seo ipuçları

Son yıllarda tüm dünyanın hızla dijitalleşmesi ve özellikle Covid-19 süreci sonrası zorunlu dijitalleşme SEO kavramının önemini misli ile artırıp, ülkemizde de bu kavrama ilgini başlamasını sağladı. Hemen her site sahibi SEO ile ilgili bazı bilgilere sahip. Pekiyi bu bilgiler ne kadar doğru veya güncel? Ya da sahip olunan bilgiler yeterli mi? Önemli SEO ipuçları nelerdir? Birlikte inceleyelim.

SEO Kavramına Genel Bakış

SEO; Search Engine Optimization, yani arama motoru uyumluluğunu sağlama uygulamalarıdır. Burada dikkat edilmesi gereken husus; SEO’nun arama motorunu ikna etmek veya kandırmak değil, ona uyumluluk olduğudur. Kimi uygulayıcılar, yanlış ve aslında yasak yöntemleri kullanarak sitelerin yükselmesini sağlamak yönünde uygulamalar yaparlar ki, Google; bunları açık olarak yasaklar.

Öncelikle şunu bilmemiz gerekir. SEO kuralları Google veya diğer arama motorları tarafından açıklanan kurallar değildir. SEO temel prensipleri adı altında tüm arama motorları sitelerin sahip olması gereken temel gereksinimleri verir ve sıralamanın doğal olarak oluşması için sitelera başka hiçbir bilgiyi vermez. Yalnızca uzman araçları içerisinde sitenizi Google’ın nasıl gördüğüne dair bilgiler edinmeniz sağlar. Bunun ışında herhangi bir anahtar kelimede belirli bir sıraya gelebilmek için neler yapabileceğiniz Google tarafından söylenmez.

Zaten Google bunun bilinmesini de istemez. Zira sitelerin arama sonuçlarındaki konumlarının manipüle edilmesi, Google açısından bir risktir. Firma yanıltıcı sonuçlara kullanıcı taşıması durumunda uzun vadede kullanıcıların güvenini kaybedeceğinden ve bu doğal olarak firmanın yıkım sürecine girmesi anlamına geleceğinden, arama sonuçlarına müdahale edilmemesi konusunda çok sert bir politikaya sahiptir.

Ayrıca Google, kendi sahibi tarafından dahi yönlendirilemez. Yerleşik olduğu Amerika Birleşik Devletleri yasalarına bağlı olarak verdiği taahhüt gereği, yazılı algoritmaya bağlı olarak tüm sıralama süreçleri yapay zeka birimi tarafından yönetilir. Hata durumlarında dahi firmanın ciddi sorumlulukları olduğundan, bu süreçlerde son derece hassas davranırlar.

Yani SEO; sitenizi yanıltıcı bilgiler kullanarak yükseltme veya olmadığı gibi göstere işi değil, arama motoru tarafından en doğru şekilde görülmesini sağlama işidir.

Site SEO ile yükselmez ise ne yapılıyor?

Mevcut konumuzu olmadığı gibi göstererek Google’ı yanıltmak doğru değildir dedik. Ama pazarlama yapmak suç değildir. Hatta Google tam olarak bunu ister. Organik ve nitelikli dijital pazarlama, aslında SEO ile ulaşmak istediğiniz noktaya sizi taşır. Yani Google’ı yanıltmak yerine, doğru kaynaklarda pazarlama etkinlikleri gerçekleştirerek firmanızı ileri taşırsınız ve bununla birlikte zaten arama sonuçlarındaki sıralamanız yükselir.

Dijital Pazarlama ve SEO aynı Şey midir?

Dijital pazarlama ve SEO aynı şey değildir. Ama SEO; dijital pazarlamanın en önemli bileşenidir. Bir siteniz yoksa veya arama motorlarına uyumlu değilse, yapacağınız dijital pazarlama etkinlikleri çoğunlukla etkisiz kalır. SEO yaparken, diğer dijital pazarlama fonksiyonlarını da kullandığınızda, sadece SEO sonucuna değil, gerçek ve organik müşterilere ulaşırsınız. Elbette olması gereken de tam olarak budur.

Dijital Pazarlama Araçları Nelerdir?

Dijital pazarlama araçlarının başında elbette kurumsal kimliğinizin dijitale taşınması gelir. Site isminiz, kurumsal logonuz ve size ait diğer görseller oluşturulmalıdır. Siteniz açıldıktan sonra, dorudan SEO uygulamaları başlar. Dijital Kurumsal kimliğinizin oluşturulmasında mutlaka uzmanlarla çalışmanız gerektiğini unutmayınız. Sürecin bu kısmı son derece önemlidir.

En Önemli SEO İpuçları

  • Nitelikli Siteler İnşa Edin

Sitenizin kaliteli sunucularda, erişim sorunu olmayacak biçimde kurulmuş olması son derece önemlidir. Sitenizin yazım dili de SEO standartlarında belirtildiği gibi, sorunsuz ve güncel olmalıdır. Hızlı açılan ve kullanıcı deneyimi iyi ve üzerinde değerlere sahip olan siteler kurmanız gerektiğini unutmadan, süreci adım adım sürdürmeniz gerekir.

Aşırı görsellik değil, bu noktada kullanıcı deneyimi önemlidir. Aşırı görsel kullanılan siteler hem kafa karıştırıp, hem de daha geç yükleneceğinden, bu siteler verimli sayılmaz. Bunların yerine daha kullanışlı ve yeterince görsel siteleri tercih edin.

  • İçerik Gücü Her şeydir

Sitenize içerik yüklerken kesinlikle SEO uyumlu makale gibi yanılgıya düşmeyin. Google, artık SEO uyumu kavramını önemsemez. Elbette metinlerin belli okunabilirlik kriterleri vardır ama burada önemli olan bunun teknik olarak belirtilen kriterlere uygun olup olmadığı değil, metnin kullanıcıya gerçekten bilgi verip vermediğidir. İçeriğinizin yeterli uzunlukta ve doyurucu olması gereksinimi tüm SEO kriterlerinin önünde yer alır. Kullanıcının okumadığı bir metin, hangi uzunlukta olursa olsun, hiçbir anlam ifade etmez.

Sitenizin ve firmanızın müşteri ilişkilerini sosyal medya üzerinde etkin bir şekilde sürdürün. Bu dijital pazarlamanın önemli adımlarından bir tanesidir. Burada gerçekleşecek etkinlik doğrudan size müşteri olarak döneceği gibi, SEO değerinizi de yükseltir. 

  • Video Pazarlaması

Youtube ve Vimeo gibi platformlarda kurumsal kimliğiniz ya da ürünlerinizle ilgili yayınlar yapın. Bu size marjinal bir müşteri trafiği sağlayabilir.

  • Basın-Yayın platformlarında yer alın

Markanız, firma isminiz veya ürünlerinizle ilgili basın bültenleri ve çeşitli yayınlar sizin için doğrudan marka bilinirliği sağlar. Ancak burada bahsettiğimiz diğer sitelerde yer almak, link satın almak değildir. Link satın almak son derece zararlı bir uygulamadır ve Google tarafından yasaklanmıştır. Nitelikli basın açıklamaları ile sitenizin bilgilerinin verilmesi veya kullanıcılar tarafından içeriklerinizin otomatik olarak yayınlanması; izleyeceğiniz ve bekleyeceğiniz yegane koşul olmalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir