mobilya sektöründe dijital pazarlama

Mobilya, gerek evsel gerekse ticari maksatla kullanılabilen, hemen her alanda temel gereksinimlerden bir tanesidir. Bu nedenle mobilya sektöründe pazarlama faaliyetlerinin nitelikli ve ihtiyaca uygun şekilde yapılması halinde, oldukça yüksek satış hacimlerinin elde edilebilmesi mümkündür. Ancak elbette bu alanda yer alan büyük Pazar nedeniyle ciddi de bir satıcı alanı söz konusudur. Bu kadar çok oyuncunun bulunduğu bir sektörde pazarlama etkinliklerinin dikkatli yapılması gereklidir.

Ülkemizde mobilya imalatı uzun yıllardır büyük bir endüstri alanı biçimindedir. Küçük imalatçılardan, büyük üreticilere kadar farklı segmentlerde üreticilerin aksiyon halinde olduğu pazarda, elbette toptancılar ve perakendeciler de yoğun bir iş akışına sahiptir. 

Milyarlarca liralık bu pazarda, ürünün en geniş kitlelere erişmesi, güvenilir bir marka imajının elde edilmesi ve elbette müşteri bağlılığının oluşturulması için sürdürülen faaliyetlerin geneline, mobilya sektöründe pazarlama etkinlikleri ismini veriyoruz.

Pazarlama ve Reklam Aynı Şey Değildir

Kimilerimiz için pazarlama ve reklam aynı faaliyetlermiş gibi görünüyor olsa da, aslında reklam pazarlama faaliyetlerinin sadece bir tanesidir. Ürünün son kullanıcıya ulaştırılması, yani dönüşüm hedeflerinin elde edilmesi için; ücret karşılığında belli senaryoların görsel, işitsel ve yazılı medya ortamlarında işlenmesi faaliyetine reklam denir. mobilya sektöründe reklam elbette yaygın bir uygulamadır. Ancak büyük maliyetlerle sadece dönüşüme odaklı bir pazarlama stratejisi, uzun vadede karlılığa negatif etki edebilir.

Pazarlama alt başlıkları içerisinde;

  • Ürün geliştirme
  • Dağıtım Ağı oluşturma
  • Fiyat stratejisi geliştirme
  • Tutundurma (Kurumsal kimlik ve marka)
  • Hedef Kitle Analizi ve Müşteri ilişkileri
  • Süreç Yönetimi
  • Fiziksel Satış Ortamı Temin etme

Safhaları yer alır. Elbette bu akademik formda pazarlamanın izahatı yapılırken izlenen yöntemi ifade eder. Ancak pratikte de durum çok farklı değildir. 

Ürün geliştirme safhasında, daha önce piyasadan elde edilen verileri ve müşteri geri bildirimleri dikkate alınarak stratejik bir süreç izlenmesi halinde ürünlerin doğrudan tüketicinin ilgisini çekecek standartlara sahip olacak şekilde tasarlanması sağlanabilir. 

Ürünlerin yine piyasa verileri ve müşteri geri dönüşlerinden hareketle uygun fiyatlar ve dağıtım kanalı ile sevk edilmesi, yine bir memnuniyeti ve müşteri bağlılığı sonucuna ulaşılmasını sağlar. 

Burada tercih edilen metotların faydalı sonuçları, doğal olarak tutundurma fonksiyonuna fayda sağlar ve müşterilerin marka ve firmaya olan bağlılığı artar. Süreçlerini kaliteli bir şekilde gerçekleştiren firmaların başarılı sonuçlar elde etmeleri kuvvetle muhtemeldir. Pekiyi müşterilerle bu kadar yakın ilişki nasıl kurulur? Mobilya sektöründe pazarlama yaparken direkt hedef kitleye erişim mümkün müdür?

Mobilya Sektöründe Pazarlama Nasıl Yapılır?

Mobilya pazarlaması geleneksel olarak firmaların, mobilyacılar siteleri veya bunun için özel olarak hazırlanmış sanayi tesislerinde kümelenmesi ile yapılmaktaydı. Aslında hali hazırda da böyledir. Örneğin, İnegöl Mobilyacılar sitesi veya Ankara Mobilyacılar sitesi buna birer örnek olabilir. 

Hala fiziksel olarak mağazalar satış yapabilmekte ve kimi müşteriler doğrudan bu mağazalardan satış yapmayı tercih edebilmektedir. Ancak her mobilya üreticisi çok iyi bilir ki, mevcut koşullar altında butik üreticilerin satış hacimleri, modüler mobilya üreticilerinin çok altındadır. Bunun sebebi elbette modüler üretimin çok daha ekonomik olarak sunulabiliyor olmasıdır.

Pekiyi modüler üretim, sadece kendi standartları nedeniyle mi ucuzudur?

Elbette hayır. Modüler mobilya; kolay stoklanabilir, taşınabilir ve üretim prosesi çok daha kısa süren bir mobilya türüdür. Özellikle online kanallarda satılıyor olması bu ürünün çok geniş kitlelere erişmesini sağlar ve nihai olarak ürün ciddi bir sürüm potansiyeline sahip olur. Doğal olarak yüksek satış hacimleri durumunda birim karlılık bir miktar düşürülerek, çok daha yüksek satış hacimlerine ulaşabilmek mümkün olabilir.

Yalnız bir noktanın altı çizilmelidir. Elbette mobilya üretiminde kullanılan materyal ve üretim niteliklerinin kalite standartları, hem ürünün niteliklerini hem de maliyetlerini etkiler. Yani butik mobilyalar ile modüler mobilyalar aynı kalite standartlarındadır demek doğru olmaz. 

Burada belirtmek istediğimiz, ürünün satış ve pazarlama kanallarının farkıdır. 

Butik Mobilya Üreticileri Online Kanallardan Satış Yapamaz mı?

Elbette yapabilir. Dünyada bunun pek çok örneği vardır. Müşteri istediği ürünün özelliklerini belirtip, renk ve tasarıma karar verdikten sonra online olarak siparişini verip, uygun dağıtım araçları ile ürüne kolayca ulaşabilir. Tabii ki bunun için üretici veya satıcının uygun pazarlama ağına, yani dijital medya araçlarına sahip olması gerekir.

Neden Dijital Medya Pazarlaması Yapılmalı?

Günümüz maliyetleri dikkate alındığında, üretici işletmelerin sadece lokal satışlarla ayakta kalabilmesi oldukça zor görünmektedir. Üreticinin, toptancının veya perakendecinin çok daha geniş kitlelere erişmesi gerekir ki, dijital medya tam da bu iş için biçilmiş kaftandır.

Kitle iletişim araçları ile yapılacak tanıtım ve reklam çalışmaları bilhassa küçük ve orta ölçekli üreticiler için imkansız denebilecek kadar pahalı ortamlardır. Dolayısıyla bu işletmeler genellikle fiziksel mağazalarına müşteri gelmesi halinde satış yapabilmektedir.

Dijital medya, üretici veya satıcıların mağazalarına gelecek fiziksel müşteri sayısını artırmanın yanı sıra, işletmelere uzaktan satış yapabilme imkanı da sunar. Unutulmamalıdır ki, ülkenin her yerinde nitelikli üretim yapan ve/veya bunun için yeterli kapasitesi bulunan mobilya üreticisi yoktur.  Alıcılar çoğu zaman tam istedikleri ürüne sahip olamayabilmekte veya çok yüksek maliyetlere katlanmak zorunda kalabilmektedir. Hatta satın almadan vazgeçme durumu dahi söz konusudur.

Uzak Müşterilere Ulaşın

Dijital medya araçları; size müşterilerinize doğrudan ulaştırır. İnternet siteleri, sosyal medya araçları, dijital reklamlar, video reklamlar, infografik reklamlar ve içerik pazarlaması yaparak, çok düşük maliyetlerle ülkenin her yerine erişebilirsiniz. Hatta dilerseniz Mobilya ihracatı dahi yapabilirsiniz. Çünkü internet herhangi bir sınır olmaksızın dünyanın her yerine ulaşabilmenizi sağlar. 

İstanbul’da imalat yapan bir mobilyacının, Erzurum’daki müşteriye satış yapabilmesi geleneksel anlamda iki şekilde mümkündür.

  • Erzurum’daki tüketici İstanbul’a gelir ve ürünü alır.
  • Üretici Erzurum’daki bir perakendeciye ürününü ulaştırır ve satış yapılır

Her iki durumda da satışın gerçekleşme olasılığının çok yüksek olması kuvvetli ihtimal değildir. Zira işletmelerin bu perakendecilere ulaşması çoğu zaman ciddi pazar araştırmaları gerektirirken, Erzurum’dan gelen tüketicinin bu işletmeye isabet etme olasılığı da düşüktür.

Oysa dijital pazarlama araçları ile dilerseniz pazarlama ağınızı il il kurabilir veya ülke çapında bir sistem oluşturabilirsiniz. Bunun için öncelikle bir web sitesi oluşturarak işe koyulabiliriz. 

Web sitenize ürünlerinizin görsellerini yükleyerek, tüketicinin fikir sahibi olmasını sağlar ve bunun yanında firmanız ve üretim nitelikleriniz hakkında bilgiler iletirsiniz. İyi oluşturulmuş bir web sitesi, sosyal medya ve dijital reklamlar gibi öğelerle desteklendiğinde ciddi bir müşteri potansiyeline erişebilirsiniz.

Doğrudan Hedef Kitlenize Odaklanın

Dijital pazarlama reklam ve tanıtım maliyetlerinde firenin en az söz konusu olduğu uygulamalar olarak tanımlanır. Detaylı analizler yapılarak, müşterilerin ilgi alanlarına göre pazarlama yapılabilir ve tıklama başı reklam maliyeti dahil tüm maliyetler marjinal şekilde düşürülebilir. SEO (arama motoru optimizasyonu) çalışmaları ile sitenizin arama motorlarında örneğin “mobilya” araması yapıldığında ön sıralarda çıkmasını sağlayarak, doğrudan bu aramayı yapan müşterilere erişirsiniz ki, geleneksel pazarlama ve reklam uygulamalarında bu kadar direkt erişim neredeyse imkansızdır.

Siz de şimdi dijital medya ve dijital pazarlamaya erişebilir, mobilya sektöründe pazarlama noktasında beklentilerinizin çok ilerisinde sonuçlar elde edebilirsiniz. Tabii ki bunun için alanında uzman kişi ve ekipleri tercih etmeniz gereklidir. Pazarlama ciddi bir iştir. Sektörel pazarlama ve dijital medya kombinasyonu ise özel bir uzmanlık gerektirir. Seçeceğiniz işletmenin sizi doğru hedeflere taşıyacağından, referanslarına bakarak kolayca emin olabilirsiniz. 

Mobilya Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

İnternet üzerinden son yıllarda satılan ürünler çeşitlenmeye başladı. Mobilya pazarlama birçok büyük firmadan sonra küçük ya da orta ölçekli işletme için de faaliyet alanı olmaya başladı. Ancak doğru stratejileri uygulamazsanız mobilya pazarlama sektöründe geri planda kalabilirsiniz.  Mobilya satan işletmeler de pazarlama dünyasında bilinen birçok pazarlama stratejisini kullanarak satışlarını arttırabilir.

Mobilya pazarlama stratejileri olarak şu şekilde açıklanabilir;

Doğrudan Mobilya Satışı: Mobilyalarınızı temsilciler üzerinden direkt müşterilere satabilirsiniz. Yani müşterilerle birebir iletişim kurarak mobilyalarınızı satmaya başlayabilirsiniz. Bu yöntemde müşteriye satışını yaptığınız mobilya seçeneklerini bir broşür halinde sunmalısınız.  Satış temsilcileriniz mobilya satışı konusunda deneyimli olmalı ve müşterilerinize ulaşabileceğiniz bir satış ortamı oluşturmalısınız.

İkili Satış Stratejisi: Son zamanlarda özellikle gıda alanında en çok kullanılan teknikler arasında yer almaktadır. Markalar arası iş birliği sayesinde mobilyalarınızı kolayca pazarlayabilirsiniz. Bir halı firması ya da masa satan firma ile birlikte çalışarak ürünleriniz arasında bir birliktelik oluşturabilirsiniz. Böylece iki markanın da gücü tek bir ürün üzerinde toplanmış olur.

Ürün Deneyimi Stratejisi: Bu stratejiyi benimseyen mobilya satıcıları  öncelikle belli kişilerin ürünlerini denemesini sağlamalıdır. İnsanlara mobilyalarınızı deneyen kullanıcıların deneyimini sunmalısınız. Etkili ürün deneyim sunumu yaparsanız mobilyalarınızı pazarlayabilirsiniz.  İnsanları mobilyalarınızın kaliteli olduğuna ve onlara ihtiyaçları olduğuna inandırırsanız hiçbir sorun yaşamadan ürün satışı yapabilirsiniz.

Dijital Reklamlar: Arama motorları her alanda olduğu gibi mobilya satışında da son derece etkili bir pazarlama stratejisidir. İşletmenizde belirlediğiniz belli anahtar kelimeleri hedefleyerek mobilya satın almak isteyen kişilere ulaşabilirsiniz. Böylece web sitenizi üst sıralara çıkartarak daha fazla kişiye ulaşabilir ve doğrudan hedef kitle odaklı çalışabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi: Sosyal medya üzerinden pazarlama stratejisi geliştirebilirsiniz. Bunun için profesyonel sosyal medya yönetimi konusunda destek almanız gerektiğini unutmayın. Mobilyalarınızı sosyal medyada paylaşın, marka hikayenize de yer vererek insanlara kolayca ulaşabilirsiniz.

B2B Pazarlama Stratejileri: Ürünlerinizi satabilmek için hedef kitlenizi sadece tüketiciler olarak düşünmeyin. Ürünlerinizi satın alacak olan kitle başka mobilya satıcıları olabilir. Bu yüzden işletmeler arasında pazarlama stratejileri geliştirebilirsiniz.

E Mail Pazarlama: Mobilyalarınız hakkında oluşturduğunuz broşürleri ve görselleri yeniden pazarlama ya da ilk müşteri deneyimi yaşatabilme için eski müşterilerinize ve belirli hedef kitlenize yollayabilirsiniz Daha çok hizmet satışında etkili olan bir pazarlama stratejisi olsa da mobilya kampanyaları özellikle yeni evlenecek çiftlerde algıda seçicilik olacağı için ilgi çekecektir.

Mobilya satışı stratejilerinde daha çok dijital mecralara odaklanın. Böylece çok daha  geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz. Ancak ürünlerin lojistik hizmetleri konusunda başarılı bir ağ kurmadan uzak kitleye mobilya pazarlama faaliyetlerini yürütmeyin. Bunu yaparsanız işletmeniz istediği satış rakamlarına ulaşamaz.  Birden fazla mobilya pazarlama stratejisini kullanarak ürünlerinizi kolayca satabilir ve geniş bir müşteri kitlesine hitap edebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir