online bankacılık işlemi

Son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz bu kavram, adından da anlaşılabileceği üzere mobil cihazlar üzerinden pazarlama işlemini tanımlayan bir kavramdır. Sürekli olarak kullandığımız mobil cihazlar üzerinden pazarlama yapmak elbette gayet verimli bir yöntemdir.

Mobil pazarlamada, mobil cihaz kullanıcılarının kullandığı çeşitli uygulama ve servisler aracılığı ile bilgi toplama, veri işletme ve çeşitli önerilerde bulunma gibi işlevler yerine getirilir. Bunlardan en eski olanı SMS yoluyla tanıtım yapmaktır.

Mobil Pazarlama Türleri Nelerdir?

Oyun içi mobil pazarlama: Oyun içi mobil pazarlama, oyun içerisinde görünen reklamları ifade etmektedir. Oyun içi reklamlar, tam sayfa reklamlar ve yükleme ekranları arasında görünen video reklamlar olarak görünebilir.

Yere Bağlı Pazarlama: Yere dayalı mobil reklamlar, kullanıcının konumuna bağlı olarak görünen reklamlardır. Örnek olarak bazı işletmeler reklamlarını belirli bir alanda yoğunlaşmasını isteyebilirler. Bu sayede markalar hedeflerine daha verimli bir şekilde ulaşabilirler.

Uygulama Tabanlı Pazarlama: Mobil pazarlamaları içeren bir pazarlama çeşididir. İnsanlar zamanının %75 kadarını internetli uygulamalarda geçiriyor. Google AdMOb gibi hizmetler, reklam verenlerin üçüncü taraf mobil uygulamalarda görünen mobil reklamlar oluşturmasına yardımcı olmaktadır. En çok tercih edilen mobil pazarlama kanalıdır.

QR kodları: QR kodları, daha sonra QR kodunun eklendiği belirli bir web sayfasına götürülen kullanıcılar tarafından taranır. QR kodlar genelde mobil oyunlaştırma ile aynı hizadadır ve onları gizleten bir unsura sahiptir.

SMS: SMS pazarlaması, bir kullanıcının telefon numarasını almayı ve onlara metin teklifi göndermeyi içerir. Artık modası geçmiş bir pazarlama türüdür.

Kaynakça:

  1. https://www.ideasoft.com.tr/mobil-cihazlarda-pazarlama-turleri/
  2. https://dijilopedi.com/en-cok-kullanilan-mobil-pazarlama-teknikleri/
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir