Mobilya Pazarlama Teknikleri

Mobilya pazarlama stratejilerinde tek bir çözüm yoktur. Pazarlama için birden fazla yok, teknik ve strateji vardır. Pazarlama yolculuğu için karmaşık çözümlere, birden fazla ihtiyaca cevaplar sunmanız gerekir. Mobilya mağazalarında yapılan standart mağaza kokusu uygulamalar, şaheser nitelikte mağaza dekorasyonları yapma, bol bol aydınlatma kullanmak yeterli değildir. Zaten bu uygulamaları hemen hemen tüm mobilya mağazaları uygulamaktadır. Peki pazarlama hacminizi nasıl arttırabilirsiniz? Yanıtlar bildik cevaplardan oluşsa da her mağaza ya uygulamıyor ya da uygulama safhasında başarısız davranışlar takınıyor. Bu yazımızda mobilya pazarlama tekniklerinde kullanılması gereken basit ancak etkili yöntemlerle ilerlemeye çalışacağız.

  • Müşteri Karşılama Her Şeydir!

Size basit gibi gelebilir lakin müşteri karşılama her şeydir! Buna basit bir örnek verebiliriz. Starbucks’ı hepimiz biliriz. Hem dünyada hem de ülkemizde çok başarılı olmuş bir zincirdir. Herhangi bir Starbuck cafeye giriş yaptığınızda hep aynı şekilde bir karşılamaya şahit olursunuz. Hangi şubeye giderseniz gidin, karşılama hep vardır ve aynıdır. Müşterinin bu karşılamadan duyduğu deneyimde aynıdır. 2 liralık kahveye 12 lira vermemizin nedenlerinden biri de bu karşılama olayıdır. Mutlu bir müşteri herhangi bir ürüne olması gerekenden daha fazlasını verir.

Müşteri karşılama dışında mağazada çalışan her bir personelin isimlinin de yazılması gereklidir. Bunun için profesyonel, metal, dikdörtgen isimlikleri seçebilirsiniz. Bu isimlikler göğüslerde takılı olmalıdır. Müşteri hangi personel tarafından karşılandığını bilmelidir. Böylece aynı müşteri o mağazaya tekrar gelecek olursa en azından kimle muhatap olduğunu bilecektir. Müşteri karşılama ve refakatçiliği esnasında ürünlerin fiyat listesi elinizde olmamalıdır. Fiyatlar aklınızda yazılı olmalı ya da cebinizde olmalıdır. Kesinlikle fiyatı mağazada çalışan başka bir personele sormamalısınız. Bu davranış müşteriler üzerinde olumsuz bir etki yaratmaktadır. 

  • Teklifleri Profesyonelce İletiniz

Bunu zaman zaman yaşarız. Mağazayı dolaşırız, beğendiklerimizin fiyatını bir kağıda not etmelerini isteriz. Kararımızı daha sonra vermemizi kolaylaştırır. Müşterinizin beğendiği mobilyaların fiyatlarını basit bir kağıt parçasına yazmak doğru değildir. Teknolojiyi işinize adapte etmeli ve mobilya takip programlarından kullanmalısınız. Müşteri sizden beğendiği modellere dair fiyat isterse küçük bir kağıda basitçe fiyat karalayarak vermeyiniz. Takip programınızdan fiyatları, ürün isimlerini, ürün modellerini giriniz ve teklif formunuzu profesyonelce bir dakikada hazırlayarak onun telefonuna, mailine aynı anda iletiniz.

Müşteri bu teklif formunu eşine, arkadaşlarına, akrabalarına kolayca verebilir, fikir danışabilir ve satın alım eylemini kolaylaştırabilir. Ancak küçük bir kağıda sadece fiyat yazmak bu olasılığı arttırmaz, düşürür. Ayrıca teklif formunun başkasına gönderilmesi demek doğrudan bir reklam ağı oluşturmaya benzer. Markanız daha fazla akılda kalıcı olur, daha fazla insan tarafından bilinir. 

  • Çocukları Göz Ardı Etmeyiniz

Burada bir küçük örnek vererek başlayalım. Örneğimiz McDonalds olsun. McDonalds şubelerine gelen çocukların asıl amacı hamburger yemek değildir. Onların hedefi ve tek arzusu oyuncaklardır. Oyuncak almak için hamburger isterler ve yerler. Bu nedenle mobilya mağazalarınızda çocuklar için bölümler olmalı ya da belirli yerlere çocuk tabureleri, çocuk masaları, masaların üzerinde eğlenceli oyuncaklar, Legolar olmalıdır. Böylece ebeveynler rahat rahat mağazayı dolaşabilirler, çocukları tarafından sıkboğaz edilmezler. Sıkboğaz edilmeyen ebeveynlerin satın alım davranışları olumlu olur ve daha yüksek ihtimallerle alışveriş yaparlar. 

  • Hijyen Artı, Hijyensizlik Eksidir

Burada da bir örnek sunarak ilerleyelim. Opet’i hepimiz biliriz. Şubelerinin iç kısmından girilen bir tuvaleti vardır. Çok ama çok temizdir ve bir o kadar da kullanışlıdır. Asla kötü kokmaz, geniştir, teknolojiktir. Opet’in yıllar yıllar öncesinden geliştirdiği temiz, büyük ve kullanışlı tuvalet politikası sayesinde çok daha hızlı ilerlediğini biliyor muydunuz? O zaman biz söyleyelim. Evet sırf bu nedenden bile çok popüler oldu Opet! Bu nedenle mağazalarınızdaki tuvaletlerinizin her daim geniş, ferah, temiz, mis kokulu olmasına özen gösteriniz.

Mağazanıza gelen müşterinin eşi tuvalete gitmek istediğinde ve kötü bir ortamla karşılaştığında derhal mağazadan çıkmak istediğini biliyor muydunuz? Araştırmalara göre özellikle aile şeklinde gelen müşteriler ya da nişanlı çiftler, sevgili çiftlerden eşlerin herhangi biri tuvalete gittiğinde kötü bir durumla karşılaşırsa o mağaza ne olursa olsun oradan ayrılmak ister. Kısacası sırf bir tuvalet yüzünden bile satış kaybedebilirsiniz.

  • Cimrilikten Uzak Durunuz

Müşterilerinizin görünüşüne aldanmayınız. İster tek gelsinler, ister çift gelsinler isterlerse de çocuklu bir aile olarak gelsinler. Mağazanıza girdilerse ya bir şey satın alacaklar ya da satın almadan önce fikir ediniyorlar ve bir şeyler alacaklar. Kısacası burada potansiyel bir müşteri var. O an hemen satış yapabilme olasılığınız çok yüksek. Yapamasanız dahi o müşteriye iyi davranarak, cimrilik yapmayarak bir sonraki gelişinizde satış yapma olasılığınız yüksek. Cimrilikten kastımız mağazanızda kaliteli ikramlıkların olmasıdır. İnsanlar hareket ettikçe acıkır. Aç müşteriyi kısa süreliğine de olsa tok tutmalısınız.

Açlık hissi yükselirse mağazada dolaşması gerekse dahi kısa sürede çıkacaktır. İlk önceliği doymak olacaktır. Özellikle çocuklu aileler için bu çok önemlidir. Müşterilerinize kaliteli kuruyemişler, Türk kahveleri, çaylar vb sunmalısınız. Üstelik kahve gibi içeceklerin hazırlanma süresi olduğu için müşteriyi o süre boyunca mağazanızda tutar, kahveden sonra da en az beş dakika daha elinizde tutarsınız. Tüm bu etkenler birleşince de satış yapma olasılığınız artar.

  • Sosyal Medya Platformlarını Kullanınız

Tüm popüler sosyal medya platformlarında hesap açınız ve hesaplarınızda aktif kalınız. Çağımız dijital çağ ve bu çağda en fazla vakit harcama da sosyal medyada yapılıyor. Sosyal medya üzerinden satın alımlar gerçekleşiyor, ilanlar veriliyor, sıfır – ikinci el ürün alınıp satılıyor. Sosyal medya hesaplarınızdan ürünlerinize dair her türlü detayı ve görseli paylaşınız. Her gün bir saatinizi ayırınız. Özellikle mağazanızın bulunduğu bölge, ilçe, şehir için aktif hedef kitlelere ulaşmak için her türlü yolu deneyiniz. Hatta sosyal medyanın reklam nimetinden yararlanarak satış kapasitenizi yükseltebilirsiniz. Unutmayın sosyal medya hem satış için hem marka bilinirliği için çok etkili bir platformdur.

  • Kurumsal Web Sitenizi Hazırlayınız

Devir internet devri dedik, pek de iyi dedik. Kurumsal web sitelerinizin özel tasarımlarla hazırlandığına, görsellerinizin doğruyu yansıttığına, fiyatlarınızın güncel olduğuna vb tüm detaylara özen göstererek web sitenize sıkı sıkıya tutunmalısınız. Büyük satış sitelerinde ürünlerinizi sergileyiniz ve her daim aktif olmaya çalışınız. Unutmamalısınız ki insanların yarısından fazlası herhangi bir ürün almadan önce internetten araştırma yapmaktadır. Bu nedenle mağazanız kadar internet mağazanıza da özen göstermelisiniz. 

  • Çeşitliliğinizi Yükseltmelisiniz

Mağazanızda, internet mağazanızda olan ürün çeşitlerini ve adedini yükseltmelisiniz. Bir müşteri sadece birkaç model için bir mağazada kalmaz. Ne kadar fazla çeşit varsa o mağazada geçirilen süre o kadar fazladır. Dolayısıyla mağazadan satın alım olasılığı da o kadar yüksektir. İşinizde her daim teknolojiyi ön plana koymalısınız. Mobilya takip programları, tablet üzerinden ürün çeşidi ve farklı renkleri hazırlamalı ve müşterilerinize sunmalısınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir