Otele nasıl müşteri çekilir

Otele Müşteri Çekmenin Yolları Teknolojinin gelişmesiyle birlikte platform değiştirmek zorunda kaldı. Her zaman pazarlama en aktif olan olgu üzerinden yapılır. Günümüz teknolojisi sosyal medyanın ve internetin gücü kullanmaya bizleri teşvik etmektedir. Dijital kanallarda yer almayan markalar uzun vadede bu durumdan zararlı çıkacaktır. Çünkü dijital pazarlama bir sektöre ait değildir. Her türlü kişi ve kurum tarafından yapılabilen bir pazarlama tekniğidir. Otele nasıl müşteri çekilir sorusunun cevabı, tatil müşterilerinin taleplerini anlamaktan ve onlara istekleri üzerinden ulaşabilmeye dayanır.

 • Hijyen ve Güleryüz

Bütün hizmetlerinize ek olarak reklam ve tüm tanıtımlarda otelinizin personel kadrosuna ve temizliğine dikkat çekmelisiniz. İnsanlar tatile kendilerini değerli hissetmek ve dinlenmek için giderler. Demoralize edebilecek hiçbir durumdan hoşnut olmayacaklar. Güleryüz, anlayış ve alakalı hizmet politikaları kişilerin tatilden daha mutlu döndüğünü ve tekrar aynı oteli tercih ettiklerini göstermektedir. Aynı zamanda bu hizmet anlayışına temizlik ve hijyenin eklenmesi müşteri kitlesinin kalıcılığını ve memnuniyetini arttırmaktadır. Müşteriler otel tercihlerini yorumlardan üzerinden incelerken temizlik anlayışına en çok dikkat ettiklerini belirttiler.

 • İçerik pazarlama

Verdiğiniz hizmeti ve otelin bulunduğu yeri, sitenizde açıkça tanıtmalısınız. Otelin bulunduğu şehrin ve bölgenin tanıtımı aynı zamanda şehri araştırırken size rastlayabilirler. Her alanda ki tanıtımlarda yer almanız gerekmektedir. Otelin içerik pazarlamasını yapmak, konumunu ve çevresini anlatmak, doğal güzellikler size daha çok müşteri getirecektir.

 • Video Pazarlama

Otel içerisinde ve çevresinde ki güzellikler, aktiviteler, varsa geleneksel festivaller vb. sizi diğer otellerden ayıran ve farklı kılan her şeyi sürekli video ve fotoğraflarla paylaşmanız görsel olarak hafızalarda kalmanızı sağlar. İnsanlar bazı tatil bölgelerine sırf orada fotoğraf çekilebilmek için bile gidiyorlar. Örneğin İtalya’ya giden tüm tanıdıklarınızın Pisa Kulesi’nde mutlaka fotoğrafları vardır. otelin çevresinde ki ve içerisinde viral olabilecek perspektifleri kaçırmamalı sürekli kaydetmelisiniz. Tüm sosyal medya araçlarıyla ve sitenizde paylaşmanız size daha çok yardım edecektir.

 • Re-targeting Reklamları

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte birçok farklı alanda da çeşitli yenilikler meydana gelmekte ve otelcilerde bunları kullanmak zorundadır. Teknolojinin etkin kullanımı sayesinde oteller kârlılıklarını arttırmaya yönelik çalışmaları çok daha evrensel ve gerçekten etkili yöntemlerle gerçekleşmektedir. Müşterilerin internet üzerinden yaptığı ürün kıyaslamaları, arattığı ürünler ve satın alma eğilimleri çerezler tarafından Re-targeting reklamcılık sayesinde depolanır. Buna bağlı olarak da müşterinin ilgisini çekebilecek reklamlar sistematik olarak müşteriye reklam olarak oteliniz sunulur. Bu reklamlar aracılığı ile müşterinin tekrardan web sayfanızı ziyaret etme olasılığı arttırılır. Başarı oranı bu sayede yükselir. Fakat bu reklamların aşırı olması müşteriler tarafından spam olarak algılanabilir. Kontrollü ve yeterli Re-Targeting Reklamları otelinizin daha çok ziyaret edilmesini sağlayacaktır.

 • İnovatif Hizmet Anlayışı

Her iş gibi otel sektöründe de öncelik kaliteli hizmet ve reklamdır. Akılda kalıcı olmak ve dikkat çekici olmak sizi daha önce deneyimlememiş müşteriler tarafından tercih edilir olmanızı sağlar. Otele müşteri çekebilmenin temelinde bir hikaye olmasıdır. Buna ünlü olduğunuz bir hizmeti de örnek verebilirsiniz. Örneğin insanlar size meşhur olan hizmetiniz için gelebilir ve bunu tavsiye de edebilir. şeyin temeli kaliteli hizmettir. Ancak dikkat çekici olmakta bir o kadar önem taşıyor. Bu yüzden otelinize ait benzersiz inovatif hizmetler olmalıdır. Otelin sahip olduğu hikayeyi insanlar merak etmeli. Müşterilere yapılan anketlerde otel recepsionlarında ki ilk davranışın, otelin disiplinini yansıttığını vurguluyor. İkramlar ve güler yüz sizin hikayenizin intibası olacaktır.

 • Medya/Basın Kullanımı

Halkla ilişkiler departmanı iç pazara ulaşabilmeniz için her zaman en değerli ve yardımcı uygulamanız olacak. Medya ve basını aktif olarak kullanabilme yeteneği otelinizin adının ve görselinin kişilerin hafızasında kalmasını kolaylaştıracaktır. Otele müşteri çekebilmenin altın kuralı ‘AKILDA KALICI OLMAK’ prensibinden geçer. Reklamlarınız, yayın düzeniniz ve popülerliğiniz sizin daha çok tercih edilmenizi sağlayabilir.

 • Online Travel Agent – OTA (Aktif Seyahat Acenteleri)

Online seyahat acenteleri otellere müşteri çekebilmek adına büyük söz sahibidir. Acentenin içerik kalitesine göre aldığı komisyonlar değişse de kesinlikle acentelerle desteklenen otellerin daha çok tercih edildiği söylenebilir. Bunun otellere katkısı memnun olduğu otelden daha sonra acente haricinde de randevu alabiliyor ve önerebiliyorlar.  Oteline daha çok müşteri çekebilmek isteyen kişiler stratejisi üzerinden acenteleri inceleyip araştırmalarını kendi işleyiş şekline uygun seçmelidir. Satış oranını ciddi oranda yükseltecektir. Dezavantaj olarak da kötü bir acente ile çalışmak iyi durumda ki otelleri aşağıya çekebilir. Doğru bir saha araştırması ile anlaşmalar yapılmalıdır.

 • Destinasyon Pazarlama

Eğer müşteri sayınızı her geçen yıl bir önceki yıla oranla arttırmak istiyorsanız, internet sitelerinde yer aldığınızdan mutlaka emin olun. Yerel turizm ofisleriyle iletişime geçmeli ve yardım istemelisiniz. Otelinizi tanıtmak için neler yapabileceğiniz hakkında görüş ve önerilere açık davranmalısınız. İnternette yer alma ve tanıtılma konusunda sizi unutmadıklarını ve yayınlandığınızdan emin olmalısınız. Müşteriler görmek istedikleri şehirlerin sayfasında gezerken orada önerilen otellere de dikkat ederler. Aynı zamanda kongre büroları ile iyi ilişkiler kurmanız sizin için iyi olacaktır, çünkü bu bürolara gelen her teklifte akla ilk gelen yer siz olursunuz.

 • Profesyonel Satış Temsilcisi

Oteliniz bünyesinde mutlaka bir satış temsilcisine sahip olmalısınız. Bu kişi yerel iş fırsatlarının dinamiklerini elinde toplayabiliyor olmalı. Otelinizi sürekli olarak konaklama yapan toplu firmalar bulsun istiyorsanız, satış temsilciniz tüm firmalarla yakın temas kurmalı ve iş dinamizmi sağlamalıdır. Hizmetinize bağımlı olmaları için onlarla aktif iletişim kurması gereken işinde iyi satış temsilcileri çok önemlidir. Firmalara hediye ve fırsatlar teklif etmeniz sizi unutmamalarını sağlayacaktır.

 • Arama Motoru Optimizasyonu – İnternet Sitesi

Otelin kesinlikle iyi düzenlenmiş bir internet sitesi olmalı. Bu sitenin de doğru bir stratejiyle SEO içerikli olarak optimize edilmiş olması gerekmektedir. Ayrıca bu internet sitesi satış ve rezervasyon oluşturabilecek şekilde düzenlenmelidir. Kullanıcılar araştırma sonrasında fırsatları yakalayabilmeli ve tatil rezervasyonu yaptırmalıdır. Siteye sadece sizin sitenizde yayınlanan fırsat ve avantajlar yüklemeniz sizi başka acentelerde görmüş olan müşterileri site üzerinden size daha çok yönlendirmeyi sağlayacaktır. Arama motoru optimizasyonu sayesinde otellere müşteri çekmek daha kolay. Dijital pazarlama stratejilerinizin belirlenmesi ve uygulanması konusunda son derece profesyonel olan uygulamalar olduğu için arama motorunda ön planda olmak sizin için avantaj sağlayacaktır.

 • Ünlüler

Vereceğiniz reklamların haricinde sevilen ve döneminde popüler ünlüler tarafından ziyaret edilmiş olan oteller kişiler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Özellikle sosyal medya da güzel görünecek farklı bir köşe oluşturmanız ve otelinizde ünlülerin fotoğrafları kullanıcıların mutlaka aynı otelde fotoğraf çektirmek istemelerini sağlayacaktır. Hayran kitlesini kazanmak ve kontrol altında tutmak önemli bir stratejidir.

 • Aktif Kullanım

Yardım kampanyalarında, festivallerde, gençlik organizasyonlarında, gündem de vb daha çok alanda aktif olmanız kalıcı müşteriler elde etmenizi sağlayacaktır. Örneğin dünyayı etkileyen bir olayı kınayanlar tarafında olmak, yardım kampanyaları içinde yer almak insanların sizi daha çok görmesini sağlayacaktır. Tüm alanlar da aktif olmanız kalıcı ve yoğun müşteri profili elde etmenizi sağlayacaktır.

 • Sosyal Mecralar ve Fenomenler

Facebook, Twitter, Swarm, Youtube gibi dev kanallarda profil oluşturmak ve belli bir takipçi kitlesine sahip olmak reklam marjı açısından çok önemli. Sadece oluşturmak yeterli değil aktif olarak kullanmak ve viral olabilecek paylaşımlar yapmak sizi daha çok kişinin tanımasını sağlayacaktır.

Gezginlerin en önemli özelliği gideceği yeri önceden araştırması, gidenlere sorması ve gittikten sonra yorum beyan etmesidir. Hakkınızda sosyal medya üzerinde ne kadar yazı ve fotoğraf dolaşırsa o kadar popüler olursunuz. Tanınmış kişiler tarafından otelinizin ziyaret edilmesi veya paylaşılması hayranların da sizi tercih etmesini sağlar. Sosyal medyalarınız üzerinden insanların yazdığı tüm olumlu ve olumsuz yorumları okuyun, mutlaka cevap verin.

Olumsuz yorumlara karşı savunma oluşturmak yerine onların tarafında olduğunuz hissini verin. Olumlu yorumların tesir alanlarını yükseltmeye, olumsuz bulunan özelliklerinizi de düzeltmeye ve düzeltilmiş halini göstermeye çalışın. Yorum cevaplama süresini 2 günden fazla aşmamalısınız ki kullanıcılar onlara değer verdiğinizi hissetsin.

 • Mobil Uygulamalar

Günümüzde birçok otel web sitesini akıllı telefonlarla desteklenmektedir. Mutlaka mobil uygulamalar da yer alın. Bu oteller açısından zorunlu bir durum değil ama kullanıcıların yaygın mobil kullanımına cevap veren bir hizmet. Mobil uygulamalara sahip olmak otellere müşteri çekmek açısından avantajlıdır. İnsanlar her zaman elinin altında ki uygulamalara daha fazla göz atmaktadır. Otelin konumunun, hizmetlerinin, imkanlarının yer aldığı ve müşterilerinizle etkileşime geçebileceğiniz bir uygulama oluşturulması yeterlidir.  Mobil uygulamanıza  satış-rezervasyon ve canlı yardım gibi eklentileri de eklemeniz oteliniz için ayırıcı müşteriyi tatmin edici bir özellik olacaktır.

Kaynakça:

https://www.crmturizm.com/ otele-nasil-musteri-cekilir/
https://www.youvisit.com/ learning-center/blog/5-ways-to-attract-guests-to-your-hotel/

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir