Otel Reklamı Nasıl Yapılır? 1

Turizm sektörü, konumuna göre her an veya belli sezonlarda faaliyet halinde olan pek çok farklı tip tesisi barındırır. Her ne olursa olsun, otel reklamı yapmak bir gerekliliktir. Özellikle uluslar arası kanallara tanıtım yapabilmek için bu kanallara girebilecek bir pazarlama stratejisi son derece önemlidir.

Birçoğumuz pazarlama faaliyetlerini doğrudan dönüşüme yönelik olarak ele alırız. Örneğin acentelere verdiğimiz kotalar ile satışlarımızın otomatik olarak artacağınız düşünürüz. Bu bir ölçüde doğrudur. Elbette acenteler bizim satışlarımızı yapar. Ancak acenteler bizim pazarlama faaliyetlerimizi yapmaz. Misafirlerine sunduğu onlarca seçenek içerisinde yer alırsınız ki, bu durumda sizi öne çıkaracak belli özelliklerinin yok ise ya daha az satılır ya da daha ucuza satılırsınız.

Elbette bunu değiştirmek mümkünüdür. Dijital dünyadaki imajınızı geliştirerek, hem doğrudan müşteri kazanma potansiyelinizi artırabilir, hem de acentelerin sizi daha yüksek fiyatlarla pazarlayabilmesine yardımcı olabilirsiniz. Üstelik maliyetler bakımından dijital medyadaki kurumsal imaj çalışmalarınız son derece uygun olacaktır. Bunun yanında dijital ayak iziniz yıllarca silinmeyecektir. 

Turizm Sektöründe Geleneksel Pazarlama

Turizm sektöründe pazarlama genelde sezonda veya sezona kısa bir süre önce girişilen yukarıda da belirttiğimiz gibi çoğunlukla dönüşüme yönelik uygulamalardır. Bu uygulamaların anlık etkileri olsa da, uzun vadede karlı oldukları söylenemez. Öyle ki; satılan her oda için birim reklam maliyetleri hesaplandığında, aslında oldukça karsız bir durum ortaya çıkar. Yapılan reklam ödemeleri, komisyonlar ve benzeri birçok bir maliyet her sene yinelenmek zorundadır ki, bu durumda her sezon ciddi maliyetlerin ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Kimi tesisler sahip oldukları imaj ve devamlı müşterileri ile buna daha az ihtiyaç duyarken, kimileri bu ciddi maliyete katlanmak durumunda kalırlar. Her iki durumda da, birim fiyatları ve dolayısıyla karlılığı artırmak için adım atılması kontenjan ile faaliyet gösteren tüm sektörler için gerekliliktir. Eğer kendinizi öne çıkarmayı başarabilir ve elbette kalite standartlarınızı bunu karşılayabilir hale getirirseniz, birim fiyatlarınızı misli ile artırabilir ve bununla birlikte satışlarınızı artırabilirsiniz. Elbette bu geleneksel yöntemlerle kolay değildir.

Dergiler, gazeteler ve televizyonlar; artık eski etkilerine sahip değildir. Büyük turizm acenteleri dahi, artık satışlarını konvansiyonel pazarlama ortamlarında değil, dijital medya ortamlarında artırmaya çalışırlar. Bu aslında haksız bir çaba da değildir. Zira artık zaman dijitalleşme zamanıdır ve dijitalleşmeyen işletme, hangi sektörde olursa olsun geri planda kalmaya mahkumdur.

Dijital Medya ile Turizm Pazarlaması

Reklam; pazarlama faaliyetlerinin belirli bir kısmıdır. Bu faaliyetin yüzde olarak katlanılan maliyetin tek haneli yüzdeleri ile ifade edilebilir. Özellikle turizm gibi ciddi rekabetin söz konusu olduğu bir sektörde birim reklam maliyetleri korkunç seviyelere ulaşabilir. Bu nedenle, dijital medyada sadece reklam boyutunda düşünülen pazarlama çalışmalarının maliyetleri yüksektir. Dijital pazarlama ise çok daha geniş bir alanı ifade eder. Dijital pazarlama ve reklam kavramlarına kısaca değinelim.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, ürün ve hizmetlerin internet tabanlı yayın ortamlarında satışa veya tutundurmaya yönelik pazarlanması süreçlerinin bütünüdür. Bu faaliyetlerin içerisinde birim ücretli reklamlardan, web sitesi ve sosyal medya faaliyetleri gibi organik faaliyetlere kadar birçok detay bulunur. 

Dijital pazarlama, günümüzde toplam pazarlama etkinliklerinin %80’ine yakınını kapsamaktadır. Bu bakımdan sektör ayrımı gözetmeksizin firmaların dijital pazarlama etkinliklerine başvurmaları kaçınılmazdır. Bilhassa interaktif olarak satışı yapılacak oteller ve tatil paketleri gibi hizmetlerin, görsel öğeleri de verimli kullanarak dijital ortamda yayılmaları son derece önemlidir. Dijital pazarlama kanalları başlıca;

 • Web siteleri
 • Arama Motorları
 • Sosyal medya platformları
 • Video Platformları
 • Haber siteleri (gazete, dergi vb.)
 • Bloglar (kişisel veya sektörel yayın organları)
 • Basın bildirileri
 • Dijital Reklamlar

Olarak sıralanır.

Satışlarınızı artırmak veya imajınızı güçlendirerek mevcut sayıda satışı daha yüksek fiyatlarla yapabilmek için neler yapabileceğinizi inceleyelim.

 • Web Sitenizi Kurun

Otellerin bir web sitesine sahip olmaması gibi bir durum günümüz koşullarında olağan değildir. Misafirleriniz size ulaşmak ve günümüz medya araçlarını kullanarak tesisinizi ve sizi tanımak isteyecektir. Kendinizi doğru ve en etkili biçimde ifade edebileceğiniz formatta nitelikli bir web sitesine hemen sahip olmak için harekete geçin. Bunun için uzmanlarla anlaşın ve olabildiğince kullanıcı dostu ve kaçınılmaz olarak SEO uyumlu bir ite oluşturun.

 • SEO Yapın (Arama Motoru Optimizasyonu)

Web siteleri, siz erişilebilir olduğunuz sürece anlamlıdır. Web siteniz diğer tüm dijital medya araçlarını beleyeceğinden, sitenizin arama sonuçlarında ön sırada çıkması da son derece önemlidir. Bunu sağlamak için ise SEO hizmeti alabilirsiniz. Otel reklamı yapmak yerine, sitenizin arama motorlarının arama sonuçlarında ön sıralarda yer almasını sağlamak ve ücretsiz tıklama almak etkili bir çözümdür. Zira organik olarak milyonlarca tıklama alsanız da, ödeyeceğiniz ücret SEO bütçeniz kadar olacaktır.

Tabii SEO uzmanlık isteyen bir uygulamadır ki, hedef kitlenize uygun bir seo yapılması önemlidir. Örneğin hedef kitleniz yurt dışı ve belli ülkeler ise uluslararası SEO hizmeti almanız gerekecektir. Özellikle bu uygulamalar hayati öneme sahiptir. Türkçe SEO ve Yabancı SEO oldukça farklı özelliklere sahiptir. Bunun için Turizm Sektörü İçin SEO Hizmeti alırken, ilgili kuruluşun yetkinliğinden emin olmanız önemlidir.

 • Sosyal Medya Etkinliğinizi Arttırın

Bir web sitesine sahip olduktan sonra yapacağınız ilk iş sosyal medya hesapları oluşturmak ve hedef kitlenize uygun mesajları barındıran paylaşımları sunmaktır. Sosyal medyada organik etkinliğiniz olabildiğince yüksek olmalı ve medya stratejilerine uygun yayınlar yapılmalıdır. Anlık olarak tüketiciye ulaşabildiğiniz bu platformlarda etkinliğinizi, otelinizin görsellerini veya videolarını paylaşarak yapabilir, kampanya ve diğer duyurularınızı düzenli olarak yapabilirsiniz. Reklamlar dışında sosyal medya etkinlikleri için platformlara ücret ödenmez. Ancak bu platformları profesyonel olarak yönetecek ekiplere sosyal medya yönetimi ödemeleri yapabilirsiniz ki, bu ödemeler alacağınız fayda ile kıyaslanamayacak kadar uygun olacaktır.

 • Video Platformlarında Yayın Yapın

Youtube ve Dailymotion gibi video paylaşım platformlarında düzenli olarak yayınlar yaparak, bu platformların milyonlarca kullanıcısına kolayca ulaşabilirsiniz. Buradaki etkinlikler aynı zamanda SEO faktörüdür ve sitenizin, dolayısıyla markanızın güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca burada bölgenizi tanıtan videoları paylaşarak, sizin hedef kitleniz içerisinde yer almayan müşterileri dahi kazanabilirsiniz.

 • Haber Sitelerinde ve Basın Yayın Ortamlarında Bulunun

Basın bildirileri, kampanya duyuruları ve genel turizm etkinlikleri hakkında, reklam niteliğinde olmayan içeriklerle basın yayın kuruluşlarında yer alabilir, buradan doğrudan müşteri edinebilirsiniz. Sitenize veya doğrudan adresinize kullanıcı çekmek için dijital basın yayın organları oldukça etkilidir.

Bunun yanında basın yayın organı sayılmasalar da, bloglar ve forumlar da dönüşüm kaydetmenize yardımcı olabilir.

 • Reklam Yapın

Dijital pazarlama araçları içerisinde bizim en son düşündüğümüz veya özel durumlar haricinde girişimde bulunmadığımız alan; dijital reklamlardır. Bir çok farklı formu bulunan dijital reklamların etkisinin, diğer organik çalışmalara erişebilmesi için çok ciddi maliyetlere katlanılması gerekir. Gerekli durumlarda değerlendirmek adına, bu seçeneği de gündemimizde elbette bulundurabiliriz.

Otel reklamı yapmak noktasında dijital araçları kullanmak, gördüğünüz gibi son derece etkili ve ekonomiktir. Şimdi siz de hangi boyutta bir tesise sahip olursanız olun dijital pazarlama yapabilir ve satışlarınızı geliştirebilirsiniz. Bunun için dilediğiniz zaman bize ulaşın. Turizm sektöründe önemli uygulamaları uzun zamandır gerçekleştiriyor ve en iyi sonuçları elde etmek için en nitelikli çalışmaları sunuyoruz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir