mobil uyumluluk testi

Gün geçtikçe akıllı telefonların gelişmesi beraberinde tabletlerinde akıl almaz noktalara erişebilmesine imkan sağlamıştır. Telefonlar hayatlarımızın her noktasında yer almak ve yaşamımızın olmazsa, olmazlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilindiği üzere dijital platformların en sık kullanıldığı cihazlar telefonlardan oluşmaktadır. Sonrasında bilgisayar ve tablet olarak devam etmektedir. İnternet kullanıcılarının büyük bir kısmı mobil üzerinden etkileşime girmesi bir noktada avantaj, bir noktada çeşitli ihtiyaçları doğurmaktadır. Bu rehberde mobil uyumluluk hakkında çeşitli bilgileri ve mobil uyumluluk testi için çeşitli araçları sizlere önereceğiz.

Mobil Uyumluluk Nedir?

Mobil uyumluluk gün geçtikçe önemli bir yere doğru ilerleyen bir alandır. Adın da anlaşılacağı üzere çeşitli platformların ve web adreslerinin mobil uyumluluğudur. Web adresleri kurulurken bilgisayar ve akıllı cihazlar için farklı tasarımlar gerçekleşmektedir. Bunun temel sebebi ise kullanıcı deneyiminin arttırılmasıdır. Keza kullanıcı deneyimi, akıllı cihaz tasarımlarında birçok avantajı sağlamıştır.

Mobil uyumluluk testi de adından anlaşılacağı gibi herhangi bir platformun veya web adresinin mobil uyumlu olup, olmadığını test etmektedir. Test işleminin yerine getirilmesi için çeşitli araçlara ihtiyaç olmaktadır. Bireysel olarak kişinin hataları tek, tek ayıklaması ve ona göre hareket etmesi imkansızdır. Tamda bu noktada çeşitli yazılımlar imdada koşarak kullanıcıya birçok noktada bilgi vermektedir.

En Popüler Mobil Uyumluluk Test Araçları

Bir yukarıda da bahsettiğimiz gibi mobil kullanıcı sayısının artmasından kaynaklı bu alana olan talepte artmıştır. Haliyle piyasaya yeni, yeni araçlar girmiştir. Bu araçlar üzerinden mobil uyumluluk testi yaparak, web adresinizi denetleyebilirsiniz. Mobil test uyumunun yapılmaması veya önemsenmesi sizlere doğrudan mobil trafik kaybını getirecektir. Çünkü tüm arama motorlarının önemli kriterlerinden birisi mobil uyumluğunun eksiksize yakın olmasıdır. Bundan kaynaklı mobil uyumunu önemsemeli ve testlerden elde ettiğiniz verilerin gerekliğini yerine getirmelisiniz. Günümüzde en popüler olan mobil uyumluluk test araçları şu şekildedir:

Google Search Console

Google Search Console en popüler mobil uyumluluk test aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Adında anlaşılacağı üzere Google’ın kendi hizmetidir. Search Console birçok hizmetini sunan bir alan olduğunu unutmamakta fayda var. Mobil uyumluluk testlerini de anlık olarak yapmanızın yanı sıra olası bir sorunda da sizleri bilgilendirmektedir. Bu yüzden ilk kullanmanız gereken mobil uyumluluk test araçlarından birisidir. Bu hizmetin tamamen ücretsiz olduğunu ve Google botları tarafından sizlere sunulduğunu unutmamakta fayda var.

Test İPhone

Test İPhone adından da anlaşılacağı üzere sadece İPhone telefonları için mobil uyumluluğu denetlemektedir. Android sisteminin farklı olmasından kaynaklı İPhone ayrıca denetlenmektedir. Fakat bunun oldukça gereksiz olduğu ve araçların donanımsal eksiklerinden kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz. Yani temel mantık telefon boyutunu ve işletimini hesaplayarak konfor yaratmaktır. Bundan kaynaklı Test İPhone’yi kullanabilirsiniz.

Opera Mobile Emulator

Opera Mobile Emulator dünyanın en çok kullanılan tarayıcılarından birisi olan Opera’nın sunduğu hizmetlerde birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu eklentiyi kullanarak bir dev fazla mod ve işletim sistemi üzerinden denetleme gerçekleştirebilirsiniz. İnternet sitenizin Opera tarayıcısında nasıl göründüğü bu araç sayesinde kolaylıkla yapabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir