N11’de ya da Dünya’da yer alan diğer online market yerlerinde daha fazla satış yapma isteği ve bu konudaki talebin her geçen gün artması herkesin malumudur. Bu noktada hem N11 dahilinde, hem de genel bir online market yerinde nasıl daha fazla satış yapılır sorusuna bu makale çerçevesinde cevap bulmaya çalışacağız. 

Öncelikle pazaryeri platformlarının her geçen gün etkinliğinin arttığına dikkat çekmek gerekir. N11 gibi diğer platformlarda açılan dükkan sayısı artarken, buralardan yapılan alışveriş de artar. Bu pastadan pay almak için ise belli başlı noktalarda uzmanlaşmak ve gerekli adımları hassasiyetle atmak gerekir. Pekiyi bunlar nelerdir?

  • Ürün Ayrıntılarını Arama İçin Optimize Edin

N11, yüzlerce ürün satıyor. Tüketiciler satın almaya karar vermeden önce tüm bu ürünleri araştırmalı, bulmalı ve karşılaştırmalıdır. Bu noktada bu araştırma sürecini üreticilerin ya da N11 üzerindeki satıcıların iyi anlaması ve bu bağlamda bazı çalışmalar yapması gerekmektedir. 

N11, alıcıların ilk aramalarını farklı ürün özelliklerine göre sürekli olarak detaylandırmalarına izin vererek bunu basitleştirir. Bir müşterinin Kadın ayakkabıları> Makosen ayakkabılar ve Bağcıklı Ayakkabılar> Zara> Beden sekmelerinden nasıl gidebileceğini düşünün. Bir müşteri ayrıca “Samsung LCD TV 10 metre için AC Güç Kablosu Kablosu” gibi çok özel ürün bilgileri de yazabilir.

Her iki durumda da, müşteri tam olarak aradığı ürüne yönelerek daralabilir. N11 satıcıları için asıl zorluk, ürünlerinizin bu ürün aramalarının en üstünde görünmesini sağlamaktır.

N11, bir müşterinin aramasını öğelerinizle eşleştirmek için ürün bilgilerinizi ve ayrıntılarınızı kullanır. Bu nedenle, N11’e doğru ve olabildiğince fazla ürün bilgisi sağlamanız çok önemlidir.

Buna ürün başlığı, açıklaması, ürün tanımlayıcıları, arama terimleri, beden, renk vb. Dahildir. Bu tür bilgileri gözden kaçırmayın. Müşteriler ürünlerinizi bu şekilde bulur ve doğru şeyi satın aldıklarını bilir.

Tüm ürün bilgilerinizi yönetmek çok zor olabilir. Ürün açıklamalarınızı N11’in kılavuzuna göre organize etmeye ve optimize etmeye giden pek çok şey var. Pek çok satıcı, tüm ürün verilerini yönetmek için Ürün Bilgi Yönetimi (PIM) uygulaması gibi araçları kullanmayı tercih ediyor. Bu gibi araçlar, birden fazla pazarda satış yaparken daha da uygun hale geliyor. 

  • Rekabetçi Fiyatlandırmayı Kullanın

Birçok müşteri en düşük fiyatı bulmak için N11’den alışveriş yapar. Satıcı, hangi fiyatlara karşı rekabet ettiğinizi ve ürünleri rekabetçi bir fiyata nasıl listeleyeceğini bilmelidir.

Benzersiz ürünler satmıyorsanız, sizinki gibi ürünlerin hangi ürünlere satıldığını araştırmaya hazır olun. Daha düşük bir fiyata sahip olmak, öğelerinizin arama sonuçlarının en üstünde görünmesine yardımcı olabilir.

Ürünleriniz için N11’deki en düşük fiyatları sürekli olarak eşleştirmenize yardımcı olması için N11’in Düşük Fiyat Eşleştir özelliğini kullanabilirsiniz. Araç, her zaman fiyat üzerinden rekabet edebilmeniz için kendi tercihlerinizi belirlemenize olanak tanır.

  • Profesyonel Ürün Görselleri Alın/Hazırlayın

İnternetten bir şey satın alırken, müşterilerin ne satın alacaklarını fiziksel olarak görebilmesi çok önemlidir. Satıcılar, sattıkları ürünleri sergilemek için birden fazla, yeni fotoğrafa sahip olmalıdır. Yıllar önce cep telefonuyla çekilmiş grenli fotoğraflar artık yeterli olmayacak.

Profesyonel fotoğraflar, tüketicilerinizde güven oluşturmanıza yardımcı olur. İstedikleri ürünleri teslim etmek için güvenebilecekleri profesyonel bir satıcı olduğunuzu bilecekler.

N11’in ürün görseli yönergelerine göz attığınızdan emin olun. Bunlar, gereken kalitenin ve görüntü boyutunun belirlenmesine yardımcı olmalıdır. Ayrıca, yüksek kaliteli fotoğraflar üretmenizi sağlamak için ürün fotoğrafçılığı ipuçları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

  • Performansınızı İyileştirmek İçin Sürekli Olarak Çalışın

N11 işletmeniz kendi başınıza yönetmeyecek. Öğelerinizin büyük miktarlarını satma konusunda ciddiyseniz, performansınızı düzenli olarak izlemeniz gerekir. Bu şekilde çabalarınızı sürekli geliştirebilirsiniz.

Satışlarınıza (hem artan hem de azalan), geri dönüş oranınıza ve satıcı puanınıza dikkat edin. Tüm bunlar, iyileştirme için nerede yerinizin olduğunu belirlemede önemlidir. 

  • Müşteri Hizmetini Bir Öncelik Haline Getirin

Çevrimiçi alışveriş yaparken müşteri hizmetleri uzun bir yol kat edebilir. Müşterilerle bu şekilde etkileşim kurarsınız ve bilgisayarın diğer ucunda reel bir insan olduğunu gösterir.

Müşteri hizmetleri, müşteriyi elde tutmak ve ilk kez satın alan alıcıları ömür boyu müşterilere dönüştürmek için önemlidir. Müşteriler, ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak için daha fazlasını yapacaklarını bildikleri satıcılarla irtibat halinde alışveriş yapmayı severler. 

N11’de satış yaparken bu, müşteri sorularına yanıt vermek, profesyonel bir konudaki anlaşmazlıkları hızla ele almak ve iadeleri kolaylıkla ele almak anlamına gelir. Kısacası, her zaman müşterilerin ihtiyaçlarını ön planda tutun. Bu size kısa vadede ufak katkılar bulundursa da, senelik ya da ömürlük bazda ciddi avantajlar getirecektir. 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir