Network Pazarlama , ağ pazarlama

Günümüzde pazarlama faaliyetleri hızlı bir değişim içine girmektedir. Ancak  doğrudan satış her zaman firmalar için en önemli pazarlama çeşidi olarak karşımıza çıkar. Network pazarlama; doğrudan satış faaliyetlerinin geliştirilmiş bir şeklidir. Bu pazarlama süreci sayesinde insanlar emekleriyle doğru orantılı şekilde gelir elde ederler.  Yani insanlar ne kadar çalışırsa o kadar kazanırlar.

Network pazarlama faaliyetlerinde pazarlama sürecine dahil olan herkes eşit fırsat alır. Ayrıca network pazarlama faaliyetlerine başlayabilmek için özel bir bilgi birikiminizin ya da deneyiminizin olması gerekmez. Çalışma saatlerini de belirleme işi tamamen size aittir.

Doğrudan satış terimi bir ürün ya da hizmetin tüketicilerle yüz yüze gelerek ürünün anlatılma yoluyla tanıtılması sürecidir. Yani belli kişiler firmaya ait ürünleri kullanır. Daha sonra elde ettikleri deneyimler üzerinden ürünleri belli fiyatlara satarlar. Firmalar da pazarlama yapan kişilere komisyon verirler.

Network pazarlama sürecinde kendi çevrenizdeki insanlara ürünleri tanıtırsınız ve böylece başkalarının da bu satış ağına dahil olmasını sağlayabilirsiniz. Bu pazarlama sürecinde ağa kattığınız her kişinin yaptığı satışlarda da komisyon alırsınız. Verilecek olan komisyonun tutarı ise firma yetkilileri tarafından belirlenir. Türkiye’de kadınlar arasında en çok bilinen Avon ya da Farmasi gibi firmaların kullandığı çok etkili bir yöntemdir.

Şimdi network pazarlama sürecinin tarihine bakalım.

Network Pazarlamanın Tarihsel Gelişimi

Pazarlama dünyasındaki en genel görüşe göre network pazarlama faaliyeti ilk olarak Carl Rehnborg tarafından kullanılmıştır. Rehnborg 1934 yılında tavsiyenin gücünü birçok kez deneyimledikten sonra bir pazarlama yöntemi geliştirmeye karar vermiştir. Bu amaçla California Vitamin Company şirketini kurarak satış serüvenine başlamıştır.

Rehnborg daha sonra 1945 yılında sistemi daha nitelikli bir hale getirerek Nutrilite Products firmasını kurdu.  Bu şirketin kurulmasıyla birlikte birçok katlı pazarlama devi ortaya çıktı. Türkiye ise network pazarlama terimiyle 1994 yılında tanıştı. Bu sektörün tarihinde ülkemizdeki en olumsuz yanı kısa yoldan para kazanma vaatleriyle insanların mağdur edilmesidir.  Ancak yine de ülkemizde çok sayıda firma tarafından başarılı şekilde kullanılmaktadır. 

Network pazarlama sürecinin nasıl yapıldığından bahsedelim.

Network Pazarlama Nasıl Yapılır?

Network pazarlama süreci doğrudan satış tekniğinin tavsiye mantığıyla çalışan bir şeklidir. Ürünü sizler satın alırsınız. Ürünü bir süre kullanırsınız ve memnun kaldığınız takdirde çevrenizdeki insanlara da bu ürünü tavsiye edersiniz. Yapılan araştırmalar tavsiye seçeneğinin birçok reklamdan çok daha etkili olduğunu ortaya koymaktadır.

Doğrudan satış deneyiminde mal ya da ürünlerinizi yüz yüze ya da dışarıda pazarlayabilirsiniz. Bu satış türünde satışı yapan kişi potansiyel alıcılara kısa bir sunum yaparak onları bilgilendirir. Satışı yapan kişi yaptığı satış üzerinden kazanç elde eder. Çok katlı pazarlama olarak da ifade edilen network pazarlama versiyonunda hem kendi sattığınız ürünlerden hem de ekibinizin yaptığı satışlardan kazanç elde edebilirsiniz.

Geleneksel bir pazarlama sürecinde ürünün maliyetinin çok üzerinde bir satış fiyatı vardır. Çünkü üreten firma ürünleri toptancılara verir, toptancı firmalar perakendecilere satar. Perakendeci firmalar da kira, çalışan ücreti, depolama, reklam ya da nakliye gibi maliyetleri de eklediğinde ürün maliyetinden çok yüksek bir fiyata satışa sunulur.

İşte burada devreye Network pazarlama girer. Bu pazarlama türünde sadece bir aracı vardır. Bahsettiğimiz aracılar ise distribütörlerdir. Bu kişiler de üzerine kar koymaz çünkü üretici firma tarafından koyulmuş satış fiyatı üzerinden belirli bir komisyon alarak çalışırlar.

Network Pazarlama sürecinde anahtar temeller memnuniyet ve tavsiyede bulunmadır. Bir tüketici satın aldığı üründen memnun kalırsa insanlara tavsiye eder. Böylece ürün için sürekli artan bir talep ortaya çıkar. Ülkemizde birçok başarılı firma bu yöntemi kullanmaktadır. 

Network pazarlama sürecinde ekibinizin sayısı kazancınızın miktarında önemlidir. Sizin ekibinizde ne kadar fazla kişi bulunuyorsa o oranda daha fazla para kazanırsınız.  Bu süreçte sizler de çalışacaksınız Ancak ne kadar başarılı bir ekip oluşturursanız o kadar yüksek kazanç elde edebilirsiniz. Ancak network pazarlamada en zor süreçlerden biri bir ekibi yönetebilmektir.  Bir ekip oluşturarak onların sürekli satış yapmasını sağlamak zor bir görevdir. Ekibinizi oluşturduktan sonra sizi büyük bir maraton bekler. Sürekli yeni pazarlar araştırmalı ve sürekli eğitimlere katılarak kendinizi pazarlama konusunda geliştirmeye çalışmalısınız.

Network Pazarlama Avantajları Nelerdir?

Network pazarlama süreci çok yönlü bir girişimdir. Firmalar bu pazarlama sürecinde tek başına değildir. Bu yüzden avantajlardan bahsederken firmaların, satış temsilcilerinin ve ürünleri kullanan tüketicilerin avantajlarına değineceğiz;

 

 • Network Pazarlamada Firmaların Avantajları

 

Network pazarlamanın bir firma için en büyük avantajlarından biri de maliyettir. Çünkü bir firma büyük bir işletme açtığında çok sayıda çalışan, işletme giderleri gibi farklı kalem masraflarla uğraşır. Şuan bir yemek markasının  franschise vererek kolayca gelir elde edebileceğini belirtelim. Tabii bu sürece gelebilmek için verilen çaba da ayrı bir durum! Firmadan bu hakkı alan kişi daha çok satmak ve kendisi para kazanmak ister. Bu süreçte çok kazandığı için firmaya da daha fazla gelir getirir. 

İşte bu örnek Network pazarlama sürecinde de geçerlidir. Her üye firma için franschise vermiş bir kişidir. Satış yapan kişiler kendi işinde çalışıyormuş gibi sahiplenerek hareket ederler.  Böylece network pazarlama yapan şirketler kısa süre içinde çok etkili bir büyüme yakalayabilirler. Ülkemizde Network pazarlamadan büyüyen ya da yüksek tutarda para kazanan çok sayıda insan vardır.

 

 • Network Pazarlamada Temsilcilerin Avantajları

 

8-6 çalışarak sürekli aynı geliri elde etmek ve sabahları erken kalkarak başlarına ait işlere gitmek insanları farklı projeler üretmeye itmektedir. Sizler de günlük hayatınızda rutin bir işle uğraşarak düşük maaşlar almak yerine kendi işiniz olarak nitelendirebileceğiniz ve yüksek gelir elde edebileceğiniz bir iş beklemek istersiniz. Ancak birçok insan elinde sermaye olduğu için bir işe giremez.  Bu süreçte de devreye network pazarlama süreci girer.

Bir iş yeri açmaya kalktığınızda yüksek bir sermaye ve yüklü giderler söz konusudur. Ancak network pazarlama sürecinde çok düşük bir sermayeyle işe başlayabilirsiniz. Bu süreçte çalışma saatleriniz esnektir. Sabah erken kalkmadan çalışma saatlerinizi sizler belirlersiniz. Ayrıca sabit bir maaşa takılmadan yüksek bir gelir elde edebilirsiniz. Ne kadar çok çalışırsanız o kadar fazla kazanırsınız.

Günlük çalışma hayatında sevmediğiniz insanlarla çalışmak zorundasınız. Ancak Network pazarlama sürecinde çalışacağınız insanları sizler seçersiniz. Kendinizi geliştirdikçe saygınlığınız da artar.  Gelirleriniz arttıkça prestij kazanırsınız. Kurduğunuz organizasyonunu büyüklüğüne göre çok kısa sürede emekli olarak istediğiniz gibi bir yaşama sahip olabilirsiniz.

Günümüzde internet dünyasında insanlar pasif gelir elde edebilecekleri bir iş aramaktadırlar. Network pazarlama insanlara bu pasif geliri sağlamaktadır. Birkaç yıl içinde bu sektörde yüksek bir pasif gelir elde eder hale gelebilirsiniz.

Network Pazarlama Dezavantajları Nelerdir?

Network pazarlama faaliyetlerinin çok sayıda avantajları söz konusudur. Ancak dışarıdan insanlar bu yöntemin hep pozitif olamayacağını düşünmektedir. Tam da aklınızdan geçtiği gibi network pazarlama sürecinin belli negatif yönleri de söz konusudur.  Network pazarlama sürecinde hem firmalar hem de temsilciler açısından bazı dezavantajlar vardır.

Bu dezavantajlara geçmeden önce şunu belirtelim ki bu olumsuzlukları yaşamamak için en önemli iş firmalara ve temsilcilere düşmektedir. İlkeli ve benimseyici çalışan kişilerle birlikte bu konuda profesyonel çalışan firmalar başarıyı kısa süre içinde yakalayabilirler.

Network pazarlamanın dezavantajları şu şekildedir;

 

 • Network Pazarlamada Firmaların Dezavantajları

 

Network pazarlama sürecinde bürokrasi yavaş ilerleyebilir. Bu yüzden yasal zeminler için gerekli olan düzenlemelerin tamamı istenen zamanda yapılamıyor. Firmaların önemli bir bölümü bu anlamda problemler yaşıyorlar.  Ayrıca bazı piramit sistemini kullanan firmalar müşterileri mağdur edebilmektedir.

Network pazarlama çalışması yürüten firmalar yeni faaliyetlere başladıklarında güçlü bir alt yapı oluşturamazsa istedikleri gelire ulaşamazlar. Bazı pazarlama sürecinde takımlar çok hızlı bir şekilde büyüyebilir. Bu durumda firmaların alt yapısı yeterli değilse tüm yatırımları boşa gidebilir. Arz talep dengesini kuramayan firmalar tüketicilerden gelen ürün taleplerini karşılamayabilirler.  Hızlı büyüme dışarıdan çok iyi görünebilir ancak birçok büyük Network marketing temelli firmanın yok olmasına sebep olmuştur.

 

 • Network Pazarlamada Temsilcilerin Dezavantajları

 

Network pazarlama sürecinde firmalar ürün tedarik etme, satış rakamları ve komisyonlarla ilgilenirler. Ancak bu süreç dışında kalan detaylar firmaları ilgilendirmez. Özellikle sahada aktif çalışan temsilcilerin eğitimi firmalar için pek önemli olmaz. Ayrıca sahada çalışan temsilciler de gönüllü olduğu için denetim de hiç yokmuş gibi zayıftır. Bu süreçte bazı takımlar ya da lider olarak kendini sıfatlandıran kişiler kendi anlayışlarına göre bir eğitim düzenleyebilirler.

Profesyonel şekilde verilmeyen eğitimler temsilciler için geliştirici özelliğinden ziyade zarar verecektir. Bu süreçte Network pazarlama işi doğru şekilde yapılmayabilir ve dışarıdaki insanlar firmayı yanış tanıyabilir. Burada kişisel bütünlüğünü geliştirmemiş kişiler ufak bir kazanç elde etmeye başlayınca diğer insanlar üzerinde yönetici oldukları edasına kalabilirler. Bu durumda hem psikolojik olarak insanlar yıpranabilir hem de gerçek potansiyelleri dışında bir gelir elde edebilirler.

Network pazarlamada temsilcilerin başına gelebilecek en büyük dertlerden biri dolandırılma korkusudur. Çünkü Network pazarlama gücünü insanlar üzerinde kullanarak onları dolandırmak isteyen çok sayıda fırsatçı vardır.  İnsanlar bu olumsuz durumlar sebebiyle maddi ve manevi olarak mağdur olabilir. Bu yüzden adını duyurmuş kaliteli firmalarla çalışmak çok daha doğru olur. 

Network Pazarlama Terimleri 

Network pazarlama süreci bir ekip işidir.  Yarım yüzyılı deviren bir pazarlama yöntemi olan Network pazarlama ülkemizde de yoğun olarak yürütülen bir pazarlama faaliyetidir. Şimdi sizleri bu sektörde sıklıkla karşılaşabileceğiniz terimlerden bahsedelim.

Network pazarlama terimleri şöyledir;

Sponsor: Network pazarlama sürecinde sponsor terimi başka bir kişiyi doğrudan işe dahil eden kişidir. Sizler üye yaptığınız ve sisteme dahil ettiğiniz kişilerin sponsoru oluyorsunuz. Bu kişinin yaptığı satışlardan, eğitiminden ve diğer faaliyetlerinden sorumlu olan kişi siz oluyorsunuz. Çünkü o kişinin çalışmalarından sizler de gelir elde ettiğiniz için sorumluluk almış oluyorsunuz.

Ortak: Network pazarlama faaliyetlerinde ortak terimi ekip üyesi olarak da bilinmektedir. Sponsor tarafından işe alınarak pazarlama ağına dahil edilen kişiler için kullanılan bir terimdir.

Kazanç Planı: Bir network pazarlama firmasının yürüttüğü proje yani işin tamamı kazanç planı olarak adlandırılır. Kazançlarınız firmanın belirlediği planlar doğrultusunda izlenir ve belirlenir.

Ödeme Planı: Network pazarlama firmalarının ödeme planı bağımsız distribütör olarak hizmet veren kişilerin nasıl para kazanacaklarını ortaya koyan modeldir. Network pazarlamada ödeme planı önemli bir detaydır.

Üst Soyağacı: Network pazarlama sürecinde sizden önce işe başlamış olan ya da sizi işe alan kişileri bildiren terimdir. Siz birini işe aldığınızı düşünün. Sonrasında sizden sonra o kişi de başkasını aldı.  Bu durumda siz diğer iki kişinin üst soyağacı oluyorsunuz.

Alt Soyağacı: Network pazarlama sürecinde görev yaptığınız firma adına işe aldığınız ya da sizin işe aldığınız kişilerin sürece dahil ettiği ortak olarak görülen kişilerdir.  Sizin aldıklarınızla birlikte onların aldığı kişiler alt soyağacınızı oluşturur. Üst soyağacındaki işiler her zaman alttaki kişilerden sorumludur.

Network Pazarlama ve Saadet Zinciri Farkı Nedir?

Network pazarlama terimi saadet zinciri ile sıklıkla karıştırılmaktadır. Network pazarlama firmaları bugün bünyesinde faaliyet gösteren satış temsilcileri üzerinden bir ürün ya da hizmeti doğrudan tüketicilere ulaştırırlar.  Bu pazarlama sürecinde 150 milyona yakın insan görev yapmaktadır.

Bu süreçte network pazarlamanın nimetlerinden faydalanarak insanları saadet zinciri tarzında yapılandırmalarla dolandırmak isteyen çok sayıda kişi vardır. Bu süreçte Network pazarlama firmaları ile saadet zincirleri arasındaki farkı bilmek gerekir.  Aradaki farkları belirtelim;

 • Network pazarlamada fiili bir ürün satışı vardır.
 • Network pazarlamada komisyonlar ürün satışında ödenir, önceden ödenmez.
 • Network pazarlamada kayıt ettiğiniz kişi size direkt olarak para kazandırmaz. Bu kişilerin yaptığı satışlardan gelir elde edersiniz.
 • Network pazarlama firmalarında ürün iadesi çok kolaydır.

Network Marketing Ürünleri Nelerdir?

Gün geçtikçe yayılan ve 21. YY ticaret sistemi olarak görülen Network Marketing büyümeye devam etmektedir. Network Marketing diğer bir adıyla ağ pazarlamasıdır. Kişinin tamamen bireysel emeği ile doğru orantılı gelir sağlamasına olanak sağlayan sistemdir. Bireyin çalışma saatleri kendisi tarafından hazırlanmaktadır ve sattığı ürün kadar para kazanmaktadır. Bu yüzden birçok kişi Network Marketing ürünlerini tercih etmektedir. Ağ pazarlaması yani Network Marketing ürünlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Acil durum spreyi
 • Alovera küleri
 • Alovera yaprağı
 • Diş macunu
 • Enstrümanlar
 • Battaniye 
 • Bakım jelleri
 • Detox
 • Makyaj malzemeleri
 • Sabun
 • Dijital aksesuarlar 
 • Ayakkabı

Genel olarak günümüzdeki en popüler Network Marketing ürünlerinin bu şekilde olduğunu söyleyebiliriz. Temel olarak bilinmesi gereken önemli detay aklınıza gelebilecek her ürünün planlı ve aracı ile satılması durumunda Network Marketing bünyesi altında olabilmektedir. Ayrıca her satıştan kazanılacak olan parada satılan ürünün satış fiyatı ile doğrudan orantılıdır. 

 

S.S.S

Network Pazarlama İşi Bireylerce Neden Tercih Edilmektedir?

 • Esnek çalışma süreleri olması
 • Yakın – uzak akrabaların kullanılabilir olması
 • Reklam ve ulaştırma gibi ek maliyetlerin olmaması
 • Riskin yok denecek kadar az olması
 • Komisyon üzerine kurulu olması
 • Ek personel gideri olmaması
 • Ofis kiralamaya gerek kalmaması
 • Muhasebe – vergi gibi etkilerin olmaması

Network Pazarlama ilk Kez Ne Zaman Ortaya Çıktı?

1934 yılında gerçekleşmiştir. Sistemin ünlü Amway kurucusu tarafından pek çok alt şirket kurularak geliştirilmeye devam etmiştir.

Türkiye’de ilk Network Pazarlama Ne Zaman Ortaya Çıktı?

1990’ların başında ortaya çıktı. En büyük girişim ise Amway tarafından 1994 yılında ülkemizde faaliyete geçmesi ile yaşanmaya başlandı. İlk 10 yıl muhteşem bir düzeye tırmandıktan sonra azalmaya başladı.

Network Pazarlama ile Doğrudan Satış Modeli Aynı mıdır?

 • Aslında doğrudan satışın geliştirilmiş bir versiyonudur. Doğrudan satışta bir temsilci müşteri ya da müşteri topluluğunun yanına gider ve ürün – ürün gruplarını tanıtarak satış yapmaya çalışır. Network Pazarlamada da durum hemen hemen aynıdır. Ancak networkte üyelik katmanları olduğu için üyeliklerden de kar elde edilir.

Network Pazarlamanın Dünya Ticaret Pazarındaki Yeri ve Önemi Nedir?

Bunu kısaca aşağıda verilen dünya Network Pazarlama gelirlerine dayalı verilerle anlatalım;

 • 2009 117 milyar dolar
 • 2010 132 milyar dolar
 • 2011 158 milyar dolar
 • 2012 167 milyar dolar
 • 2013 178 milyar dolar
 • 2014 182 milyar dolar
 • 2015 183 milyar dolar
 • 2016 182 milyar dolar
 • 2017 189 milyar dolar
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir