PBN

Kelime anlamı olarak Paravan Blog Ağı anlamına gelen PBN, temelde ana siteye link sağlayacak yan siteler oluşturulması ve bu yan sitelerin kendi aralarında ana siteye link vermesi işlemine verilen addır. Bu sistemde site sahiplere ana sitenin yanında yan siteler açar ve bu sitelere özgün içerik girerler. Bu içeriklerin özgün olmasına ve ana site ile alakalı olmasına dikkat edilir. Paravan site sayısı ne kadar çok ise üretilecek içerik ve maliyette o kadar artış gösterecektir.

Üretilen içerikler içerisinden verilen linkler hemen yan siteyi hem de ana siteyi besler. Bu sisteme başvurulan kişiler genellikle Google’a yakalanmamak için sitenin whois kayıt bilgilerini gizlerler. Siteler aynı sunucuna barındırılmaz, içerik ekleme tarihlerine dikkat ederler, aşırı linkleme işleminden kaçınırlar.

PBN Kurmak Mantıklı mı?

Paravan site ağına sahip olmak; aşağıda sıralayacağımız sebeplerden ötürü faydadan çok zarar sağlayabileceği için mantıklı değildir.

  • Maliyet

Her bir paravan site için ayrı ayrı domain, hosting, SSL sertifikası gibi harcamalar yapmanız gerekeceği için oldukça maliyetli bir yatırım olacaktır. Bu paravan sitelere yatıracağınız miktarın belki yarısından daha azını reklam giderlerine harcamanız sizin için çok daha iyi olacaktır.

  • Zaman

Yine her bir paravan site için oldukça fazla zaman harcamalısınız. Kurulum aşamasından içerik paylaşımına ve karşılaşacağınız problemlerin çözümü için zamanınızın büyük bir kısmını harcamak zorunda kalabilirsiniz.

  • Yönetim

Bir sitenin yönetimini sağlamak oldukça zor iken birden fazla sitenin oluşturacağı zahmeti düşünebiliyor musunuz? Her bir sitenin bakımını ayrı ayrı gerçekleştirmek oldukça zor bir durumdur.

  • Google

Doğal bir şekilde link almaktan ziyade site ağı kurarak asıl sitenize link verdiğiniz Google tarafından anlaşılırsa siteniz kara listeye eklenecektir.

  • Site Kalitesi

Ön plana çıkarmak istediğiniz sitenin link aldığı siteler kaliteli olmalı ki arama motorları tarafından siteniz ön plana çıkabilsin. Aksi taktirde bu sitelerden link almanız faydalı olmayacaktır.

Yukarıda sıraladığımız sebeplerden ötürü; paravan site kurmak mantıklı değildir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir