NAP

SEO sistematiğinde özellikle yerel SEO uygulamalarının öne çıkması ile birlikte NAP kavramı sıkça karşılaştığımız unsurlar içerisinde yer alıyor. NAP; Windows server teknolojisi olan Network Acces Protection ile aynı ismi taşıması nedeniyle pek çok kaynakta karıştırılan bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Bizim üzerinde duracağımız kavram; Name Adress Phone verisini ifade eden şema parametreleri üzerinde olacak.

Schema.org işaretlemeleri ile web sitenize gireceğiniz son derece önemli bir veri olan NAP; işletmenizin ad, adres ve telefon verilerini arama motoruna sistematik olarak ulaştırır. Sitenizin taranması sırasında, Google gibi arama motorlarının, sitenizdeki verileri ilgili kaynaklara işlemesi için bu veriler büyük öneme sahiptir. Örneğin sitenizin Local Business listelemesinde yer alması ve sıralamasının yükselmesi bu parametre ile doğrudan ilişkilidir.

NAP Nedir?

Name, Adress, Phone kelimelerinin kısaltması olan NAP; bir şema verisidir. Sitenizin görünür alanlarında değil, alt kodların bu veriler, Local Business etiketi ile yayımlanır. Elbette sitenizin görünür alanlarında da bu veriler var olmalıdır. NAP ile vereceğiniz besleme, arama motorunun tarama robotlarının sitenizi konumlandırması için gerekli olan kaynağı ifade eder.

Potansiyel müşterilere ulaşmanızın en kolay yolu kesinlikle NAP etkileşimleridir.  Web sayfanızın ismi, adresi ve telefon numarasının doğru bir şekilde sitede yer laması kurumsal ve dijital kimliğiniz açısından oldukça önemlidir. Bu güncellemeyi yapmamanız, trafik değerlerinizin ve organik takipçi sayınızın düşmesine neden olacaktır. Arama motorlarının da doğrudan etkileyen bu sistem, sizin web sayfanızın kimliğini oluşturan bilgiler anlamına gelmektedir. Arama motorlarına da bu bilgilerinizi doğru şekilde girmek için Schema.org işaretlemesinin mutlaka kullanılması gereklidir.

NAP Yerel Sıralamayı Doğrudan Etkiler

Yerel sıralamaların yükselmesi, arama motorlarında da aynı şekilde yükselmeyi temsil eder. Yanlış verileri sisteminize kaydetmeniz, doğal yollarla alacağınız trafik oranlarında düşüş yaşamanızı sağlayacaktır. Google’ nın internet kullanıcılarını sizin sitenize yönlendirebilmesi için öncellikle yerel sıralamada kullanıcıların sizi bulabiliyor olması lazım. Google rehber yönergesi ihlalleri içerisinde de yer alan yanlış veri girişleri, kullanıcıların sizi bulmalarını zorlaştırmaktadır. Ad, adres ve iletişim numaralarınızı web sayfanıza doğru kaydetmeniz sonucunda; kullanıcılar sizleri kolaylıkla bulabilirler. Seo uygulamalarınızın, internet kullanıcılarına ulaşması için yerel sıralamanızın ortalamanın üzerinde olmasına da dikkat etmeniz gereklidir.

NAP Trafiğinizi Arttırır mı?

NAP sayfanızın ya da işletmenizin kullanıcılara doğru bilgilerle ulaşmasında yardımcı olur. İnternet kullanıcılarının karşına çıkan sayfanızdaki bilgiler Google tarafından denetlenmektedir. Eğer bilgilerinizin hatalı olduğu anlaşılırsa spama düşmeniz ve Google tarafından uyarı almanız kaçınılmaz sondur. Aktif olarak trafik alan bir siteye sahip olmanız için mutlaka dijital kimliğinizde kullanılan ad, isim ve iletişim bilgilerinizi doğru kaydetmeniz gerekmektedir. Verilerinizin güncellenmesi ve hatalı girilen bilgilerinizin değiştirilmesi seo uygulamaları kadar büyük önem taşımaktadır. Bu güncellemeler gerçekleştirilmezse; düşük kaliteli ve spam içeren bir web sitesi halini alırsınız. Bu durumda; web sayfanız için gerçekleştirilmiş olan tüm çalışmalarınızın etkisini yitirmesine neden olacaktır.

NAP Güncellemeleri Takip Edilmeli

NAP güncellemelerinin takibi oldukça hayati bir durumdur. Bilgisayarınızdaki işletim sisteminin, cihazınızdaki bağlantıların sağlıklı olup olmadığını test etmesi gibi Google’ da aynı şekilde sizin bilgilerinizi denetler. Eğer isim, adres ve telefon numaralarınızı doğru kaydetmezseniz, sistem sizi banlayabilir. Ayrıca bazı durumlarda Google bu sebepten dolayı sizin etkinliğinizi de sınırlama hakkına sahiptir. Google rehberinde yer alan kayıtlarınız, sizi doğrudan arama motorlarına atayacaktır. Bir internet kullanıcısının sizi bulabilmesi için bu bilgilere internet kullanıcılarının hızlı bir şekilde ulaşabilmesi önemlidir. Yerel sıralamanızı ve Google sıralamanızı da yakından etkileyecek olan bu bilgileri, zaman zaman güncellemeniz sizin yararınıza olacaktır.

Web sayfanızın sağlıklı bir şekilde verimli bir performans gösterebilmesi için internet kullanıcılarının size ulaşalabilirlik oranı ile ilgilidir. Kişiler arama motorlarını kullanarak, sizin bilgileriniz aracılığı ile web sayfanıza ulaşabilir duruma geldiklerinde NAP sistemi sizi güvenli bir platforma taşımış olacaktır. Bu nedenle bilgilerinizi zaman zaman kontrol etmeniz ve spam bilgileri temizlemeniz gerekmektedir. Verilerin temizlenmesinin ardından yeni numara, isim ve diğer bilgilerinizi sistemle paylaşmanız, sayfanızın trafiğini yükseltmek amaçlı başarılı bir girişim olacaktır. Seo uygulamalarının istenilen verime ulaşması ve beklentilerinizi karşılayabilmesi adına sizin de bu konuda Google’ a yardımcı olmanız gerekmektedir. Google rehberinde yer alan bilgileriniz sizin tanınırlık seviyenizi de ortalamanın üzerine çıkartacağınız bir girişim olacağını unutmayınız.

SEO İçin Doğru Şema Kullanımı

Günümüzde zengin kartlar ve şema verileri, SEO yapılandırması bakımından çok önemlidir. Google; sitelerin SEO uygulamaları içerisinde içerik ve teknik gereksinimlerden sonra, en çok bu verilerin önemli olduğunu belirtir. NAP parametresi de bu anlamda önemli parametrelerin başında yer alır. Özellikle yerel SEO yapan firmalar için bu veriler büyük öneme sahiptir. Coğrafi konumlandırma yapabilmek ve sitenize lokal anlamda konum verebilmek için bu verilerden faydalanılır. Bu bilgileri girmemeniz durumunda, Google sizi asla konumlandıramayabilir veya bu verileri giren rakiplerinizi doğal olarak sizden ön sıralara alabilir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir