Next Generation Marketing

Next generation marketing , network marketing, online marketing ve retail marketing’i bünyesinde barındıran adındanda anlaşıldığı üzere yeni nesil pazarlama tekniğidir.Next generation marketing, geçmişten günümüze kadar gelişen teknoloji ve pazarlama teknikleri sayesinde, diğer pazarlama tekniklerinin olumsuz yönlenirinden soyutlaşıp, olumlu yanlarını alarak geliştirilmiş bir pazarlama tekniğidir.

Geleneksel pazarlama ve reklamcılık yaklaşımları hepimizin gözü önünde değişti.Next generation marketing bu değişimlerin bir oluşumu olarak kabul edebiliriz.Zamanın hızla değişmesi, yaşadığımız dünyanın tamamen dijitalleşmesi ve insanların refah seviyelerini yükseltme isteği, next generation marketing tekniğini kullanmak için büyük bir pazar oluşturuyor.

Her yeni dönemde dikkate alınması gereken değerler ve tercihler vardır.Geçmişte nasıl, Tv, DvD, Cep telefonları(Nokia) varsa şuanda Youtube, Netflix, akıllı cep telefonlar(Apple) var. Buna benzer her şey bu pazarlama tekniğine örnek olarak gösterilebilir.Yeni nesil kuşaklar hakkında bilgili olmak, ürününüzün hizmetiniz başarısına büyük ölçüde katkıda bulunur.

Next Generation Marketing Kullanılan Araçlar

Dijitalleşmenin getirdiği oluşumların tamamı, next generation marketing için kullanılan araçlardan oluşur ve bunları pazarlama için kullanan kişilere ise next generation marketer denir.Sosyal medyayı buna başlıca örnek olarak kabul edebiliriz, devamında gelişen internet sektöründe son damgayı vuran Youtube, Netflix gibi platformlar geleneksel pazarlamadan ne kadar uzaklaştığımızın kanıtıdır.

Tüm pazarlama yönlerine ilgi duyuyor ve kendini sınırlamak istemiyorsan, next generation marketing tekniği kullanım alanın olabilir.Next generation marketer tarafından kullanılan araçlara göz atalım ;

 • Sosyal Medya – Twitter, Facebook, LinkedIn, Instagram, Pinterest, SEO
 • Blog
 • Mobil
 • Dijital
 • YouTube, Netflix, Twitch

Next Generation Marketing Kullanım Alanları

Yeni nesil pazarlama teknolojiyle bağdaştırıldığı için kullanım alanları oldukça fazla ve çoğalmaya devam ediyor. Her yeni bir günde teknolojide, dijitalleşmede atılan her yeni adım yeni nesil pazarlama için ileriye atılmış bir adım olacak.Next generation marketing tarafından kullanılan pazarlama alanlarından bir kaç tanesi ;

Next Generation Marketing Markalaşma

Next Generation Marketing markalaşma yolunda örnek vermek gerekirse bir oyun firması olan Riot Games tüm tanımlara uyuyor.Yeni çıkardıkları Valorant adlı oyunda, sınırlı sayıda kişi için giriş verip, Twitch kullanan yayıncılarla anlaşıp, yayınları izleyenlerin arasından oyuna giriş izni verdiler.Bu yaptıkları hareketle Twitch’de yeni bir rekor kırarak en çok izlenen oyun ünvanını aldılar.

 • Sınırlı sürüm lansmanları
 • Sezonluk indirim ve promosyonlar
 • Özel içerik
 • Ürün örnekleri
 • Çevirim içi yarışmalar

Next Generation Marketing Avantajları

En yeni ve başarılı pazarlama yöntemi olan next generation marketing, teknelojiden doğduğu ve diğer pazarlama yöntemlerinin olumlu yanlarını içermesi en iyi nimetlerindendir.Next generation marketing tecrübe bütünlüğünden oluşmuş bir pazarlama tekniğidir.

 • Hızlı erişim
 • Erişim kolaylığı
 • Hızlı satış
 • Hızlı geri bildirim ve sonuç

Next Generation Marketing Dezavantajları

Her ne kadar sadece diğer pazarlama yöntemlerinin pozitif olumlu yanlarını aldı desek de bu olumsuz dezavantajlı yanlarının olmadığı gerçeğini değiştirmez. Dijitalleşme erişim kolaylağını getirdiği için her birey sizin potansiyel rakibiniz olabilir.Çünkü bu erişim kolaylığı bilgiye ulaşmanın, ürünü tanıtmanın ve diğer next generation marketing çalışmalarını yapmayı bir nevi kolaylaştırıyor.

 • Erişim kolaylığı rekabet ortamını oluşturmuştur
 • Sürdürebilirlik
 • Ürünün viral olması
 • Trend veya arama sıralamaları etkileyen faktörler

Teknolojinin sizin için çalışmasına izin verin

Yeni nesil pazarlama tekniği insan ve makinenin birleşimi, bir pazarlama devrimini güçlendiriyor, pazarlamacıların geleneksel pazarlama dünyasını kendi ekseninde bildiğimiz şekilde çevirerek ve pazarlamacıların ek kaynaklar veya süreçler olmadan daha fazlasını yapmasını ve başarmasını sağlayarak rolünü değiştirmelerine izin veriyor.

Manuel veri çalışmalarına çok fazla odaklanmayı bırakmanın zamanı geldi. Yukarıda belirtildiği gibi, insan odaklı kişiselleştirme ölçeklenmez ve pazarlamacıların teknolojiyi onlar için daha fazla çalışmasına izin vermesi gerekir.

Yeni bir pazarlamacı için bu değişim geliştikçe, teknoloji pazarlamacının yükünü ortadan kaldırmak için de gelişmektedir. Pazarlama platformları, hangi içeriğin gönderileceğini, hangi kanala gönderileceğini ve ne zaman gönderileceğini doğru bir şekilde belirleyebilen yapay zeka ve akıllı otomasyonlarla donatılmıştır.

Next Generation Marketing Hakkında Sık Sorulan Sorular 

Next Generation Marketing Hangi Pazarlama Kanallarını Kullanır?

 • Üç büyük pazarlama kanalını ve bu pazarlama kanallarının alt dallarının tamamını birleştirerek hayata geçmiş bir stratejidir. Bunlar;
 1. Online Marketing
 2. Network Marketing
 3. Real Marketing

Next Generation Marketing Ne Zaman Yoğunlaşmaya Başladı?

Alışverişlerin %65’inden fazlasının dijital platformlarda gerçekleşmesiyle beraber Next Generation Marketing stratejilerinin önemi daha da arttı. Tarihsel olarak 2000’li yıllarda hayata geçen bu yöntem 2015 yılına ulaşıldığında aktif olarak tercih edilmeye başlanmıştır.

Next Generation Marketing ‘den Elde Edilen Pay Ne Kadar?

Bu pazarlama stratejisinin tavan yaptığı 2015 yılı dünya geneli verilerine göre; dünya çapında yapılan alışverişin Next Generation Marketing modeli ile yapılması sonucunda 115 milyar dolarlık bir kapasite görmüştür. Bu değer her geçen yıl katlayarak devam etmektedir.

Next Generation Marketing Modelinin Kalbi Hangi Satış Kanalındadır?

Network Marketing’tir. Şirketler artık yatırımlarının çoğunu network marketing üzerine güçlendirmeye yoğunlaştırmıştır. Böylece stok – gelir – dağıtım – personel masrafı gibi pek çok masraf doğal olarak kısılarak daha fazla gelir elde edilmeye başlanmıştır.

Next Generation Marketing’in Diğer Modellerden Farkı Nedir?

Diğer yöntemler tek satış kanalını kapsamaktadır. Ancak Next Generation Marketing üç ayrı satış kanalının birleştirilmesi ile ortaya çıkartılmıştır. Özellikle dijital kanallardaki etkinlik sayesinde çok daha hızlı ilerleme, daha aktif ve güçlü bir şirket imajı, satış oranlarının daha hızlı olması gibi pek çok olumlu etki ortaya çıkartılmıştır. Buna basit ama etkili bir örnek olarak şunları söyleyebiliriz. Örneğin x satış kanalını bir Doğan SLX olarak tabir edebiliriz, Network Marketing’i BMW X5 olarak niteleyebiliriz. Next Generation Marketing’i ise bir JET uçağı olarak tabir edebiliriz. Aradaki fark kolay algılanabilir yapıdadır. Klasik bir satış yöntemi ile saatte 100 Km hız yapabilirsiniz, son model bir BMW ile 200, bir jet uçakla ise… İşte apaçık görüldüğü üzere Next Generation Marketing üç farklı ve üç büyük etkili satış kanalı ile açık ara dünyada en fazla gelirin sağlandığı bir sistem birleşmesini ifade etmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir