Oyun Reklamı nasıl yapılır

Bir oyun geliştirip bunu kodlarken ya da kodlamanız bittikten sonra hem oyun pazarlaması hem de oyun tanıtımı için uygun bir bütçe ayırmanız gerekiyor. Dijital ortamda  bulunan aşırı yüklü oyun pazarı nedeni ile uygun bir bütçe olmadan öne çıkmak son derece zor hatta imkansızdır.

Oyun Tanıtımı Yapılmadan Önce Pazar Araştırması Yapılmalıdır

Bütün oyun geliştiriciler öncelikle oyunu yaratmayı hayal ederse de, profesyonel pazarlamada bu çok doğru bir yöntem değildir. Geliştirilmesi planlanan oyunun türü ve rakipleriniz hakkında detaylı bir pazar araştırması yapılması çok daha önemlidir.  Bu konuda sizin için benzer oyunları buluyoruz. Bahse konu oyunların kurulum sayılarını araştırıyoruz ve oyunların satış verilerini buluyoruz.

Daha sonra temel çalışmalarımızı listesini çıkarıyoruz   ve diğer oyun projeleri arasından öne çıkabilmek için yeni kodlamanıza neleri ilave etmeniz gerektiğini anlamanıza yardımcı oluyoruz.   Ayrıca reklamlar yolu ile de para kazanmanız için de çalışmalarımızla sizi yönlendiriyoruz.

Artık Google Play Store’da oyun oynamak için insanlar ücret ödemiyorlar. Para ödenen oyunlar oldukça nadirdir. Bu nedenle freemium modeller kullanılması daha uygun oluyor. Sizin için uygun bir meta tag geliştiriyoruz ve güncelleme planınızı oluşturarak uygulamanızı tanıtmanıza yardımcı oluyoruz.

Eğer oyunun hedef kitlesini iyi tanımlayabilirseniz, rakipleriniz tarafından  sunulandan daha iyi işlevsellikler ve akıllı bir pazarlama yöntemi ile projenizin herkesin önüne geçmesini sağlayabilirsiniz.

Size yardımcı olacak zengin bir pazarlama için şunları yapıyoruz:

 • Verilerin profesyonel uzmanlarımız tarafından doğru olarak değerlendirilmesini sağlıyoruz  ve oyununuz için mükemmel olabilecek lansmanı başlatıyoruz.
 • Markanızı yükseltiyoruz.
 • Kitlenizden elde edebileceğiniz kazancın maksimum olmasını sağlıyoruz.
 • Dijital reklam ajansınız olarak kesinlikle her adımınızda sizin yanınızda oluyoruz.

Sosyal Medyada Dijital Pazarlama

Sosyal medya üzerinden yapmanız gereken dijital pazarlama planı belirlendikten sonra,  sosyal medyada varlığınızın hayatta kalması için sürekli olarak çalışılması gereklidir. Bu amaçla yapılması gerekenler şunlardır:

 • Profesyonel içerikler oluşturulması,
 • İçeriklerin sürekli geliştirilmesi,
 • Hedef kitleye yönelik reklamlar yayınlanmalıdır.

Ayrıca kampanyaların yönetilmesi ve raporlama çalışmalarının uzmanlar tarafından yapılması da pazarlama çalışmalarının önemli bileşenleridir.

Sizin için yaptığımız çalışmalarda muazzam bir hassasiyetle hedef kitlenize odaklanarak oyununuzu etkileyici fotoğraf ya da videolar ile pazarlıyoruz ve ayda tam 2 ila 3 milyar kullanıcıya ulaşmanızı hedefliyoruz. Bu konuda etkili kampanyalar yürütüyoruz.

Bu amaçla kullandığımız başlıca platform Facebook kanalıdır. Facebook, Instagram, Twitter ve LinkedIn  platformlarını kullanarak  reklamlar yayınlıyoruz. Sizin için olabilecek satış formları düzenliyoruz ve bunları potansiyel alıcılarınıza e-posta yolu ile ulaştırıyoruz.  Kitle segmentasyonunun  doğru yapılması ve hedef çalışmalarının düzenli yürütülmesi ile birlikte müşterilerinizi sizin oyununuza yönlendiriyoruz.

İçerik Oluşturulması

Sosyal medya üzerinde çalışma yapmak göründüğü kadar kolay değildir.  Belirli bir kitleye hitap edilmesi için yayınlar yapılması, içeriklerin görseller ve videolar ile uygun etkileşimde olmasını sağlıyoruz. Bu amaçla dijital ajansımızda içerik yazarları, pazarlama stratejistleri, tasarımcılar ve animatörler ile birlikte çalışıyoruz.

Yaptığımız çalışmalar sayesinde oyununuzun pazarlamasının iyi ellerde olduğuna güvenebilirsiniz.

Kampanya Hedefleri Tanımlanması

Yeni bir uygulama ya da oyun başlatırken öncelikle   yeni kanallar mı oluşturmak istediğinize ya da sezonluk bir kampanya mı istediğinize karar vermelisiniz. Bu alanda belirli sosyal medya hedefleri bulunan müşteriler için çeşitli reklam paketleri sunuyoruz. Sizin tercihinize göre  bir kerelik tanıtım kampanyaları ya da uzun süre devam edecek varlığınızın sürdürülmesini sağlayacak  içerikleri oluşturuyoruz ve stratejiler planlıyoruz.

Neyin İşe Yaradığını Bilmenizi Sağlıyoruz

Sosyal medya üzerinde yaptığımız her şeyin geri dönüşümünü ölçebiliyoruz. Elde edilen sonuçları ve bunların işletme hedeflerine nasıl uyduğunu belirten düzenli raporlar oluşturarak size sunuyoruz.  Eldeki verilerin incelenmesi nelerin işe yarayıp yaramadığını anlamanıza ve elinizdeki ürünün hedef kitleye nasıl daha etkili bir şekilde ulaştırabileceğinizi planlamanıza yardımcı olur.

Influencer Marketing

Reklam engelleyiciler içeriğinizin görünmesini engellemek için bu alanda oldukça aktif bir şekilde çalışıyor. Böylece çevrim içi olarak müşterilerinize ulaşmanız çok zorlaşabilir. Bu alanda tüketicileri % 90 % 95 arasındaki büyük bir kısmı yani hemen hemen hepsi diğer insanlardan gelen tavsiyeleri daha inandırıcı buluyor. İnsanların % 82’sinin influencer tarafından önerilen bir ürünü aldığı   ya da oyunu oynamayı tercih ettiği açıkça bilinmektedir.

Bu yeni ortamda kitlenizle bağlantı kurmanızın en kolay ve etkileyici yolu influencerların sizin için tavsiyede bulunmasını sağlamaktır. Inluencer pazarlama sadece ünlülerin onayladığı ürünleri kapsamıyor. Mikro etkili olarak hazırlanan içerikler, özel hedef kitleler için oluşturulan daha büyük içeriklerden 6 ila 7 kat daha etkili oluyor. Influencer marketing yöntemi ile geleneksel pazarlamaya göre çok daha düşük maliyetle çok daha kapsamlı kitlelere ulaşabiliyorsunuz.

Bu konuda deneyimli bir dijital pazarlama şirketi olarak,  100.000’den daha fazla kullanıcıya sahip bir veri tabanımız ile uygun influencerları bularak oyununuzun tanıtımını için yönlendiriyoruz.

Arama Motoru Reklamcılığı

Bu çalışma tıklama başına para ödenmesi ya da sponsorlu reklamlar olarak da tanımlanmaktadır. Oyununuzu isteyen ilgili kişilerin önüne çıkarmanız için inanılmaz derecede etkili bir yöntemdir. Web sitenize gelen trafiği arttırırken akıllı ve bilinçli profesyonel araştırmalar yapılmalıdır.

Arama Ağı Reklamcılığı Çalışması

Pek çok kişi arama ağı reklamcılığını kullanıcıların arama motorlarına  yazdıkları anahtar kelimeler ile ilişkilendiriyor.  Böylece bu süreç tıklama başına ödemek istediğiniz rakamın teklif edilmesi olarak da yorumlanıyor. Bu çalışma kulağa kolay ve anlaşılabilir gelse dahi ilgili platformlardan reklamlarınızın en uygun kitleye ulaştırılması için gerekli anahtar kelimelerin bulunması ve bu konuda en iyi içeriklerin hazırlanmasının sağlanması son derece bilinçli bir uzmanlık çalışması gerektiren profesyonel bir alandır. Sadece anahtar kelimeleri bulmak yeterli değildir.

Bu aşamada sizin istediğiniz trafiğin oluşturulmasını sağlayacak uzun kuyruklu anahtar kelimelerin seçilmesi için,  konusunda uzmanlaşmış personelimizi ve gerekli veri analiz yöntemlerimizi hizmetinize sunuyoruz.   Anında sonuçlar elde ederek harcayacağınız paradan tasarruf etmenizi ve oyununuzla ilgili trafiği arttırmak için reklamlarınızın mükemmel hale getirilmesini sağlıyoruz.

Aynı zamanda sizin için taktiksel  teklifler ortaya çıkarıyoruz. Sizin için piyasaya sürmek istediğiniz ürüne ya da hedef kitlenize bağlı olarak en uygun arama ağını ve en uygun reklamcılık platformunu buluyoruz. Önerdiğimiz platformlarda oyununuzun tanıtımını yaparak potansiyel müşterileri çekmenize yardımcı oluyoruz. Oyun tanıtım stratejileri yürütme konusunda uzun yılların çalışmasına dayana tecrübemiz ile size yardımcı oluyoruz.

Bütün yönettiğimiz çalışmalarda tam hedefinize ulaşmanız sağladığımız için, harcadığınız bütçeden en etkili sonucu alabiliyorsunuz.

E- Posta Pazarlamacılığı

Bu çalışmanın daha eski moda olduğu ve önceki dönemlerdeki kadar geçerli olmadığı düşünülüyorsa da, bu pek de doğru sayılmaz.  E-posta çoğu kez sosyal medyadan daha yoğun bir organik trafik elde etmenizi sağlayabiliyor.  Tüketicilerin %72’si e-postalarına düşen reklamları diğer sosyal medya reklamlarından daha çok inceliyor. Bu yöntemin bir başka avantajı da son derece düşük maliyetli olmasıdır.

Stratejinin Belirlenmesi

Bizim ajans olarak dijital pazarlama stratejimiz,  öncelikler sunduğunuz ürünü derinlemesine anlamaya dayalıdır. Buna göre aşağıdaki yöntemleri kullanarak stratejimizi belirliyoruz.

Yöntemlerimizi uygularken oyun reklamı için değerlendirdiğimiz basamaklar şunlardır:

 • Hangi platform kullanılmalıdır,
 • Müşterilerinizle ne sıklıkta ve hangi mesajlarla iletişim kurmalısınız,
 • Pazarlama tasarımınız nasıl olmalıdır,
 • Görsel ve videolarınız nasıl düzenlenmelidir.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir