mobil pazarlama
4.5
(2)

Mobil pazarlama; akıllı telefon ve tabletleri kapsayarak özellikle mobil uygulamalar üzerinden gerçekleştirilen pazarlama yöntemidir. Pazarlama yönteminin en büyük artısı akıllı telefonlara olan rağbetin günden güne artması ve hemen herkesin bir akıllı telefona sahip olmasıdır. 

Mobil pazarlama, özellikle gelişen teknoloji ve dünya düzeniyle her geçen gün yeni özelliklerle çıkan akıllı telefonlarda oldukça etkili bir yönteme dönüşmektedir. Hemen her yaştaki kitle akıllı telefon sahibi olduğu gibi her akıllı telefon sahibi telefon özelliklerini aktif şekilde kullanarak mobil uygulamalarda uzun vakitler geçirmektedir. Hal böyle olunca yüksek trafikli uygulamalar, sosyal medya platformları, haber uygulamaları mobil pazarlama için bulunmaz kumaş niteliği taşımıştır. Ek olarak sosyal medya üzerinden kişi zevk ve eğilimleri kolayca analiz edilebildiğinden kitle özelinde pazarlama araçları kolaylıkla kullanabilmektedir. Bu da kullanıcı etkileyiciliğini arttırarak ürün ya da hizmetin en doğru yöntemlerle kullanıcı tarafından görülmesi ve kendine çekmesini sağlamaktadır.

Mobil Pazarlama Yöntemleri Nelerdir ?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte mobil sektörü kullanıcılarına her geçen gün yeni bir deneyim sunmaya devam etti. Pazarlama yöntemleri de teknolojiye ayak uydurarak farklı bir noktaya doğru ilerlemeye başladı. E-ticaret döneminin günlük hayat içerisine yerleşmeye başlamasından itibaren, geleceğin satış stratejisi olan mobil pazarlama her alanda kullanılmaya başlandı. Mobil pazarlama, akıllı telefon ve tablet gibi cihazlar üzerinden yapılan satışların tamamını kapsamaktadır.

Akıllı telefon ve tablet cihazları için programlanan e-ticaret programları üzerinden ya da farklı mobil pazarlama yöntemleri ile yapılan satış/pazarlama sistemleri mobil pazarlama olarak anılmaktadır. Kişilerin hayatını kolaylaştırmak üzerine kurulan bu sistem ile birlikte tüketim ve satış stratejilerini yeniden düzenlemeye başlanmıştır. Kullanıcıların internet aracılığı ile bir ürünü kolay bir şekilde görmesi, özelliklerine erişmesi ve bu özellikler hakkında araştırma yapabilmesi mobil pazarlamanın artı yönlerinden biri olarak belirtilmektedir.

Kullanıcılar ilk olarak güven üzerine dayalı bir sistem istemektedir. Bu nedenle mobil pazarlama yöntemleri kapsamında tüm pazarlama stratejilerinde, kullanıcı ile satıcı arasında ve satış platformu arasında bir sözleşme durumu söz konusudur. Bu sözleşmeye bağlı olarak kullanıcılar kendi haklarını savunabilecektir.

Mobil Pazarlama Yöntemleri

Mobil pazarlama yalnızca e-ticaret sistemi olarak görülmemelidir. Mobil dünyası içerisinde teknolojinin farklı noktalara evrilmesinden önce sms ya da mms ile pazarlama yöntemleri bulunmaktaydı. Günümüzde hala kullanılmakta olan sms ya da mms mobil pazarlama yöntemleri, katıl kazan kampanyaları, banka hatırlatmaları ya da TV platform oylamaları gibi teknikleri içermektedir. Diğer mobil pazarlama yöntemleri;

  • Mobil Oyunlar: Mobil pazarlama yöntemleri arasında en sık kullanılan yöntem mobil oyunlardır. Mobil oyunlar içerisinde kullanılan sosyal paylaşım içerikleri, farklı oyun yönlendirmeleri gibi pazarlama stratejileri kullanılmaktadır.
  • Mobil Reklam: Oyun içerisine, sosyal medya platformları içerisine ya da mobil site içerisine yerleştirilmiş olan reklamlar mobil pazarlama yöntemleri arasında en sık kullanılan yöntemdir. Oyun içerisinde tam sayfa resim olarak ya da video şeklinde görüntülenmektedir.
  • Uygulama Tabanlı: Akıllı telefon ve tablet kullanımının artmasıyla mobil uygulamaların kullanımı da artmıştır. Mobil uygulamaları içeren bu mobil pazarlama yöntemi Google AdMob gibi hizmetleri kullanarak, mobil uygulama içerisinde görüntülenen reklam oluşumunu sağlar.
  • Konum Tabanlı: Kullanıcıların konumları mobil platformalar üzerinden belirlenebilmektedir. Kullanıcının konumuna bağlı olarak gösterilen reklamlar, mobil pazarlama yöntemleri arasında son zamanlarda kullanılmaktadır. Bu reklam türünü genelde bazı markalar belirli bir hedef kitlesine daha verimli bir şekilde ulaşması için reklamlarını belirli alanlarda sunmaktadır.
  • QR Kod: QR Kod taraması yapılması ile o QR kod yönlendirmesine ait web sayfasına kullanıcı ulaştırılır. Bu işlem genel olarak mobil oyun ya da uygulamalar içerisine gizli olarak konulan bir yöntemdir. Bu sayede markalar ya da reklam verenler belirli bir kullanıcı etkileşimine ulaşmaktadırlar.

Mobil Pazarlama Yöntemleri Nasıl Çalışır?

İnternetin yaygın olarak kullanılması ile akıllı telefon sahipleri, günlerinin yarısından fazlasını internette geçirmektedir. Mobil cihazlar bu nedenle reklam verme ve mobil pazarlama yöntemleri kullanımı için oldukça uygundur. Sosyal medya kullanımının fazla olmasına bağlı olarak, sosyal medya üzerinden ya da belirli sık kullanılan mobil uygulamalar üzerinden reklam ile pazarlama yapılabilmektedir. Özellikle sosyal medya üzerinden belirli bir kitleye ulaşmış kullanıcılar tarafından yapılan reklam çalışmaları da tercih edilmektedir. Mobil alanın fazlasıyla kullanılması nedeniyle reklamlar kişiselleştirilmiş ve farklı albenileri ile kullanıcılara seçenekler sunar.

4.5 / 5. 2

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir