organik seo

Web sitelerinin temel amacı daha fazla ziyaretçi çekmektir. Bir web sitesinin ziyaretçi sayısının artması için bazı çalışmalar yapması gerekir. Kullanıcıların web sitelerine geldikleri en önemli kanal arama motorlarıdır. Bu yüzden web siteleri öne çıkabilmek için arama motorlarının isteklerine uygun hale gelmek için çalışırlar. Bu çalışmaların tamamına SEO yani arama motoru optimizasyonu adı verilir.  

SEO çalışmaları çok geniş bir süreci kapsamaktadır. Arama motorlarında ön plana çıkabilmek için farklı çalışmalar yapabilirsiniz. Ancak bu çalışmalardan bazıları kısa sürede sonuç verse de kalıcı başarı elde etmeniz zordur. Bu yüzden uzmanlar Organik SEO çalışmaları yürütmenizi önermektedir. Çünkü bu çalışmalar daha doğal yollardan meydana gelirler. Aldığınız sonuç geç olsa da daha kalıcı olur. Şimdi organik SEO nedir, açıklayalım;

Organik SEO Nedir?

Organik SEO; web sitenize ait domain aldığınız süreçle başlayan ve arama motorlarında üst sıralara çıkmak için yapılan tüm çalışmalardır. Diğer bir deyişle web sitenizde emek vererek sitenizin içinde ve sitenizin dışında arama motoru kriterlerine uygun olarak yaptığınız müdahalelerdir.

Organik SEO çalışmaları uzun bir süreci kapsamaktadır. Yani hemen sonuç almayı beklemek çok yanlış bir tutumdur.

Organik SEO Neden Tercih Edilmelidir?

Organik SEO çalışmalarını tercih etmeniz için çok sayıda sebep vardır. Organik SEO çalışmasının faydaları;

 • Web sitenizin sosyal medya üzerinden de aktif olmasını sağlar.
 • Hedef kitlenize gerçekten ulaşabileceğiniz çalışmalardır.
 • Arama motorlarında üst sıralara yerleştiğinizde burada kalıcı olacağınız çalışmalar bütünüdür.
 • Diğer SEO çalışmalarına göre çok daha kaliteli ve sonuç odaklı organik trafik çekebilirsiniz.
 • Mobil arama sonuçları üzerinde de üst sıralarda yerinizi alabilirsiniz.
 • Web sitenizin güçlü referanslar elde etmesini sağlar.
 • Rakiplerinizin sizi geçmesini zorlaştırır.
 • Uzun vadeli projeler için en uygun çalışma alanıdır.
 • Yatırımlarınızın karşılığını alabileceğiniz etkili bir araçtır.

Organik SEO Adımları Nelerdir?

Organik SEO çalışmaları yapmayı hedefleyen firmaların izlemesi gereken belli adımlar vardır. Bu adımlar web sitenize doğal yollardan çok daha nitelikli ziyaretçi çekebilirsiniz. Bir organik SEO çalışmasının adımları şu şekildedir;

 • Alan Adı Alınması

Organik SEO çalışmaları bir alan adı alınmasıyla başlar. Bu süreçte doğru alan adı seçimi çok önemlidir. Öncelikle kaliteli bir hosting ve domain firmasıyla çalışmanız gerekir. Bizler tecrübelerimize dayanarak Türk kaynaklı bir firmayla çalışmanızı öneriyoruz. Ayrıca “.com” uzantılı alan adları çok daha etkili seçim olacaktır.

 • Hosting(Sunucu) Kiralama

Bir alan adı satın aldıktan sonra kaliteli bir sunucu kiralamanız da gerekir. Sizlere her zaman teknik destek verebilecek ve çalışmalarınızın ağırlığını kaldıracak bir hosting firması seçerek çalışmaya başlayabilirsiniz. Süreç içinde web siteniz geliştikçe size uygun paketleri sunabilecek bir firma tercih etmelisiniz.

 • Sunucu ve Site Hızı

Web sitelerinde sunucu hızı ve site hızı çok önemlidir. Arama motorları kullanıcı deneyimlerini iyileştirmek adına hizmet yürütürler. İnternet kullanıcıları da hızlı açılmayan web sitelerini kolayca terk etmektedir. Durum böyle olunca da organik SEO için hızlı ve uygun bir lokasyonda olan bir sunucu kullanın ve site hızınızı sürekli düzenleyin.

 • Kullanıcı Dostu Tasarım

Organik SEO çalışmaları için web sitenizin tasarımı da çok önemlidir. Çalıştığınız webmaster sektörünüzle ilgili bir tasarım yaparak hedef kitlenizin kullanımına sunmalıdır. Kullanıcı dostu tasarım her zaman daha etkilidir.  Kolay ara yüze sahip olan web siteleri rakiplerine göre her zaman bir adım öndedir. Web sitenizin teması, tasarımı ve menüleri etkileyici olmalıdır. Bunun için gerekli analiz çalışmalarını yaparak tasarımı gerçekleştirebilirsiniz.

 • Kaliteli ve Özgün İçerik

Bir web sitesi için kaliteli içerik çok önemlidir. Kullanıcılar web sayfanıza girdiklerinde tüm aradıklarını bulmalıdır. Bunu kullanıcılara vermediğinizde sitenizden hemen çıkabilirler. Sektörünüzle ilgili kullanıcı odaklı içerikler oluşturmalısınız. Google bir konu hakkında uzun ve detaylı olan içerikleri sever. İçeriklerinizi olabildiğince detaylı oluşturmalısınız.

İçeriklerin en önemli özellikleri de özgün olmalarıdır. Özgün olmayan içerikler web sitenize zarar verecektir. Bu yüzden içerikleri eklemeden önce makale özgünlük test araçları ile analiz etmelisiniz. Ayrıca içeriklerinizde anahtar kelimeler doğru seçilmelidir. Kaliteli analizler yaparak sizi sıralamalarda öne çıkaracak, arama hacmi yüksek kelime gruplarını tercih etmelisiniz. Ayrıca anahtar kelimeler web sitenizdeki içeriklerde homojen şekilde dağıtılmalıdır. Ayrıca içerik hedef kitleye uygun olmalıdır. Kaliteli ve özgün içerikler her zaman size kazandırır.

 • İçerik Paylaşım Takvimi

Organik SEO bir süreçtir. Çalışmalardan uzun bir süre sonra verim almaya başlarsınız. Hem kullanıcılar için hem de arama motorları için bir web sitesinin sürekli güncellenmesi ve aktif olması çok önemlidir. Bu yüzden organik SEO çalışmaları için bir içerik paylaşım takvimi oluşturulmalıdır. Bu takvime göre belli aralıklarla her zaman içerik paylaşımı yapılmalıdır. Elinizde olan 20 içeriği bir günde girmeniz web sitenize hiçbir şey katmaz. Bunun yerine içeriklerinizi belirlediğiniz aralıklarla girerseniz arama motoru botları sizleri sürekli aktif görecektir.

 • Görsel Optimizasyonu

Web sitenizde yer alan görseller de çok önemlidir. Tüm görseller belli bir kaliteyi barındırmalıdır. Görsellerin mutlaka çözünürlüğü yüksek olmalıdır. Arama motoru botları görsellerin açıklama ve alt başlıklarına da önem verir. Bu yüzden hedeflediğiniz anahtar kelimeyi barındıran etiket ve açıklama girmelisiniz. Böylece görsel sonuçlarında üst sıralara çıkabilirsiniz. Bu durum sizi normal sonuç sayfasında  da üste taşıyacaktır. Ayrıca web sitenizin hızını yavaşlatan görsellerden uzak durmanız gerekir. Bunun için görsellerinizi analiz edin ve site hızını yavaşlatan görselleri çeşitli analiz araçları kullanarak optimize edin. Ancak sıkıştırma yaparken çözünürlüğü korumaya da özen gösterin.

 • Aktif Sosyal Medya Kullanımı

Web sitenize doğal yollardan ziyaretçi çekebileceğiniz her çalışma organik SEO kapsamına girmektedir. Sosyal medya doğal yollarla trafik çekmenizi sağlayacak en etkili kanalların başında gelir. Organik SEO çalışmalarınıza paralel olarak sosyal medya hesapları da oluşturmalısınız. Sosyal medya alanında çevrimiçi olduğunuzda yani aktif bir profil çizdiğinizde kullanıcıları web sitenize çekebilirsiniz. Burada yaptığınız kaliteli paylaşımlarla takipçi kitlesi oluşturabilir ve takipçi kitlenizi web sitenizin linklerine yer vererek çekebilirsiniz.

 • Tanıtım Yazısı ve Backlink Çalışmaları

Web sitelerine doğal yollarla trafik çekmenin etkili yollarından biri de tanıtım yazısıdır.  Kaliteli bir adreste web sitenizdeki ürün ve hizmetleri tanıtacak kaliteli içerikler paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Bu kapsamda web sitenizden iyi yerde olan güçlü kanallar üzerinden tanıtım yazısı paylaşmalı ve sıralaması yüksek olan web sitelerinden backlinkler oluşturmalısınız.  Tanıtım yazılarındaki içerikler ürün ve hizmetlerinizle ilgili olmalıdır.

Backlink çalışmalarında mutlaka ücretsiz ve sektörünüz ile ilgili organik linkler almalısınız. Ücretli backlink çalışmaları organik SEO yatırımınızı boşa çıkaracaktır. Ayrıca belli aralıklarla aldığınız backlinkleri kontrol edin. Sıkıntı yaşayan bir web sitesiyle olan bağınızı hemen kesin.

Özetle

Organik SEO, doğal yolları kullanarak web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmenizi sağlayan ve arama motoru sonuçlarında yükselmenize olanak tanıyan çalışmalardır. Organik SEO çalışmalarının farkı ise uzun vadede sonuç almanızdır.

Organik SEO çalışmaları web siteniz için önemli çalışmalardır. Sonuç aldığınızda geldiğiniz yerde kalıcı olabilirsiniz. Bu süreçte kaliteli bir uzmana başvurarak ve sabır göstererek web sitenizi üst sıralara çıkarabilirsiniz. 

SEO çalışmalarında alan adını doğru seçerek, hızlı bir sunucu kiralayarak, kullanıcı dostu tasarım oluşturarak, oluşturduğunuz takvime uygun şekilde kaliteli ve özgün içerikler paylaşarak, görsellerinizi optimize ederek, sosyal medyayı aktif kullanarak, tanıtım yazısı ve backlink çalışmaları yürüterek doğal  trafik çekebilir ve organik şekilde SERP sonuçlarında yükselişe geçebilirsiniz.

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir