Mobil SEO

Mobil SEO adında anlaşılacağı üzere mobil cihazlarda daha iyi bir deneyim sunmak için gerçekleştirilen optimizasyon çalışmasından birisidir. Mobil SEO’ya olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Bunun sebebi ise mobil cihaz kullanıcıları gün geçtikçe aktif olarak yaşamlara dahil olmasıdır.

Mobil uyumlu SEO işlemleri her web sitesi için yapılması gereken noktalardan birisidir. Dijital dünyanın ve teknolojinin genişlemesiyle birlikte arama motorlarının da önemleri artmaktadır. Mobil uygulamalar üzerinden kullanıcı sayısı son yıllarda %55 gibi artış gözlemlenmektedir. Diğer bir veri ise 2012 yılında 500 milyon telefon satışı gerçekleşmişken, 2016 yılında 1,5 milyar telefon satışı gerçekleşmiştir. 2020 yılıyla birlikte 3,5 milyar telefon satışı gerçekleşmiştir. Bundan kaynaklı olarak mobil uyumlu SEO son derece önemli bir noktada yer almaktadır.

Mobil Uyumlu SEO Yaparken Nelere Dikkat Edilir?

Mobil uyumlu SEO yaparken dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Optimizasyonun ne denli kusursuz yapılması bireye o denli fayda sağlayacaktır. SEO’nun temel amacı kullanıcı konforu yaratarak, çeşitli sıralamalara erişmektedir. Bu yüzden yapacağınız tüm işlemlerin kullanıcı deneyimini geliştirme üzerine kurarsanız, elde edeceğiniz verim çok daha fazla olacaktır. Mobil uyumlu SEO işlemi gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken detaylar şu şekildedir:

  • Mobil uyumlu SEO, masa üstü SEO’sundan çok daha önemlidir. Bunun sebebi ise bir yukarıda bahsettiğimiz gibi mobil uyumlu telefon kullanıcılarının daha fazla olmasından kaynaklıdır.
  • JS, CCS ve görsellerin asla engellenmemesi gerekmektedir. Responsive, CSS kullanımı son derece mühimdir.
  • Doğru, seyrek ve mantıklı reklam yerleşimlerinin yapılması gerekmektedir.
  • Mobil ve masaüstü siteye de deeplink uygulamasının gerçekleşmesi gerekmektedir.
  • Oluşturulan içeriklerin tamamı özgün olması gerekmektedir.
  • Mobil uyumlu SEO işlemleri sırasınca web adresinin hızını basite almamanız gerekmektedir. En yüksek hız deneyimine erişilmesi gerekmektedir.

Genel olarak mobil uyumlu SEO işlemleri yaparken dikkat edilmesi gerekmektedir. Elbette bu listeyi biraz daha uzatabilmek mümkündür. Bunun sebebi ise çeşitli SEO işlemlerinin her web adresine göre farklılık göstermektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir