektiren ve uğraştırıcı bir iştir. Ancak doğru hamleler ve pazarlama stratejileriyle rakiplerinizin önüne geçerek satış yaptığınız ülkede adınızı duyurabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya günümüzün en etkili ulaşım ağlarından bir tanesidir. Sosyal medya yardımıyla hedef kitlenizdeki müşterilere hızla ulaşarak iletişim kurabilirsiniz. Bu noktada müşterilerle firmanın kendi sosyal medya hesabı üzerinden iletişim kurulması daha doğru bir adım olacaktır. Ancak Facebook, Linkedin ve Google gibi sosyal hesaplarınızın bulunması güvenilirliğinizi arttırır ve müşterilerin size ulaşmasını sağlar.

Firmamız, sosyal medya hesaplarınızın düzenlemesini itina ile yapmakta ve hesabınızın müşteriler tarafından ilgi çekmesini sağlamaktadır. Alanında uzman ekibimiz sayesinde sosyal medya hesaplarınız sürekli aktif durumda olacaktır.

Video ve Görsel İçerik Üretimi Ve Pazarlaması

Bu noktada ilk iş olarak bir içerik pazarlama stratejisi belirliyor  ve buna göre adımlar atıyoruz. İçeriklerinizi video ve görsellerle de destekleyerek sitenizin ilgi çekici olmasını sağlıyoruz.

Yazılı İçerik Pazarlaması

Yaptığımız dijital analizler sayesinde hedef kitlenizde olan müşterilerinizin ürünü en çok hangi kelimelerle arattıklarını öğreniyoruz. Daha sonra websitenizdeki içerikleri bu kelimelere göre düzenleyerek sitenin aramalarda üst sıralarda görünmesini sağlıyoruz. Ayrıca deneyimli ekibimiz sayesinde sitenize gelen ziyaretçilerin sitede ne kadar süre kaldıklarını tespit ediyor ve bu süreyi arttırmak için gerekli çalışmaları yapıyoruz.

Basın Bülteni yönetimi

Firmanıza ait basın bültenini özenle hazırlıyor ve iletilmesi gereken gazetelere, ajanslara birinci elden gönderiyoruz. Bu noktada basın bültenini iletip ajanslardan geri dönüş beklemek sizin için zaman israfı olabilir. Firmamız, bu işi sizin yerinize yapara sizi bu dertten kurtarıyor. Aynı zamanda basın bülteninin isteğiniz doğrultusunda yayınlanıp yayınlanmadığını da kontrol ederek size bildiriyoruz.

 Bülteni yollarken firmanıza dair ufak bir ekleme yapmayı da ihmal etmiyoruz. Şirketiniz hakkında kısa bir bilgilendirme ve iletişim bigilerinizi de basın bültenine ekliyoruz.

Influencer Pazarlama

Sizin için influencer pazarlama çalışmalarımızı websitesi hazırlayarak, blog yazıları yazarak, sosyal medya hesaplarınızın yönetimini yaparak ve teknik dökümanlar hazırlayarak yapmaktayız. Aynı zamanda firmanıza ait broşürler ve ürün broşürleri de hazırlayarak tanınmanızı sağlıyoruz.

Yaptığımız tüm uygulamalarla ürününüzün müşterilere en hızlı şekilde ulaşmasını sağlıyor ve sizi rakip firmaların önüne geçiriyoruz. Meyve İhracatı Dijital Pazarlama konusunda size daha detaylı bilgi verebilmemiz ve yardımcı olabilmemiz için bizimle iletişime geçmenizi rica ediyoruz.

Gerekli Belgeler Nelerdir ?

İhracat için gerekli belgeler ülkeden ülkeye değişeceği için gümrük ve ihracat müşavirliği danışmanlığı hizmetini almanızı öneririm.

Kaynakça:

  1. https://www.akib.org.tr/tr/bilgi-merkezi-sektor-degerlendirmeleri-yas-meyve-sebze-ihracatcilari-birligi-yas-meyve-sebze-sektoru-ihracat-rakamlari-degerlendirmesi-mayis-2019.html
  2. https://smallbusiness.chron.com/marketing-strategies-fresh-fruits-vegetables-66635.html
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir