niche site

İnternet dünyasında son zamanlarda karşımıza sıklıkla çıkan bir kavram olan niche ya da niş kavramı birçok sektör için çok önemlidir. Sadece web sitesi ya da blog alanında hizmet veren siteler için değil tüm sektörler bu kavramla ilgilenmektedir. Bu terimi bilerek uygulamanız hizmet verdiğiniz sektörde başarıyı yakalamanıza yardımcı olacaktır. 

Özellikle bu kavram internet sitesi sahiplerinin bir arada bulunduğu ortamlarda sıklıkla konuşulan bir terimdir.  İnternet ortamında en önemli olan durum kullanıcı deneyimlerini arttırmaktır.

Belli bir hedef kitlenin sorunlarına ve ihtiyaçlarına yönelik çözüm oluşturmazsanız kalıcı olamazsınız. Bu durumda bağlı bir kullanıcı kitlesi olmaz ve arama motoru sonuç sayfalarında geri planda kalırsınız. İşte burada devreye niche site kavramı girer. Gelin bu kavramı ayrıntılı olarak inceleyelim;

Niche Site Nedir?

Niche site, rekabet oranı düşük olan ve tıklama başı getirisi yüksek olan kelimelerle ilgili açılan site ya da blogları da ifade eder. Niş her pazarlama yönteminde etkilidir.

Niş site kavramını en iyi piyasada yer alan diğer sitelerin yanında tek bir konuyu hedef edinmiş ve sadece o konuda içerik arayan kullanıcı kitlesine yönelik üretim yapan web siteleridir. Yani tek bir konuya endekslenmiş web sitelerinden bahsedebiliriz.  

İşte burada kategori seçimi devreye girer. Diyelim ki sizler web sitenizi sadece LED TV ürünleri satışına yönelik hazırladınız ya da sadece spor ayakkabı satıyorsunuz. Bunun dışında sadece Türkiye’deki tarihi yerleri tanıtan bir gezi bloğunuz var. İşte bu şekilde tek bir alana yöneldiğinizi ortaya koyan bir içerik hazırlarsanız niş bir web sitesi elde etmiş olursunuz.

Niche Site Nasıl Yapılır?

Niche site yapmak biraz zor bir süreçtir. Bu web sitesinde her detay çok önemlidir. Bu yüzden sizlere bir niş site nasıl açılır hemen anlatalım;

 • Site Dili

Niche site açmadan önce web sitenizin yayın yapacağı dili belirlemelisiniz. Ülkemizde Türkçe web sitelerinin düşük gelir getirmesi ve rekabet ortamının da kısıtlı ama yüksek olması insanları son zamanlarda İngilizce ya da başka dildeki sitelere yöneltmektedir. Yabancı dilde bir site açmak için bütçeniz daha yükse olmalıdır. Ancak kazançlarınız da çok daha yüksek olacaktır.

 • Hedef Kitle Analizi

Hedef kitleniz çok önemlidir. Çünkü niche sitenin hedef kitlesinin belli olması gerekir. Bu yüzden öncelikle hedef kitlenizi belirleyin ve onların ne istediğini anlayacak çalışmalar hemen hayata geçirin. Yoksa niche web sitesi açmanız zor olacaktır.

 • Anahtar Kelime Analizi

Web sitenizin konusunu ve hizmet vereceğiniz dili belirlediniz. Sonrasında da hedef kitlenizi tanıma kısmına geçtiğinizde doğru anahtar kelimeleri de belirlemelisiniz. Bir internet sitesi üzerinde anahtar kelimeler olmak zorundadır. Anahtar kelimeler hem size yüksek kazanç getirmeli hem de ziyaretçi kitlenizin arama motorlarında kullandığı kelime grupları olmalıdır. Tıklanma başı gelirin yüksek, rekabetin düşük olduğu uzun kuyruklu anahtar kelimeler web siteniz için daha yararlı olacaktır.

Anahtar kelimelerin varyasyonları da bulunmalıdır. Belli araçlar niche kelme bulma konusunda çok kaliteli sonuçlar elde eder. Çünkü niche sitelerde anahtar kelimeler çok önemlidir. Aranma hacmi, tıklanma başı maliyet ve rekabet durumunu iyi analiz etmelisiniz.

 •  Alan Adının Seçimi

Niche bir web sitesi açıyorsanız amacınız marka olmak değil. Burada da devreye alan adı seçimi giriyor. Seçtiğiniz niche kelime ne kadar güçlüyse insanlar o kadar ilgi duyarlar.  Alan adınız mutlaka niche kelimelerinizle ilgili bir alan adı olmalıdır.

 • Hosting Seçimi

Hosting her web sitesinde olduğu gibi niche sitede de önemlidir. Ülkemiz kökenli olarak hizmet veren bir sunucu hizmeti  zor durumlarda kolayca destek almanızı sağlayacaktır. Aksi halde bazı sorunlar yaşamanız çok olası olacaktır.

 • İçerik Süreci

Niche sitelerde içeriklerin kalitesinin düşük olabileceğine dair bir algı yer almaktadır. Bu algı çok yanlış bir düşüncedir. Sitenizde yer alan içerikler mutlaka kaliteli olmalıdır. Kullanıcılar web sitenizde zaten tek bir alan için varlar. Her yönleriyle hizmet verdiğiniz konu ya da ürün hakkında bilgi edinemiyorlarsa web sitenizde ne işleri var?  Bu yüzden kaliteli içerik kullanarak düzenli giriş yapmalısınız. Web sitenizin düzenli içeriğe sahip olması arama motorlarının da dikkatini çekecektir.

 • Reklam Bütçesi

Niche sitelerde en önemli hamlelerden biri reklamlardır. Ufak da olsa bir bütçeniz olmalıdır. Böylece doğru anahtar kelimeler üzerinden Google reklamları ya da diğer mecralarda reklamlar vererek doğru zamanda doğru yerde hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.  Bunun için başta belli bir oranda reklam bütçesi de ayırmalısınız.

Niche  web sitesinde asıl olay doğru konuyu bulmaktır.  Doğru konuyu bulduktan sonra standart bir site açma süreci geçirirsiniz. Ancak burada bazı detaylar daha önemli olarak karşımıza çıkacaktır. Alan adı, hosting, anahtar kelime ve hedef kitle seçimi niche sitenin olmazsa olmaz detaylarıdır.

Niche Site Örnekleri 

Niche site örnekleri ülkemizde çok fazladır. Özellikle bu işe zevk olarak başlayarak daha sonradan çok iyi yerlere gelen web sitesi sahiplerini görebiliriz. İşte sizlere bazı niche site örnekleri verelim;

Gezi Blogu: Seyahat etmeyi seviyorsanız ve gezdiğiniz yerlerdeki deneyimlerinizi kullanıcılara aktarma konusunda yeteneğiniz varsa gezi blogları tam da size göre. Ülkemizde aylık 200 bin TL’den yüksek kazanan gezi blogları var. Gezginler.net sitesini buna örnek olarak verebiliriz.

Yatırım Tavsiyesi:  Finans alanıyla biraz ilginiz varsa yatırım tavsiyeleri siteleri çok iş görür. Son zamanlarda ülkemizde ek iş olarak ufak da olsa yatırım yapmak isteyen insanlar çok sayıdadır. Bu insanların önemli bölümü internet ortamında aldıkları tavsiyelerle işe girerler. Bu yüzden sizler de evde iş fikirleri, sermayesiz iş fikirleri gibi öneriler veren bir niche site kurabilirsiniz. Bu alanda yeniisfikirleri.net web sitesi örnek gösterilebilir.

Ev Dekorasyon Sitesi:  Ev dekorasyon konusunda kadınlar internet üzerindeki fikirlere çok önem verirler. Bu konularda Google Adsense gelirleri çok yüksektir. Çünkü bu kelimelerde mobilya ve dekorasyon firmaları kullanıcı çekebilmek için yüksek bütçeler ayırmaktadır. Bu konuda bir öneri verdiğiniz niş site açabilirsiniz. Ayrıca tek bir ürün grubuna da yönelik de içerik üretebilirsiniz. Bunun için evdemimar.com web sitesi iyi bir niche site örneğidir.

Kampçılık Sitesi: Ülkemizde kamp alternatifleri çok fazla. Hem yerli hem de yabancı kampçılar her mevsimde ülkemizde çeşitli kamp alanlarına yönelmektedir. Sizler de bu alana meraklıysanız insanlara kamp yapabilecekleri alanlar gösterebilirsiniz. Kampbros ülkemizdeki birçok kamp alanını tanıtan bir web sitesidir.

S.S.S

Niche Site Nedir?

Niş site olarak dilimizde kullanılır. Arama motorlarında sergilenen rekabetin oldukça az ancak TBM seviyelerinin de yüksek seyrettiği kelimelerden kurulmuş, kategori ve içerikleri bu kelimelerle donatılmış sitelerdir.

Niche Site Dil Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Daha kolay olsun, daha az para harcayayım, daha az rekabet edeyim, daha az para kazanayım diyorsanız Türkçe dil olabilir. Ancak daha fazla para kazanmak içinse kesinlikle İngilizce ya da diğer dillerden birini seçmelisiniz.

Niche Kelime Nasıl Seçilir?

Anahtar kelime seçiminden daha zor olan niche kelime seçimleridir. En fazla kazancın elde edilebilmesi için farklı varyasyonları denemek zorundasınız. Süreç normal site açmaktan daha uzun olacaktır. Ancak sabırlı olursanız bu ayrıştırmayı kolaylaştıracak araçlarla niche kelimenizi bulabilirsiniz.

Niche Site İçin Alan Adı Nasıl Seçilmeli?

Her zaman dediğimiz gibi, önemsiz, rekabetin yok denecek kadar az olduğu ancak TBM değeri açısından yüksek paralar kazandırabilen bir konu – kelime seçmelisiniz. Örneğin bir ürün hatta o ürünün herhangi bir parçasına yönelmek gibi. Örneğin X fincanı tutacağı, X fincanı kulpu vb. Seçtiğiniz kelimelerle birleştirilmiş bir alan adı seçmeniz önerilir. Kesin kural değildir ancak öneri bu yöndedir. Dikkate alıp almamak size kalmıştır.

Niche Sitenin Hostinginde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Türkçe dil seçtiyseniz hosting hizmeti Türkiye yerleşkeli sunucularda olmalıdır. İngilizce dil seçtiyseniz Türkiye’de yerleşke edilmiş sunucuları tercih etmemelisiniz. Amerika merkezli firmalardan satın almalısınız. Yine aynı şekilde eğer Almanca dilde niche site açtıysanız Almanya merkezli, İspanyolca dilde hizmet verecekseniz İspanya merkezli sunucuları seçmelisiniz.

2 cevaplar
 1. Nil
  Nil says:

  ömer bey merhaba, üniversite öğrencisi 2 arkadaşımla beraber ingilizce niche site açmak istiyoruz. Yaptığımız araştırmada toplam arama hacmi 20 bin çıktı, sizde AdSense’den ne kadar para kazanabiliriz ?

  Cevapla
  • Ömer Yoluk
   Ömer Yoluk says:

   Nil Hanım Merhaba, öncelikle web sitesine 5 bin insan girerse şu kadar getirisi olur, 10 bin insan girerse şu kadar getiri olur diyemeyiz. Ancak karar vermenizde yardımcı olmak için şunu şöyleyebilirim. Eğer içerik yazacağınız konuda anahtar kelimelerin Google Adwords maliyetleri yüksek ise tıklama başı gelirler de yüksek olacaktır.

   Benim önerim uzun kuyruklu anahtar kelimelere yönelip ( genellikle sorulara cevap vermek tarzında olacaktır) geniş bir hacimde içerik hazırlamanız. Ancak unutmayın, yazacağınız içeriklerin kalitesi de bu durumda önemli olacak, kişilerin sayfaları gezmesi Google AdSense reklamlarına tıklama oranını arttıracaktır.

   Cevapla

Trackbacks & Pingbacks

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir