araba ihracatı

Otomobil ihracatı Türkiye’de oldukça önemli bir yere sahiptir. 2019 Yılı itibariyle ihracat verileri incelendiğinde toplam ihracat kalemleri içinde otomotiv ihracatının payının tek başına % 17 olduğu görülür.

2019 Yılı otomobil ihracatından Türkiye’nin 30.60 milyar dolarlık dış satım geliri elde ettiği görülüyor. Türkiye’nin otomotiv sektöründe en çok ürün sattığı ülke geçen yıl Almanya oldu. Yine 2019 verileri incelendiğinde Almanya’dan sonra Türkiye’den otomobil ihraç edilen ülkeler sırasıyla şunlardır:

 • Fransa,
 • İtalya,
 • İngiltere, 
 • İspanya,
 • Slovenya,
 • Hollanda,
 • Belçika 
 • Polonya ve
 • Amerika Birleşik Devletleridir.

Neden Otomobil İhracatı Yapılmalı?

Otomobil ihracatı karlı bir sektör olduğu için desteklenmesi ve ihracatın arttırılması ülkemizin yararınadır. Türkiye için otomobil ihracatı yapılmasının avantajları şunlardır:

 • İstihdama katkı sağlanması,
 • Değişik sektörlerde talep oluşturma potansiyeli,
 • Gelişmiş teknolojilerin ülkeye gelmesinin sağlanmasıdır.

Ayrıca otomobil ihracatı, ihracatı üstlenen şirket için son derece karlı ve cazip bir çalışma alanıdır. Yurtiçi piyasada satış doygunluğuna ulaşan firmalar, marka küreselleşmesi için ihracat alanına açılmalıdır.

Otomobili Yurtiçine Satmak Ve Yurtdışına Satmak Arasındaki Fark Nedir?

Yurtiçine otomobil satışı yapılırken alım satım işlemleri Türkiye sınırları içindedir. Yurtdışına yapılan satışlar ise Türkiye sınırlarının ötesine olduğu için daha karmaşık prosedürler ile uğraşılması gerekir. Gümrük vergileri, tamamlanması gereken evraklar vb. açısından çok fazla bürokrasi ve formalite işlemleri vardır.

Fakat her şeyin ötesinde yurtdışı satış ile edinilen kar marjı çok yüksek olduğu için bu zahmetlerin karşılığı alınmaktadır.

Otomobil İhracatı Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Otomobil ihracatında geleneksel yöntemlerle ticari pazarlama yapılmasındaki ana amaç B2B ürün pazarlamaktır. Bu nedenle geleneksel yöntemler uygulandığında piyasada mümkün olduğu kadar çok tanınmak için pazarlama faaliyetlerine ciddi yatırımlar yapılması gereklidir. 

Daha önceki dönemlerde bu tip yatırımlar ile geniş alıcı kitlelerine ulaşmak mümkündü. Fakat son 10 yıl içinde özellikle internetin yaygınlaşması ile birlikte geleneksel pazarlama yöntemlerinin hantal ve maliyetli oluşu daha da göze batmaya başladı. 

Ayrıca daha önceki dönemlerde olduğu kadar büyük kitlelere ulaşılması da daha zorlaştı. Bütün bu faktörler bir arada incelendiğinde otomobil ihracatı pazarlaması dijital platforma taşındı.

Dijital Pazarlama İle Otomobil Ürününe Müşteri Nasıl Bulunur?

Dijital pazarlama yöntemini kullanmak günümüzde artık bir zorunluluk haline geldi. Özellikle otomotiv endüstrisinde dijital pazarlama çok önemli hale geldi.

 Otomobil ihracatı sektöründe dijital pazarlamayı öne geçirerek etkin şekilde kullanan şirketler diğerlerine oranla ciddi anlamda avantaj elde ediyorlar.  

Dijital medyanın otomobil ihracat pazarlamasında kullanımı her geçen gün katlayarak artıyor. Tüketiciler ürün satın almak için internete gittikçe daha çok güveniyorlar.

Gerçek alışveriş safhaları bayilerde yapılsa dahi araştırmalar genelde internet üzerinden yapılmaktadır. Tüketicinin aradığı her şey ürün spesifikasyonları, incelemeler, ürün özellikleri vb. bütün işlemler internet üzerinden yapılabiliyor.

Tüketiciler çeşitli bayilikleri ziyaret etmek yerine bilgisayarlarındaki ürünleri karşılaştırıyorlar. Ayrıca    otomobil ihracatı dijital pazarlama alanı firmanın önceliklerinden olan marka itibarının, geniş kitlelere yayılması için en uygun araçlardır.

Biz Size Neler Sunuyoruz?

Biz bu alanda size olabilecek en etkin dijital pazarlama yöntemlerini kullanmanızı sağlayarak, yurtdışında otomobil ihracatı sürecinizi yurtiçi otomobil satışı kadar kolay ve güvenli yapabilmenizi sağlıyoruz.  

Firma olarak otomobil dijital ihracat pazarlaması bütün basamaklarında yanınızda olmakla birlikte otomobil ihracatı aşamalarında gümrükleme, ilgili ülkenin ihracat kanunları kuralları ve piyasa prosedürleri konusunda size yardımcı olmuyoruz. Otomobil ihracatı çalışmalarınızda  dijital pazarlama alanında hizmet veriyoruz. İhracat brokerlığı yapmıyoruz.

SEO 

Bu alanda Google, Yahoo ve Bing arama motorlarında genellikle öngörülebilir yönergeleri izleyerek, konu ile ilgili anahtar kelime öbekleri için web sitesi sayfalarınızın kolay ulaşılabilir olmasını sağlıyoruz. 

Uluslararası bir ihracat SEO ajansı olarak işletmenizin en üst seviyede çevrimiçi alanda görünebilir olmasını sağlamak amacı ile otomobil markanızı Google’ın ilk sayfasında ve diğer arama motoru sonuçlarında  ilgili alıcılara sunuyoruz. Ayrıca kullandığımız yöntem tutarlı ve profesyonel sosyal medya etkinlikleri ile birleştirildiğinde, firmanıza olan dönüşümlerin artmaya başlayacağını göreceksiniz. Bu gelişmeler özellikle web siteniz otomobil ihracatı SEO aramaları için optimize edildiğinde ve tescilli arama motoru optimizasyon sistemlerimiz devreye girdiğinde gerçekleşiyor.

SEO backlink stratejilerimiz, optimize edilmiş bir web sitesine uygulandığında elde ettiğimiz sonuçlar daima muazzamdır.

Sosyal Medya Yönetimi

Yapılan araştırmalar You Tube gibi platformlarda otomobil araştırması yapan tüketicilerin % 70’ inden fazlasının araba satın alma sürecinde, kanallarda izlediklerinden etkilendiklerini bildiriyor. Herhangi bir otomobilin sosyal medya platformlarındaki popülerliği tüketicileri etkileyen en önemli faktörlerden birisidir.

Video Ve Görsel İçerik Üretimi Ve Pazarlaması

Video ve görsel içerik üretimi konusunda çalışan deneyimli uzman elemanlarımız sizin şirketinize özel olarak hazırlanmış videolar ve görsel içerikler hazırlıyor. Video ve görsel içerikler kapsamındaki çalışmalarımız web siteleri, bloglar ve sosyal medya kanalları için özel hazırladığımız görüntülerden infographics’e kadar her şeyi içermektedir.

Yazılı İçerik Pazarlaması

Yazılı içerik pazarlamasının benzersiz markanız ve /veya otomobil ihracatınız için çok da önemli olduğunu düşünmeyebilirsiniz.  Fakat bu konuda biraz daha tereddüt ederseniz rakipleriniz tam gaz ilerleyerek hızla piyasaya sahip olacaktır.  Bu nedenle özellikle içerik pazarlaması konusunda geri kalınmaması gerekir. 

Bizim firma olarak bakış açımıza göre içerik pazarlaması, yazılı içerikleri bir kez hazırlayıp bırakmak değildir. Bizim çalışma şeklimiz müşterilerin öğrenmek istedikleri konuları saptayarak bahse konu içerikleri her gün güncellemek ve tekrar sunmaktır. Otomobil piyasası son derece hızlı gelişen bir alandır. Bu yöntemlerle bir geniş bir kitleyi nasıl oluşturacağınız konusunda başarılı stratejiler yürütüyoruz.

Basın Bülteni Gönderimi

Yazım ekibimiz tarafından çevrimiçi basın bülteninize gösterilen özen nedeni ile içiniz rahat olsun. Firmanızın hazırlayacağı basın bültenlerinin doğru zamanda doğru yerlere ulaştırılması ile birkaç dakikada yüzlerce kişiye ulaşmanızı sağlıyoruz. Bu konuda çalışan profesyonel ekibimiz gazeteciler, haber sahipleri ve analistlerdir. 

Bu deneyimli kadro sayesinde arabalarınızla ilgilenen potansiyel müşterilerin haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz olarak size ulaşabilmelerini sağlıyoruz. Dijital pazarlamanın bir önemli avantajı da satış yapılacak ülkenin yerel saatine bağlı olmak zorunda kalınmamasıdır. 

Influencer Pazarlama

Yaklaşık 10 yıl önce influencer pazarlama sahası yalnızca şöhretli insanlar ve konuya kendini adamış bazı blogger’lardan ibaretti. Oysaki bugün piyasada çok sayıda influencer bulunuyor. Bu nedenle influencer pazarlama stratejilerini bir marka olarak tam yerinde ve etkili kullanmak her zamankinden daha zordur. 

Daha önceki dönemlerde instagramın öne çıkan bir sayfasında öne çıkabilecek kadar şanslı olan ve fiziksel görüntüsü de diğerlerinden avantajlı olan insanların influencer olarak, diğerlerine dokunma şansları çok yüksekti. Oysaki bugün pek çok insan influencer pazarlamacılığını tam zamanlı bir kariyere dönüştürdü. 

Bu konuda yetişmiş uzman kadromuzla en son ilgi çeken trendler ve etkileyici arka planlar üzerinde de çalışıyoruz. Bütün bu ayrıntılar dijital pazarlama alanında çok hızlı değişiyor. Bu konuda hazırladığımız konseptler ile influencerlarımız, arabalarınızla ilgilenen büyük kitlelere ulaşmanızı sağlıyor. Böylece kısa sürede geniş kitlelerdeki insanlar markanızı tanımış oluyor.

Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Otomobil ihracatı için gerekli belgeler ülkeden ülkeye değişeceği için gümrük ve ihracat müşavirliği danışmanlığı hizmetini almanızı öneririm.

Otomobil ihracatı dijital pazarlama konusunda daha detaylı bilgi verebilmemiz için lütfen iletişim numaramızdan bize ulaşınız.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir