mobil pazarlama

Yıllar geçtikçe pazarlama yöntemlerinde de büyük değişiklikler yaşanmaktadır. Firmalar faaliyetlerine devam edebilmek ve daha fazla kazanç sağlamak için kullanıcılara farklı şekillerde ulaşmaya çalışmaktadır. Teknoloji ile pazarlama paralel olarak ilerlemektedir. Dijital pazarlama sektöründe yaşanan gelişmeler firmaların faaliyetlerini çeşitlendirmiştir. Geleceğin pazarlama yöntemi olarak mobil pazarlama çok parlak bir alandır. Mobil cihaz kullanımında yaşanan büyük artış mobil pazarlama sektöründe de hissettirilmeye başlamıştır.

Rekabet ortamının son derece kızgın olduğu dijital pazarlama alanında mobil strateji geliştirmediyseniz işletmeniz için her geçen gün daha da zor olacak demektir.  Yapılan önemli bir Pazar araştırması mobil pazarlamanın masaüstü pazarlamanın yanında payını 2017 itibariyle %50’nin üzerine çıkardığını ortaya koymaktadır. Elde edilen veriler bu farkın da her geçen gün yükseleceğini ortaya koymaktadır. Böyle bir ortamda mobil pazarlama kavramı dijital pazarlamada çok önemli bir yer edinmektedir. Peki, mobil pazarlama nedir?

Mobil Pazarlama Araçları Nelerdir?

Mobil pazarlama çok esnek bir pazarlama kanalıdır.  Mobil pazarlama araçları arasında ilk sırada kısa mesaj geliyor. Bu yöntem mobil cihazların çıktığı andan itibaren kullanılmaktadır. Kampanya mesajlarını potansiyel müşterilere yollamak en etkili pazarlama kampanyaları arasında yer alır.

Lokasyon bazlı servisler de en çok kullanılan mobil pazarlama araçları arasında yer alıyor. Reklamlar kullanıcıların lokasyonlarını kayıt altına aldığı için mobil kullanıcıların yakınındaki mağazalardan ya da işletmelerden reklam gönderimi yapılır.

Yeni nesil mobil pazarlama araçları arasında QR kod yöntemi geliyor.  Ülkemizde yeni yeni filizlenen bu yöntem ile kod okuma sonrasında tüketicilere bir web sitesi ay da uygulama sunulur. Çevrim içi ve çevrim dışı olacak şekilde kullanılabilir.

En  çok kullanılan mobil pazarlama aracı ise mobil uyumlu web sitesidir. İşletmeler web sitelerinin ara yüzlerini tüm mobil cihazlara uyumlu şekilde tasarlamaktadır. Bunun yanında işletmelerin marka bilinirliği yükseltme ve satışlarını arttırma için kullandığı yöntemlerden biri de mobil uygulamadır. Mobil uygulamaları kullanarak direkt olarak potansiyel müşteri kitlenizle iletişime geçebilirsiniz.

Mobil cihazlarda mobil reklamlar da önemli bir pazarlama aracıdır. İşletmeler reklam stratejilerini mobil cihazlarla uyumlu şekilde oluşturmalıdır. Böylece kullanıcıların da dikkatini çekebilirsiniz. Mobil uyumlu reklamlarda dönüşüm oranı çok yüksek olur. Mobil pazarlama araçları arasında en verimli sonuçları sağlayabilecek seçenektir.  Sosyal medya ve arama motoru reklamcılığı mobil cihazlara indirgenerek yapıldığında etkisi artacaktır.

 

Mobil Pazarlamanın Tarihi

Mobil pazarlama çok yakın bir tarihe dayanmaktadır. Bu  pazarlama türünü 2003 yılı itibariyle ilk ticari kısa mesaj ve kodların başladığı zamana dayandırabiliriz. 2005 yılı itibariyle Nike ile Pontiac SMS kampanyalarını başlatan büyük markalar olarak karşımıza çıktı. İki marka mobil pazarlamanın geleceği konusunda doğru adımlar attırlar.

Takvimler 2007 yılını gösterdiğinde tüm dünyada 2.5 milyar civarında kısa mesaj kullanıcısı vardır.  Bu yıllarda İphone cihazların da piyasaya çıkmasıyla birlikte 2010 yılında QR kodlar mobil pazarlamanın bir parçası haline geldi ve pazarlama sürecinde çok büyük bir devrim yaşandı. Takvimler 2011’i gösterdiğinde mobil pazarlama 14 milyar dolar ciro yapmış küresel bir sektör haline geldi. Ancak bu mobil pazarlama için henüz çok düşük bir rakamdı.

2013 yılında İOS ve Android üzerindeki uygulamalar popüler hale gelmeye başladı. Geleneksel cep telefonları raflara kalktı ve yerini hızla akıllı telefonlar almaya başladı. 2014 yılına gelindiğinde ise cep telefonu kullanan kişi sayısı bilgisayar kullananları geçti. Tüm dünyada insanlar internet deneyimlerini daha çok telefondan yaşamaya başladılar.  

İnternet kullanıcıları telefonlarda zamanlarının %90 kadarını uygulamalarda geçirirken diğer %10 kadarını da web sitelerinde geçirmektedir. Dünyada mobil pazarlamayı stratejileri arasına entegre eden firma sayısında büyük bir artış yaşandı. 

Mobil pazarlamanın kısa tarihini sizlere anlattık. Şimdi de mobil pazarlamanın neden önemli olduğuna kısaca değinelim;

Mobil Pazarlama Neden Önemlidir?

Mobil pazarlama geleceğin pazarlaması olarak sunulmaktadır. Bu söylem dışında sizlere belli veriler üzerinden mobil pazarlamanın önemini anlatmaya çalışacağız.

Kullanıcıların mobil cihazlarda sürelerinin %90 civarında zamanını uygulamalarda harcadığını belirttik. Bu uygulamalar arasında en önemli pay oyun uygulamalarına gidiyor. İnsanlar tabletlerde cep telefonlarına göre %70 daha fazla web sayfalarında geziniyorlar.

Perakende dönüşüm oranları tabletlerde %2.2 olurken bu değer akıllı telefonlarda %0.8 gibi bir değer olarak gösterilebilir. Ayrıca mobil aramalar 2018 yılı itibariyle yıllık oranlar bakımından %200 kadar artış gösterdi.

Verdiğimiz bu değerler mobil pazarlamanın önemini anlamanızda yeterli olmadı mı? Hemen mobil pazarlamayı önemli yapan değerlerden bahsedelim;

  • Hızlı Erişim Sağlayabilirsiniz 

Potansiyel müşterilerine ulaşabilmek için en hızlı araç cep telefonu olacaktır. Çünkü araştırmalar akıllı telefon kullanan bireylerin %80 kadarının her sabah ilk olarak cihazlarını kontrol ettiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca  gün boyu da telefon bu kişilerin yanındadır.

Ortalama değere sahip bir kullanıcı gün içinde 90 dakika, Amerika’da ise 220 dakika telefonuna bakmaktadır.  Bu sürenin de her geçen gün arttığını belirtelim. Bu yüzden etkili bir mobil pazarlama stratejisi olan firmalar müşterilerine istedikleri zaman kolayca ulaşabilirler. Yani insanlara ulaşmak için en kolay yollardan biridir.

  • Müşterilerinize Özel Hissettirebilirsiniz

Her mobil cihaz kullanıcısının özel bir alanıdır. Potansiyel müşterilerinize mobil pazarlama ile ulaştığınızda onlarla markanız arasında birebir bir bağlantı kurulabilir. Bu yüzden müşterilerinize özel fırsatlar sunarak ve onunla her zaman muhatap olarak markanıza bağlılık oluşturabilirsiniz.

  • Nitelikli İletişim Kurabilirsiniz

Müşterilerinizde anlık olarak iletişim kurmanız gerektiğini düşünün.  Bu süreçte kısa mesajları kullanıcıların tamamına yakını 3 dakikadan kısa sürede oturmaktadır.  Nitelikli bir iletişim kurmak istiyorsanız metin mesajlarını mutlaka kullanmalısınız. Birçok marka metin mesajlarının gücüne inanmamaktadır. Bu yüzden kazançlı çıkabilirsiniz.

  • Mobil E Ticaretten Faydalanabilirsiniz 

 E ticaret ülkemizde ve dünyada her geçen gün gelişmektedir. İnsanların önemli bir bölümü ürünlerini mobil cihazlardan satın almaktadır.  İnternette gerçekleştirilen aramaların %75 kadarı satın alma deneyimiyle tamamlanmaktadır. E ticaret sektörünün %40 kadarı mobil e ticaretten meydana gelmektedir. Bu yüzden sizler de mobil e ticaretin nimetlerinden faydalanabilirsiniz.

  • Markanızı Ekonomik Şekilde Tanıtabilirsiniz

Mobil pazarlama faaliyetleri diğer tüm pazarlama faaliyetlerinin yanında çok ekonomik ve etkili bir seçenektir. Bir kısa mesaj sistemini kullanarak müşterilere ulaşmak belki de en etkili ve en ekonomik pazarlama yöntemleri arasında olacaktır.

  • Yüksek Etkileşim Oranı Yakalayabilirsiniz

Markanız mobil pazarlama stratejisinde kendine güveniyorsa müşterileriniz tarafından daha fazla tercih edilirsiniz. Pazarlama üzerinde yapılan araştırmalar internet kullanıcılarının %60’ı kadarının cep telefonlarından girdikleri web sitelerinde sorun yaşamadıkları zaman markaya karşı olumlu bağlılık geliştirdikleri ortaya koyulmaktadır. Mobil uyumlu olmayan web sitelerinin çabuk terk edildiği araştırmalarla ortadadır. Bu yüzden mobil pazarlama stratejisi sayesinde etkileşim oranınızı arttırabilirsiniz.

Buraya kadar mobil pazarlamanın bir marka için neden önemli olduğundan bahsettik. Şimdi de mobil pazarlamada kullanabileceğiniz stratejilerden devam edelim.

Mobil Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Firmanızın kullanabileceği çok sayıda mobil pazarlama stratejisi vardır. Bu yöntemlerden uygun olanı ya da olanları kullanırsanız mobil kullanıcılarınıza erişebilirsiniz. Tabii seçim yaparken hedef kitlenizi iyi şekilde analiz etmeniz ve bütçenizi düşünmeniz önemlidir. Şimdi sizlere en çok tercih edilen mobil pazarlama stratejilerinden bahsedelim;

  • Kısa Mesaj (SMS)

Kısa mesaj cep telefonlarının hayatımıza girdiği günlerden bu yana vardır. Potansiyel müşterilerinize telefon numarası üzerinden özel indirim mesajları ve teklifler sunarak onları etkileyebilirsiniz. Mobil pazarlamanın en geleneksel ancak en etkili yöntemi olarak karşımıza çıkar.

  • Mobil Uygulama

Mobil pazarlama stratejisi geliştiren markaların önemli bir bölümü mobil uygulama da geliştirmektedir. Mobil kullanıcıların %90 kadarı zamanını mobil uygulamalarda geçirirler. Bu yüzden mobil uygulamalar sayesinde ürün ve hizmetlerinizi çok daha kolay pazarlayabilirsiniz. Bu işlemi ister kendi uygulamanız üzerinden isterseniz de bilinen sosyal medya uygulamaları üzerinden yapabilirsiniz.

  • Lokasyon Bazlı Mobil Pazarlama

Mobil reklamlar cep telefonu kullanıcılarının yer aldığı konuma göre şekillenmektedir.  Mesela bir AVM’de yer alırsanız markalar size çevrenizdeki mağazalar hakkında reklam gönderebilir. Bu reklam stratejisi çok etkili olmaktadır.

  • QR Kod

Mobil pazarlama alanında her geçen gün tercih oranı artan bir seçenektir.  Mobil cihaza okutulan kodlar sayesinde belirli bir web sayfası ya da uygulamaya yönlendirilerek mobil etkileşim sağlanabilir. Bunun ülkemizd ve dünyada en güzel örneklerinden biri Starbucks uygulaması olarak gösterilebilir.

  • Arama Motoru Reklamları

Mobil cihazlarınızdan Google gibi arama motorları üzerinde bazı arama deneyimleri yaşadıysanız ilk sıralarda alakalı reklamlar kullanıcılara sunulur. Bu reklamlar sayesinde kullanıcılar aradıklarına çok daha kolay şekilde ulaşabilir. Sizler de arama motoru reklamları sayesinde hedef kitlenize kolayca ulaşarak ürün ve hizmetlerinizi tanıtabilirsiniz.

Mobil Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Mobil pazarlama süreci akıllı telefon, tablet ve diğer mobil cihazlar üzerinde yürütülen bir iş bölümüdür. Mobil pazarlama stratejisi geliştirerek birçok sosyal medya platformunda, web sitesinde ya da mobil uygulamalarda markanıza kazandıracak çalışmalar yürütebilirsiniz.

Mobil pazarlama süreci profesyonel şekilde yürütülürse düşük bütçelerle ürün ve hizmetlerinizi kolayca pazarlayabilirsiniz. Mobil pazarlama çalışmaları şu şekilde yapılmaktadır; 

  • Hedef Kitlenizi Tanıyın

Mobil pazarlama sürecinin başlangıcı da diğer pazarlama süreçleri gibi hedef kitleyi tanımakla başlar. Hedef kitlenizi tercih ettiği içerik türü, kullandığı internet kaynakları ve çeşitli özellikleri bakımından profil haline getirin. Hedef kitlenizin profilini çıkardığınızda pazarlama mesajınızı çok daha kolay oluşturabilirsiniz.

Hedef kitlenizi tanımaya çalışırken şu özelliklere dikkat edin;

  • Web deneyimlerinin mobil cihazlardan yaşanma oranı nedir?
  • Mobil cihazlarla yaşanan deneyimlerin ne kadarı satın alma işlemiyle tamamlanıyor?
  • Hangi iletişim kaynaklarıyla daha çok geri dönüşüm alıyorsunuz?
  • Ziyaretçi kitleniz sizi hangi saatlerde ziyaret ediyor?

Yukarıda belirttiğim temel bazı sorular size hedef kitlenizi tanımada yardımcı olacaktır. Hedef kitlenizi tanıdıktan sonra mobil pazarlama sürecindeki hedeflerinizi belirlemeniz yerinde olacaktır.

  • Hedeflerinizi Belirleyin

Mobil pazarlama sürecinde başarılı olmanızın en etkili yolu sizin için başarının ne demek olduğuna karar vermektedir. Bunun için de mobil pazarlama sürecinde beklediğiniz hedefleri belirlemeniz yerinde olacaktır. Hedeflerinizi belirlerken cevaplamanız gereken bazı sorular vardır;

  • Mobil pazarlamaya yönelik halihazırdaki uygulamalarım neler?
  • Mevcut yaptığım mobil pazarlama stratejileri varsa aldığım dönüşler nasıl?
  • Mobil pazarlama süreci sonunda ne bekliyorum?
  • Mobil pazarlama sürecinde kime hitap etmek istiyorum?
  • İnsanlara ulaşarak onlardan istediğim aksiyon ne?

Bu tarz sorular mobil pazarlama hedeflerinizi oluşturmanızı ve mevcut politikalarınızın üzerine koymanızı sağlayacaktır.

  • Mobil Pazarlama Sürecinizi Nitelendirecek Metrikler Oluşturun (KPI)

Mobil pazarlama stratejisinde de başarılı olduğunuzu ortaya koyacak metriklere ihtiyacınız var. Mobil pazarlama süreci sonunda yaptığınız çalışmaları test etmeniz gerekir. Bunun için gerçekçi ve ölçülebilir metrikler belirlemelisiniz.,

Web sitenize gelen ziyaretçilerden ne beklediğinizi net ifade edin. Satın alma ya da ürünü tanıma konusunda koyduğunuz hedefleri ziyaretçilerinizin gerçekleştirip gerçekleştirmediğine bakın.

  • Aldığınız Sonuçları Değerlendirin

Mobil pazarlama stratejisini uyguladıktan sonra elde ettiğiniz verileri Google Analytics gibi başarılı ve profesyonel araçlar kullanarak test etmelisiniz. Burada cevap bulmanız gereken bazı sorular vardır;

  • Potansiyel müşterilerinize sunduğum mobil içerik ne kadar tüketildi?
  • Sonraki mobil pazarlama sürecimde optimize etmem gerekiyor?
  • Web siteme ne kadar trafik geldi? Daha fazla trafik gelmesi için neler yapabilirim?
  • Hemen çıkma oranı, sayfa görüntülenme sayısı gibi metriklerden nasıl daha etkili sonuçlar alabilirim?

Gördüğünüz gibi değerlendirme sürecinin önemli bir nedeni de başarınızı ölçmenin yanında sonraki faaliyetleriniz için yapacağınız planlamaları ortaya koymaktır. 

  • Mobil Uyumlu Web Sitesi Oluşturun

Google ve diğer arama motorlarının sıralama kriterlerini göz önüne aldığımızda mobil uyumlu bir web sitesi oluşturmak bir zorunluluk haline geldi. Mobil trafikteki artış da buna eklendiğinde rakiplerinizle etkili mücadele edebilmek için web siteniz mobil cihazlara da uyum sağlamak zorunda.

Arama motoru web sitelerinde kullanıcı deneyimlerine önem verirler. Mobil uyumlu site oluşturmaktaki temel hedef de ziyaretçilerin daha ilgi çekici ve zevkli bir deneyim yaşamalarını sağlamaktır. Mobil uyumlu web sitesi ziyaretçilerin %65’i hemen terk etmektedir. 

  • Mobil Uygulama Oluşturun

Mobil uygulamalar; ürünlerinizi daha geniş bir kitleye ulaştırmak, markanızın etkileşimini arttırmak ve e ticaret faaliyetlerini desteklemek için kullanılabilir. 

Mobil uygulamalar da web siteniz gibi yönetimi çok kolay pazarlama kanallarıdır. Web sitenizdeki gibi buradan da içerikler paylaşarak ve ürünlerinizi tanıtarak hedef kitlenizi çekebilirsiniz. Mobil uygulama sayesinde kullanıcılarınıza daha fazla mobil içerik ulaştırabilirsiniz. Ayrıca buradan gönderdiğiniz fırsatlarla hedef kitlenizle daha etkili şekilde iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulamalar, marka bağlılığı oluşturma çalışmalarınızda doğrudan ilişki kurabileceğiniz stratejik bir mobil pazarlama kanalıdır. Mobil pazarlamada kullanacağınız iletişim yolları şu şekildedir;

Push Bildirimi: Push bildirimi hedef kitlenize uygulamanızın ilettiği tüm uyarı ve bildirimleri kapsar. Bu bildirimler kullanıcılarınızın ana ekranında sürekli görünür. Bunun için kullanıcıların uygulamanızı indirmesi ve bildirimlere izin vermesi şarttır. Yapılan araştırmalar mobil kullanıcıların &70’inin push bildirimlerine izin verdiğini göstermektedir. Buradan hatırlatma, promosyon mesajı, etkinlik, harekete geçiren iletiler, kullanıcılarınız için kişiselleştirilmiş mesajlar iletebilirsiniz.

Uygulama İçi Bildirimler:  Kullanıcılara uygulamada vakit geçirirken de bildirim yollayabilirsiniz. Bunun için kullanıcılarınıza uygulamadayken yönlendirme gerçekleştirebilir, onların  dikkatini çekecek fırsatlar sunabilirsiniz. Bu bildirimler markanıza ait uygulamayı indirerek size vakit harcayan kişilere ulaşmanızda son derece etkilidir.

Mobil Pazarlamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mobil pazarlama sürecinde dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Firmanızın ürün ve hizmetlerini pazarlamak için doğru stratejiyi seçmelisiniz. Hedef kitlenizi analiz ederek bütçenize uygun bir strateji oluşturmalısınız. Mobil pazarlama stratejisi oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır;

İlgi Çekici İçerikler Üretin

Mobil pazarlama sürecinde en önemli detaylardan biri insanlara doğru içerikleri üretmeniz gerekmektedir. Web siteniz için kaliteli ve doğru içerikleri üretmeniz gerekmektedir. Bunun için web sitenizde kalabalık gelecek yazılardan uzak durun. Ayrıca fazla görsel kullanarak karışıklık yaratmayın. İnsanların ilgisini çekecek içerikler oluşturun.

Farklı Stratejilere Açık Olun

Her marka farklı mobil pazarlama stratejileri kullanır. Ancak tek bir strateji türüne takılıp kalmak uzun vadede rekabette geriye düşmenize yol açacaktır. Bu yüzden yeni stratejiler deneyim. Böylece hedef kitleniz içinde daha farklı insanlara erişim sağlayabilirsiniz.

Kullanıcılarınızla Empati Kurun

Kullanıcılarınızı tanımak çok önemlidir. Mobil pazarlama sürecinde kullanıcılarınıza yönelik içerikler üretmeniz gerekir. Ürün ve hizmetlerinizi doğru şekilde pazarlayabilmek için sürece onların gözünden bakın.  İnsanların ilgilerine göre farklı içerikler üretmeye çalışın.

Aldığınız Dönüşümlere Değer Verin

Stratejinizden aldığınız detayları dikkate almalısınız.  Web sitenizde gerçekleştirdiğiniz satışları ve web sitenize gelen trafikleri dikkate almalısınız.  Web sitenize gelen insanları farklı parametrelerden analiz ederek size kazandırmayan mobil pazarlama stratejilerini bırakın. Başarınızı sürdürülebilir olacak şekilde optimize ederek mobil pazarlama faaliyetlerinizi çeşitlendirin.

Mobil Pazarlama Örnekleri

  • Herbalife

Mobil Pazarlama Nedir, Stratejileri Nelerdir ? 1

Dünya üzerindeki dağıtım ağına SMS yoluyla iletişim sağlayan Herbalife, e-posta ve mobil uygulamalar gibi iletişim kanallarıyla bu ağını destekliyor. Kurduğu bu ağ ile başarılar elde eden firma, iyi bir mobil pazarlama örneği sergiliyor.

  • OCTA

Mobil Pazarlama Nedir, Stratejileri Nelerdir ? 2

Ulaştırma organizasyonu olan OCTA, iletişim ücretlerini azaltmak amacıyla bir çalışma geliştirmiş durumda. Bu çalışmada otomatik olarak müşterilerine gönderilen SMS’ler yer alıyor. Bu sistemle firma, maliyeti ve çağrı merkezinin iş yükünü %40 oranında azaltmış.

  • P.F. Chang’s/Pei Wei Asian Diner

Mobil Pazarlama Nedir, Stratejileri Nelerdir ? 3

Uzak doğu restoranı olan firma, müşterilerinin ikametleri, hangi şubelere daha yakın olduğu gibi bilgilere ihtiyaç duyuyor. Bu problemi çözmek için e-posta ağı kuran firma, müşterilerine bilgilendirmeler göndererek, satışlarını büyük oranda arttırmış durumda.

  • The Scotts Miracle-Gro Company

Mobil Pazarlama Nedir, Stratejileri Nelerdir ? 4

Çevre dostu bahçe ürünleri üreten bu firma, beysbol maçları esnasında stadyumda bulunan taraflarla SMS aracılığıyla bilgilendirmelerde bulunuyor. Geniş bir kitle yakalayan firma mobil pazarlama yönünde iyi bir örnek sergilemiş oldu.

  • Türk Hava Yolları

Mobil Pazarlama Nedir, Stratejileri Nelerdir ? 5

Ülkemizde ve dünyada başarılı işlere imza atan hava yolu şirketimiz, mobil pazarlama anlamında iyi örnekler sergilemiş durumda. Bu örneklerden birinde; otobüs duraklarına yerleştirdiği QR kodlarıyla müşterileri arasında bilet çekilişi yapma imkânı sağladı.

S.S.S

Mobil Pazarlama Stratejisi Geliştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Hedef saptama yapınız
  • KPI inşa ediniz
  • Etkileşim planı yapınız
  • Mobil metriklerinizi takip ediniz
  • Responsive uyumlu site – siteler inşa ediniz
  • Mobil uygulama geliştiriniz
  • Anında iletim bildirimleri entegre ediniz

Mobil Pazarlama Strateji Türleri Nelerdir?

  • Uygulama tabanlı pazarlama
  • Oyun içi mobil pazarlama
  • QR kod sistemleri
  • Konum tabanlı pazarlama
  • Arama ağı reklamları
  • SMS MMS
  • Yeterli bildirim
  • Kayıt olma izinleri
  • Vazgeçme hakkı

Mobil Reklamcılık Uzantıları Nelerdir?

  • Tıkla ara
  • Google teklifleri
  • Reklam uzantısı
  • Yerel reklam uzantısı
  • Tıkla indir

Mobil Pazarlamada SMS MMS İstatistikleri Nedir?

  • SMS’ler gönderildiği andan itibaren ilk 5 dakika içinde okunmaktadır. E-postaların okunma süresi 90 dakikadan fazladır.
  • SMS mesajları müşteri ilgisini çekmede diğer yöntemlere nazaran 8 kat daha önemlidir.
  • SMS mesajları üzerinden alışveriş ihtimali çok daha yüksektir

Mobil Pazarlamada Gönderilen SMS İçeriği Nasıl Olmalıdır?

  • Gönderen kısmı olabildiğince kısa olmalı ve firmayı temsil etmeli
  • Harekete geçirici ifadeler yer almalı
  • Metin kısa tutulmalı
  • Metinde mutlaka promosyon, indirim, kampanya, teklif vb sunulmalı
  • Metinde sunulan teklifler sınırlandırılmalıdır. Örneğin 1 günlük ya da 1 saatlik özel teklifler sunulmalı.
  • Satın alım geçmişine özel kişiselleştirilebilir teklifler sunulmalı
2 cevaplar

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir