Negatif SEO

SEO; herhangi bir web adresinin teknik, görsel, içerik ve buna benzer noktaların iyileştirme ve siteyi bir adım daha ileriye taşımayı hedefleyen bir tekniktir. SEO işlemlerinin yapılmasının yegane amacı web adresini Google sıralamasında ön plana çıkartmak ve web adresine daha fazla kullanıcının giriş yapabilmesine imkan sağlamaktadır.

Negatif SEO; herhangi bir web adresini eskitmek, zarar vermek ve Google sıralaması üzerinden geri plana atma işlemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Negatif SEO normal SEO çalışmasının tam tersi olarak görülmektedir. Yapılacak olan negatif SEO işlemlerinde temel hedef belirlenen web adresini geriletmek ve çeşitli noktalardan zarar vermektir. Keza günümüzde bu işlemi gerçekleştiren bir SEO uzmanı bulunmaktadır.

Negatif SEO Kullanmanın Amacı Nedir?

Standart SEO teknikleri kullanıldığında amaç gayet açık ve nettir; web adresini bir adım daha ileri taşımak ve güçlü bir noktada tutabilmektedir. Fakat negatif SEO gereksiz ve sebepsiz gibi görünebilmektedir. Çünkü tamamen zarar verme odaklı olarak kurgulanmıştır. Oysaki negatif SEO günümüzde birçok bireyin ve SEO uzmanının gerçekleştirdiği tekniklerden birisidir. Eğer ki birisi negatif SEO işlemi gerçekleştiriyorsa herhangi bir web adresine zarar vermeyi hedeflemektedir.

Negatif SEO dünyanın her yerinde rakip siteleri egale etmek ve geri plana atmak için kullanılan bir tekniktir. Keza birçok web sitenin bu şekilde geri planlara düştüğü ve geri toparlanamadığı bilinmektedir. Negatif SEO kullanmanın avantajları ve dezavantajları da bulunmaktadır. Ayrıca bu işlemin etik olup, olmadığı da birçok kişinin kafasında soru işareti olarak yer edinmektedir. Negatif SEO kullanmanın amaçları genel olarak şu şekildedir:

  • Rakip Müdahalesi

Negatif SEO işlemi yapıldığında ilk akla gelen rakiplerin saldırısıdır. Örneğin aynı formatlarda olan web adresine sahipsiniz. Sıralamalarınızda ve hit oranlarınızda birbirine yakınsa sizlere rakipleriniz tarafından negatif SEO yapılması gayet mümkündür. Rakibiniz sizlerin sitesini geri plana atarak kendini öne çıkartmayı hedeflemektedir. Keza bazı durumlarda başarıya da ulaşılabilmesi mümkündür. Diğer bir deyişle de başkalarının üzerine basarak yükselmektir.

  • İmaj Yıkma

İmaj yıkma negatif SEO yapmanın altın kurallarından birisidir. Örneğin kendi şirketiniz bulunuyor ve bu şirkete de birçok kötü haber, şikayet ve bunlar gibi tatsız detaylar görülüyor. Bu durum şirket imajınızın bozmasına temel sebeptir. İmaj yıkmanın önüne geçmek için SEO uzmanlarından destek alabilirsiniz.

  • Kişisel ve Kurumsal Problemler

Kişisel nedenlerle negatif SEO atakları oldukça popülerdir. Bunların arasında yüksel olanlara bakılınca siyasi kişiliklere yoğunlukla uygulanmaktadır. Buna benzer bir örnek vermek gerekirse hayvan hakları koruyucusu derneklerin testlerinde hayvan kullanan ilaç firmalarına bu tarzda saldırıları olmaktadır. Aynı şekilde ilaçlarında hayvan kullanan firmaların da bu tarz dernek ve şirketleri saldırıları gözlemlenmiştir.

Negatif SEO Atakları Nasıl Yapılır?

Negatif SEO ataklarının nasıl yapılacağına dair meraklar ve araştırmalarda oldukça popülerdir. İlk olarak negatif SEO ataklarının etik olup, olmadığı hakkında soru işaretlerinin olduğunu tekrardan hatırlatmakta fayda var. Çünkü yapılacak olan negatif ataklar, saldırılan sitede herhangi bir önlem olmadığı durumda zarar verecektir. Bu zarar maddi ve manevi olacağı şüphesizdir. Günümüzde gerçekleştirilen negatif SEO atakları şu şekildedir:

  • Link Saldırısı

Link saldırısı en popüler ataklardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Web adresinize gönderilen binlerce spam backlinkler zarar verecektir. Bu şekilde de Google algoritmasında spamlı sitelerin arasında yer alma ihtimalinizi doğuracaktır. Bu tarz durumlarda yapabildiğiniz kadar linkleri kaldırmaya çalışın. Sonrasında detaylı raporları ve suiistimal edildiğinizi Google yeniden indexlenme bildirisinde bulunmanız gerekir.

  • Web Sitesi Yavaşlatma

Web sitenizin yavaşlaması asla istemediğiniz detaylardan birisidir. Herhangi bir sunucuya yapılacak olan bot saldırıları, sunucuda barınan web adreslerinin hızlarını doğrudan etkilemektedir. Bundan kaynaklı olarak sunucu, siteyi yavaşlatabilir ve servis dışı bırakabilir. IP bloklama gibi metotlar sayesinde web adresinizi kötü amaçlı saldırılardan koruyabilirsiniz. Bunların dışında da ek güvenlik sistemlerine yatırım yapmayı ihmal etmeyin. Site hızınızın yavaşlaması web adresinize sıralama noktasında oldukça zarar verecektir.

  • Sahte Görüş Bildirimleri

Negatif SEO atakları arasında sahte görüş bildirimleri de oldukça popülerdir. Web adresiniz veya şirketiniz hakkında yapılan olumsuz yorumlar sizleri etkileyecektir. Bundan kurtulmak için Google’nin sunduğu ‘’bize görüşlerinizi bildirin’’ bağlantısı üzerinden gerekli bağlantıyı kurabilirsiniz.

  • Site Hackleme

Siteyi ele geçirmek istediğiniz son şey olacaktır. Art niyetli rakip firmalar ve web adresleri sitenizi çeşitli virüsler ve botlar ile ele geçirebilir. Hacklinklerden kaynaklı pek etik olmayan görselleri web adresinize yükleyerek sizlerin imajını düşürebilir. Bunların önüne geçmek için güvenlik önlemlerinizi arttırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde istediğiniz sonuçları elde edemeyebilirsiniz.

Negatif Seo Nasıl Tespit Edilir?

Negatif SEO tespiti için alınması gereken pek çok tedbir ve tespite hizmet etmek için kullanılan birçok araç mevcuttur. Bunların ilki Google Webmaster hesabınızdır. Hesabınızın ayarlar sekmesinden Google araçlarının mailinize bildirim verebilmesini sağlamak için izin vermekle başlamalısınız. Zararlı linkleri reddedebilmek için Disavow Tool adı verilen Google aracından da faydalanmayı göz ardı etmeyiniz. Bunun dışında içeriklerinizi kopya kontrol araçlarından geçirmeden yayınlamamalısınız. Şifre koruma araçlarından olan Google Authenticator’ü de kullanmaya özen gösteriniz. Sosyal medya izleme araçları da negatif seo girişimlerini tespit etmede hizmet edecektir. Unutulmamalıdır ki negatif SEO’nun en belirgin izleme aracı sunucularınızdadır. Sunucularınızın tam kontrolü sizin elinizdedir. Sunucularınıza günde birkaç kez girerek olası saldırılardan haberdar olabilir ve engelleyebilirsiniz. Sunucu yazılım güvenliklerinizi arttırmaya dikkat ediniz. Sunucularınızda yer alan güvenlik araçlarından Negatif SEO ataklarını da kolayca görebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir