çeşitli narenciyeler

Türkiye’de narenciye üretiminin artış göstereceği düşünülmektedir. Ülkemizde yılda yaklaşık  olarak 3.8 milyon ton narenciye üretilmektedir ve bu üretimin de artacağı düşünülmektedir.

Narenciye üretiminin artmasına bağlı olarak ülke içinde tüketiminde artacağı düşünülmektedir. Yurtiçinde üretimi ve tüketimi artan bu ürünün kar miktarı fazladır. Ülke içinde elde ettiği gelir fazla olduğu için yurtdışı pazarına çıktığında da yüksek gelir üretmesi beklenmektedir. Yurtdışına ürün satacak bu firmanın karının en yüksekte tutulması amaçlanıyor.  Firmamız Narenciye İhracatı Pazarlaması konusunda size destek vermeye hazırdır.

Neden Narenciye İhracatı Yapılmalıdır?

Türkiye’de narenciye üretimi ve tüketimi artış göstermektedir. Buna bağlı olarak da kar oranı yükselen bu ürünün yurt içinde gösterdiği başarıyı yurtdışı pazarında da göstermesi yüksek bir ihtimaldir. Firma, yurtdışına ürün sattığı zaman döviz ile ödeme alacağından normal karından 2-3 kat fazla kar edecektir. Aynı zamanda ülkeye döviz girişi olacağı için ülke ekonomisine de katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda firmanın iç pazara bağımlılığı azalacağı için  rekabet gücü de artmış olacaktır.

Narenciyeyi Yurtiçine Satmak ile Yurtdışına Satmak Arasındaki Fark Nedir?

Dünya piyasasında tarımsal ürün ticaretinde ilk sıralarda yer alan ülkelerden biri Türkiye’dir. Yurtdışına ürün satıldığında döviz ile ödeme alınacağından normalden daha fazla kar edilecek ve ülke ekonomisi de gelişecektir. Ancak yurtdışına ürün satmak yurtiçine satmakla karşılaştırıldığında oldukça zor ve uğraştırıcı bir durumdur. İhracat yapmadan önce pazar araştırması yapılmalı ve her türlü araştırma yapılmalıdır. İhracat yapmanın kilit noktası ihracat yapacak olan firmayı ve satılacak ürünü yurtdışı pazarında tanıtmaktır.

Narenciye İhracatı Pazarlaması Nasıl Yapılır?

İhracat yapacak olan firma daha önce yurtdışına satış yapsa da yapmasa da ihracat yaparken dikkat etmesi gereken noktalar olacaktır. İhracat, farklı bir pazara giriş yapılacağı için her zaman risk içerir. Yurtdışına satış yapmak isteyen firmalar öncelikle kendilerine hedef belirlemeli ve satış yapacağı ülkenin pazarına hakim olmalıdır. İhracat pazarlama alanı birçok verinin birleşmesi ile oluşur. Narenciye İhracatı Dijital Pazarlama alanında özellikle dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde maddelenebilir:

  • Satış yapılması plananan ülkenin sosyal ve kültürel durumu hakkında bilgi sahibi olmak
  • Satış yapılacak pazarı iyice tanımak ve bir giriş stratejisi oluşturmak
  • İhracat yapacak olan firma ve ihracat yapmak istediği ülkenin durumlarına dair detaylı bir analiz oluşturmak
  • SWOT analizi hazırlamak

Bütün bu işlemleri yapabilmek için realist bir bütçe planlaması gerekmektedir. Bu hususta geleneksel ihracat tekniklerini kullanmak çok ciddi rakamlara mal olabilir. Yapılacak tahminlerde meydana gelecek en ufak hata bile firmanın maddi açıdan çok büyük zarar etmesine sebep olabilir. Bu durumlarda teknolojinin de gelişmesiyle dijital ortamda bu işlemleri gerçekleştirmek çok daha kolay ve masrafsız olacaktır.

Dijital Pazarlama ile Narenciye Ürününe Nasıl Müşteri Bulunur?

Firmamız, profesyonel ekibi ile beraber tüm dijital kanalları aktif bir şekilde kullanmaktadır. Bu sayede de müşterilerinize çok daha kolay bir şekilde ulaşabilmenizi sağlamaktadır.

Bu alandaki çalışmalarımızda odaklandığımız ilk nokta web sitenizin Google aramalarında üst sıralarda görülmesi ve müşteriye en hızlı şekilde ulaşabilmesidir. Bu amacımız doğrultusunda hedef müşteri kitlenizin ürünü en çok hangi kelimelerle arattığını tespit ediyor ve websitenizi buna göre hazırlıyoruz. Bu kelimeler bölgeden bölgeye bile değişiklik gösterebildiği için bu tespitin itina ile yapılması gerekir.

Biz Size Neler Sunuyoruz?

Firma olarak ihracat pazarlama stratejisine destek vererek işinizi kolaylaştırmak istiyoruz. İhracat yaparken tanınmanızı sağlayacak olan en önemli unsurlardan biri de websitenizdir. Websitenizin doğru bir şekilde hazırlanması müşterilerinize kolay ulaşabilmeniz açısından oldukça önemlidir. Yurtdışına satış yapacağınız için hazırlayacağınız sitenin dili de önemli bir ayrıntıdır. Örnek verecek olursak eğer İngiltere’ye satış yapmak istiyorsanız İngilizce bir websitesi hazırlamanız doğru olacaktır çünkü ülkenin anadili İngilizce’dir. Ancak İtalya’ya satış yapmayı düşünüyorsanız doğru İtalyanca bir websitesi hazırlamaktır. İngilizce her ne kadar dünya dili olsa bile bir ülkenin ana dili her zaman daha çok bilinmektedir. Ayrıca hedef müşteri kitlenizde olan kişilerin tek bildiği dil İtalyanca olabilir. Aynı zamanda satacağınız ülkenin dilinde hazırladığınız bir websitesi sizi ülkenin Google aramalarında da üst sıralara yükseltecektir.

Firma olarak belgelerin gümrüklenmesi ve ihracat prosedürleri dışında dijital pazarlama alanında her türlü desteği veriyoruz. İhtiyacınız olan her konuda size yardım etmeye hazırız.

  • SEO

SEO, oldukça önemli bir işlemdir ve profesyonel kişiler tarafından yapılması gerekir. SEO, ihracat pazarlarında kendinize yer bulmanızı ve hedef kitlenizde olan müşterilere ulaşmanızı sağlamaktadır.

İhracat oldukça zor ve uğraştırıcı bir satış türüdür. Buna rağmen doğru dijital pazarlama taktikleri ile çok başarılı sonuçlara imza atabilir ve rakiplerinizi geride bırakabilirsiniz.

  • Sosyal Medya Yönetimi

Günümüzde , sosyal medyanın önemi ve gücü yadsınamaz. Sosyal medya , firmanın hedef kitlesinde olan müşterilere hızlı bir şekilde ulaşmasını ve iletişime geçmesini sağlar. Bu noktada müşterilerle firmanın kendi sosyal medya sitesi üzerinden iletişim kurulması önemlidir. Ancak Facebook, Google ve Linkedin gibi sosyal mecralarda hesaplarınızın olması da insanların sizi tanımasını sağlar ve güvenilirliğinizi arttırır.

Dijital ajans olarak sosyal medya profillerinizin düzenlemesini özenle yapıyoruz ve müşterilerinize en hızlı şekilde ulaşmanızı sağlıyoruz. Alanında uzman ekip arkadaşlarımızı tarafından kontrol edilen hesaplarınız her zaman aktif durumdadır.

  • Video ve Görsel İçerik Üretimi Ve Pazarlaması

Bu aşamaya gelindiğinde ilk olarak bir içerik pazarlama stratejisi geliştiriyor ve buna göre hareket ediyoruz. Firmanızın tanıtımını yapacak olan bu stratejiyi video ve görsellerle destekliyoruz ve ilgi çekici olmalarını sağlıyoruz.

  • Yazılı İçerik Pazarlaması

Dijital analizler yaparak ihracat yapmak istediğiniz ürünün yurtdışı pazarında en çok hangi kelimelerle aratıldığını tespit ediyor ve buna göre hareket ediyoruz. Bu kelimeleri ve mesajları tespit ettikten sonra websitenizin aramalarda üst sırada çıkması için bu kelimeleri kullanıyor ve sitenize potansiyel müşteri çekiyor. Ek olarak sitenizi ziyaret eden müşterilerin sitede ne kadar kaldıklarını da tespit ediyor ve uzman ekip arkadaşlarımızın yardımıyla bu süreyi uzatmak için gerekli çalışmaları yapıyoruz.

Aynı zamanda size rakip olabilecek firmaların bu konuyla ilgili aramalarda hangi sırada çıktığını da tespit ediyor ve bu bilgileri şirketinizin lehine çeviriyoruz.

  • Basın Bülteni yönetimi 

Basın Bülteninin profesyonel bir şekilde hazırlanmasını ve birinci elden alıcıya iletilmesini sağlıyoruz. Bu noktada basın bültenini gazete ve ajanslara yollayarak beklemek sizin için yorucu ve uğraştırıcı olacağından bu işi sizin yerinize yapıyoruz. Basın  bültenini zamanında göndererek yayınlanma durumunu e-postalarımız ile kontrol ve takip ediyoruz. Aynı şekilde basın bülteninin sizin istediğiniz doğrultusunda yayınlayıp yayınlanmadığını da kontrol ediyoruz.

Basın bültenini gazete ve ajanslara yollarken ufak bir ekleme yapmayı da ihmal etmiyoruz. Firmanızla ilgili bilgileri ve görselleri, firma iletişim bilgilerini de basın bülteni ile birlikte iletiyoruz.

  • Influencer Pazarlama

Sizin için influencer pazarlama çalışmalarımızı web sitesi hazırlayarak, blog yazıları yazarak ve teknik dökümanlar üreterek ve sosyal medya yönetimi yaparak sağlıyoruz. Ayrıca kurumsal broşürler ve ürün broşürleri de hazırlıyoruz.

Gerekli Belgeler Nelerdir ?

İhracat için gerekli belgeler ülkeden ülkeye değişeceği için gümrük ve ihracat müşavirliği danışmanlığı hizmetini almanızı öneririm.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir