Pagerank algoritması dijital yayıncılar için oldukça önemli bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan kaynaklı olarak Google üzerinden ‘’Pagerank algoritması nedir, Pagerank ne işe yarar?’’ gibi soruların araştırmaları yapılmaktadır. Öncelikle Pagerank algoritması bir dijital yayıncı için oldukça mühim bir noktada yer alan bir kavramdır. Algoritmanın bilinci ilk olarak Stanford Üniversitesinde ortaya çıkmış Google ile harmanlanmış güçlü bir algoritmadır.

Pagerank 2014 yılına kadar Google’ın site sıralamasında kullandığı algoritmanın sonucu sitenize 0 ila 10’ kadar verdiği değeri gösteren bir sistemdir. 0’dan başlayıp 10’a kadar giden bu değerler genellikle özgün bir içeriği, sayfaya verilmiş bağlantılara ve sayfanın ne denli kaliteli olduğuna göre değişmektedir. Pagerank genel tanımıyla ele alınması durumunda; Google’ın web sitelerini arama motoru sonuçları üzerinden sıralamak için kullandığı bir değer algoritmasıdır. Google kurucularından birisi olan Larry Page’den sonra seçilen Pagerank sağladığı avantajlardan kaynaklı internet sitelerini değerini gösteren önemli bir sistemdir.

Pagerank Puanlaması Nasıl Oluşur?

Pagerank içeriği hakkında eksik ve karmaşık bilgilerin olduğunu söylemekte fayda var. Bilindiği üzere birçok web site sahibi bu değerlerin nasıl oluştuğu ve nasıl yorumlanması gerektiği hakkında kafa karışıklığı yaşamaktadır. İlk olarak Pagerank’ın bir puanlama sistemi olduğu bilgisini cebinizden çıkartmamanız gerekir. Web adreslerinin bünyelerinde barındığı ve sahip olduğu backlinkler, backlinklerin alındığı sitenin Pagerank değeri gibi detaylar bulunmaktadır. Bu detaylar Pagerank üzerinde oldukça etkili ve önemlidir. Pagerank puanlamasında önemli olan kriterleri şu şekilde listeleyebiliriz:

Temel olarak bu detayların Pagerank puanlama sisteminde oldukça ehemmiyet taşıdığını unutmamakta fayda var. Bilinmesi gereken ve mühim olan önemli bir nokta ise Google sıralama algoritmalarını güncellediği kadar, pagerank hesaplama algoritmalarında da dönem, dönem güncellemeler yapabilmektedir. Bundan kaynaklı olarak Pagerank puan hesaplamasından herhangi bir net kıstasa bağlı kalmak mümkün değildir. Gerçekleşen güncellemelerde bu algoritmaların değiştiği ve güncellendiği aşikardır.

Pagerank Dikkate Alınmalı Mıdır?

Günümüzde birçok web adresi sahipleri Pagerank puanlamalarını ve bu güçlü algoritmayı baz alıp, almayacağı hakkında tereddütler yaşamaktadır. Bu tereddütler gayet olağandır. İlk olarak Google hakkında bilinmesi gereken önemli bir detay; Google her zaman başarılı, yaşlı ve çizgisi güçlü olan siteleri sevdiğidir. Yani bu kriterler sahip olunması durumunda Pagerank değeri üzerinde hareket etmek şart değildir. Fakat yayıncılığa yeni başlamış bir web adresi mutlaka bu değerlere dikkat etmesinde fayda sağlayacaktır.

Pagerank algoritmasına diğer bir pencereden bakıldığında Google gözünde etkili bir kriter olmayıp, doğrudan bir sonuçtur. Yani Pagerank değerini yükseltme veya azaltma gibi kaygılarınızın olmaması gerekir. Çünkü web adresinizin başarısına oranla Pagerank değeri artacak, başarısızlığına oranlar Pagerank değeri düşecektir. Bu yüzden Pagerank değerlerini rehber ve rota olarak görmeyin. Sadece destekleyici bir özellik ve bilgilendirici bir algoritma ela alın.

Web site sahiplerinin birçoğunun aklındaki düşünce şu şekildedir; ‘’15 tane kaliteli backlink alayım, Pagerank değerim artsın hemen de sıralamam yükselsin’’ bu düşünce tamamen yanlıştır. Çünkü Pagerenk güncellemeleri 4 – 5 aydı bir gerçekleşmektedir. Bu sıra zarfında yükselmeniz ve pek mümkün değildir. Ayrıca Pagerank sistemi Google sonuçları sıralamasıyla direk ilişkili değildir. Dolaylı olarak hafif bir ilişki vardır. Eğer ki Pagerank değeri düşük olan site Pagerank değeri yüksek olan siteyi geçemezdi. Bundan anladığımız detay ise Pagerank bizlere ne durumda ve hangi koşullarda olduğumuz hakkında bilgi vermektedir.

Pagerank Kaldırılırsa Ne Olur?

Pagerank bir dönemler Google’ın göz bebeği kadar önemli bir noktada yer almaktadır. Çünkü Google bu algoritma sayesinde değerli ve değersiz siteleri ayırt edebiliyor, kullanıcı deneyimini arttırabiliyordu. Fakat Pagerank değeri çeşitli şekillerde manipüle edildi. Bu manipülasyonlar maalesef ki bu sistemin değerini düşürdü ve güvenirliği azalttı. Buna rağmen Pagerank değeri hala fiili olarak bulunuyordu. Geçtiğimiz dönemlerde Google beklenmedik bir hamle yaparak Pagerank değerlerinin hepsini sıfırladı. Peki birçok kişinin merak ettiği Pagerank kaldırılırsa ne olur? Sorusunun faydalı ve zararlı yönlerinegöz atalım

  • Alexa değerlerinin önemli hızlı bir şekilde artacak
  • Pagerank’ın rakiplerinden TrustRank’ın değerinin hızla artması bekleniyor
  • Alan adlarının Authority çok daha fazla önemsenecek
  • Google web adresi hızına, içeriğin kalitesi ve sitenizin yaşına bakmayacak yani eski ve yeni site ayrımı ortadan kalkacak
  • Tüm sitelerin eşit olmasından kaynaklı yeni sitelerin artışı patlayacak
  • Pagerank link çıkışları satan yüzlerce bireyin ekonomik zararları oluşacak

Genel olarak Pagerank değerlerinin kaldırılması bu detayları doğuracaktır. Bu detaylar arasında en önemlisi şüphesiz yeni web sitelerinin önünün açılmasıdır. Eski ve yeni site kavramları Google algoritmasından silinirse yeni web sitelerine olan ilgi patlayacaktır. Keza bu durum birçok içerik üreticisini de doğuracaktır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir