Online PR Nedir? 1

Online PR; bir markanın, şirketin, projenin dijital bir platform üzerindeki bilinirliğini arttırmak ve buradaki kitle tarafından tercih edilebilir bir marka haline getirmektir. Yani markanın dijital ortamdaki itibarını arttırmak ve korumak üzerine yapılan tüm çalışmalardır.

Dijital PR çalışmaları geleneksel olarak yapılan PR çalışmalarına göre çok daha detaylı ve profesyonel şekilde yürütülmektedir. Bu yüzden markanızın dijital ortamdaki izlenimi ve imajını ortaya çıkarmaya yönelik bu çalışmalar çok daha karmaşık bir süreçtir.

Dijital PR çalışmalarının diğer çalışmalardan en büyük farkı belli bir dönem yapmak yerine süreklilik arz etmesidir. Yani online PR çalışmaları ihtiyaç duyulan dönemlerde değil, sürekli olarak yapılmalıdır. Çünkü markaların dijital ortamda yaptıkları tüm çalışmalar her zaman devam eder.  Ayrıca dijital ortamda dinamikler çok hızlı şekilde değişmektedir.

Online PR Neden Yapılır?

Dijital PR alanında çalışmalar yapmak için size bazı geçerli sebepler sunalım;

 • Piyasaya yeni çıkacak bir ürününüzle ilgili satış hedeflerinizi yüksek tutuyorsanız dijital PR çalışmalarına ihtiyacınız vardır.
 • Firmanıza karşı olan tüm ön yargıları ortadan kaldırarak markanızın itibarını oluşturmak için yapabilirsiniz.
 • Ortaya çıkardığınız bir dijital proje ve sosyal sorumluluk projelerinin daha fazla karşılık bulması için online PR desteği alınmalıdır.
 • Markanızın yaşadığı bir kriz durumunda ortaya çıkan olumsuz etkileri ortadan kaldırmak istiyorsanız online kanalları kullanmalısınız.
 • Markanız için güçlü destekçiler elde ederek markanızı sektörünüz içinde daha güçlü bir yere getirmek için online PR çalışması yürütebilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz tüm sebepler Dijital PR çalışmaları yürütmeniz için gerekli olan sebeplerdir.  İnternet üzerinde yaptığınız tüm çalışmalar bu projenin içine dahil olur. Firmanız için dijital hedefler belirledikten sonra bu hedeflere ulaşmak, markanızı tanıtmak ve daha fazla insana ulaşabilmek için bu çalışmaları yürütmelisiniz.

Online PR Çalışması Nasıl Yapılır?

Online PR çalışması internet ortamında yapacağınız tüm çalışmaları içine alır. Sizlere online ortamda yapabileceğiniz PR çalışmalarından bahsedelim;

 • SEO Çalışmaları: Web sitenizin arama motorlarında daha üst sıralara çıkabilmesi ve buradan daha fazla ziyaretçi çekebilmesi için yapılan çalışmalardır. Online PR çalışmalarında arama motoru optimizasyonu çok önemlidir.
 • Sosyal Medya Çalışmaları: Dijital ortamdaki çalışmaların en önemli halkalarından biri de sosyal medyadır. Sosyal medya üzerinden yapacağınız çalışmalar sayesinde markanızı daha geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz. Bu sayede markanızın tanınırlık ve bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.
 • Basın Bültenleri: Ürün ve hizmetlerinizle ilgili basın bültenleri hazırlayarak birçok dijital mecrada paylaşarak da online PR çalışmaları yürütebilirsiniz. Bu çalışmalar sayesinde kısa süre içinde markanız hakkındaki tüm gelişmeleri insanlara anlatabilirsiniz.
 • Marka Elçisi Kullanma:  Marka elçisi kullanımı son derece etkili bir dijital PR çalışmalarındandır. Bunun için sosyal medyada fenomen olan birini ya da bir ünlüyü markanızın yüzü haline getirebilirsiniz. Bu kişinin markanız hakkındaki paylaşım ve değerlendirmeleri sayesinde insanlar üzerinde daha olumlu bir etki ortaya koyabilirsiniz.

Online PR Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Online PR çalışmalarında dikkat etmeniz gereken detaylar şöyledir;

 • SEO çalışmalarınızda Google’a yönelik projeler yürütüyorsanız mutlaka uzun vadeli sonuçlar yürütmelisiniz. Kalıcı SEO çalışmaları sayesinde markanızı büyük bir güç haline getirebilirsiniz.
 • Marka elçisi seçme durumunda uzun vadede birlikte olacağınız bir isim seçiniz. Bu sayede takipçilerin hafızasında yer edinebilir ve daha bilinir bir marka haline gelebilirsiniz. Özellikle marka elçinizi seçerken çok iyi seçmelisiniz.
 • İnsanların dijital dünyada markalar hakkındaki görüşleri çok sürede değişmektedir. Bu yüzden hedef kitlenizi doğru belirleyin ve direkt bu grubun enerjisini ortaya çıkaracak şekilde çalışın. İletişim kurma konusunu her zaman online PR çalışmalarında dikkate alın.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir