Mobilya İhracatı

Ülkemizin mobilya ihracatına yönelik ilk verisi 2001 yılında elde edilmiş olup toplam gelir 192 milyon Amerikan doları olarak tespit edilmiştir. 2001 – 2019 yılları arasında artarak devam eden ihracat düzeyleri 2019 yılsonu itibari ile 3 milyar 415 milyon Amerikan dolarına kadar yükselmiştir.

Mobilya İhracatı 1

 • En fazla ihraç edilen mobilya türleri; yatak odaları, ahşap mobilya cinsine giren tüm ev eşyaları olup artarak devam etmektedir. Örneğin 2017 yılında yatak odalarına dair üretilen mobilya modellerindeki ihraç 497,747 iken 2018 yılında 558,251’e 2019 yılında ise 671,430’a yükselmeyi başarmıştır.
 • Diğer ahşap modeller kategorisine giren mobilyalara ait verilere baktığımızda 2017 yılında 320,228 olan rakam 2018 yılında 376,881 olmuş ve ardından tekrar yükselerek 2019 yılında 426,101’e ulaşmıştır.
 • Oturma araçları olarak üretilen mobilya tipleri ise 2017 yılında 161,006, 2018 yılında 174,758’e, 2019 yılında da 420,141’e ulaşmıştır.

Türkiye’nin Mobilya Üretimi

Ülkemizin mobilya üretimi hemen hemen her bölge ve ilimizde devam etmektedir. Ancak orman ürünlerinin yoğun olduğu bölgelerdeki üretim çok daha yüksek kapasitelere sahiptir. Sahip olduğu mobilya üretimi kapasitelerine göre en uygun sıralamaları şu şekilde yapabiliriz;

 • İstanbul hem bir metropol hem de üretim tesisleri açısından en zengin kent olduğu için ülke genelinde en fazla mobilya üretimi yapılan şehirler sıralamasında birinciliği elde etmiştir.
 • Başkentimiz Ankara, İstanbul’un ardından mobilya üretimi ve mobilya pazarı sıralamasında ikinciliği kazanmıştır.
 • Bursa meşhur İnegöl mobilya modelleri sayesinde ve geniş orman ürünleri deposuna sahip olduğu için toplam mobilya sektöründe üçüncü üretim şehri olarak kayıtlardaki yerini almıştır.
 • Sanayi şehirlerimizden biri olan Kayseri mobilya pazarında dördüncü sırada görev almaya devam etmektedir.
 • Ege’nin incisi İzmir mobilya sektöründe aranan şehirlerden biri olup mobilya üretim kapasiteleri ile ön plana çıkmakta olup en fazla üretimin yapıldığı şehirlerarasında beşinciliği başarmıştır.
 • Çukurova’nın en büyük şehri olan Adana gerek orman zenginliği, gerekse orman işçiliği bakımından yüksek beceri ve pazara sahip olduğu için en fazla üretim yapılan tesisleriyle oldukça popüler olup 7. Üretim şehrimizdir.

Fabrikasyon Mobilya Üretimi

İstihdam ve ülke ekonomileri açısından en fazla üretim pazarı hacmine sahip olan firmalar fabrikasyon üretim yapan şirketlerdir. Mobilya sektöründe iş kuran – fabrika açan yerli ve yabancı sermayeli firmaların sayısında büyük bir artış gözlemlenmektedir. Özellikle İKEA markasının mobilya sektöründeki satış mağazaları ile mobilya pazarı canlılık kazanmaya devam etmektedir. Türkiye’nin en popüler büyük şehirlerinde mobilya mağazaları ve mobilya üretim sahaları mevcuttur.

 • Mobilya üretiminin ve tasarımının yapıldığı en büyük iki merkez İstanbul’dadır. Bunlardan biri İkitelli’de yerleşke edilmiş olup diğer Masko’dadır.
 • Mobilya sektörünün lideri olan İstanbul’dan sonra ikinci konumdaki Ankara en fazla mobilya üretim – tasarım işçisi istihdam eden başkentimizdir. Özellikle 1960’da kurulan Siteler önemli bir mobilya üretim tesisine sahiptir. 5000 dönümü geçen arsası ile mobilya üretimi yapan büyük bir organize sanayi konumundadır.
 • Siteler’de yer alan mobilya üretim tesis sayısı an itibari ile 10,000’i aşmıştır. Ne var ki bu işletme tesislerinin pek çoğu küçük ölçekli işletmelerdir. Büyük ölçekli mobilya üretimi yapan şirket sayısı oldukça düşüktür.
 • TÜİK raporlarına göre Kayseri ili seri üretim yapan pek çok fabrikaya ev sahipliği yapmaktadır. Kayseri’de toplam 400’ü aşkın üretim yeri vardır ve her birinde en az 11 istihdam bulunmaktadır.

Mobilya’nın Kullanıldığı Sektörler

 • Ev – iş – ofis dahil tüm bireysel ve kamu alanları
 • Park – bahçeler
 • İnşaat sektörü

Türkiye’nin Yıllara Göre Mobilya İhracatı Durumu

Mobilya İhracatı 2

Mobilya İhracatı 3

 • Oturmaya mahsus mobilya ihracat verilerine baktığımız zaman 2017 yılında 55,074 olan rapor 2018’de 65,332’ye 2019’da da 70,788’e doğru küçük ve emin ilerlemelere sahne olmayı başarmıştır.
 • Ofis – işyerleri için özel olarak tasarlanan ağaç odaklı mobilyalar 2017 yılında 55,353, 2018 yılında 64,683 2019 yılı mobilya ihracatı rakamlarında ise 69,780 olmuştur.
 • Hastana, klinik, dişçi gibi sağlık kurumlarına satılan mobilya ve gereçlerdeki ihracat seviyeleri de az olmasına rağmen her geçen yıl daha da fazla artış sergilemektedir. 2017 senesinde 29,548 olan bu araçlar 2018 yılında 36,383 düzeylerine tırmanmış ve 2019’a gelindiğinde daha fazla ihracat verilerine 55,273’e kadar yükselmiştir.
 • Plastik materyaller kullanılarak üretilen mobilya, masa, sandalye türü gereçlerde sergilenen ihracat istatistiklerine göz gezdirdiğimize; 2017 yılında 45,937 olan rakamlar 2018’de 51,027, 2019’da da 53,718 dolaylarında yer almaktadır.

Mobilya sektöründe iş tutan pek çok şirket doğrusal olarak ihracat gerçekleştirirken, çoğunluğu kendinden büyük ya da aracı ihracat kurumlarıyla anlaşarak (müteahhit – mimar şirketleri) yurt dışına açılabilmektedir. 1980’e kadar yapılan ihracatın çoğu sadece Orta Doğu ülkelerine yapılırken 1980 ve özellikle 1990 sonrası yapılan ihracat kapasiteleri çok daha geniş kıtalara yayılmıştır. Özellikle 1990’dan sonra tüm Avrupa Birliği ülkelerine ve Rusya’ya gönderilen ihraç mobilya çeşitlerinde büyük oranlarda yükseliş mevcuttur. Ne var ki 1997 senesinde yaşanan ülkesel ekonomik krizler Rusya’nın mobilya ihracatı seviyelerini oldukça indirmiştir. Ayrıca 1997’den bu yana eski ihracat rakamları Rusya ile bir türlü yakalanamamıştır.

Ülkelere Göre Mobilya İhracatı

Mobilya İhracatı 4

TÜİK kaynaklı mobilya ihracatı raporlarına baktığımızda;

 • En fazla mobilya ihracatı gerçekleştirilen ülke IRAK’tır. 2017’de 428 milyon dolar olan hacmimiz 2018 yılında küçük bir atakla 448 milyon dolara ulaşmış ardından 2019 yılında 513 milyon dolar seviyesini aşmayı başarmıştır.
 • Ticari faaliyetler konusunda en fazla birliktelik yaşadığımız Almanya listemizin ikinci sırasındadır. 2017 yılında 177 milyon dolar olan mobilya ihracatı rakamlarımız 2018 yılında 204 milyon dolar 2019 yılında da 345 milyon dolar kapasitesine dek büyümüştür.
 • Türkiye’nin en fazla mobilya ihraç ettiği ülkelerden üçüncüsü Arabistan’dır. Ancak ticaret hacimleri birbirine oldukça yakın tutarlarla devam etmektedir. Büyük bir ihracat ivmesi elde edilememiştir. 2017 yılında Arabistan’dan 172 milyon dolar mobilya ihracat bedeli karşılanmış olup 2018 yılında küçük bir düşüş yaşanarak bu tutar 170 milyon dolara gerilemiştir. Ardından 2019 yılsonu mobilya ihracat raporlarında tekrar az bir artışla 200 milyon dolara kadar çıkmıştır.

En Fazla Mobilya İthalatı Yapan Ülkeler

Mobilya İhracatı 5

2001 – 2016 yılları arasını kapsayan; en fazla ithalat yapan ülkelerden ilk 25’i bu listede mevcuttur. Listeye göre ülkemiz en fazla mobilya ithalatı yapan ülkeler arasında 25. Sırada olup genel sıralamada 39. Sıradadır. Bu verilere göre ülkemiz en fazla %0,55 oran artışı ile ithalat sağlamaktadır..

Mobilya İhracatı Nasıl Arttırılır?

İhracat – ithalat dahil tüm sektörlerde satış rakamlarınızı arttırmanın en kolay, en hızlı ve kesinlikle en verimli yolu dijital pazarlama yöntemlerinden geçmektedir. Küresel piyasada ya da belirli kıta, bölge, ülkelerde daha bilindik, daha imaj sahibi bir marka olmak istiyorsanız dijital pazarlama stratejilerini hayata geçirmelisiniz. Bu kapsamda bir dijital pazarlama uzmanı ile anlaşabilir ya da kendi firmanız bünyesine bir dijital pazarlama uzmanı alabilirsiniz.

Dijital Pazarlamanın Katkıları Sıralayalım

 1. Hedef kitlenizi belirlemek, analiz etmek ve yönelmek diğer yöntemlere nazaran çok daha kısa sürer ve uygun maliyet politikasına dayalıdır.
 2. İhracat yapmak istediğiniz ülkenin ana dili baz alınarak hedef ülkeye yönelik reklam politikaları ve yöntemleri uygulanarak – geliştirilir.
 3. Dijital pazarlama tekniklerinin tamamı uluslar arası düzeyde işletmenizin ve markanızın popülerliğini arttırır, çok daha kaliteli bir imaj sağlar.
 4. Araştırmalara göre online ve dijital pazarlama kullanan firmaların çok daha kolay iş alabildiği ve prestijinin arttığı saptanmıştır.
 5. Geleneksel reklam ve tanıtım yöntemleri – ürünlerine – araçlarına göre dijital pazarlama stratejilerinin ilerlettiği işlemler çok daha etkili olup daha fazla kitleye ulaşmada kolaylık sağlar. Bunun yanı sıra maliyet açısından da oldukça ekonomik çözümler barındırmaktadır.
 6. Geleneksel yöntemler çok maliyetli olup; ilçe, il, ülke, kıtalara yöneldikçe altından kalkamaz reklam – tanıtım bütçeleri istemektedir. Ancak dijital pazarlama teknikleri geleneksel araçlara nazaran çok daha ucuz olmakla beraber hedef kitlelerin tam analizini de gerçekleştirmektedir.
 7. İhracatı yapılacak ürün gruplarının üretim aşamalarından – tasarım aşamalarına oradan da ilgili ambalajlama tekniklerine dek tüm safhaların etkili bir biçimde hedef kitlelere ulaşmasında, etkin reklam stratejilerinin sergilenmesinde oldukça kanaatkar maliyetler sunar.
 8. Kurumsal web sitenizin hedef popülasyonlarda gerçekleştirilecek olan internet aramalarında en ön sıralarda sergilenmesine imkan tanıyabilecek; SEO, Sosyal Medya Hesap Yönetimi Hizmeti, Youtube Hesap Yönetimi hizmeti gibi pek çok teknik ve yöntemi bir arada sunabilir.
 9. Dijital pazarlama taktikleri ile kullanıcı, potansiyel müşteri ve müşterilerine çok daha hızlı erişim imkanı sağlayabilir, ürün ağınızı ve güncel fiyat bilginizi paylaşabilir ve duyurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.
 10. Standart reklam ağı dediğimiz; TV, Radyo, Gazete mecraları hem maliyetlidir hem de belirli kesimlere ulaşabilmektedir. Buna karşın dijital pazarlama ile ihracat verilerinizi arttırmak çok daha kısa sürer, çok daha fazla kitleye kolayca ulaşır.

Gerekli Belgeler Nelerdir ?

İhracat için gerekli belgeler ülkeden ülkeye değişeceği için gümrük ve ihracat müşavirliği danışmanlığı hizmetini almanızı öneririm.

Kaynak:

https://www.tim.org.tr/tr/ihracat-rakamlari

https://ticaret.edu.tr/uploads/dosyalar/921/185%20D%C3%9CNYADA%20ve%20T%C3%9CRK%C4%B0YE%E2%80%99DE%20MOB%C4%B0LYA%20SEKT%C3%96R%C3%9CN%C3%9CN%20ULUSLARARASI%20T%C4%B0CARET%C4%B0N%C4%B0N%20%C4%B0NCELENMES%C4%B0%20ve%20DE%C4%9EERLEND%C4%B0R%C4%B0LMES%C4%B0.pdf

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir