Organik Arama ve Ücretli Arama

Arama motorları; bilgi akışını sağlamak, merak ettiğiniz bir konuyu öğrenmek ve çeşitli işlemlerin gerçekleşebilmesini sağlamak için oldukça önemli alanlardan birisidir. Her gün milyarlara varan kullanıcı arama motorları üzerinden ihtiyaçlarını gidermektedir. Temel olarak bir arama motorunda arama yaptığınız durumda karşınıza iki tür arama sonucu çıkmaktadır. Bunları şu şekilde listeleyebiliriz:

Ücretli Arama 

Ücretli arama adında anlaşılacağı üzere ücretle birlikte gösterilen reklamlardır. Arama sonuçlarının üzerinden ‘’reklam’’ yazısıyla paylaşılmaktadır. Reklam veren bireyler tıklama ve gösterim başına ücret ödemektedir. Belirli anahtar kelimeler oluşturan bireyler bu anahtar kelimeler üzerinden etkileşime girmeyi hedeflemektedirler. 

Organik Arama

Organik arama adında anlaşılacağı gibi doğal yollarla yapılan aramalardır. Örneğin parmağı yanan birey, ‘’yanık için neye iyi gelir’’ diye bir arama yaptığını varsayalım. Bu arama ile ortaya gelen siteler, organik aramaya tabi olmuşlardır. Organik aramada herhangi bir ücret verilmesi gibi detay söz konusu değildir. Tabii ki organik aramalar, belirli gereklikleri yerine getirmelidir.

Genel olarak ücretli ve organik aramaların özellikleri bu şekildedir. Günümüzde Organik arama  daha fazla gerçekleşmektedir. Ücretli arama işlemleri ise daha çok e- ticaret siteleri için, ürün veya hizmet satan bireylerin kullandığı tekniktir. Her sektöre ve web adresinin ihtiyacına göre farklılık göstereceğini unutmamakta fayda var.

Organik Aramanın Faydaları 

Organik arama, en faydalı ve en tasarruflu noktalardan birisidir. İlk olarak organik kullanıcınızın sizlerin sitenize girmesi oldukça önemli bir değerdir. Keza Google’a bunu görecek ve web adresinizi daha ileri taşıyacaktır. Bu yüzden elinizden geldiği kadar organik arama üzerine yatırım yapmalısınız. Bu yatırımlarınızı kaliteli içerik oluşturma, web adresini iyileştirme ve gerekli SEO çalışmalarına dağıtabilirsiniz.

Ücretli Arama Faydaları 

Ücretli aramanın en önemli avantajı en hızlı şekilde aratılan anahtar kelimede ilk sayfalarda olmaktır. Fakat yatırım noktasından büyük bir külfete dönüşebilmesi oldukça mümkündür. Eğer ki bir ürün veya hizmet satıyorsanız; ücretli arama işlemlerini yapmanız sizlere fayda sağlayacaktır. Tıklanma ve görüntülenme başına hesabınızdan para düşecektir. Bu işlemler için Google ADS servisini kullanmalısınız 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir