ab testi

A/B testi esasında bir deney ve test yöntemidir. Bu deney ve test yönteminde, kontrol grubu ile iki ya da daha fazla varyasyon ziyaretçiler tarafından değerlendirilmektedir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda da verilere bakarak hangi varyasyonun daha iyi konumda olduğuna karar verilir. A/B testleri hemen her alanda yapılabilir. Web sitesi, mobil uygulamalar, reklamlar ve benzeri ortamlarda rahatlıkla yapılabilir.

A/B testlerine bir optimizasyon süreci olarak bakılabileceği gibi, kârlılık açısından düşünüldüğünde bu alanda uygulanan dijital pazarlama tekniği olarak da bakılabilmektedir. Bu testler sayesinde internet sitesi, reklamlar veya e-mail kampanyası gibi çevrimiçi içeriklerde anlaşılabilir verileri toplayarak, hangi durumda daha çok etkileşim sağlayabileceğinizi kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

Pazarlamada A/B Testi Nedir?

Pazarlamada A/B testi, dijital pazarlamada bir ürün ya da hizmetin ürün özelliklerinin farklılıklarını kullanarak, müşterilerin ve kullanıcıların hangisini daha çok tercih ettikleri veya tercih etmeye eğilimli olduklarını bulmaya yarayan bir testi ifade etmektedir. A/B testine dijital pazarlama açısından bir kârlılık taktiği olarak kabul edilebileceği gibi optimizasyon süreci olarak da bakılabilmektedir.

Bu testin bilinen diğer isimleri Split Testing veya Bucket Testing ‘dir. Dijital pazarlamada geleneksel olan tahmin etme işlemini ortadan kaldıran bu testler, verilere dayalı olarak yapılmaktadır ve performansın nasıl artırılabileceğini doğru bir şekilde hesaplamayı sağlamaktadır. Google ve Facebook bu testi uygulayan platformlardan bir diğeridir ve reklam konusunda kullanıcıların bu testi uygulamasını teşvik etmektedir.

A/B testleri, dijital dünyada yaşanan gelişmelere bağlı olarak değer kazanmıştır. Geleneksel pazarlama yöntemlerinde A/B testlerini uygulamak ciddi maliyet gerektiren bir işlemdi. Dijital pazarlama sayesinde bu maliyetler düştü ve A/B testleri daha uygulanabilir hale geldi. A/B testi bir kurumun veya web sitesi yöneticisinin yapacakları bir değişikliğin kitle üzerinde ne gibi değişiklikler meydana getireceğinin hesaplanmasının bir yoludur. Örneğin bir internet sitesinin sadece reklam gelirleriyle ayakta durduğunu düşünün. Bu internet sitesine uygulayacağınız A/B testleri sayesinde en iyi reklam konumlamasını sağlayarak ziyaretçilerin ilgisini çekebilir ve reklam gelirlerinin artması sağlanabilmektedir.

A/B Testi Nasıl Yapılır?

A/B testi, bir pazarlama kampanyasında yapılan değişikliklerin müşteri ve ziyaretçileri nasıl etkileyeceğini gözlemlemek için en iyi performans veren veriyi seçmek yoluyla yapılmaktadır. Kullanıcıların verdiği tepkilere göre bu değişiklikler e-posta sisteminin bir butonunda yapılan renk değişikliği, web sitesinde bir metin düzenlemek, web tasarımı değiştirmek veya bir CTA butonu eklemek şeklinde olabilmektedir. Bu testin ana amacı iki farklı versiyonu kullanıcılara sunarak, kullanıcıların açık şekilde hangisini daha çok kabul ettiği ve başarı sağlayacağını belirlemektir. A/B testini başarıya ulaştırmak ve performansını artırmak için bazen bir defa, bazen ise birden çok defa yaparak uygun formu yakalayana kadar gerçekleştirebilirsiniz.

A/B testine başlamadan önce site hakkında tüm istatistiklere sahip olmalı ve başarı kriterinin ne olacağını belirlemeniz gerekmektedir. Bu kriterler satış rakamları olabileceği gibi tıklama oranı, indirme sayısı ve benzeri kriterler de olabilir. Ardından elinizde bulunan verileri kullanarak iki farklı sürüm meydana getirmeniz gerekmektedir. (Sürüm A, sürüm B) Bu aşamadan sonra A/B testi hazır konumdadır. Bunu örneğin bir web sitesi için gerçekleştirecek olursak sitede yer alan trafiği eşit iki gruba ayırmak gerekmektedir. Ziyaretçilerin bir kısmı sürüm A, diğer kısmı sürüm B ile karşılaşmalıdır. Testi yayınlamadan önce bu testi ne kadar süre ile kullanacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. A/B test süresini gereğinden fazla uzun süreli olarak tutmak bir fayda sağlamaz. Fazla kısa süreli de tutmamanız gerekmektedir. Elinizde daha önceden bir A/B testi verisi yoksa uygun performans değişiminin görüldüğü ana kadar test sürdürülmelidir.

A/B Testi Araçları Nelerdir?

A/B testi yapmaya karar verdiğinizde kullanabileceğiniz pek çok araç bulunmaktadır. Bunları liste halinde şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Bu araçlardan ilki Google Website Optimizer aracıdır. Google’ın ücretsiz olarak sunduğu, bir A/B testi yapma aracı olan bu uygulama, kullanışlı yapısıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu aracı kullanarak testinizi ücretsiz ve kullanışlı bir şekilde uygulayabilirsiniz.
  • Bu araçlardan diğer VWO yani Visual Website Optimizer aracıdır. Bu araç ücretli hizmet alabileceğiniz, isminden de anlaşılacağı üzere görsel değişimler üzerine yoğunlaşan, kullanımı basit bir araçtır.
  • Optimizely, A/B testi uygulama araçlarından bir diğeridir. Bu araçta tıpkı Visual Website Optimizer aracına benzer bir şekilde ücretlidir.
  • Max A/B, WordPress bir site için test yapabileceğiniz bir eklentidir.
  • Unbounce, açılış sayfası hazırlama imkânının yanı sıra bu açılış sayfaları üzerinde test yapmanızı da sağlayan bir araçtır. Ücretli bir uygulamadır.
  • Webtrends, A/B testi için kullanılabilecek diğer bir ücretli araçtır.
  • A/B Tasty, bu araç daha çok büyük işletme özelliklerine göre tasarlanmıştır. Zengin özelliklere sahip platformu tümüyle eksiksiz bir test aracı özelliğine sahiptir.
  • Clickflow, deneysel SEO çalışmalarını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Gösterim sayısının yüksek ancak tıklanma sayısının düşük olduğu durumları iyileştirmek için Google Search Console hesabınızla senkronize edilmektedir. Clickflow kullanırken test yapmak için yeni test düğmesine giderek gereken URL ‘leri ekleyip kolay bir şekilde testi gerçekleştirebilirsiniz. Clickflow’un en önemli özelliklerinden birisi de, bir sayfanın SEO çalışmalarını iyileştirmek için önermeler yapmasıdır.
  • Performable, test yapmak için birçok farklı kanallara sahiptir ve bu kanalları test yapma amacıyla kullanabilirsiniz. Ayrıca bu araç site hızını ve performansını artırıcı bir etkiye sahiptir. Kolay ve basit yapısıyla kod bilmeyenler tarafından da rahatlıkla kullanılabilir. Bunun yanında detaylı trafik analizi sunma gibi seçenekleri de mevcuttur.
  • Genetify, yazılım ve kodlama bilgisine sahip kişiler tarafından kullanılabilen bir programdır. Bu araç ile uygulanacak A/B testleri Javascript tabanlı olmaktadır.

A/B Testi Ne İçin Yapılmaktadır?

A/B testi şirketlere, kurumlara, platformlara, kişilere, kullanıcı deneyimlerine göre nasıl bir yol izlemelerini göstermektedir. A/B testi ile sağlıklı veriler toplanarak kullanıcılardaki değişiklikleri ve kullanıcı davranışlarına etkisi daha net görülebilmektedir. Bir başka ifade ile bir deneyimi sürekli geliştirmek ve değiştirmek için dönüşüm oranları gibi tek bir hedef belirlenmelidir. İnternet, anında geri dönüşleri sağladığı için A/B testleri açısından daha sağlıklı sonuçlar verebilmektedir.

Örneğin bir e-ticaret sitesi, ziyaretçilerini artırmak ve siteye trafik çekmek için bir reklam kampanyası düzenlemeli, daha sonra bu reklama A/B testi uygulayarak geri dönüşümleri ölçümlemelidir. Bu sayede kullanıcılardaki değişimler rahatlıkla gözlemlenebilir. A/B testi, inovasyon açısından da fayda sağlamaktadır. Bir işletme, web sitesini geliştirmek ve güzelleştirmek adına bir sürü çalışmalar yapıp bu çalışmalara A/B testi uygulayarak hangisinin daha etkili sonuçlar doğurduğunu görebilir. Kısacası, A/B testi yeni bir ürünü geliştiren ve tasarlayan kişiler ya da işletmeler tarafından, o ürünün kullanıcı deneyimlerinde ne gibi değişiklikler meydana getirdiğini görmek için kullanılabilmektedir. Hedeflerin varlığı süresince üründeki modeller, kullanıcı etkisi, deneyimler bu test ile ölçülebilmektedir.

A/B Testinde Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

A/B testinde dikkat edilecek hususlar test öncesi, test aşaması ve test sonrası olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Öncelikle test gerçekleştirilirken acelecilikten uzak olunmalıdır. Acelecilikten uzak olunması, uygun zamanın beklenmesi, verimlilik açısından oldukça önemlidir. Bu teste geçilmeden önce sitenin ziyaretçi sayısı, test sonucunda ulaşacağınız dönüşüm oranı, tahmin ettiğiniz iyileşme miktarı ve varyasyon miktarları belirlenmeli ve bilinmelidir. Test yapılırken en az iki hafta bu testin yayında bırakılması sağlanmalıdır. Çünkü test edilen varyasyonların trafiğinin yeterli düzeyde olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Test sırasında yapılacak değişikliği mümkünse bir adet ile sınırlamanız gerekmektedir. Fazla sayıda değişiklik yapılması, doğru sonuca ulaşmak açısından olumsuz bir durumu teşkil edecektir. Testin sonunda ise çıkan sonuç iyi bir şekilde analiz edilmelidir.

İnternetin hızlı olması ve veri akışını doğru sağlayabilmesi, A/B testi açısından maliyetlerin düşmesine ve doğru sonuçlar vermesine yol açmıştır. A/B testi dijital pazarlamadan tanıtım ve reklam kampanyalarına kadar pek çok alanda kullanıcı deneyimlerindeki değişikliği görme imkânı tanımıştır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir