Müşteri Odaklı Pazarlama

Günümüz pazarlama dünyasında gelişen iletişim teknolojileri sayesinde artık ürün satanlar değil tüketicinin ihtiyaçlarını gideren firmalar kazanıp gelişebiliyor. Bu noktada da müşteri odaklı pazarlama denilen günümüzün pazarlama stratejisi ön plana çıkıyor. Peki, müşteri odaklı pazarlama nedir?

Müşteri Odaklı Pazarlama Nedir ?

Müşteri odaklı pazarlama, ürünlerinizin satışını yaptığınız hedef kitlenin özelliklerini bilip, pazarlama stratejilerini bu bilgiler doğrultusunda geliştirdiğiniz pazarlama türüdür.

Bu pazarlama türünde önemli olan tüketicinin kendisidir. Ne gibi ihtiyaçlar duyduğu, alım gücünün ne olduğu, tüketim noktasında nasıl bir davranış sergilediği gibi konuların analiz edilip buna göre belirlenen pazarlama stratejisidir. Bu noktada en önemli unsur tüketicinin ihtiyaçlarıdır. Eğer bir firma hedef kitlesinin ne gibi ihtiyaçlar duyduğunu bilmiyorsa pazarladığı hiçbir içerik kendisine gelir sağlamayacaktır. Çünkü artık tüketiciler de kendilerini dinleyen, istek ve arzularını ön planda tutan firmaları tercih ediyorlar. Bu sebepledir ki müşteri odaklı pazarlama stratejisi benimsenip bu yönde çalışmalar yapılmalıdır.

Müşteri Odaklı Pazarlama Özellikleri Nedir ?

Bu pazarlama stratejisinin özelliklerini maddeleyerek özetleyeyim.

  • Ürün odaklı değil, aksine tüketicinin ön planda olduğu bir pazarlama stratejisidir.
  • Müşteri memnuniyetini hedef alır.
  • Bir firmanın daimî müşteriler kazanmasını sağlar.
  • Bu strateji bazlı çalışmalarda müşteri ihtiyaçları zamanında ve yerinde karşılanır.
  • Tüketiciye dönük olduğu için ürün ve hizmet kalitesinde sürekli gelişim hedeflenir.
  • Yine tüketiciye dönük olduğu için iletişim araçları kullanılarak müşteriyle sürekli iletişim halinde olma söz konusudur.

Müşteri Odaklı Pazarlama Neden Tercih Edilir

Unutulmamalıdır ki bir tüketici, bir firmayı kendisine ne kadar yakın hisseder ve ne kadar firma tarafından ihtiyaçlarına hitap edilirse o kadar o firma ile çalışma olasılığı artacaktır. Günümüz dünyasının tüketicileri artık daha bilinçli bir hal almış durumdalar.

Tüketiciler artık firmalara daha eleştirel ve seçici bir tavır sergilemekteler. Ve en önemlisi teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte tüketici ihtiyaçları oldukça artmakta ve çeşitlilik göstermektedir. Bu bilgiler ışığında müşteri odaklı pazarlama tercih edilmezse, yani tüketicinin ihtiyaçları, istek ve arzuları göz ardı edilirse başarılı olma ihtimali yüzde sıfırdır. Bundan dolayıdır ki bu pazarlama türü tercih edilmeli ve müşteri odaklı bir çalışma sergilenmelidir. Aynı zamanda müşteri odaklı bir pazarlama stratejisi tercih edilmezse rakip firmalar ile rekabet oldukça güç bir hal alacaktır. Haliyle piyasada tutunmak neredeyse imkânsız bir hal alacaktır.

Özetle, başarılı bir firma halini almak istiyorsanız, hedef kitlenizin özelliklerini iyi bilmeli ve bu kitlenin ihtiyaçlarını maksimum düzeyde karşılamalısınız.

Müşteri Odaklı Pazarlama Örnekleri

  • McDonald’s

Şirket, sosyal medya ve online anketler aracılığıyla müşterilerinden dönütler alarak müşteri odaklı pazarlama stratejisini benimsediğini ortaya koydu. Ünlü fast-food restoranı olan McDonald’s müşterilerinin restoranlarından neler beklediklerini çözümlemeye başladı. Bu doğrultuda; farklı menü seçenekleri sundu, işletmeyi daha fazla açık tutmaya başladı, içeriğine kahvaltı menüsünü ekledi. Firmanın aldığı dönütler neticesinde ortaya koymuş olduğu değişiklikler müşteri odaklı bir pazarlama stratejisine verilebilecek güzel bir örnektir.

  • Araç Oluşturucu

Birçok otomobil şirketi sıfır araç alan müşterilerine güzel bir hizmet sunuyor. Bu hizmette müşteriler online bir şekilde alacakları araç modelinin paketini kendileri oluşturabiliyorlar. Örneğin aracım benzinli, 1.2 motor, cam tavanlı, klimalı vs. vs. gibi donanımlara sahip olsun diyebiliyorsunuz. Bu örnek de firmaların sunmuş olduğu bu hizmet ile müşteri odaklı bir pazarlama stratejisi benimsediklerini ortaya koyuyor.

  • Glossier

Makyaj markası olan Glossier de müşteri odaklı pazarlama stratejisini seçenlerden. Firma, ürün geliştirmelerini müşterileriyle birlikte gerçekleştiriyor. Sosyal medya aracılığıyla takipçileriyle irtibat halinde olan firma ürün geliştirmelerinde tüketicisinin fikrini ön planda tutuyor.

S.S.S

Müşteri Odaklı Pazarlamada Ekonomik Fayda Nedir?

Müşteri odaklı pazarlamaya yönelik gerçekleştirilen ekonomik fayda tanımına göre; müşterinin istediği ürünün, müşteriye göre uygun bütçeli olması ve bu neticede satın alma eylemini gerçekleştirmesidir. Belirli kalite seviyesine sahip istediği ürüne daha az fiyat ödemesi demek müşterinin bütçesine olumlu dönüş sağlaması demektir. Sonuç olarak müşteri odaklı pazarlamada müşterinin ekonomik faydasının düşünülmesi ilk prensiptir.

Müşteri Odaklı Pazarlamada Hizmet Faydası Nedir?

Müşteri odaklı pazarlamada en çok yaşanan problem pek çok işletme yapısının birbirine benzer ürün üretmesidir. Hal böyle olunca da rekabet ortamı ürüne odaklı düşünülmez. Onun yerine ürüne yönelik verilen teknik bakım, teknik destek, hızlı ve zamanında ürün teslimatı – montajı, servis elemanlarının yetiştirilmiş – kaliteli olması gibi hizmet faydaları ile elde edilir.

Müşteri Odaklı Pazarlamada Duygusal Fayda Nedir?

Müşteri odaklı pazarlamanın prensiplerinden biri de duygusal faydadır. Ürünün değerinin yaratılması ve arttırılmasında etkili olan bu temel müşterilerin duygusal gereksinimlerine yönelik ürün özelliklerinin eklenmesidir.

Müşteri Odaklı Pazarlamada Finansal Maliyet Nedir?

Ürün değeri bileşenlerinden biri olan finansal maliyet ürünün elde edilmesi safhasında harcanan toplam enerji, toplam değeri, zaman maliyeti, ürünün gerekli olduğu takdirde elden çıkartılması gibi etkenleri barındırır.

Müşteri Odaklı Pazarlamada Müşteriler Diğer Rakip Firmalara Arasından Nasıl Tercih Yapar?

Aynı – benzer ürünün fiyat karşılaştırması, Kalite, iletişim, Teknik destek, bakım, onarım, Marka.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir