mantar ihracatı

Türkiye’de Mantar üretiminin ilk başlangıcı 1960 yıllarına dayanıyor. Sektör o zamandan sonra beli sınırlar çerçevesinde büyümeye devam ettiyse de asıl bu konudaki atılım en son 10 yıl içinde gerçekleşti. Özellikle Marmara Akdeniz ve Ege bölgelerinde bütün yıl mantar üretimi yapılıyor. Kültür mantarı kapalı ortamda  (sera ortamında) yetiştirildiği için kara iklimi görülen bölgelerimizde de yetiştiriliyor. 

Neden Mantar İhracatı Yapılmalı

Mantar bitkisel ürünler arasında sebze sınıfı içinde yer alan bir besindir. Besleyici özellikleri nedeniyle insan sağlığı bakımından önemli bir kaynaktır. Ayrıca mantar yetiştiriciliğine devlet tarafından ciddi teşvik rakamları tanımlanmaktadır.

Türkiye yılda yaklaşık 517 ton mantar ihraç ediyor. Dünya üzerinde mantar ihracatında 42. Sırda yer alıyoruz. Gerek devlet teşvikleri düşünüldüğünde gerekse yıllık yapılan ihracatın büyüklüğü göz önüne alındığında mantar üretimi ve ihracatı gerek milli ekonomi gerekse özel sektör bazında ekonomik büyüme için oldukça avantajlıdır.

Türkiye mantar üretici ülkeler arasında ilk 20 ülke içinde 16. sırada yer almaktadır. İhracatı yapılan mantarlar;

 • Kültür mantarı
 • İstiridye mantarı
 • Kuzu göbeği
 • Bolet mantarı

Mantarların farklı çeşitleri ve bu çeşitlere bağlı olarak da farklı içerik bileşimleri vardır. Taze kurutulmuş mantar ya da konserve halinde tüketime sunulurlar. Mantar bileşiminde bolce protein mineral antioksidan ve vitamin bulundurur. Bu bileşenler vücutta farklı sağlık görevlerin yerine getirilmesini sağlarlar. Söz gelimi antioksidanlar vücutta buluna ve potansiyel zarar verici olan serbest radikallerin olumsuz etkilerini ortadan kaldırırlar

Serbest radikaller vücutta çeşitli sebeplerden dolayı biriken toksin ürünlerdir.   Bu nedenle olabildiğince hızlı olarak vücuttan uzaklaştırılması ya da etkisiz hale getirilmesi istenmektedir.

Mantarın içerdiği en önemli antioksidanlar şunlardır:

 • Selenyum,
 • C vitamin
 • Kolindir.

Mantarı Yurtiçine Satmak İle Yurtdışına Satmak Arasındaki Fark Nedir ?

Yurtiçine ürün satılması ile yurtdışına ürün satılması arasında büyük fark bulunmaktadır. Bu farkların  en önemlisi de öncelikle satıcının elde edeceği finansal gelirin yüksek olmasıdır. Alışverişlerin döviz üzerinden yapılması birim maliyet başına daha fazla kar getirir. Fakat bunun karşılığında yurtdışı satış için yapılması ve göz önünde tutulması gereken parametreler biraz daha detaylıdır. Ayrıca başlangıç finansman ihtiyacı yurtiçi pazarda ürün satışına oranla daha fazladır.

Yurtdışına satış yani ihracat yapılacak ise dikkate alınması gereken birincil kriterler şunlardır:

 • Her ülkede iş yapmak ve mal satmak için farklı kurallar ve yasal düzenlemeler vardır.
 • Uluslararası pazara girmek için büyük finansal yatırıma gereksinim vardır.
 • Teknoloji ülkeden ülkeye değişim göstermektedir
 • Her ülkedeki müşteri popülasyonunun farklı satın alma alışkanlıkları ve zevkleri vardır.
 • Her ülkede istenen etiketleme boyutlandırma ve ambalajlama özellikleri farklılık gösterebilir.
 • Her açılan yeni pazarın kendine özel riskleri bulunur.

Mantar İhracatı Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Mantar ihracatı pazarlaması yerel sınırların ilerinde yapılan bir pazarlama faaliyetini kapsamaktadır. Pazarlama işlemini hemen tüm ilkeleri hem yurtiçi hem de yurtdışı ihracat için uygulanabilir. Fakat kolaylıkla tahmin edilebileceği gibi ihracat pazarlama faaliyetleri yani yurtdışı satış ve pazarlama faaliyeti daha zordur. 

Geleneksel ihracat pazarlaması yapılırken öne çıkan zorluklara genel olarak bir göz attığımızda şunlarla karşılaşıyoruz:

 • Dış pazardaki müşterinin dil, din ideoloji yaşam standartları ve trend alışkanlıkları ile eğilimlerinin araştırılarak, öğrenilmesi gereklidir.
 • Dış pazarda ekonomik yasal sosyal ve politik sistemlerdeki satışı etkileyebilecek unsurlar dikkatlice incelenmelidir.
 • Dış pazarda tahsilat, nakliye, sigorta, depolama vb. konularda bir takım karmaşık işlemler ve prosedürler hakkında bilgi sahibi olunması gereklidir.
 • Dış pazarda yapılacak satışlarda bahse konu pazarın çalışma saatleri ya da tatil günleri de bilinmeli ve hesaba katılmalıdır.
 • Dış pazarda karşılaşılan rekabet ortamı oldukça yoğun ve kapsamlıdır.

Bütün bu faktörlerin yerinde incelenmesi ve buna bağlı olarak pazarlama programlarını oluşturulması çok fazla maliyet gerektirmektedir. Bütün bu maliyet karşılansa dahi çok fazla zamana ve istihdama da ihtiyaç vardır.

Oysaki bütün bu çalışmalar dijital ortama taşındığı takdirde hem zamandan, hem de nakit maliyetten kıyaslanamayacak ölçüde kar edilir. Üstelik alınan sonuçlar incelendiğinde dijital pazarlama ile ulaşılabilen müşteri yoğunluğu, geleneksel yöntemle ulaşılabilen müşteri yoğunluğunun kat kat üzerindedir.

Dijital Pazarlama ile Mantar Ürününe Nasıl Müşteri Bulunur?

Dijital pazarlamanın size yardımcı olabileceği maddeleri şu şekilde gözden geçirebiliriz:

 • Öncelikle Google arama motorunda anahtar kelime ile ürününüzün ne kadar sıklıkla müşterinin, karşısına çıkabileceğini dijital pazarlama ile rahatça takip edebilirsiniz,
 • Dijital pazarlama ile rakiplerinizin Google reklamcılık hizmetleri ile kimler olduğunu çok hızlı bulabilirsiniz ve piyasaya sundukları hizmeti , popülerliklerini analiz edebilirisiniz.
 • Web siteniz için doğru içeriğe dijital pazarlama ağı yöntem ile daha kolay ulaşırsınız. 
 • Uluslararası piyasada satışa sunduğunuz mantarın ne kadar tercih edildiğini ilgili hashtagleri kullanarak rahatça takip edebilirsiniz, ayrıca ek olarak bunu takip eden kişileri ve onların kaç takipçisi olduğunu da görebilirsiniz.

Biz Size Ne Sunuyoruz?

Bütün bu yukarıda sayılan bilgiler göz önüne alındığında size dijital alanda  be kadar çok müşteriye ulaşabileceğinizi, ürününüzü olabilecek minimal maliyetle maksimum oranda nasıl tanıtabileceğinizi gösteriyoruz. Bunların yanı sıra maksimum oranda tanınmanın Dünya çapında size sağlayacağı maksimum satış performansını oluşturmanıza da destek veriyoruz.

Biz, sizin mantar ihracatı dijital pazarlaması alanında attığınız her adımda yanınızda oluyoruz ve başarılı olmanın yöntemini sunuyoruz. Bunun yanı sıra gümrükleme, ihracat yasal prosedürleri vb. yasal düzenlemelerin takibi ile meşgul olmuyoruz. İhtisaslaşmaya duyduğumuz saygı nedeni ile bu alanı ihracat brokerlarına teslim ediyoruz.

 • SEO

SEO çalışması, ürününüzü Dünya piyasasına sunduğunuzda satış yapmanı için hayati önem taşır. Uygun anahtar kelime veya görseller ile yapılacak tanıtımda Google aramalarında üst sırlara çıkarak müşterileriniz tarafından görülebilir ve tercih edilebilir bir firma olursunuz. Bu çalışmanın mutlaka profesyonel ve deneyimli kişilerce yapılması, sizin piyasa satışlarınızı doğrudan etkiler.

 • Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya bugün Dünyada insanların son derece sık kullandığı ve takip ettiği bir alandır ve bütün reklam araçları içerisinde en çok müşteriye ulaşabilen en etkili pazarlama faaliyetinin yürütüldüğü mecradır. Bu konuda uzman ve deneyimli ekibimiz ile size yardım ediyoruz.

 • Video Ve Görsel İçerik Üretimi Ve Pazarlaması

Bu alanda videolar ve görsel içeriklerin yanlış kullanımı ürününüzün kalitesi ne olursa olsun, satış yapamamanıza ve ürünün elinizde kalmasına sebep olur. Bu nedenle konu ile ilgili deneyim sahibi bir dijital ajans ile çalışılması şarttır. Görsel içerikler müşteriye doğrudan ve anında ulaşır.

 • Yazılı İçerik Pazarlaması

Sizi, firmanızı ve ürününüz müşteriye en iyi  ifade şekli kaliteli içerik yazılımından geçer. Bu konuda son derece başarılı çalışmalarımız bulunuyor.

 • Basın Bülteni Gönderimi

Basın bülteni ( broşürler, dergiler, kartvizitler vs.)hazırlamak ve bunu n dağıtımı markanın Dünya çapında bilinebilir olması için en önemli ayaklardan bir tanesidir. Dijital ajans olarak bu işlemi en düşük maliyetle ve en etkin şekilde gerçekleştirmenizi sağlıyoruz.

 • İnfluencer Pazarlama

İnfluencer pazarlama tekniği ile markanızın tanınmasını ve ürünlerinizin daha kısa zamanda daha geniş bir ağ tarafından tercih edilebilir hale gelmesini sağlıyoruz.

Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Mantar ihracatı için gerekli belgeler ülkeden ülkeye değişeceği için gümrük ve ihracat müşavirliği danışmanlığı hizmetini almanızı öneririm.

Mantar ihracatı dijital pazarlaması hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen iletişim adresimizden bize ulaşınız.

Kaynakça:

 1. http://www.turktarim.gov.tr/Haber/224/mantarcilik-sektoru-son-10-yilda-daha-da-gelisti
 2. https://www.aysetolga.com/mantarin-faydalari-besin-degerleri
2 cevaplar
 1. cengiz
  cengiz says:

  hocam merhaba, elinize sağlık güzel bir yazı olmuş acaba mantar ihracatı için gerekli belgeler nelerdir bilginiz var mı ? yardımcı olabilir misiniz ?

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir