organik trafik

Web sitelerinin genel amacı internet kullanıcılarının web sitesini ziyaret ederek burada vakit geçirmesidir. E ticaret gibi farklı yapıya sahip sitelerde ise kullanıcılara alışveriş yaptırma gibi amaçlar vardır. Web sitelerindeki tüm içerikler kullanıcıların siteyi ziyaret edebilmesi içindir. Bunun için gerekli anahtar kelimeler kullanılır, hedef kitle analiz edilir ve daha birçok çalışma yürütülür. SEO uzmanları da web sitelerinin organik trafik sağlayabilmesi için gerekli arama motoru optimizasyonu çalışmalarını planlar.

İnternet kullanıcıları web sitelerine çeşitli yollardan girebilirler.  Bir kullanıcı arama motorları üzerinde yaptığı aramalar üzerinden, web sitesinin domainini internet tarayıcısına yazarak, başka siteden aldığı link üzerinden ya da sosyal medya kanalları gibi farklı yerlerden siteyi ziyaret edebilir. İşte bu ziyaret yolları üzerinden organik olarak tabir edilen şekilde siteye ziyaretçi çekmek gerekmektedir. Organik trafik teriminin önemine ve trafiği arttırmak için yapılması gereken çalışmalara bakmadan önce bu terimin ne olduğunu belirtelim. İşte organik trafik nedir sorusunun en doğru açıklaması;

Organik Trafik Nedir?

Organik trafik; web sitenize gelecek olan ziyaretçilerin bazı kelimeler yazarak sitenize gelmesi ve önüne çıkan reklam haricindeki tüm yollardan sitenize giriş yapmalarıdır. Google Analytics gibi kanallar üzerinden bu trafiği yönlendirebilir, çeşitli rakamlar üzerinden web sitenize gelen diğer trafiklerden ayrı olarak görebilirsiniz. Bu trafik reklamlar olmadan web sitenizin nasıl yükseldiğini ortaya koymaktadır.

Organik trafik analizi sayesinde web sitenizin ve dijital ortamda yaptığınız tüm çalışmaların eksiklerini görebilirsiniz.  Mobil cihazlardan web sitenize gelen kullanıcılar kısa süre içinde sitenizden çıkış yapıyorsa burada web sitenizin mobil deneyimi için tasarımınızı gözden geçirmelisiniz. Web siteniz bu analiz sonuçlarında  reklam yapmadan ya da para harcamadan doğal ziyaretçilerinizi ortaya koyar. Bir sitede organik trafik yüksekse arama motorlarında iyi yerlerde olduğunu ortaya koyabiliriz. 

Bu terim e ticaret sitelerinin gelişmesiyle ortaya çıkmıştır. Markalar ve web sitesi sahipleri trafik çekmek için reklam çalışmaları, optimizasyon çalışmaları ve sosyal medya reklamlarını kullanmaktadır Ancak organik trafik sadece SEO çalışmaları sayesinde web sitelerinin arama motorlarında kullanıcı tercihleriyle üst sıralara çıkmasıdır. Bu çalışmalar  büyük oranda özeri isteyen bir durumdur. İşte geldik organik trafiği bu kadar önemli yapan şeyin ne olduğuna!

Organik Trafik Neden Önemlidir?

Organik trafiği önemli yapan en önemli durumlardan biri ücretsiz olmasıdır. İçerik oluşturmak için SEO uzmanı ve metin yazarıyla çalışmalısınız. Bu süreçte içerikleri doğru şekilde oluşturmak ve optimize etmek gerekir. Bu sayede ek bir reklam bütçesi olmadan ziyaretçi çekebilirsiniz.

Organik trafiği önemli yapan diğer bir detay ise arama motoru algoritmaları tarafından desteklenmesidir. Bu web sitelerinde hemen çıkma oranı daha düşüktür. Kullanıcılar organik trafik üzerinden geldiyse daha uzun süre web sitenizde vakit geçirirler. Oturum başına olan sayfa sayısı da daha fazladır.  Sosyal medya ya da reklamlardan ücretli şekilde bu oranda trafik elde edemezsiniz.

Organik trafik yeni iş fırsatlarını sizlere sunar. Çok büyük bir marka değilseniz markanızın bilinirlik üzerinden mücadele etmesi çok zordur. Arama sonuçlarında yerel aramalarda ürün ve hizmetlerinizin karşısına organik trafik üzerinden çok daha kolay şekilde çıkabilirsiniz. Ayrıca bu çalışmalar orta ve küçük işletmeler tarafından da erişilebilir yapıdadır.

Bütçeniz sınırlı olması durumunda ücretli kampanyalara katılamıyorsanız kısa süre için güven kazanarak organik SEO sayesinde üst sıralarda yer almaya başlayabilirsiniz. Tabii organik SEO çalışmalarının bir uzman eşliğinde yapılması gerekmektedir.

Organik trafik güçlü bir temel oluşturur. Web sitenizi düşük rekabet ortamının olduğu anahtar kelimeler üzerinde varlık gösterememesi durumunda mevcut reklam çalışmalarınızı zor durumlar için kullanabilirsiniz.  Yani organik trafik sağladığınız alanlar sayesinde reklam çalışmalarınızı daha zor detaylarda kullanabilirsiniz. Sonuç olarak organik trafiği en önemli yapan detay arama motorlarında üst sıralara çıkarak ürün ve hizmetlerinizi daha kolay pazarlamanıza yardımcı olmasıdır. Şimdi geldik organik trafiğinizi hangi çalışmalarla arttıracağınız sorusuna.

Organik Trafiği Arttırma İçin Yapmanız Gerekenler

Organik trafiği arttırmak için yapabileceğiniz birçok çalışma vardır. Genelde tüm web siteleri ücretli trafik oluşturma yoluna giderler. Ancak sıralamanıza etki eden birçok faktör vardır. Arama sinyalleri sürekli değişmektedir. Ancak organik trafik her zaman arama motorları için en önemli çalışmalar arasındadır. Web sitenize organik trafik çekebilmek için yapmanız gerekenler şöyledir;

  • Anahtar Kelime Seçimi: Arama motorlarında anahtar kelimeler çok önemlidir. Bu yüzden organik trafik çekebilmek için anahtar kelime araştırmasına vakit ve para ayırın. Mevcut içeriklerinizi ve yeni içeriklerinizi optimizasyona uygun şekilde düzenleyin. Arama motorları anahtar kelimeleri farklı şekillerde önünüze çıkarır.   Doğru anahtar kelimeleri seçerek içeriklerde uygun şekilde kullanmalısınız.
  • Güncel İçerik Oluşturma: Arama motorları her zaman düzenli olarak güncellenen web sitelerini severler. Bu yüzden her an yeni kaliteli ve uygun içerikleri oluşturmalısınız. Sürekli deyimi yerine düzenli olarak içerik üreten bir web siteniz varsa rakiplerinizi önüne geçme ihtimaliniz çok daha yüksektir.  Belirlediğiniz anahtar kelimelerde ön sıralara gelmek için sürekli yeni içerikler oluşturun. Bu içerikler kaliteli olsun ve uzun olması önemlidir. Ayrıca kullanıcıların okuyacağı ve aradığını bulacağı içerikler tercih edin.
  • Kullanıcı Deneyimi Analizi: Bir web sitesini kaliteli yapan ve arama motorlarına fikir veren en önemli detay kullanıcı deneyimlerdir. Web sitesi bir ziyaretçi için kullanılabilir olmalıdır. Bu yüzden hemen çıkma oranı, oturum başına sayfa, çıkış oranı ve sitede geçirilen süreleri sürekli analiz etmelisiniz. Kullanıcıların daha fazla süre web sayfanızda kalmasını sağlamalısınız. Bunun için de web sitenize kaliteli, ilgi çekici ve doyurucu içerikler eklemelisiniz.
  • Site Güncelleme Çalışmaları: Sitenizin güvenlik durumu çok önemlidir. Güvenli web siteleri gizli sıralama sinyalleri açısından önemlidir. Bu yüzden SSL sertifikası, güncel site haritası, güncel eklentiler, gizlilik politikası, iletişim sayfası gibi çalışmaları da detaylandırın. Böylece kullanıcılara ve arama motoru botlarına güven verebilirsiniz.
  • Backlink Çalışmaları: Web sitenize organik trafik çekebilmek için en etkili çalışmaların başında backlinkler gelir. Bu sayede web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar başka kaynaklardan sitenize ulaşabilir. Ancak backlinkleriniz hedef kitlenizin vakit geçirdiği kaynaklardan alınmalıdır. Ayrıca sitenize link veren kaliteli ve nitelikli siteler sizin de güvenilir olarak algılanmanızı sağlar. Böylece ziyaretçiniz artar ve daha üst sıralara çıkabilirsiniz.
  • Rekabet Analizi Çalışmaları: Rakiplerinizin de organik trafik çekmek için bazı çalışmalar yaptıklarını unutmayın. Bu yüzden rakiplerinizin organik trafik durumları ve anahtar kelime stratejileri daima takip edilmelidir. Buradan aldığınız bilgiler ışığında web sitenize size yarar sağlayacak dokunuşlar yapabilir ve rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.
  • Sosyal Medya Çalışmaları: Sosyal medya ayrı bir trafik alanıdır. Ancak sıralamanızı etkileyen durumlardan biri sosyal medya varlıkları üzerinden gelen ziyaretçilerdir. Yaptığınız paylaşımlar, yaşadığınız etkileşimler, yapılan yorum sayıları ve hesaplarınızın aktifliği organik trafik çekmenizi sağlayacaktır.

Organik trafik çekebilmek için gördüğünüz gibi birçok yöntem vardır. Ancak bu çalışmaları yapmak için profesyonel bir SEO uzmanı ve veri analisti ile çalışmanız önemlidir. Çünkü profesyonel optimizasyon çalışmaları, kaliteli içerikler, güçlü backlinkler ve en önemlisi somut analizler organik trafik alma oranınızı büyük ölçüde arttıracaktır.

Yararlanılan kaynaklar:

  • https://www.ayhankaraman.com/organik-trafik-nasil-yukseltilir-ve-neden-onemlidir/
  • https://www.ideasoft.com.tr/organik-trafik-mi-sosyal-trafik-mi-daha-onemli/
  • https://www.stradiji.com/organik-ziyaretci-trafigi-neden-onemlidir /
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir