kuru meyve ihracatı ve pazarlaması

Türkiye tarımsal ürünler açısından çok verimli bir ülkedir. Ülkemizde çok yüksek kalitede kuru incir, kuru üzüm, kayısı gibi ürünler üretilerek ihraç edilir.

Kuru meyveler içeriğinde çok fazla vitamin ve mineral bulundurur. Kuru meyvelerin genel sağlık yararları şunlardır:

 • Beynin işleyişini düzenler,
 • Enerji verir,
 • Stresi hafifletir,
 • Karaciğer üzerinde   olumlu etkide bulunur.
 • Kemikleri ve dişleri daha sağlıklı ve güçlü tutar.
 • Vücuda demir takviyesi yaparak anemiyi önler,
 • Mide ve barsak ülserini önleyici etkisi vardır.
 • Üreme sistemini düzene koyar.
 • Anti kanserojen etkisi vardır.
 • Çocukların gelişimine yardımcı olur.
 • İltihaplı hastalıkların tedavisine destek olur

Neden Kuru Meyve ihracatı yapılmalı?

Kuru meyve ürünleri Türkiye’den yaklaşık 150 ülkeye ihraç edilmektedir. Bu nedenle kuru meyve ihracatı çok önemli bir kazanç kapısıdır. Türkiye’de kuru meyve ihracat sektörü 100 yıldan daha uzun bir süredir faal vaziyette satış yapılmaktadır.

Özellikle Avrupa kuru meyve ihracatı için en büyük pazarlardan biridir. Avrupa’da kuru meyve tüketimi büyük ölçüde ithalata bağlıdır. Bahse konu pazar orta ve uzun vadede devam etmesi mümkün olan ve sağlıklı olarak büyüyen bir pazardır. Bu nedenle kuru meyve ihracatı yetiştiriciler, yatırımcılar ve ihracatçılar için bu ürünler büyük fırsatlar sunuyor.

Kuru Meyveyi Yurtiçine Satmak Ve Yurtdışına Satmak Arasındaki Fark Nedir?

Bu kadar çok faydası bulunan kuru meyveler yurtdışında da çok fazla rağbet görmektedir. Ülkemizden kuru meyve satın almak isteyen pek çok yabancı pazar bulunmaktadır. Yurtdışı satışları döviz kuruna bağlı olarak yapıldığı için yurt içine satış yapmaktansa yurtdışına satış yapmak daha çok kar getirir. Bu kara paralel olarak ülke ekonomisine de yurtiçi satışlardan çok daha fazla destek olur.

Kuru Meyve İhracatı Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Kuru meyve ihraç etmek için birinci basamak her ürün ticaretinde olduğu gibi alıcı platformlarının bulunmasıdır. Alıcı bulmak için ürünün tanıtımı mümkün olduğu kadar geniş kitlelere yapılmalıdır. Bu amaçla çeşitli tanıtım toplantıları düzenlenebilir. Davetler verilebilir. Yurtdışındaki fuarlara katılım sağlanır. Bunlar geleneksel ürün pazarlama yöntemi olarak oldukça başarılıdır. Fakat hiçbir geleneksel yöntem dijital pazarda ulaşılabilecek genişlikteki bir kitleye ulaşamaz. Üstelik dijital pazarlama ile ürün tanıtımı çok hızlı olur ve çok düşük maliyette gerçekleşir.

Dijital Pazarlama İle Kuru Meyve Ürününe Müşteri Nasıl Bulunur?

Her iş kolunda olduğu gibi burada da müşteri hizmetleri ve müşteri memnuniyeti temel iş planlarından biridir. Bu nedenle amacımız müşterilerin zihninde memnuniyet ve iyi alışveriş deneyimi sağlamaktır.

Günümüzde pek çok alanda olduğu gibi ihracat işletmeleri de dijital platforma taşınıyor.  Genel olarak dijital pazarlamanın avantajları şunlardır:

 • Arama motorları genellikle insanların ürün ya da hizmet için aradığı ilk kaynaktır.
 • İnsanların sunduklarınıza, aradıkları anda ulaşmasını sağlarsınız,
 • Satış ya da satın alma yaptığınızda dijital pazarlama yönteminde, yapılan işlemlere dair ayrıntılı raporlama ve kayıt tutabilirsiniz.
 • Dijital pazarlama ile gönderilecek adresin posta koduna kadar hassas hedefleme yaparsınız.
 • Global pazarda pek çok dilde reklam yapma avantajına sahip olursunuz
 • Makine öğrenimi adı verilen güç bu konuda size yardımcı olur.

Bu aşamada dijital ihracatın pazarlamasında size yardımcı olarak sağladığımız başlıca avantajlar şunlardır:

 • İhracat risklerine düşük riskli, düşük maliyetli giriş,
 • Pazar giden rota üzerinde tam özerklik,
 • İhracat pazarlama stratejisin tek bir noktadan yönetebilmek,
 • Neredeyse anında arama motoru görünürlüğü sağlamak,
 • Sıcak pazara daha hızlı ve etkili ulaşımı sağlamak,
 • 7/24 tüm coğrafi sınırları kaldırarak çalışılabilmenizi sağlamaktır.

Bu yöntemleri kullanarak reklamlarınızı optimize eder ve zaman içindeki başarınızı ölçebilirsiniz.

Biz Size Neler Sunuyoruz?

Firma olarak dijital pazarlama ile Dünya çapında müşterilerinize ulaşabilmenizi sağlıyoruz. Bizim işimiz sizin ürünlerinizin kalitesini Dünya’ya tanıtarak olabildiğince çok müşteriye ulaşmanızı ve satış yapabilmenizi sağlamaktır.

Bu alanda ihracatın nasıl yapılacağı, kuru meyve ihracatı yapılırken izlenmesi gereken prosedürler bizim size yardımcı olabileceğimiz alanlar değildir. Gümrükleme işlemlerinin nasıl yürüdüğüne dair prosedürleri uygulamak bizim profesyonel çalışma alanımız kapsamında değildir.

Biz size yazının devamında göreceğiniz gibi çeşitli pazarlama araçlarından yararlanarak ihracat yapmanız için gereken zemini hazırlayarak, ulaşabileceğiniz bütün müşterilere ulaşabilmenizi sağlayarak hizmet snuyoruz.

 • SEO

Web sitesi hazırlayarak size özel reklamları hazırlıyoruz. Bu reklamlarda kullanılması gereken anahtar kelimeleri satış yapılacak ülkede kullanılan arama trend kelimelerine göre ayarlıyoruz. Böylece alıcıların arama motoruna ürününüz ile ilgili arama kelimesini yazar yazmaz siteniz ile karşılaşılmasını sağlıyoruz.

Google analytics kullanılarak WEB sitenizin ziyaretçilerinize dair bilgiler edinmenizi ve bu ziyaretçi profiline bakarak sitenizle nasıl etkileşime girildiğini değerlendirerek, işinizi nasıl büyütebileceğiniz konusunda yardımcı oluyoruz.

 • Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya sayesinde alıcıların sitenize yönlendirilmesini sağlıyoruz. Böylece size özelleştirilmiş reklamlar ile web sitenizde etkileşime girilmesini sağlayan en önemli araç olan sosyal medyayı bu alanda profesyonel olarak kullanıyoruz.

Aynı yönlendirme ile potansiyel müşterilerinizin tekrar tekrar sitenizde dolaşmasını sağlayarak olabilecek yeni müşterilerin kaçırılmamasını sağlıyoruz. Ayrıca sitede alışveriş sepetinde ürün bırakan müşterilerin tercih ettikleri ürünleri göz önünde tutarak müşterilerinize özel reklamlar ya da çekici cümleler oluşturarak satın alma işlemlerini tamamlamaları için özendirebilirsiniz.

Web sitesi sayesinde hem Google’da hem de Facebook  platformları üzerinden tanıtım yapabilirsiniz. Google uygulamaları kampanyaları  ile ürünlerinizi Google arama Google Play, You tube, Discover gibi görüntülü reklam ağında tanıtma fırsatı elde edebilirsiniz.

 • Video Ve Görsel İçerik Üretimi Ve Pazarlaması

Arama motorları dışında daha geniş bir kitleye ulaşarak arama ağı kampanyalarınızı tamamlamanızı sağlıyoruz. Bizim bu alandaki görevimiz sonuçları geliştirmek ve verileri analiz etmektir.

Sizinle e-posta adreslerinizi paylaşan kişilere yeniden pazarlama reklamları göstermenizi de sağlıyoruz

Mevcut müşterilerinizi, kendileri için özelleştirilmiş reklamlar göstererek başka bir satın alma işlemi için özendiriyoruz.

Farklı web sitelerinde, bloglarda ve uygulamalarda görsel reklamla gösterilmenizi sağlıyoruz. Görüntülü reklam kampanyaları genellikle marka bilinci oluşturma amacı ile kullanılır. Marka bilinci oluşturulması aynı zamanda satışları da arttırır.

Görüntülü reklam ağı,  Dünyanın her yerindeki kullanıcılara mobil ya da masaüstü ya da tablette erişmenizi sağlar.

 • Yazılı İçerik Pazarlaması

Yazılı içerikler hazırlayarak sitenizin müşterilerinize tam olarak hitap etmesini sağlıyoruz. Ayrıca yazılı içeriklerde kullandığımız en son seo teknikleri ile müşterileriniz ile mümkün olduğu kadar kısa sürede karşılaşmanızı sağlıyoruz. İçeriklerin akıcılığı ve tekniği ile müşterilerin sitenizde olabildiğince çok vakit geçirmesini sağlayabiliyoruz.

Müşterileriniz sitenizde ne kadar çok vakit geçirirse, alışveriş etme ihtimali o kadar yükselecektir.

 • Basın Bülteni Gönderimi

Basın bülteninin hazırlanarak sunulması, şirketin yeni ürünlerini ve etkinlikleri hakkında bilgileri basılı bülten yolu ile yaymayı ifade etmektedir. Bu sitenizin SEO’sunu geliştirmek için WEB’deki etkinliklerinizi, ürünlerinizi duyurarak tanınır hale getirmek için kullanılan sayfa dışı SEO stratejisidir. Bu tekniği firmanız için deneyimli kadromuz ile gerçekleştiriyoruz.

 • Influencer Pazarlama

Zaten çevrimiçi 3 milyardan fazla insanın yer aldığı dijital pazarlama ortamından en iyi şekilde yararlanarak, bu insanların hepsi ile iletişime girebilmenizi sağlıyoruz. Bu amaçla tanınmış kişileri ve çeşitli sosyal medya gruplarını da işin içine katarak kuru meyve ihracatı pazarındaki etkinizin artmasını sağlıyoruz. Üstelik bu kadar kapsamlı çalışmanın maliyeti de sizin için çok uygun olacaktır.

Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Kuru meyve ihracatı için gerekli belgeler ülkeden ülkeye değişeceği için gümrük ve ihracat müşavirliği danışmanlığı hizmetini almanızı öneririm.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir