Modern Pazarlama anlayışı

Dünya her geçen gün yenileniyor, güncelleniyor ve gelişiyor. Tüm bu değişimler pazarlama alanında da karşımıza çıkabiliyor. Modern pazarlama çeşitleri de gelişmekte olan pazarlama ve reklam sektörünün geldiği son noktayı bizlere gösteriyor.

Artık kabul edilen algı şöyle ki net olarak bir tüketim toplumuyuz. Bu da beraberinde arz talep dengesi gibi bir sistemi getiriyor. Markalaşan firmalar veya belli bir bütçeye sahip olan işletmeler hedef kitlelerine en doğru şekilde ulaşmak ister. Burada da devreye pazarlama modelleri giriyor. Ürününü hedef kitleye en doğru şekilde tanıtmayı amaçlayan firma sabırla ve titizlikle bu modeller üzerinde çalışmalıdır. Çünkü ne kadar tüketim toplumu olsak da bu beraberinde firmalar arasında rekabeti de getiriyor. Bunun sonucu olarak da en doğru pazarlama şekli arayışına girilip tabiri caizse yarış başlıyor.

Öncelikle şunu bilmek gerekli; pazarlama ve satışın temelinde doğru bir iletişim yatmaktadır. Tüm pazarlama türleri de aslında bu görünmez yasanın üzerine kuruludur. En doğru ve akılda kalıcı iletişimi sağlayan marka rekabet halinde olduğu diğer markalara göre bir adım öne çıkar. Son yıllarda bunun içinde modern pazarlama yöntemleri tercih edilmektedir. İşte bu modeller ve detayları.

Bu pazarlama modeli çok sık kullanılan ve etkili sonuçlar veren modellerden bir tanesidir. Yöntem ise aslında yukarıda belirttiğimiz maddeye dayanıyor. Neydi o? Doğru iletişim. Deneyimsel pazarlama tüketicilere en sevdiği şeyi vaat ediyor aslında. Ürünü görmeyi. Yani marka tüketiciyi ürününün veya kampanyasının içine dahil ediyor. Bu modele bir örnek vermemiz gerekirse 2012 Olimpiyatları’nın sponsoru olan Samsung örnek olarak gösterilebilir. Sponsorluk kapsamında Samsung Stüdyo adı altında bir etkinlik düzenleyen marka bu stüdyoya giren veya farklı yollarla etkileşime geçen kişilerin Samsung marka akıllı telefon alma konusunda bir eğilime kapıldığını gözlemledi.

Bu tarz bir modelde amaç yeni pazarlara açılmak yerine eldekini korumak üzerine kuruludur. Şöyle değerlendirebilir; firmalar müşteri ihtiyaçlarına göre plan ve strateji belirlerler. Bu planlar kapsamında yeni müşterilere ulaşmak yerine mevcut müşteriler ile olan bağların daha sıkı hale getirilmesi istenirse ilişkisel pazarlama modeli devreye girer. Büyük şirket ve firmaların çoğu zaman kullandığı modellerden bir tanesidir.

  • Veri Tabanı Pazarlaması

Bu model tam bir analiz ve plan modelidir. Veri tabanı pazarlaması yönteminin odak noktası müşterilerin tüketim alışkınları, bu alışkanlıklarda konjonktüre göre meydana gelen değişimler, kendi statüsünde meydana gelen değişimleri incelemektir. Bu tarz analiz ve planlamalar ile marka kendisine en doğru hedef kitleyi belirleyebilir ve kalıcı tüketici grupları kazanabilir.

  • Tuzak Pazarlama

Etik dışı sponsorluk uygulamaları olarak da bilinen tuzak pazarlama modeli firmalar arasında ki rekabetten doğan ve beslenen bir modeldir. Çünkü burada ki amaç tüketicinin algılarını ve ilgilerini diğer firmalardan kendi firmanıza çekmek olacaktır. Bu yüzden rekabet stratejileri arasında da bu modeli görmeniz mümkündür. Tabi hayal gücünüz ve farklılığınızı yansıtabildiğiniz kadar diğer firmaların önünde olacaksınız. Unutmayın farklı olmak tüketiciyi daima etkileyecektir.

Hepimiz zaman zaman geçmişe özlem duyarız. Daha doğrusu nostaljiyi severiz. Kafamızda bazı eski tatları canlandırmaktan mutlu oluruz. Retro pazarlama modeli de tam olarak bu duygularımıza bir ayna olmaktadır. Nostalji sayılabilecek dönemleri gören tüketiciler için ilgi çekici bir model olarak karşımıza çıkan retro pazarlama bu dönemde yaşamayan yeni kuşak içinde bir aktarıcı görevi görmektedir. Eski kitaplar, antikalar, mücevherler, tarihi oyuncaklar bu pazarlama modeli içerisinde kullanılabilecek malzemelerden sadece birkaçı olarak karşımıza çıkıyor.

Gerilla pazarlama modeli genellikle düşük bütçeli firmalar tarafından uygulansa da büyük şirket veya markalarda zaman zaman bu modelden faydalanır. Modelin odak noktası ise doğrudan tüketici ile iletişime geçmektir. Sokaklarda, meydanlarda, parklarda görebileceğiniz çoğu reklam bu pazarlama modeli içerisinde değerlendirilir.

Modern pazarlama çeşitleri bu saydıklarımızdan oluşmaktadır. Artık firmaların çoğaldığı ve markalaşmanın arttığı bir dönemdeyiz. Sizi bir adım öne taşıyacak olan artılardan bir tanesi de bu modelleri tüm detayına kadar bilmek ve süreklilik kazandıracak bir strateji oluşturmak. Sonrasında gelen değişimin farkına varacaksınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir