Perakende Sektöründe Pazarlama

Perakende sektöründe pazarlama için, satış öncesinde yapılması gereken bazı çalışmalar vardır. Bunlar öncelikle hedef pazarın seçilmesidir. Daha sonra satışa uygun ürün, fiyatlandırma yer ve promosyon çalışmalarının birleşimi için uygulanabilecek perakende stratejileri belirlenmelidir. Bu stratejide takip edilmesi gereken önemli basamaklardan bazıları şunlardır:

 • Perakende satış yapmak isteyen kişi öncelikle hedefini belirlemelidir. 
 • Perakendeci müşteriye neyi satmak ve sunmak istediğine kesin karar vermelidir. 
 • Hedef pazarın belirlenmesinin arkasından ürün, fiyatlandırma, satış yapılacak yer ve uygulanacak promosyon için en uygun çalışma basamakları planlanmalıdır.   

Fiziksel Ortam Önemlidir, Pekiyi Yeterli midir?

Perakende satış konumlandırmasında, pazar seçiminde neden bu alanın seçildiğinin bilinçli olarak farkında olunması gerekir. Fiziksel ortam belirlenirken önem verilmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Ürün çeşitliliği,
 • Verilecek hizmet düzeyi,
 • Çalışacak mağazanın konumu,
 • Ürünlerin fiyat ve promosyonunun müşteri profiline göre ayarlanması,
 • Satış yapılacak mağazanın depo vb. stoklama yapılacak alanlarının belirlenmesidir. 

Satış yapılacak perakende mağazası için yer seçimi çok önemlidir. Müşteriler çok ters ve ulaşımı zor olan yerlere gitmek istemezler. Mağazanın konumu satış üzerinde direk olarak etkilidir. Ayrıca perakende satıcılar ürünlerinin alımı ve dağıtımı için distribütörlerden yararlanmak mecburiyetindedir. Perakende satıcı, olabilecek en fazla müşteriye ulaşabilmesi için bahse konu şehirde açabileceği kadar çok mağaza açarak büyümesini gerçekleştirebilir.

 Perakende satışta, satışa sunulan ürünü pazarlayan elemanın görünümü, konulara yaklaşımı ve uzmanlığı gibi alanlarda da detaylı bir araştırma yapılması gerekebilir.

Perakende ürün satan kişiler, yalnızca fiyat üzerinden rekabet etmeyi tercih edebilir. Bu çok satış yapmak için iyi bir stratejidir. Fakat bunun için de perakendecinin maliyeti kontrol edebilmesi ve büyük miktarlarda alım yapabilme gücüne sahip olması gerekir.

Bütün bunlar geleneksel pazarlama ve satışın perakende alanına yansıyan çok önemli dezavantajlardır.

Geleneksel Fikirlerin Ötesine Geçin

Perakende sektöründe artan tüketici talepleri daha çabuk teslimat yapılması gerekliliği, otomasyon ve dijital pazarlamaya mükemmel uyum sağlanmasının çok çeşitli sebeplerinden yalnızca birkaç tanesidir. Buna örnek olarak Amazon gibi perakende devlerine bakıldığında, bunların çok kanallı hizmet verdikleri ve doğru teknoloji uygulanmadan aynı verimin alınmasının imkansız olduğu çok geniş bir pazarlama sistemi göze çarpar.

Müşterilerinize Nasıl Erişebilirsiniz?

Perakende sektöründe satıcıların temel amacı,  müşterilere istedikleri ürünü en uygun maliyetle, en hızlı şekilde ulaştırmaktır.  Bunları sağlamak ise belli bir finansman gücü gerektirir. Perakende sektöründe yoğun bir rekabet bulunmaktadır. 

Bu nedenle perakendecinin yaptığı bir yanlış hesaplama ciddi anlamda zarar edilmesine sebep olur. Müşterilere erişim sağlanırken bunlar dikkate alınmalıdır.

Perakende Sektöründe Pazarlama İçin Hangi Yöntem Benimsenmeli?

Günümüz Dünyasında çok kompleks bir ağ haline gelen perakende iş akışlarının geleneksel yöntemlerle sürdürülmesi artık mümkün olmadığı gibi hantal ve eski bir yol olduğu için çok da maliyetlidir. Üstelik geleneksel yöntemle ulaşılan müşteri sayısı da, dijital pazarlama ile ulaşılan müşteri sayısından çok daha azdır.

Bu yüzden perakende sektöründe pazarlama için dijital pazarlama yöntemi en ideal yöntemdir.

Perakende İşletmeleri İçin Dijital Pazarlama

Online ortamda alışverişin günden güne artması, teknolojide perakende sektörüne yeni yöntemler getiriyor.  Bir perakendeci olarak etkili bir dijital pazarlama stratejisi geliştirmelisiniz.  Yazımızın devamında bir perakende sektöründe dijital pazarlama stratejisinin en iyi şekilde kullanabilmesi ile ilgili bilgiler veriyoruz.

Markanızı Dijitale Taşıyın

Markanızın dijital ortama geçirilerek müşterini istediği ögeleri bulmasını ve bunların sepete eklenmesini sağlanmak için uygun bir web sitesi kurulmalıdır.

Web siteniz görsel olarak iyi ürün görüntüleri ilgi çekici bir şekilde hazırlanmalı ve şirketin hizmetlerini açık ve net bir biçimde sunmalıdır. Sitedeki navigasyon yazılımı, müşterinizin istediği ürüne götürülmesi için basit bir kullanıma sahip olmalıdır.

Günümüz koşullarında perakende siteniz mobile de taşınmalıdır. Yapılan araştırmalar alışveriş yapan müşterilerin % 50’sinden fazlasının akıllı telefonlar ile çevrimiçi alışveriş yaptığını gösteriyor. Bu nedenle şirketler yalnızca mobil web sitesi geliştirmek değil mobil uygulama deneyimlerinin geliştirilmesi için de yatırım yapmalıdır.

SEO Yapın

Müşteri odaklı olunması için, öncelikle müşterilere ulaşılabilmesi gereklidir. Bunun için de uygulamaya alınması gereken en önemli yöntem SEO çalışması yapılmasıdır.  Arama motoru sayfalarında bulunabilmeniz için SEO uzmanlarından oluşan çok disiplinli ve deneyimli bir ekiple çalışıyoruz. Böylece olabilecek en kolay yoldan en kısa zamanda çevrimiçi kitlenize ulaşmanızı sağlıyoruz. Optimize edilmiş site, arama motorun sonuç sayfalarında üst sıralarda yer alan site anlamına gelir. Bu alanda yaptıklarımız genel olarak şunlardır:

 • Web sitenizdeki sorunları ve olası fırsatları belirlemek için web sitenizi her yönü ile denetliyoruz. Daha sonra hedeflerinize ulaşmanız ve bu yeni müşterileri edinmeniz için satış yaptığınız ürün ya da ürünlere bağlı bir özel strateji oluşturuyoruz.
 • Teknik SEO denetimi yaparak 404 hatadan, yinelenen içeriğe, sitenin hızının yavaşlamasına kadar SEO çalışmanızı etkileyecek bütün sorunları tespit ederek, düzeltiyoruz.
 • Sizin için mobil web sitenizi tamamen optimize ediyoruz. Böylece mobil siteye gelen trafiğinizi de istediğiniz gibi yönetilebilmenize imkan veriyoruz.
 • Sizin için hazırlayacağımız zengin bağlantı metni ve video görsel içerikleri mükemmel web sayfasına sahip olmanız için gereken temel unsulardır.
 • SEO çalışmasında müşterilerinizin siteyi tıklaması ve daha fazlasını okuma isteğinin oluşması için sitenizi açılış sayfaları ve blog makalelerimizle arama motorlarına en uygun şekilde optimize ediyoruz.
 • Ayrıca çevrim içi ortamdaki binlerce içerik arasından sizinkinin öne çıkması ve ürününüzün özelliklerinin duyulması için hazırlanan metinler ve görseller, müşterinin arama amacına hizmet etmelidir. Bu alanda hangi çalışmanın iyi performans gösterdiğini, neyin optimize koşulları sağlayabileceğini ve neyin müşterileri yeniden size yönlendirilebileceği konularında hazırladığımız içeriklerde tam bir denetim yapıyoruz.
 • Çevrimiçi SEO ajansı olarak anahtar kelime araştırması yapıyoruz ve kitlenin aktif arama yaptığı fikirlere yönelik bir içerik planı oluşturuyoruz.
 • Yeni bir web sitesi hazırlanması riskli ve göz korkutucu olabilir. Bu nedenle web ekibimizle yakın çalışma yaparak işlerin optimal yoğunlukta yürümesini sağlıyoruz.
 • Anahtar kelime araştırması ve sınıflandırma oluşturulmasında yönlendirmeler ve hedef kitle izlemesine kadar sitenizin elektronik ortamda başarılı olması için gereken her şeyi yapıyoruz.

Sosyal medyada var olun

Bütün satışa sunulan ürünlerin olmazsa olmaz şartı, sosyal medyada duyulması zorunluluğudur. Sosyal medyada bulunan insanlar satışı yapılan ürünlerle ilgili reklamlara ve görsellere tıklamaya daha heveslidir. Bu tıklama ile sitenize ulaşan potansiyel alıcıların daimi müşterileriniz olmasını sağlıyoruz. Bu kulağa büyülü bir yöntem gibi gelse de aslında hiç de imkansız olmayan teknik bir çalışmanın doğal sonucudur.

Kulaktan Kulağa değil, ekrandan ekrana yayılın

Geleneksel pazarlamada çok eski dönemlerden bu yana, satış için insanların birbirlerine tavsiyede bulunması çok önemlidir. Bu konuda değişen hiçbir şey yok, halen insanlar birbirlerinin  söylediklerinden çok etkileniyor. Karar alırken, seçimlerini bu yönlendirmelere göre yapıyorlar. Değişen sadece eskiden ağızdan ağıza yayılan haberler etkili iken, şimdi bütün haberler dijital ortamdan yayılıyor. Bu konuda yetişmiş influencerlarımız tarafından oluşturulan influencer pazarlama yöntemleri ve hazır influencer kitlesi ile size hizmet sunuyoruz.

Perakende pazarlama stratejileri konusunda anlatılanlardan anlaşılacağı gibi bu konuda dijital pazarlama stratejileri bilinçli bir şekilde uygulanmalıdır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir